Πρωτάρης με σκυλί [Bull Terrier]




PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Πιστοποιημενο εκτροφειο θα βρεις απο τον ΚΟΕ(κυνολογικος ομιλος ελλαδας)
Θα παρεις τηλ. εκει και θα ρωτησεις για εκτροφειο bull terrier.
Αυτο οντος πρεπει να ειναι η καλυτερη επιλογη...
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Σκυλεμπορας ειναι.Μεινε μακρυα του.Τα σκυλια που φερνει προερχοντε απο Puppy mills
Πφφ εισαι σιγουρος γι αυτο φιλε? Γιατι δεν εχω καμια σχεση τοτε με αυτο τον ανθρωπο εγω....
 






μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Δεν άντεξα!!!!
Θα απαντήσω.
Εδω μέσα ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...
Αναφέρομαι μόνο στα τις φυλής.
"Γράφτηκα σε ένα forum και τα ξέρω όλα!!!"

Φιλαράκι ενα θέλεις υποχρεωτικά bt, βρες ενα καλό εκτροφέα να σε κατευθύνει.
Τα σκυλιά αυτά εχουν γίνει (τα έχουν κάνει) αρκετά ήπια σε σχέση με το παρελθόν αλλά δεν πάυουν να
απαιτούν εμπειρία.
Από εκει και πέρα είναι δικό σου θέμα.

Ααα.. και διάλεξε έγχρωμο μήπως γλυτώσεις κανά δερματικό...
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Δεν άντεξα!!!!
Θα απαντήσω.
Εδω μέσα ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του...
Αναφέρομαι μόνο στα τις φυλής.
"Γράφτηκα σε ένα forum και τα ξέρω όλα!!!"

Φιλαράκι ενα θέλεις υποχρεωτικά bt, βρες ενα καλό εκτροφέα να σε κατευθύνει.
Τα σκυλιά αυτά εχουν γίνει (τα έχουν κάνει) αρκετά ήπια σε σχέση με το παρελθόν αλλά δεν πάυουν να
απαιτούν εμπειρία.
Από εκει και πέρα είναι δικό σου θέμα.

Ααα.. και διάλεξε έγχρωμο μήπως γλυτώσεις κανά δερματικό...
Μηπως γνωριζεις καποιον εκτροφεα για bt εσυ?
 






μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Γιατί θα φανει σαν διαφήμιση.
Αυτό που θέλω να κρατήσεις ειναι το εξης πολύ απλό.
Γνώση και γνώμη για την κάθε φυλή να παίρνεις απο τους εκτροφείς ή τους κατόχους-λάτρεις της καθεμιάς.
Οπως και σε θέματα εκπαίδευσης ακου και τις 3 "σχολές" - προσεγγίσεις πριν σχηματίσεις γνώμη.
Αυτά από μενα.
Καλως ήρθες στον κόσμο του σκύλου!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
δεν θεωρειται διαφημιση εννοειται και επιτρεπεται απο τους κανονισμους του φορουμ να πεις εκτροφεα.
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Γιατί θα φανει σαν διαφήμιση.
Αυτό που θέλω να κρατήσεις ειναι το εξης πολύ απλό.
Γνώση και γνώμη για την κάθε φυλή να παίρνεις απο τους εκτροφείς ή τους κατόχους-λάτρεις της καθεμιάς.
Οπως και σε θέματα εκπαίδευσης ακου και τις 3 "σχολές" - προσεγγίσεις πριν σχηματίσεις γνώμη.
Αυτά από μενα.
Καλως ήρθες στον κόσμο του σκύλου!
Νασε καλα.
 




shib

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2012
156
3
Ποσα χρηματα περιπου κοστιζει για να του κανω μαθηματα για βασικη υπακοη? Και θελω να μου προτεινετε και καποιο καλο δασκαλο εντος Αττικης αν γνωριζετε!
Για Αττική δεν γνωρίζω τις τιμές,για επαρχία κυμαίνονται απο 40 - 70 ευρώ το μάθημα.Τιμές για εκπαίδευση φύλαξης κλπ δεν γνωρίζω.Στη βασική υπακοή τους μαθαίνουν τις εντολές,σήκω-κάτσε -μείνε κλπ.Αν θέλεις πηγαίνεις εσύ,αν θέλεις έρχεται ο εκπαιδευτής,αν θέλεις αφήνεις το σκυλακι εκεί,γι αυτό και οι τιμές δεν ίδιες.Αριθμό μαθημάτων θα κρίνει ο εκπαιδευτής.Στη βασική υπακοή δεν συμπεριλαμβάνεται η εκμαθηση βόλτας-διορθωση συμπεριφοράς-κοινωνικοποιηση.Τιμές από τηλ δε θα σου πουν γιατί θα πρέπει πρώτα να δούνε το σκυλί και να το αξιολογήσουν.Και ότι σου μαθουν επανάληψη στο σπίτι.Αυτά ισχύουν από τον δικό μου εκπαιδευτή και έναν άλλον που έχουμε εδώ,άλλοι μπορεί να έχουν άλλο πρόγραμμα και κοστολόγιση.Ελπίζω όταν βρεις το σκυλάκι σου να τα πάτε υπέροχα
 
Last edited:


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Για Αττική δεν γνωρίζω τις τιμές,για επαρχία κυμαίνονται απο 40 - 70 ευρώ το μάθημα.Τιμές για εκπαίδευση φύλαξης κλπ δεν γνωρίζω.Στη βασική υπακοή τους μαθαίνουν τις εντολές,σήκω-κάτσε -μείνε κλπ.Αν θέλεις πηγαίνεις εσύ,αν θέλεις έρχεται ο εκπαιδευτής,αν θέλεις αφήνεις το σκυλακι εκεί,γι αυτό και οι τιμές δεν ίδιες.Αριθμό μαθημάτων θα κρίνει ο εκπαιδευτής.Στη βασική υπακοή δεν συμπεριλαμβάνεται η εκμαθηση βόλτας-διορθωση συμπεριφοράς-κοινωνικοποιηση.Τιμές από τηλ δε θα σου πουν γιατί θα πρέπει πρώτα να δούνε το σκυλί και να το αξιολογήσουν.Και ότι σου μαθουν επανάληψη στο σπίτι.Αυτά ισχύουν από τον δικό μου εκπαιδευτή και έναν άλλον που έχουμε εδώ,άλλοι μπορεί να έχουν άλλο πρόγραμμα και κοστολόγιση.Ελπίζω όταν βρεις το σκυλάκι σου να τα πάτε υπέροχα
Σε ευχαριστω , εισουν πολυ εξυπηρετικος :)
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Καποιος κατοχος Bullterrier που θα μπορουσε να μου απαντησει σε ολες τις ερωτησεις που εχω κανει?
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Εχω βρει κατι σαν κτηνοτροφειο στην Ελευσινα οι οποιοι μου ειπαν στα φερνουν απο εξωτερικο με τα χαρτια του κανονικα και θα ειναι ενος μηνου κουταβι.
,,,,,,,,,
ενος μηνου κουταβι,,??? τι να το κανεις τοσο μεγαλο,,,??? κανα φρεσκο της ημερας δεν εχει,,,??? ==))
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Οκ, λοιπόν..
θα σου απαντήσω εγώ.. :)
Σε όσα ξέρω, έτσι..;;;:rolleyes:

Καλησπερα παιδια, οπως ειδατε και απο τον τιτλο μου ειμαι πρωταρης με σκυλια αλλα εφτασα σε ηλικια 19 και θελω επιτελους το δικο μου σκυλακι, ειμαι ετοιμος να του παρεχω οτι χρειαστει και ελπιζω να τα καταφερω..ειμαι ομως εδω γιατι σιγουρα χρειαζομαι μερικες συμβουλες...

1.Το σκυλι που θελω ειναι ενα Bullterrier, καθαρα και μονο αυτο..ειχε παλια ενας συγγενης μου και αληθεια ειχα δεθει μαζι του..ειναι δυνατο και καμαρωτο και για κατι τετιο ψαχνω..ομως εσεις συμφωνα με την εμπειρια σας πιστευετε οτι θα τα καταφερω μαζι του σαν πρωτο μου σκυλι? Εχω ακουσει οτι δεν ειναι και τα πιο υπακουα σκυλια και το φοβαμαι λιγο αυτο..ποια ειναι η αποξη σας? Ενημερωτικα το σκυλι θανε θηλυκο και θα το παρω απο κουταβι.

2. Μενω μαζι με τους δικους μου ακομα, θα υπαρξει καποιο προβλημα με αυτο?

Τι πρόβλημα να υπάρξει;; Το σκυλί που θα μένει, μέσα ή έξω..;;; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι οι κουταβο-ζημιές και τα τσίσα-κακά που θα του ξεφεύγουν , μέχρι να μπει σε πρόγραμμα τουαλέτας..
Αλλά αυτό(μπορεί) να είναι πρόβλημα για τους δικούς σου..κ όχι για τον σκυλάκο..


3. Ποσα μηνιαια εξοδα εχει καθε μηνα, πολυ σημαντικο..αν και δεν υπαρχει προβλημα ιδιαιτερα γιατι εργαζομαι.

Αυτό εξαρτάται από πολλά.. Στην αρχή τα έξοδα να ξέρεις, είναι αυξημένα, μεχρι να τελειώσει ο κύκλος εμβολίων του, αλλά και να μπεις σε ένα πρόγραμμα με τα πράγματα του..
Επίσης, το κόστος εκπαίδευσης του..
Εμένα ο μήνας μου βγαίνει περίπου στα 50€, αλλά δίνω μαγειρευτό..
Με μια καλής ποιότητας ξηρά τροφή (συν τα υπόλοιπα π.χ. αμπούλα αποπαρασίτωσης, κολλάρο κ.λ.π.) θα σου βγαίνει κ λίγο παραπάνω..


4. Ποσες βολτες ειναι το φυσιολογικο να το βγαζω?

Σίγουρα 2 την ημέρα (1μίση ώρα συνολικά είναι οκ)..
Στις αρχές κ μέχρι να μπει σε πρόγραμμα τουαλέτας (αφού τελειώσει με τα εμβόλια του κ μπορεί να βγει) θα πρέπει να βγαίνετε μικρότερες βόλτες, για να μάθει να τα κάνει έξω..
Μετά όσο μεγαλώνει, αραιώνεις τις βόλτες, τις προσαρμόζεις στο πρόγραμμα σου, αλλά φροντίζεις να εκτονώνεται κ να λαμβάνει όλα τα απαραίτητα ερεθίσματα.
Εμείς βγαίνουμε περίπου 20 λεπτά το πρωί κ άλλη 1-1μίση ώρα το απόγευμα..


5. Ποσα χρηματα περιπου κοστιζει για να του κανω μαθηματα για βασικη υπακοη? Και θελω να μου προτεινετε και καποιο καλο δασκαλο εντος Αττικης αν γνωριζετε!

Θα ακούσεις πολλές τιμές..
Αλλά καλό θα είναι, στο θέμα του εκπαιδευτή και του κτηνιάτρου, να μην έχεις σαν πρωταρχικό κριτήριο το οικονομικό(όχι ότι δεν παίζει κ αυτό ρόλο, βέβαια..), αλλά την χημεία που θα αναπτυχθεί, αλλά και την εμπιστοσύνη που σου εμπνέουν..



6. Ισχυει οτι τα θηλυκα δενοντε καλυτερα με τον ιδιοκτητη τους?

Έχω θυληκό.. δεν θα είμαι αντικειμενική.. :p
Νομίζω πάντως όχι.. όλα έχουν να κάνουν με το πως χτίζεις ΕΣΥ την σχέση σου μαζί τους, από την πρώτη στιγμή που έρχεστε σε επαφή..



7. Λετε να εχο προβλημα με την συγκεκριμενη ρατσα απεναντι σε ανθρωπους ή αλλα σκυλια?

Όλα είναι θέμα κοινωνικοποίησης και εκπαίδευσης..

8. Ποια ειναι τα απαραιτητα που πρεπει να εχει το σκυλι οταν θα παω για την αγορα?

θα πρέπει να το έχεις αγοράσει από εκτροφέα εγγεγραμμένο στον ΚΟΕ, να έχεις επισκεφτεί τις εγκαταστάσεις του, να έχεις δει τις συνθήκες διαβίωσης, τους γονείς, τις εξετάσεις που ενδεχομένως απαιτούνται και να λάβεις το pedigree του(το οποίο, αν δεν κάνω λάθος..έρχεται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, δεν το λαμβάνεις άμεσα). Μπορείς ωστόσο, να επιβεβαιώσεις πως η γέννα έχει δηλωθεί κ άρα θα λάβεις pedigree, επικοινωνόντας με τον ΚΟΕ , πριν ακόμα αποκτήσεις το κουτάβι..
(Μπορεί να μου ξεφεύγει κάτι..δεν είχα ποτέ εκτροφικό σκύλο)

9. Ειναι γενικα μια ρατσα σκυλιου που σταδιακα με τον καιρο θα μαθει? ή θα ειναι αρκετο ανυπακουο για παντα?

Γιατί να μην μάθει, καλέ..;;;

10. Κατι αλλο που ισος θα επρεπε να εχω στο νου μου ή να φοβαμαι?

Ότι ο σκύλος είναι σοβαρή δέσμευση κ υποχρέωση.. Ότι θα είναι μαζί σου για τα επόμενα 10-15 χρόνια, πλήρως και απόλυτα εξαρτημένος από εσένα..
Κ ότι είναι από τις πιο όμορφες σχέσεις που θα δημιουργήσεις ποτέ στην ζωή σου..


11. Υπαρχει πιο συγκεκριμενη ρατσα Bullterrier? ή απλα λες οτι ψαχνεις για bullterrier? Εννοω ισος νανε μακριτριχο ή τιποτα τετιο..εξηγηστε τα μου λιγο αυτα αν ισχυουν και τι ακριβως υπαρχει, συγγνωμη αν δεν με καταλαβενετε δεν το εξηγω καλα το ξερω.

12. Περιπου ποσο μεγαλωνουν?

Καθε γνωμη ανοιχτη , οσοι εχετε Bullterrier παρακαλω γραφτε και εσεις! Η γνωμη σας μετραει πολυ για μενα.


Ευχαριστω!
Δεν έχω εικόνα της συγκεκριμένης φυλής, όπως κατάλαβες..αλλά ότι μπόρεσα, είπα..
Καλώς ήρθες..!!
 


PrivaTe

Active Member
16 Ιουνίου 2013
31
0
Οκ, λοιπόν..
θα σου απαντήσω εγώ.. :)
Σε όσα ξέρω, έτσι..;;;:rolleyes:



Δεν έχω εικόνα της συγκεκριμένης φυλής, όπως κατάλαβες..αλλά ότι μπόρεσα, είπα..
Καλώς ήρθες..!!
Σε ευχαριστω πολυ εξυπηρετικη!
 


Tender

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2010
52
13
Άνω Κηφισιά
Να απαντήσω κι εγώ με τη σειρά μου ως κάτοχος ενός Θηλυκού Miniature BT. Μετά απο 2μιση χρόνια συμβίωσης με ένα BT και παρότι ήταν και για μένα ο πρώτος σκύλος, έχω αποκομίσει τα καλύτερα συναισθήματα, έχω λάβει τεράστια αγάπη απο το σκύλο μου και κατέληξα στο πόσο παρεξηγημένη φυλή είναι και το πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο παίζει ο συνδιασμός Εκτροφέας-Ιδιοκτήτης-Εκπαιδευτής.
Πριν αποκτήσω το σκύλο μου είχα ενημερωθεί κι εγώ σχετικά απο διαφόρα sites για τη φυλή, διάβαζα τουλάχιστον 1χρόνο το forum εδώ, για να δω τι αντιμετωπίζει καθημερινά ένας ιδιοκτήτης σκύλου και πως αντιμετωπίζονται διάφορα θέματα κι όλα αυτά για να με αξιολογήσω αν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω ως νέος ιδιοκτήτης, αλλά και με τις καλύτερες προθέσεις για να παρέχω στο σκύλο μου ασφάλεια, υγεία, φροντίδα, αγάπη, χρόνο, κοινωνικοποίηση, και να με ακολουθεί παντού. Έτσι, όντας συνηδητοποιημένος, επισκεύτηκα το εκτροφείο Angel Warrior English BT & Miniature BT (το οποίο πλέον δουλεύει απο Αγγλία και όχι απο Ελλάδα όπως πριν απο 2 χρόνια) και είδα απο κοντα τα ΒΤ. Η αλήθεια είναι, πως με την πρώτη εικόνα ενός standard BT τρόμαξα απο τον όγκο του και το μεγέθος του για σκυλί μέσα στο σπίτι, και τυχαία είδα ένα miniature (μέχρι εκείνη την ήμερα δεν ήξερα για την εκτροφή τους) και είπα ότι αυτό είναι ακριβώς αυτό που θέλω. Τη δύναμη και τη τόλμη ενός μεγαλόσωμου σκύλου σε μεσαίο-μικρό μέγεθος. Ο εκτροφέας, μου έκανε πολλές ερωτήσεις, απο το για ποιο λόγο επέλεξα τη συγκεκριμμένη φυλή, πως το έχω μέσα στο μυαλό μου, αν είχα εμπειρία απο σκύλους, αν ήθελα BT συντροφίας (pet) ή εκθεσιακό, κι ένα σωρό άλλες ερωτήσεις. Τελικά κατέληξε πως εκείνη τη περίοδο ενώ είχε διαθέσιμα κουτάβια δε θα ήταν αυτά που θα κάλυπταν τις δικές μου ανάγκες αλλά και το ήπιο του χαρακτήρα μου και μου είπε πως όταν θα έχει το κατάλληλο κουτάβι θα με ενημέρωνε, μέχρι τότε όμως μου έδωσε τη δυνάτοτητα να επισκέπτομαι όποτε θέλω το εκτροφείο, να βλέπω κουτάβια αλλά και τα ενήλικα, να βλέπω πως συμπεριφέρονται, τι ανάγκες έχουν και να πάω σε εκθέσεις μαζί του. Εν ολίγοις, απέκτησα το σωστό για εμένα κουτάβι μετά απο 2 χρόνια περίπου μετά τη πρώτη επίσκεψη. Στο σπίτι μου τη πήρα 3 μηνών προς 4. Την άφησα με τη μάνα της και τα αδέλφια της όσο περισσότερο μπορούσα, κι ας ανυπομονούσα να ζήσω και τη κουταβίσια περίοδο.
Με το που τη πήρα στο σπίτι είχα γίνει επισήμως ο πατέρας της Κίρας. Δε θα πω πως όλα ήταν εύκολα, αν και το μόνο πρόβλημα που είχα σα κουτάβι ήταν η συχνότητα που κατουρόχεσε...τουλάχιστον 11 φορές τη μέρα...αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας και υπομονής, αφού ξέρεις πως όλο αυτό είναι προσωρινό.
Όταν έγινε 6 μηνών ξεκίνησε εκπαίδευση για Β.Υ. ο εκπαιδευτής μου είπε πως δεν είναι και το πιο εκπαίδευσιμα σκυλά αν και πάντα με εκνεύριζε γιατί τη θεωρούσε και χαζή, απλά να ξέρεις πως τα ΒΤ έχουν άλλο χρόνο αντάποκρισης σε μια εντολή απ΄ότι ένα Γερμανικό Ποιμενικο...είναι ξεροκέφαλα η αλήθεια κι αν κολλήσουν με κάτι δύσκολα τα κάνεις focus σε εσένα, Αλλά...με υπομονή και διαρκής ενασχόληση βλέπεις αποτελέσματα μακροπρόθεσμα...είναι σα να γράφουν οι εντολές μέσα τους κι όταν ωριμάσουν αρχίζουν και εκτελούν σχεδόν άριστα. Ο εκτροφέας επίσης με ρώτησε αν θέλω ο σκύλος μου να είναι επιφυλακτικός με τρίτους, εάν ναι, ο σκύλος δε θα έπρεπε να χαιδεύται απο κανέναν μέσα στο σπίτι μόνο έξω απο αυτό και γενικότερα να είμαι κι εγώ πιο μετρημένος. Βέβαια και δε το ακολούθησα, έκανα ένα super κοινωνικό σκύλο, όπου χαιρόταν με όλους και με όλα, έγλυφε και έπαιζε με τους πάντες, απο ανθρώπους μέχρι γάτες και κουνέλι που είχα. Προσαρμόζεται πολύ εύκολα σε κάθε νέο περιβάλλον και με κάθε νέο άνθρωπο, φίλο, σχέση κάτι που έχει βοηθήσει πολύ. Τα ΒΤ είναι φοβερά ανθρωποκεντρικά σκυλιά και θέλουν πάντα να αισθάνονται πως εμπλέκονται σε καθετί της καθημερινότητας σου. Προτιμά να πάιζει ώρες μαζί σου, ή με φίλους και άλλα ζώα απο το να περπατά στο λουρί 1 ώρα για τη κλασσική, τυπική βόλτα. Στο φαγητό είναι πολύ λαίμαργα και πολύ λιχούδικα...να επιμενείς σε 1 είδος διατροφής (π.χ. μόνο ξηρα) γιατί οποιαδήποτε παρέκκλιση δύσκολα μπορεί να τα επαναφέρει. Έαν επιλέξεις ανοιχτόχρωμο (π.χ. άσπρο με μαύρο μάτι, αυτί) να ξέρεις πως τους καλοκαιρινούς μήνες θα πρέπει να αποφεύγεις τον ήλιο και να φορά πάντα αντηλιακό στα ακάλυπτα μέρη σώματος. Ρωτάς για όλους τους προγεννετικούς ελέγχους (π.χ PLL FREE). Μορφολογικά τα εντός προτύπου θα σε κατευθύνει και ο εκτροφέας σου. Επίσης έχεις πολλές χρωμματικές επιλογές. Θεωρητικά, τα πολυχρωμμα, ριγέ, τιγρέ, είναι πιο επιθυμητά καθώς αποφεύγεις τυχόν δερματικά θέματα, κώφωση (που είναι υψηλότερη στα ολόλευκα). Προσδόκιμο ζωής δεν είναι πολύ υψηλό απο τα 7-8 χρόνια περίπου αρχίζει η κατιούσα τουλάχιστον στα μινιατούρα. Αυτά εν πολλοίς....το κατάφερα το σεντονάκι!