Προβλημα στο Ποδι...


jimkatas

Member
30 Οκτωβρίου 2017
13
1
48
Σας χαιρετω.

Εχω μια ποιντερινα 7 χρονων ξαφνικα χωρις καποιο λογο αρχισε να κουτσενει το μπροστινο αριστερο ποδι της.Την εστειλα στον γιατρο μου ειπε οτι εχει αθρητικα μου εδωσε κατι αντιφλεγμονωδη αλλα δεν ειδα καποια βελτιωση.Δυστηχως εδω στο νησι δεν υπαρχουν καλοι γιατροι...Μηπως υπαρχει καποιο καλο φαρμακο??Αν γνωριζεται κατι σας παρακαλω ενημερωστε με.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Πόσες μέρες έχει πάρει τα αντιφλεγμονώδη? Φάρμακο λίγο δύσκολο έως και επικίνδυνο να σου προτείνει κάποιος εδώ.
 
  • Like
Reactions: mareco and jimkatas


jimkatas

Member
30 Οκτωβρίου 2017
13
1
48
Πόσες μέρες έχει πάρει τα αντιφλεγμονώδη? Φάρμακο λίγο δύσκολο έως και επικίνδυνο να σου προτείνει κάποιος εδώ.
... Για 10 ημερες της έδινα. Αλλά δεν έγινε τίποτα.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Γνώμη μου είναι να πάει ξανά η σκυλίτσα στον γιατρό, να γίνουν εξετάσεις ώστε να σιγουρευτείτε ότι ζωτικά όργανα όπως νεφρά και συκώτι είναι σε καλή κατάσταση, και από κει και πέρα να συζητήσετε μήπως δοκιμάσετε κάποιο άλλο αντιφλεγμονώδες. Δεν πιάνουν όλα το ίδιο, πολλές φορές πρέπει να γίνουν δοκιμές μέχρι να βρεθεί το σωστό. Από κει και πέρα υπάρχουν και συμπληρώματα τα οποία βοηθούν μακροπρόθεσμα, για παράδειγμα γλυκοζαμίνη/χονδροιτίνη, ω3 κ.α που θα βρείτε με μια αναζήτηση στο φόρουμ για την αρθρίτιδα. Επίσης θέλει και ξεκούραση όσο γίνεται μέχρι να περάσει. Βόλτες με μέτρο και πιο ήπιες.
Αν πιστεύετε ότι μπορεί να το έχει τραυματίσει κάπου, ίσως να χρειάζεται και ακτινογραφία.
Αν δεν είστε ευχαριστημένος με τον κτηνίατρο που πήγατε, υπάρχει άλλος για δεύτερη γνώμη?
 
  • Like
Reactions: jimkatas


jimkatas

Member
30 Οκτωβρίου 2017
13
1
48
Γνώμη μου είναι να πάει ξανά η σκυλίτσα στον γιατρό, να γίνουν εξετάσεις ώστε να σιγουρευτείτε ότι ζωτικά όργανα όπως νεφρά και συκώτι είναι σε καλή κατάσταση, και από κει και πέρα να συζητήσετε μήπως δοκιμάσετε κάποιο άλλο αντιφλεγμονώδες. Δεν πιάνουν όλα το ίδιο, πολλές φορές πρέπει να γίνουν δοκιμές μέχρι να βρεθεί το σωστό. Από κει και πέρα υπάρχουν και συμπληρώματα τα οποία βοηθούν μακροπρόθεσμα, για παράδειγμα γλυκοζαμίνη/χονδροιτίνη, ω3 κ.α που θα βρείτε με μια αναζήτηση στο φόρουμ για την αρθρίτιδα. Επίσης θέλει και ξεκούραση όσο γίνεται μέχρι να περάσει. Βόλτες με μέτρο και πιο ήπιες.
Αν πιστεύετε ότι μπορεί να το έχει τραυματίσει κάπου, ίσως να χρειάζεται και ακτινογραφία.
Αν δεν είστε ευχαριστημένος με τον κτηνίατρο που πήγατε, υπάρχει άλλος για δεύτερη γνώμη?
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες..Δυστηχως δεν υπαρχουν καλοι γιατροι εδω.Τ μονο που μενει ειναι να ανεβω στην Αθηνα...
 
  • Like
Reactions: Kahlan






Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ααα.. μηπως ησουν κυκλαδες που υπαρχει η κτηνιατρικη κλινικη κυκλαδων.. εχει πλοιο παντως παλι απο χιο συρο.. μηπως σ ειναι πιο κοντα-πιο οικονομικα- πιο ευκολα. Κτηνιατρος γιωργος μαραγκος.
Θα σ προτεινα τρεξτο τωρα στην αρχη που το ειδες να εισαι σιγουρος, μη διογκωθει το προβλημα κ μετα πρεπει να γινουν αλλες διαδικασιες..
 
  • Like
Reactions: jimkatas


jimkatas

Member
30 Οκτωβρίου 2017
13
1
48
Ααα.. μηπως ησουν κυκλαδες που υπαρχει η κτηνιατρικη κλινικη κυκλαδων.. εχει πλοιο παντως παλι απο χιο συρο.. μηπως σ ειναι πιο κοντα-πιο οικονομικα- πιο ευκολα. Κτηνιατρος γιωργος μαραγκος.
Θα σ προτεινα τρεξτο τωρα στην αρχη που το ειδες να εισαι σιγουρος, μη διογκωθει το προβλημα κ μετα πρεπει να γινουν αλλες διαδικασιες..
Της εδωσα εχθες μισο Mesulid... Να δουμε τι θα γίνει.
 








sofia st

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
66
137
42
To ειδα μεσα στο forum οτι του ειπε καποιος κτηνιατρος να του δωσει mesulid για 2-3 ημερες..
νομίζω ότι δεν πρέπει να του ξαναδώσεις αν δεν μιλησεις με γιατρο.. εξεταση για καλαζαρ εχει κανει?
 
  • Like
Reactions: jimkatas


jimkatas

Member
30 Οκτωβρίου 2017
13
1
48
νομίζω ότι δεν πρέπει να του ξαναδώσεις αν δεν μιλησεις με γιατρο.. εξεταση για καλαζαρ εχει κανει?
Σοφια οχι δεν εχει κανει τετοια εξεταση..Αλλα δεν εχει συμπτωματα για καλααζαρ...Το θεμα ειναι οτι πιανω το ποδι της ψηλα και ποναει...
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μηπως μυτιληνη βρεις κατι που ειναι πιο κοντα? Βλεπω στο νετ εχει κτηνιατρειο με δυνατοτητα ακτινογραφιων και παρεχει πολλες υπηρεσιες γενικα.... ΕΔΩ Και γενικοτερα ισως εχεις περισσοτερες επιλογες.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Το mesulid πάντως, παρόλο που μερικές φορές χρησιμοποιείται (σπάνια) Δεν θεωρείται ιδιαίτερα ασφαλές για τα ζώα. Ελπίζω τουλάχιστον να είχε περάσει 24ωρο χωρίς να έχει πάρει το σκυλί άλλο αντιφλεγμονωδες. Δείτε την επιλογή να πάτε σε κάποιο κοντινό νησί όπως σας πρότειναν.
 
  • Like
Reactions: jimkatas


jimkatas

Member
30 Οκτωβρίου 2017
13
1
48
Μηπως μυτιληνη βρεις κατι που ειναι πιο κοντα? Βλεπω στο νετ εχει κτηνιατρειο με δυνατοτητα ακτινογραφιων και παρεχει πολλες υπηρεσιες γενικα.... ΕΔΩ Και γενικοτερα ισως εχεις περισσοτερες επιλογες.
Απο τι μου ειπε της εβγαλε ακτινογραφια και απο εκει μου ειπε οτι εχει αθρητιδα...
 


jimkatas

Member
30 Οκτωβρίου 2017
13
1
48
Το mesulid πάντως, παρόλο που μερικές φορές χρησιμοποιείται (σπάνια) Δεν θεωρείται ιδιαίτερα ασφαλές για τα ζώα. Ελπίζω τουλάχιστον να είχε περάσει 24ωρο χωρίς να έχει πάρει το σκυλί άλλο αντιφλεγμονωδες. Δείτε την επιλογή να πάτε σε κάποιο κοντινό νησί όπως σας πρότειναν.
Δεν ειχε παρει πριν αλλο αντιφλεγμονωδες...
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Δεν ειχε παρει πριν αλλο αντιφλεγμονωδες...
A oκ απλά το είπα γιατί αρχικά μας γράψατε ότι έπαιρνε για 10 μέρες κάποιο, και δεν ήξερα πότε το σταματήσατε. Γι αυτό το είπα.
 
  • Like
Reactions: jimkatas