Πρόβλημα Τροφής


nikolakis22

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2011
48
0
46
Ekali,Athens
Καλημέρα...
Εχω ένα πρόβλημα με τον ερμακο μου..
Λυκόσκυλο 2,5 μήνων...Δεν τρώει όσο πρέπει..Τρώει γύρω στα 100-125 γρ. όλη μέρα...Και αυτό με το ζόρι..Πήρα την ίδια τροφή με τον εκτροφέα αλλά τιποτα..Πήρα δείγματα και απο άλλες τροφές αλλά πάλι τίποτα..Έχετε τίποτα υπόψιν σας?Πρώτη φορά μεγαλώνω σκυλάκι και θέλω να το κάνω σωστά..
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Νικολακι καλημερα.
Ειναι καλοκαιρι και κανει ζεστη και τα σκυλια δεν τρωνε πολυ γενικα με την ζεστη.
Ειναι και η αλλαγη περιβαλλοντος που μπορει να επιρεαζει την ορεξη του.
Δοκιμασε να βαλεις στην ξηρα και λιγο γιαουρτακι και ανακατεψετο.
Και κανε την καλη να τον πας κτηνιατρο αν δεν το εχεις ηδη κανει για ενα τσεκ.
Και μην αγχωνεσαι αλλα να ενημερωνεσαι.:D
 


nikolakis22

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2011
48
0
46
Ekali,Athens
Τον πήγα 2 φορές στο κτηνίατρο nasuk και δεν βρήκαμε κάτι..απλά αγχώνομαι που δεν τρώει και φοβάμαι μην πάθει τίποτα..Κανονικά πρέπει να τρώει γύρω στα 230 γρ τροφή την ημέρα και ο μικρός μου τρώει 100-120 με το ζόρι..!Σκέφτηκα να βάλω λίγο γάλα,μου το είπε και ο κτηνίατρος αλλά φοβάμαι μην πιάσει σκουλίκια..!
 






cos50

New Member
1 Ιουλίου 2011
3
0
νικολακι και δικος μου γπ 3 μηνων ειναι και δεν τρωει οσο πρεπει του εκανα ολες της εξετασεις και δεν εχει τιποτα μαλον η ζεστη και ναζακια οπως λει και ο φιλος
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ποιά είναι η συνιστώμενη δόση που αναφέρεται πάνω στην τροφή; Ας ξεκινήσουμε από 'κει.
Δεύτερον πώς τον ταϊζεις; Να μην του αφήνεις την τροφή όλη την ημέρα. Ταίζεις το πρωί μετά από ένα τέταρτο μαζεύεις έχει δεν έχει φάει, το επαναλαμβάνεις και το βράδυ.
 


nikolakis22

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2011
48
0
46
Ekali,Athens
Ο εκτροφέας μου είπε ότι δεν είναι λαίμαργος και ότι λόγω ζέστης και επειδή έφυγε απο την μανα του κάνει έτσι...Μου είπε να βάλω λιγο γαλατάκι στην τροφή ή κρέμα για μωρά..!

Grifos..Στην αρχή δεν του την άφηνα όλη μέρα..Μέτα που τον πήγα στον κτηνίατρο και σε συνενόηση με τον εκτροφέα μου είπε για λίγες μέρες να την αφήνω όλη μέρα για να δούμε πόσο τρώει..!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ταίζεις το πρωί μετά από ένα τέταρτο μαζεύεις έχει δεν έχει φάει, το επαναλαμβάνεις και το βράδυ.
ναι, αλλά είναι 2,5 μηνών.
Διαφωνώ μ' αυτή την τακτική σε τόσο μικρά σκυλιά. Του το αφήνω τουλάχιστον 40 λεπτά τώρα που είναι ακόμα κουτάβι, αργότερα θα έχουμε πιο αυστηρό πρόγραμμα.
 


tolpap

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
136
0
φιλε και εμενα με τις μεγαλες θερμοκρασιες κανει ναζια τρωει τη μιση ποσοτητα κλπ οταν πεινασει θα φαει να εισαι σιγουρος..... αλλα καλυτερα να τρωει πρωι και βραδυ να εχει μια σχετικη δροσια ....
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οσα κουταβια εχουν περασει απο τη ζωη μου (6) εκαναν ναζια με την ξηρα τροφη, την κονσερβα βεβαια την εξαφανιζαν. Αυτο μετα τους 6-7 μηνες εχω δει οτι στρωνει και οτι τοτε αρχιζει και τρωει κανονικα, χωρις παρακαλια και βασει προγραμματος. Μη σε τουμπαρει με τα κολπα του, πισω απο αυτη τη γλυκια φατσουλα κρυβεται ενας στυγνος συμφεροντολογος εκμεταλευτης. Ειναι σαν τα μωρα. Δεν πρεπει να συνδιασει οτι αν σου κανει κολπα εσυ θα υποκυψεις. Οταν το μωρο με το παραμικρο κλαμα το παρεις αγκαλια, το εχασες το παιχνιδι.
 


ambageo

Active Member
22 Ιουνίου 2011
33
0
Γερακας
καλησπερα κι απο εμενα. Εχω κι εγω ενα γερμανικο ποιμενικο 11 εβδομαδων. Την τελευταια εβδομαδα εχει αρχισει να μην πολυτρωει. Την ταϊζω 3 φορες την ημερα. Το πρωι τρωει κανονικα, αλλα το απογευμα και το βραδι με το ζορι και πολυ λιγο. Δεν πιστευω οτι ειναι η ζεστη που φταιει, μια και τις ημερες που ειχε καυσωνα πριν καμια δεκαρια ημερες, ετρωγε κανονικα. Της δινω ξηρα τροφη, αυτη που ετρωγε απο την αρχη.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όρεξη για παιχνίδια έχει?
Η έλλειψη όρεξης για φαγητό και παιχνίδι είναι σχεδόν πάντα λόγος ανησυχίας!
Πήγαινε στον κτηνίατρό σου!
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
Και μένα ο δικός μου στην αρχή έκανε νάζια με το φαγητό του αλλά σιγά σιγά έμαθε το πρόγραμμά του και το άδειαζε το πιάτο του.
Η αλήθεια είναι ότι και λόγω ζέστης πολλά σκυλιά δεν τρώνε. Απλά πρέπει να σιγουρευτείς ότι είναι αυτός ο λόγος. Κάνε καλύτερα ένα τηλέφωνο στον κτηνίατρό σου για να είσαι σίγουρος.
 


ambageo

Active Member
22 Ιουνίου 2011
33
0
Γερακας
Σχετικα με τα παιχνιδια,εχει την ιδια ορεξη,δεν παρατηρησα καποια αλλαγη. Στην κτηνιατρο την πηγαμε πριν 2 μερες για να κανει ενα εμβολιο και ομολογω οτι ξεχασα να ρωτησω. Παντως,σημερα δεν εφαγε ολο το φαγητο το πρωι, το μεσημερι αρχικα εκανε οτι δεν το τρωει αλλα το εφαγε ολοκληρο και λιγο το βραδι. Ιδωμεν...