Προϊόντα εξωπαρασίτωσης και μικρά παιδιά


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο προϊόν όπως αμπούλα ή κολλάρο για την απώθηση τσιμπουριών ψύλλων και σκνίπας που να είναι αποτελεσματικό και να μην είναι χημικό;
Όσοι έχετε παιδιά έχετε αλλάξει τον τρόπο που αποπαρασιτώνετε τους σκύλους σας; Τι γίνεται μόλις το πιτσιρίκι ξεκινήσει τις στενές επαφές τρίτου τύπου με αγκαλιές και φιλιά στα σκυλιά και εκείνα φοράνε π.χ. vectra D όπως τα δικά μου;
Δεν θέλω να γεμίσουν τσιμπούρια σε καμία περίπτωση αλλά δεν θέλω και να εκθέσω το μωρό σε δηλητήρια.
Καμιά ιδέα; Οι παιδιάτροι έχουν καμιά πρόταση; (o δικος μας δεν έχει ιδέα και φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους).
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ένας συνδυασμός bravecto & repello;
Υποτίθεται ότι το bravecto κυκλοφορεί στο αίμα (άρα το δέρμα είναι καθαρό) και σκοτώνει τσιμπούρια & ψύλλους (αλλά αφού τσιμπήσουν). Και το repello (φυσικό-μη τοξικό απωθητικό λέει στο μπουκάλι) για σκνίπα+ τσιμπούρια ψύλλους επικουρικά.
Εναλλακτικά, ψέκασμα με Autan για παιδιά;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ξέρω αν θέλω να χαπακώσω τα σκυλάκια μου με bravecto. Αλλιώς είναι καλή ιδέα, και κάθε απόγευμα σιτρονέλα. Δε ξέρω. :/ Διαβάζω επιπλοκές του στα νεφρά οπότε δεν θα πάρω.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Άσχετο, εγώ βάζω συμπληρωμάτικά με τα κλασικά, tri act-scalibor, και repelo το οποίο σείχνει πως κάνει και για γάτες. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς σε γάτα;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Άσχετο, εγώ βάζω συμπληρωμάτικά με τα κλασικά, tri act-scalibor, και repelo το οποίο σείχνει πως κάνει και για γάτες. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς σε γάτα;
πρόσεχε μην έχει περιθρίνη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU