Προϊόντα εξωπαρασίτωσης: Δράση και χρήσεις.


Μάγκας

Active Member
20 Ιανουαρίου 2011
40
12
Αθήνα
Τα έκανα όλα ακριβώς έτσι...!!φρόντισα να ενημερωθώ πρώτα από τον παιδίατρό μας, αφού τον πήγα χθες κιόλας από κει...!!
έπειτα στο αγαπημένο μου φορουμ!!πραγματικά βρίσκω παρηγοριά εδώ μέσα!!χαχαχα!!
Για να πω την αλήθεια μου το σπρευ μύριζε σαν οινόπνευμα..αλλα τώρα που στέγνωσε κ τον χτένισα δεν μου μύριζε...
Ο σκυλάκος μου είναι μια χαρά...χοροπηδάει, τρέχει, μας δαγκώνει στο παιχνίδι του...!!όλα καλά !!Στην αρχή δεν καθόταν με τπτ κ τον έπιασε μια τρέλα , η οποία τον πιάνει κάθε φορά που νιώθει το τρίχωμά του βρεγμένο!Αλλά μετά όλα καλά!
Αρα μπανάκι θα τον κάνω μετα από ένα μηνα περίπου?επικρατεί λίγο μια σύγχυση στο κεφάλι της χαζο-σκυλο-μανούλας...!!
κ πρέπει να πλένουμε χέρια κάθε φορά που τον πιάνουμε..?να μην τον φιλάμε??δεν ξερω κ τι χημικά περιέχουν αυτα τα σπρευ..!!
ευχαριστω πάαααααρα πολύ που με βοηθάτε!!
:)
 




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Πήρα σήμερα από το καρφούρ κάτι οικολογικές αμπούλες.
11 ευρώ περίπου οι 5. (βάζεις 1 κάθε 10 μέρες)
Τις ξέρετε;
Έχει φέρει ολόκληρο πετ σοπ το καρφούρ. Μέχρι και σπίτια για σκύλους και αυτόματες ταΐστρες έχει. Είπα να τις δοκιμάσω μιας και τον έχω φορτώσει με πολλά χημικά από ότι φάνηκε και όλο ξυνόταν σε σημείο να ανοίξει πληγή. (του έκοψα για 2 βδομάδες το κολάρο μπας και ηρεμήσει και τώρα θα τον ξαναρχίσω με το κολάρο και τις αμπούλες αυτές)
 




Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Αν ρωτάς εμένα, όχι. δεν λέει τίποτα για κτηνίατρο πάνω.
λέει: Pet Mon amour
οικολογικές αντιπαρασιτικές σταγόνες
Προστασία και πρόληψη από ψύλλους τσιμπούρια και ψείρες.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
'Εγω σχετικά με τα οικολογικά και τα φυσικά έχω μια δυσπιστία, είναι αλήθεια αυτό που λένε ή έχουν χημικά και αυτά;
 


Gwgw & "prigkipas"

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2011
217
0
Κρήτη
καλημέρα... να κάνω μια μίκρη ερωτησούλα... αν ψεκάσω με σπρέι το σκυλάκο μου δεν μπορω να τον κανω μπάνιο αλλα μπορω να τον χτενίζω ετσι δεν είναι??... το σπρέι δεν θα φύγει ομως με το χτένισμα??
αμπούλα και σπρέι μαζι δεν κάνει ετσι δεν ειναι??..

ευχαριστω πολυ... :)
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
καλημέρα... να κάνω μια μίκρη ερωτησούλα... αν ψεκάσω με σπρέι το σκυλάκο μου δεν μπορω να τον κανω μπάνιο αλλα μπορω να τον χτενίζω ετσι δεν είναι??... το σπρέι δεν θα φύγει ομως με το χτένισμα??
αμπούλα και σπρέι μαζι δεν κάνει ετσι δεν ειναι??..

ευχαριστω πολυ... :)
Εντομοκτόνο σπρέι και απωθητική αμπούλα πάντα κάνουν, μην σου πω ότι είναι και το καλύτερο!
Το χτένισμα δεν επηρεάζει το σπρέι η την αμπούλα που θα βάλεις, ίσα ίσα κάνει καλό γιατί απλώνει παραπάνω!
Αλλά και μη βάζοντας εντομοαπωθητικό, δεν συνίσταται να κάνει συχνά λουσίματα, ένα χτένισμα την ημέρα φτάνει για να διατηρήσει το τρίχωμα καθαρό και υγείες!
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτό το προϊόν

http://www.ormenaturali.it/products/view/19

Σκέφτομαι να μην τον επιβαρύνω το φθινόπωρο/χειμώνα με φάρμακα, αλλά δεν νιώθω βολικά να τον αφήσω χωρίς κάποιο εντομοαποθητικό.
Γιατί πρέπει σον και καλα να βάζεις κάτι στο καημένο πλάσμα το χειμώνα?
Εγώ δεν βάζω τίποτα άλλο εκτός απτό εντομοκτόνο στη δικιά μου αφού δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας - "όλα τους κοιμούνται"!...;)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατί πρέπει σον και καλα να βάζεις κάτι στο καημένο πλάσμα το χειμώνα?
Εγώ δεν βάζω τίποτα άλλο εκτός απτό εντομοκτόνο στη δικιά μου αφού δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας - "όλα τους κοιμούνται"!...;)
Δεν είμαι σίγουρη ότι "κοιμούνται", πολλά σκυλιά έχουν τσιμπηθεί από τσιμπούρια τις "ζεστές" μέρες του χειμώνα, και επειδή δε βολτάρουμε μόνο στην άσφαλτο και τα πάρκα αλλά και σε δάση, όπως έγραψα και παραπάνω θα έχω πολύ άγχος μην πάθει κάτι.
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Δεν είμαι σίγουρη ότι "κοιμούνται", πολλά σκυλιά έχουν τσιμπηθεί από τσιμπούρια τις "ζεστές" μέρες του χειμώνα, και επειδή δε βολτάρουμε μόνο στην άσφαλτο και τα πάρκα αλλά και σε δάση, όπως έγραψα και παραπάνω θα έχω πολύ άγχος μην πάθει κάτι.
Είμαι καλυμμένη με το σπρέι που το βάζω χειμώνα καλοκαίρι, δεν είναι απωθητικό αλλά εντομοκτόνο, και πάλι δεν φοβάμαι τίποτα!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είμαι καλυμμένη με το σπρέι που το βάζω χειμώνα καλοκαίρι, δεν είναι απωθητικό αλλά εντομοκτόνο, και πάλι δεν φοβάμαι τίποτα!
Οπότε είναι χημεία πάλι, εγώ ψάχνω κάτι που να είναι βιολογικό για να μην τον επιβαρρύνω με χημικά χειμώνα-καλοκαίρι
 


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Δεν εμπιστεύομαι πολύ πολύ τα βιολογικά αν και μου έχουν πει κάποιοι που τα χρησιμοποιούν ότι κάνουν δουλειά τουλάχιστον για τους ψηλούς και τα τσιμπούρια αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί το ίδιο για τις σκνίπες και τα κουνούπια...
Πιστεύω πάντως το ότι αν το σκυλί δεν έχει καμία αλλεργία για τα χημικά δεν έχει πρόβλημα να τα "φοράει" χειμώνα καλοκαίρι..
Αυτά τα χημικά φάρμακα είναι φτιαγμένα ιδικά για σκύλους με όλες τις προϋποθέσεις...
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το effipro το έχει δοκιμάσει κανείς;
Μου το συνέστησε ο γιατρός, αντί του frontline που είναι πανάκριβο μιας και ειχε την πατέντα και το μονοπώλιο.
Οταν έληξε η διάρκεια της πατέντας, βγήκε η effipro που έχει ακριβώς την ίδια δραστική ουσία και την μιση τιμή :eek:

http://www.effipro-virbac.com/el_GR/the-effipro-solution.html
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Tην effipro μας την εδωσε πριν δυο μηνες ο κτηνιατρος μας,ενω παντα μας εδινε Frontline.
Για το αν ειναι καλυτερη δεν ξερω να σου πω,μιας και δεν εχω βρει ποτε τσιμπουρι η ψυλλο στον σκυλο μου εδω και 2 χρονια,οπου και να πηγαμε,ακομα και οταν τυχαινε να κοιμηθει σε χορτα η να παιζει ολη μερα σε αυτα.
Με την effipro ομως,ο σκυλος ειχε μια πολυ εντονη μυρωδια στην πλατη για καμια βδομαδα,στα σημεια που εβαλα την αμπουλα,την οποια πραγματικα βρηκα ανυποφορη...αν το εχει παρατηρησει και αλλος,ας μας πει. (οχι τιποτε αλλο,αλλα να ξερω αν ειμαι τρελλη η οχι..)
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Nαι κ γω εχω παρει καποιες φορες effipro και μου ειπε ο γιατρος αυτο που λες ,δηλαδη οτι εχει την ιδια δραστικη ουσια .
Ακομη πιο φθηνη ειναι η expot ,μολις 5€,αλλα εχει μια αλλη ουσια και κανει προληψη και απο σκνιπα ,οποτε βρισκω την περνω .

Yorkaddict Τρελενομαι με το avatar σου !!!!