Προς κατοχους amtaff...


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
κατ αρχας καλως σας βρηκα...

εχω μπει στην τελικη διαδικασια (ξανα)αποκτησης σκυλου μετα απο καμποσα χρονια αποχης...

εχω ηδη μιλησει με δυο εκτροφεις των ρατσων που με ενδιαφερουν και συντομα θα επισκευτω τον ενα μια και βρισκεται εντος αττικης...

η ερωτηση μου ειναι προς οσους εχουν ζησει η ζουν με amstaff...

η φυλη δεν εχει στο dna της το ενστικτο της φυλαξης χωρου αλλα,πολλες φορες αυτο δεν σημαινει απαραιτητα κατι,μια και απο προσωπικη πειρα εχω διαπιστωσει αρκετες φορες σημαντικες διαφοροποιησεις σχετιζομενες με τον ιδιαιτερο χαρακτηρα του εκαστοτε ζωντανου...

στο δια ταυτα λοιπον...οσοι απο σας εχετε στην κατοχη σας,τι αντιδρασεις εχετε παρατηρησει σε περιπτωσεις που καποιος πλησιαζει τον χωρο του σκυλου,σε συγκεκριμενη στιγμη, ειτε αυτο ειναι αυλη ειτε κεντρικη εισοδος ειτε προσπαθωντας να εισελθει στον χωρο ειτε απλως παραμενοντας σε πολυ μικρη εγγυτητα...

θελω καθαρα εμπειρικες απαντησεις απο προσωπικη συμβιωση κι οχι τα δεδομενα της φυλης...

ξανα καλως σας βρηκα...
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Να σου δώσω μια φιλική συμβουλή ομοιοπαθούντος; Τα σταφορντσάιρ δεν το έχουν με τη φύλαξη...σου αρέσει το αμσταφ αλλά θες ένα χαρακτηριστικό το οποίο δεν είναι πιθανό να παρουσιάσουν, δεν είναι και απίθανο βέβαια. Στο λέω γτ και εγώ προσπαθούσα να ερμηνεύσω τη συμπεριφορά του σκύλου μου και να ψυχανεμίζομαι αν τελικά θα βγάλει φύλαξη ή όχι. Αν αισθάνονται ο σκύλος ότι απειλείσαι τότε θα αντιδράσει, (μάλλον). Αλλά δεν είναι για φύλαξη χώρου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να σου βγάλει ο συγκεκριμένος σκύλος...ή να μη σου βγάλει μέσω συστηματικής εκπαίδευσης...Αν θες φύλαξη χώρου θα σου πρότεινα άλλες φυλές, οι οποίες εξετράφησαν για αυτό το σκοπό και είναι πολύ πιθανότερο να βγάλουν φύλαξη από ένα άμσταφ. Καλή αναζήτηση:)
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Να σου δώσω μια φιλική συμβουλή ομοιοπαθούντος; Τα σταφορντσάιρ δεν το έχουν με τη φύλαξη...σου αρέσει το αμσταφ αλλά θες ένα χαρακτηριστικό το οποίο δεν είναι πιθανό να παρουσιάσουν, δεν είναι και απίθανο βέβαια. Στο λέω γτ και εγώ προσπαθούσα να ερμηνεύσω τη συμπεριφορά του σκύλου μου και να ψυχανεμίζομαι αν τελικά θα βγάλει φύλαξη ή όχι. Αν αισθάνονται ο σκύλος ότι απειλείσαι τότε θα αντιδράσει, (μάλλον). Αλλά δεν είναι για φύλαξη χώρου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να σου βγάλει ο συγκεκριμένος σκύλος...ή να μη σου βγάλει μέσω συστηματικής εκπαίδευσης...Αν θες φύλαξη χώρου θα σου πρότεινα άλλες φυλές, οι οποίες εξετράφησαν για αυτό το σκοπό και είναι πολύ πιθανότερο να βγάλουν φύλαξη από ένα άμσταφ. Καλή αναζήτηση:)
ευχαριστω θανο...συμφωνω μαζι σου γι αυτο αλλως τε και ζητησα αποψεις κατοχων μεσω των οποιων εμπειρικα θα εβγαινε καποιο συμπερασμα...τα χαρακτηριστικα της φυλης ειναι γνωστα και η φυλαξη σαφως και δεν ειναι ενα απο αυτα...

η δευτερη επιλογη ειναι rhodesian ridgeback που πληροι τις προυποθεσεις,αλλα βγαινει λιγο γκουμουτσοσκυλο:cool: κι ελεγα να περιοριζομουν λιγακι στις διαστασεις μετα το καναριο μου...εχοντας ηδη μιλησει με την ευγενεστατη εκτροφεα τους θα επισκευτω λιαν συντομως και για κατ ιδιαν αποψη...

για να δουμε...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Η δική μου εμπειρία απο το αμσταφ ήταν θυρωρός 100% ενθουσιαζόταν όταν έβλεπε ένα αγνωστο πάντα, δεν είχε δείξει ποτέ ίχνος φύλαξης ή επιφυλακτικότητας σε ξένους ούτε στο σπίτι ούτε στην βόλτα.
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Η δική μου εμπειρία απο το αμσταφ ήταν θυρωρός 100% ενθουσιαζόταν όταν έβλεπε ένα αγνωστο πάντα, δεν είχε δείξει ποτέ ίχνος φύλαξης ή επιφυλακτικότητας σε ξένους ούτε στο σπίτι ούτε στην βόλτα.
:smile:
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εγω καταλαβα οτι μιλαει για την εκτροφεα των ροδεσιανων και οχι αμσταφ στο συγκεκριμενο ποστ.
 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
σωστα...για την των ροδεσιανων μιλουσα κι απο οτι φαινεται ,εαν με καλυψει πληρως η φυλη μαλλον εκει θα καταληξω...

ευχαριστω ολους...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί αναφέρεσαι μόνο στο στοιχείο της φύλαξης χώρου?

Από εμένα, μιας που κρίνω από αυτά που διαβάζω μόνο, έχοντας τοποθετηθεί μόνο για φύλαξη χώρου η γνώμη μου είναι ότι είσαι σε λάθος δρόμο γι'αυτό που ζητάς!

Θα σου θέσω ένα ζήτημα!Αν θες χ,ψ,ω στοιχεία από κάποια φυλή να κατευθυνθείς σε μια φυλή που το έχει και είναι και διαχειρήσιμο!Μην ψάχνεις φυλή που θα το βγάλει όταν και αν προκληθεί!
Μέγα λάθος ενώ θέλεις έναν σκύλο με όχι και τόσο έντονο το ένστικτο της φύλαξης χώρου να επιλέξεις φυλή που το έχει ως 2° ή 3° στοιχείο και που θα το βγάλει αν προκληθεί!

Αν θέλεις εν μερει στοιχείο φύλαξης δεν επιλέγεις Amstaff, ούτε Rigdeback!
Πας σε μια φυλή που το έχει και μπορείς να το δουλέψεις για να το κατευθύνεις!
Από τις φυλές Amstaff και Ridgeback παίρνεις άλλα κύρια χαρακτηριστικά που έχουν!Όχι όμως φύλαξη!
Τα "περίπου" δεν κάνουν καλό!Όλα τα σκυλιά εξαρτάται από το μυαλό τους και την ψυχολογία τους το πως θα βγάλουν το κάθε ένστικτο!Άλλο όμως είναι το αν προκληθούν και αν περιμένουμε να ψυχολογήσουν και άλλο να περιμένεις και να ξέρεις ότι από αυτό το σκύλο θα πάρεις μια συγκεκριμένη δουλειά!

Και πάω στο κλασσικό ερώτημα:

Εσύ τι θέλεις? Τι ζητάς από τον σκύλο?
 


gefil

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2013
129
68
47
Nea Smirni
www.facebook.com
Υπάρχει εκτροφεας αμσταφ στην Αττική;Είσαι σίγουρος;Τον ελεγξες μέσω ΚΟΕ;
Την ίδια απορία έχω κι εγώ με το που διάβασα το μήνυμα...
Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει εκτροφέας εντός Αττικής.
Θα ήταν χρήσιμη πληροφορία αν μπορούσες να την μοιραστείς μαζί μας.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Εγω καταλαβα οτι μιλαει για την εκτροφεα των ροδεσιανων και οχι αμσταφ στο συγκεκριμενο ποστ.
εσυ πως το καταλαβε ρε αλανι?

Τα ροδεσιανα δεν ειναι καταλληλα για φυλαξη χωρου, ο λογος ειναι οτι δεν ενδιαφερονται τοσο για το χωρο οσο για τον ανθρωπο τους. Το αποτελεσμα ειναι οτι κοιμουνται πολυ βαρια που μπορει να μην ξυπνησουν καν αν μπει καποιος στο σπιτι.
Μπορουν να κανουν σωματοφυλακη, αλλα με προσοχη στην επιλογη του εκπαιδευτη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Amstaff δεν εχω, εχω ομως εναν καλο φιλο που εχει ενα κ το εχω ζησει απο κοντα.
Πιστευω αρχικα οτι ολα εξαρτονται απο τον ορισμο που δινει καποιος στην λεξη "φυλαξη".
Στο αρχικο ερωτημα που θετεις, ναι αν δει καποιον κοντα στην εισοδο, θα ειδοποιησει!
Οχι ομως απο φυλαξη, αλλα απο την χαρα του!
Γενικα χαιρεται οταν βλεπει καποιον να πλησιαζει το χωρο του.....
Βασικα δεν θυμαμαι να μην υπηρχε φορα που ανθρωπος να κοντοσταθηκε εξω απο το σπιτι κ το σκυλι να μην γαυγιζε εντονα, παρ'αυτα γαυγιζε χαρουμενα!
Οποτε αν το ζητουμενο σου ειναι να ειδοποιησει, θα το κανει.
Αν περιμενεις κατι παραπανω, μαλλον θα περιμενεις πολυ.......
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
μικρο ποσοστο βγαινουν σε αυτην την ρατσα φυλακες οταν ειναι κοινωνικοποιημενα σωστα,απλα ειναι ψαρωτικα στην οψη τους.
εδω εχω και εγω μια απορεια τα περισσοτερα που δεν ειναι φυλακες ηταν απο εκτροφεια ενω οσα ηταν φυλακες ηταν αγνωστης προελευσης,αυτο εχει σχεση με το περιβαλον που ζουνε κουταβια η την κοινωνικοποιηση?γιατι στα στοιχεια της ρατσας τους τα λενε και για καλους φυλακες, εκτροφης που ρωτησα μου λενε ειναι 50/50
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
μικρο ποσοστο βγαινουν σε αυτην την ρατσα φυλακες οταν ειναι κοινωνικοποιημενα σωστα,απλα ειναι ψαρωτικα στην οψη τους.
εδω εχω και εγω μια απορεια τα περισσοτερα που δεν ειναι φυλακες ηταν απο εκτροφεια ενω οσα ηταν φυλακες ηταν αγνωστης προελευσης,αυτο εχει σχεση με το περιβαλον που ζουνε κουταβια η την κοινωνικοποιηση?γιατι στα στοιχεια της ρατσας τους τα λενε και για καλους φυλακες, εκτροφης που ρωτησα μου λενε ειναι 50/50
Το πιο πιθανο ειναι τα αγνωστης προελευσης να εχουν κ αλλα γονιδια μεσα ακριβως για να τονισουν το ενστικτο φυλαξης.
Παντως οταν μιλαμε για φυλαξη ειναι 2 ξεχωριστες κατηγοριες. Η φυλαξη προσωπου και η φυλαξη χωρου. Καποιος σκυλος μπορει να κανει το πρωτο αλλα οχι το δευτερο.
 






DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
το προτυπο των αμσταφ δεν μιλαει για φυλαξη,ειναι ενα σκυλι που δημιουργηθηκε για αλλους λογους και ποτε δεν εγινε εκτροφη που να στοχευει σε ενα τετοιο χαρακτηριστικο στην ιστορια τους,οποτε συμφωνα με την ιστορια και το προτυπο δεν πρεπει να ειναι φυλακες,τα αγνωστης προελευσης δεν συμβαδιζουν με το προτυπο για αυτο μαλλον εχεις δει να βγαζουν φυλαξη,αν και εγω σε τετοια σκυλια δεν θα χρησιμοποιουσα τον ορο φυλαξη ακριβως για τετοιες συμπεριφορες!

ειναι σαν τα λαμπραντορ αγνωστης προελευσης που ειναι επιθετικα(αντιθετα με το προτυπο) ή σαν τα γ.π που δεν ειναι ''επιθετικα'' αντιθετα παλι με το προτυπο!

οταν μια φυλη εχει απο τοτε που δημιουργηθηκε μια συγκεκριμενη χαρακτηροδομη συμφωνα και με τις εργασιες που εκανε (ασχετα αν δεν τις κανει τωρα) και εχει εκτραφει για no human agressive μαλλον πρεπει να μεινει ετσι,αυτες οι γρηγορες ''ενεσεις'' με επιθετικοτητα για να βγαλει ο σκυλος φυλαξη χωρου ή σωματοφυλακη εμενα με φοβιζουν,χαλανε ολη την ισσοροπια,και ειναι και πολυ δυσκολο σε ενα dna που φτιαχτηκε πολλα χρονια,ενα μικρος ιχνος που αφηνει ο καθενας πανω του να αλλαξει τα πραγματα!

για αυτο θα προτεινα να μην κυνηγησεις ενα αμσταφ που βγαζει φυλαξη,φυσικα εχε με τον νου σου οτι με την ευρυτερη ενοια του ορου πολλα σκυλια βγαζουν φυλαξη,τωρα εξαρταται κι εσυ τι ακριβως ενοεις!
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
στο προτυπο που κοιταξα της f.c.i εχει μονο περιγραφει του σκυλου δεν λεει για τι προοριζεται.αλλα οταν ξεκινησε σαν ρατσα στην αμερικη νομιζω το ξεκινησαν σαν φυλακα αγροικιων.θελουμε ενα αμσταφφ ψαχνουμε εκτροφεα,οι εκτροφεις ειναι για μορφολογια και για εργασια για εργασια εκτροφειο αμερικαν στανφορντ δεν γνωριζω και πολλα προσωπικα ενα εχω στο μυαλο μου και αυτο δεν ξερω τι δουλεια κανει κιολας ενω για μορφολογια ειναι παραααααα πολλα στην ευρωπη μονο.οι γεννητορες επιλεγονται μορφολογικα και οχι απο τι ικανοτητες που εχουν.
εχει εξαληφθει το στοιχειο της φυλαξης εχει σημειωθει να μικρενουν με τα χρονια οι κυνοδοντες τους να γινονται ψηλοτερα και πιο βαρια σκυλια.δλδ καποτε μπορει να ηταν φυλακες τωρα πλεον δεν ειναι και γενικα εχει αλλαξει ο σκυλος με το πως ηταν καποτε με το τωρα.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Τα αμσταφ όντως ξεκίνησαν σαν φυλακες αγροικιων στην Αμερική...εχω δει αμσταφ να φυλάνε αλλα δε θα την έλεγα φυλη φύλαξης πλέον...μπορεί να κάνει,ειδικά σωματοφυλακη αλλα δε θα έπρεπε να ειναι το πρώτο κριτήριο στη λίστα για να το επιλέξει κανεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


george amstaff

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
91
0
πρωτο κριτηριο σε μενα ηταν να ειναι φιλικο με ανθρωπους και δραστηριο και ειναι 100/100 και στα δυο.