Πρωτάρης με σκυλί [Bull Terrier]


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Καλησπερα παιδια, οπως ειδατε και απο τον τιτλο μου ειμαι πρωταρης με σκυλια αλλα εφτασα σε ηλικια 19 και θελω επιτελους το δικο μου σκυλακι, ειμαι ετοιμος να του παρεχω οτι χρειαστει και ελπιζω να τα καταφερω..ειμαι ομως εδω γιατι σιγουρα χρειαζομαι μερικες συμβουλες...

1.Το σκυλι που θελω ειναι ενα Bullterrier, καθαρα και μονο αυτο..ειχε παλια ενας συγγενης μου και αληθεια ειχα δεθει μαζι του..ειναι δυνατο και καμαρωτο και για κατι τετιο ψαχνω..ομως εσεις συμφωνα με την εμπειρια σας πιστευετε οτι θα τα καταφερω μαζι του σαν πρωτο μου σκυλι? Εχω ακουσει οτι δεν ειναι και τα πιο υπακουα σκυλια και το φοβαμαι λιγο αυτο..ποια ειναι η αποξη σας? Ενημερωτικα το σκυλι θανε θηλυκο και θα το παρω απο κουταβι.

2. Μενω μαζι με τους δικους μου ακομα, θα υπαρξει καποιο προβλημα με αυτο?

3. Ποσα μηνιαια εξοδα εχει καθε μηνα, πολυ σημαντικο..αν και δεν υπαρχει προβλημα ιδιαιτερα γιατι εργαζομαι.

4. Ποσες βολτες ειναι το φυσιολογικο να το βγαζω?

5. Ποσα χρηματα περιπου κοστιζει για να του κανω μαθηματα για βασικη υπακοη? Και θελω να μου προτεινετε και καποιο καλο δασκαλο εντος Αττικης αν γνωριζετε!

6. Ισχυει οτι τα θηλυκα δενοντε καλυτερα με τον ιδιοκτητη τους?

7. Λετε να εχο προβλημα με την συγκεκριμενη ρατσα απεναντι σε ανθρωπους ή αλλα σκυλια?

8. Ποια ειναι τα απαραιτητα που πρεπει να εχει το σκυλι οταν θα παω για την αγορα?

9. Ειναι γενικα μια ρατσα σκυλιου που σταδιακα με τον καιρο θα μαθει? ή θα ειναι αρκετο ανυπακουο για παντα?

10. Κατι αλλο που ισος θα επρεπε να εχω στο νου μου ή να φοβαμαι?

11. Υπαρχει πιο συγκεκριμενη ρατσα Bullterrier? ή απλα λες οτι ψαχνεις για bullterrier? Εννοω ισος νανε μακριτριχο ή τιποτα τετιο..εξηγηστε τα μου λιγο αυτα αν ισχυουν και τι ακριβως υπαρχει, συγγνωμη αν δεν με καταλαβενετε δεν το εξηγω καλα το ξερω.

12. Περιπου ποσο μεγαλωνουν?

Καθε γνωμη ανοιχτη , οσοι εχετε Bullterrier παρακαλω γραφτε και εσεις! Η γνωμη σας μετραει πολυ για μενα.


Ευχαριστω!
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εδω στη γειτονια μου εχουν δυο τετοια σκυλια ασπρα προς το κρεμ,,, το ενα ειναι μινιατουρα που φοβαται και τον ισκιο του οταν βρεθει αντιμετωπος με τη δικια μου πανω στη βολτα και το ιδιο και ο ιδιοκτητης του,,,,,, το αλλο ειναι σε κανονικο μεγεθος,,,, τρεις φορες τη μερα τα πανε βολτα και τα δυο στο παρκο του τριτση δηλαδη τα περπατανε αρκετα,,, οταν περνανε απο ενα γειτονα που εχει γατες αφηνιαζουν ειδικα το μεγαλοσωμο σκαβει την ασφαλτο,,,,,, γενικα τραβανε πολυ στη βολτα απο οτι βλεπω,,, προσωπικα τα θεωρο πανασχημα,,,, και ειδικα το μεγαλο εχει την οψη του μοχθηρου σκυλου ετοιμου να επιτεθει με την παραμικρη αιτια,,,,, ,ισως φταιει η περιεργη φατσα που εχουν,,, ,,,,,,,,, παντως ειναι απο τα σκυλια που σιγουρα θα πρεπει να το πας σε εκπαιδευτη για να εκπαιδευσει οχι μονο εκεινο αλλα και εσενα.... υπακουο σε εσενα θα ειναι με τον καταλληλο χειρισμο... με τους υπολοιπους ομως θα πρεπει να εισαι σε επιφυλακη,,, αναλογα βεβαια και τι χαρακτηρα θα εχει ο σκυλος... αυτο θα το διαπιστωσεις οταν τον παρεις αν ειναι δηλαδη φιλικος η ετοιμος για μανουρες,,,,,
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
PrivaTe

Ένα μπράβο από μένα για το ποστ σου. Μακάρι όλοι πριν πάρουν σκύλο να ξεκινούσαν με αυτές τις απορίες και αφού τις έλυναν να το έπαιρναν. Δεν γνωρίζω την φυλή να σε βοηθήσω αλλά είμαι σίγουρη ότι θα πάρεις μεγάλη βοήθεια από το φόρουμ.
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Το μονο που με αγχοσε λιγο ειναι να ειμαι σε επιφυλακη, σιγουρα παντα εισαι σε επιφυλακη για το σκυλι σου οταν το βγαζεις βολτα αλλα οχι και να φοβαμαι μην δαγκωσει κανα αλλο ή κανα ανθρωπο.......
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
PrivaTe

Ένα μπράβο από μένα για το ποστ σου. Μακάρι όλοι πριν πάρουν σκύλο να ξεκινούσαν με αυτές τις απορίες και αφού τις έλυναν να το έπαιρναν. Δεν γνωρίζω την φυλή να σε βοηθήσω αλλά είμαι σίγουρη ότι θα πάρεις μεγάλη βοήθεια από το φόρουμ.
Νασε καλα φιλε, ρωταω ολα αυτα γιατι κυριως ειμαι λιγο αγχωμενος και θελω να εχο καλυψει καθε απορια για να ενταξει μετα προς εμενα αλλα κυριως τον σκυλο μου.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Το μονο που με αγχοσε λιγο ειναι να ειμαι σε επιφυλακη, σιγουρα παντα εισαι σε επιφυλακη για το σκυλι σου οταν το βγαζεις βολτα αλλα οχι και να φοβαμαι μην δαγκωσει κανα αλλο ή κανα ανθρωπο.......
,,,,,,,,
ειπαμε αυτο εξαρταται απο εσενα,, πως θα το μεγαλωσεις,,, αν το μαθεις να ειναι φιλικο με τα αλλα σκυλια και τους ανθρωπους δεν θαχεις προβλημα,,, εαν το μαθεις να κανει μαγκιες και τσαμπουκαδες τοτε θα λουστεις την συμπεριφορα του,,,
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
,,,,,,,,
ειπαμε αυτο εξαρταται απο εσενα,, πως θα το μεγαλωσεις,,, αν το μαθεις να ειναι φιλικο με τα αλλα σκυλια και τους ανθρωπους δεν θαχεις προβλημα,,, εαν το μαθεις να κανει μαγκιες και τσαμπουκαδες τοτε θα λουστεις την συμπεριφορα του,,,
Αναμφιβολα οχι, φιλικο θελω να ειναι και κοινωνικο...αγριο και μαγκας μονο εκει που χρειαζεται.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Αναμφιβολα οχι, φιλικο θελω να ειναι και κοινωνικο...αγριο και μαγκας μονο εκει που χρειαζεται.
,,,
,,
να ξερεις οτι αυτο συμπεριλαμβανει και ενα παιδακι που θα κανει καποια ατσαλη κινηση η μικροκακοποιηση στο σκυλο... οποτε εκει ο σκυλος θα γινει αγριος και μαγκας,,, οποτε θα γινει χαμος,,, και αντε εσυ μετα να εξηγησεις οτι ο σκυλος αμυνθηκε,,,,γιαυτο λεω ειναι ρατσα που παντα θα πρεπει να το επιβλεπεις μη γινει καμια στραβη,,,,,
 




wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
το μεγεθος του ειναι μεσαιο προς μεγαλοσωμο δηλαδη βαρος περιπου 23 με 28 κιλα και υψος γυρω στα 55 εκατοστα.Θυμαμαι οταν ημουν μικρος ενας φιλος μου ειχε τετοιο σκυλο και του καναμε οοοτι μπορεις να φανταστεις και αυτος καθοταν..Οποτε μπορεις να το κανεις να ειναι κοινωνικο αλλα θα πρεπει να πας σε επαγγελματια.(ΑΝ μπορεσεις μονος σου θα παρει πολυ χρονο)
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Βασικα να σε ρωτησουμε και εμεις κατι...Απο που εχεις σκοπο να παρεις το σκυλι?
Εχω βρει κατι σαν κτηνοτροφειο στην Ελευσινα οι οποιοι μου ειπαν στα φερνουν απο εξωτερικο με τα χαρτια του κανονικα και θα ειναι ενος μηνου κουταβι.
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
το μεγεθος του ειναι μεσαιο προς μεγαλοσωμο δηλαδη βαρος περιπου 23 με 28 κιλα και υψος γυρω στα 55 εκατοστα.Θυμαμαι οταν ημουν μικρος ενας φιλος μου ειχε τετοιο σκυλο και του καναμε οοοτι μπορεις να φανταστεις και αυτος καθοταν..Οποτε μπορεις να το κανεις να ειναι κοινωνικο αλλα θα πρεπει να πας σε επαγγελματια.(ΑΝ μπορεσεις μονος σου θα παρει πολυ χρονο)
Χαιρομαι που ακουω τετια, γιατι και εγω θελω να εχω ενα κοινωνικο και ευδιαθετο σκυλι γεματο ορεξη για παιχνιδι..και ναι οπως ειπα και στο αρχικο μου ποστ θα το παω σιγουρα σε επαγγελματια δασκαλο για βασικη υπακοη..για τα αλλα θα δουμε!
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
private καλως ηρθες!
Πολυ ιδιαιτερη φυλη τα bull terrier!Προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ.
Αν αποφασισεις να προχωρησεις σε αγορα,ξερεις που να απευθυνθεις?

Εντιτ : δεν ειδαν οτι σε ειχαν ρωτησει και απο πανω, σορρυ :p
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
private καλως ηρθες!
Πολυ ιδιαιτερη φυλη τα bull terrier!Προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ.
Αν αποφασισεις να προχωρησεις σε αγορα,ξερεις που να απευθυνθεις?

Εντιτ : δεν ειδαν οτι σε ειχαν ρωτησει και απο πανω, σορρυ :p
ναι εχω βρει ενα εκτροφειο στην ελευσινα! :)
 










συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Πιστοποιημενο εκτροφειο θα βρεις απο τον ΚΟΕ(κυνολογικος ομιλος ελλαδας)
Θα παρεις τηλ. εκει και θα ρωτησεις για εκτροφειο bull terrier.