Προβλημα στα νεφρα και barf.


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καλησπέρα στην παρέα.
Ο αρσενικος και στειρωμενος σκυλος μου εχει παρουσιάσει άμμο στα ουρα που συνοδεύεται με αιμα. Καναμε θεραπεία με ορους και κλινικη τροφή αλλα εχει αυξημένη την κρεατινινη (1,76 με όριο το 1,40).
Η απορία μου ειναι η εξης: υπαρχουν τροφες που πρεπει να αποφεύγονται στην barf γιατι ζοριζουν τα νεφρα?
Απο οσα εχω ψαξει μεχρι στιγμης εχω καταλάβει οτι δεν θελουμε φωσφορο. Επίσης πρεπει να προσεξω και την πρωτεινη (ποσότητα - ποιότητα). Τελος κοιτωντας τα συστατικά των αντιστοιχων κλινικων κροκετων ειδα οτι είναι φουλ στο ρύζι.
Το πλανο μου εχει ως εξής: κοτοπουλο και αυγα 50%, βρασμενο ρυζι 30% λαχανικα 20%. Κοκκινο κρεας μια φορα ανα 15 μερες. Ψαρια λογω φωσφόρου θα τα αποφυγω. Ενα μηνα ταισμα και μετα εξετάσεις.
Εαν υπαρχουν συστασεις για το ποια λαχανικα κανουν και ποια πρεπει να αποφυγω, ειναι ευπροσδεκτες. ( π.χ. καροτα πρεπει να τα αποφευγω λόγω σακχαρων?)
Ευχαριστώ εκ των προτερων.


Υ.Γ. επειδη η επικοινωνία μου γινεται απο κινητο, ειναι πιθανο να καθυστερω καποιες φορες.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ρίξε μια ματιά εδώ , εμένα με είχε βοηθήσει πολύ, όταν ψαχνόμουν για ένα αδέσποτο που φιλοξενούσα και είχε θέμα στα νεφρά ενώ του έκανα θεραπεία για λεισμανια

http://dogaware.com/health/kidneydiet.html
 
  • Like
Reactions: joks




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ρίξε μια ματιά εδώ , εμένα με είχε βοηθήσει πολύ, όταν ψαχνόμουν για ένα αδέσποτο που φιλοξενούσα και είχε θέμα στα νεφρά ενώ του έκανα θεραπεία για λεισμανια

http://dogaware.com/health/kidneydiet.html
Ευχαριστώ , το ειδα λιγο στα γρηγορα και φαινεται χρησιμο. Το σ-κ θα το δω καλυτερα.
 
  • Like
Reactions: vek


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Καλησπερα φιλε.
Μια ερωτηση την μπαρφ που ταιζες μεχρι τωρα την αγοραζες η την εφτιαχνες?
Την εφτιαχνα εγω. Αν με ρωτας για το αν υπαρχει σχεση barf και του προβληματος νομιζω οτι δεν υπαρχει. Ο σκυλος 2 ετων εκανε Θεραπεία για καλαζαρ με μιλτεφοραν ( σημερα ειναι 7 ετων ) και ειχε απο τοτε τιμες κοντα στο ανω οριο. Barf καναμε για ενα χρονο περίπου χωρις προβλημα. Απο το φθινόπωρο λόγω μετακομισης - 2ου παιδιου δεν ειχα χρονο και χώρο και του εδινα ξανα ξηρα. Το αιμα το ειδα πριν απο 2 μηνες περιπου.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ευχαριστώ , το ειδα λιγο στα γρηγορα και φαινεται χρησιμο. Το σ-κ θα το δω καλυτερα.
εγω την εβαλα μεσα στα ορια θυμαμαι και δεν μπορουσα να της δωσω ωμο της εκανα και θεραπεια για ερλιχια και απαγορευοταν το ασβεστιο αρα μονο μαγειρευτό χωρις καου κόκαλα.
πολυ χρησιμος ειναι ο πρασινος πατσας και η κίτρινη κολοκυθα
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Σε ρωτησα γιατι οπως απαντησα κι σε ενα αλλο θεμα , κυκλοφορουν πολυ επικινδυνοι επιτήδειοι που πουλανε μπαρφ η οποια δημιουργει διαφορα τετοια προβληματα οπως φαινεται . Δεν μιλαω για μπαρφ απο εταιρειες στυλ voldog μιλαω για ιδιωτες ''γνωστες''
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αφου διαβασα με προσοχη το πολυ καλο link που εδωσε η φιλη vek αποφασισα οτι το αρχικο μου πλανο ειναι καλο. Η μονη διαφορα ειναι οτι το κοκκινο κρεας δεν προκαλει προβλημα στις σωστες αναλογιες και μπορω να δινω κανονικα και οχι μια στις δεκαπεντε.
Στον μηνα εξετασεις και αξιολογηση.
 
  • Like
Reactions: vek


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Έχεις κάνει κάποια άλλη εξέταση για τα ταλαιπωρημένα νεφρά? Επίπεδα φωσφόρου, ασβεστίου, γενικές ούρων, υπέρηχο? Ή ο κτηνίατρος σύστησε μόνο αλλαγή διατροφής?

Κι εμείς που είχαμε σκυλάκο με νεφρική ανεπάρκεια, ακολουθήσαμε αυστηρό πρόγραμμα διατροφής, θέλοντας και μη. Δίναμε κόκκινο κρέας αρκετά πιο συχνά, αυτούς τους φτηνούς κιμάδες με τα πολλά λίπη. Καθόλου κόκκαλα όμως - είναι φουλ στο φώσφορο. Αντί για αυτό, προσθέταμε τσόφλι αυγού. Επίσης προσοχή στα αυγά - οι κρόκοι είναι το μέρος που περιέχουν σχεδόν όλο φώσφορο οπότε χρησιμοποιούσαμε πχ 1 αυγο και 4 ασπράδια. Πολύ καλός ο πατσάς και η κολοκύθα που ειπώθηκε πιο πάνω, όπως και η γλυκοπατάτα, αυτή η κόκκινη.

Το δυστυχές είναι ότι όλα αυτά τα μάθαμε ψάχνοντας στα τυφλά και στο ιντερνετ - το λινκ που σου έβαλε η @vek πιο πάνω είναι από τα πιο χρήσιμα.

Και επίσης, έχω την αίσθηση πως ολονών μας οι σχετικές εμπειρίες προέρχονται από άλλη βάση: Η vek είχε ταλαιπωρημένα νεφρά λόγω καλαζάαρ, εμείς νεφρική ανεπάρκεια 4ου σταδίου, εσύ ουρολιθίαση. Σωστά? Και σκέφτομαι εγώ, πως οι διατροφικές ανάγκες ίσως διαφέρουν. Το αναφέρω, διότι διάβασα και αυτό:
http://dogaware.com/articles/wdjcalciumoxalates.html
Όπου αντιγράφω:
In the past, diets restricted in both protein and phosphorus were thought to reduce the risk of calcium oxalate formation. Studies found, however, that dietary phosphorus restriction increased calcium absorption and the risk of calcium oxalate formation, while higher levels of dietary protein reduced the risk of urolithiasis. Current recommendations for dogs prone to forming CaOx stones say that diets should not be restricted in protein, calcium, or phosphorus.

Αυτό,τροφή για σκέψη και μόνον. Περαστικά στο σκυλάκι σου. Και αγύριστα.
 
  • Like
Reactions: joks and vek


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Ευχαριστώ για το link, θα το διαβάσω γιατί με απασχολεί και αυτό το θέμα.
Ο σκύλος έχει κάνει θεραπεία για την ουρολιθίαση και εξετάσεις αίματος- ούρων. Η γενική ούρων μετά την θεραπεία βγήκε καθαρή και άρα το θέμα με την άμμο πάει καλά.
Τα νεφρά του έχουν μία ευαισθησία από όταν είχε κάνει θεραπεία για καλαζαρ, δεν είχε όμως ξανά πάνω από το όριο την κρεατινίνη. Αύριο θα πάρω την επαναληπτική της κρεατινίνης.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
λογικά θα στο έχει πει και ο γιατρός σου.
μια φίλη που είχε θέμα με άμμο στα ούρα της είχαν πει το νερό από φίλτρο η κανάτα .
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Όχι δεν μου είπε κάτι τέτοιο. Ορούς και κλινική ξηρά μου έδωσε.
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Όχι δεν μου είπε κάτι τέτοιο. Ορούς και κλινική ξηρά μου έδωσε.
δεν χάνεις κάτι να δώσεις νερό από μια κανάτα στυλ μπριτα , η φίλη μου είχε δει μεγάλη βελτίωση.
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Update

Συνεχίζουμε με barf. Η βασική μας διατροφή είναι κοτόπουλο που του το δίνω μόνο του, και ρύζι με λαχανικά και κάποια πηγή πρωτεΐνης (αυγά η κιμάς) σε αναλογία 1-1-1. Συνήθως δίνω 4 μέρες κοτόπουλο και 4 μέρες ρύζι.
Συμπληρωματικά δίνω τσόφλια αυγών και λάδι καθώς και κάνα φρουτάκι εποχής.
Οι εξετάσεις δεν έδειξαν μείωση της κρεατινίνης στο αίμα και οι τιμές ήταν απο 1.70 έως 1.90 . Η εικόνα του σκύλου είναι πάρα πολύ καλή και δεν είχαμε ξανά αίμα στα ούρα, αλλά ούτε και κάποια μορφή δυσφορίας. Η τελευταία φορά που κάναμε αιματολογικές ήταν τέλος Ιουλίου και τώρα θα κάνουμε το φθινοπωρινό Τσεκ και θα δούμε και αυτά τα θέματα.
 
Last edited:






manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Επίσης σε παρόμοια περίπτωση του έδινα το ζωμό από βιολογική πατάτα κάθε πρωί...
Το πρωτο πρώτο πράγμα που έκανα...Συμβουλή της κτηνίατρού μου...
Αν θες σου στέλνω και τη διατροφή που μου είχε δώσει τότε.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλησπέρα συγνώμη αλλά υπάρχει κάνα παρόμοιο άρθρο στα ελληνικά?ψάχνω για καλαζαρικο σκύλο πρώην αδέσποτο στις τελευταίες εξετασεις έδειξαν πειραγμένα νεφρά και μου σύστησαν ξηρά τροφή κλινική...δε ξέρω να σας πω πολλά για εξετάσεις γιατί ο σκύλος παρακολουθείτε από το δικεπαζ οπότε δε έχω τις εξετάσεις στα χέρια μου.εγώ το φιλόξενο