Πρόβλημα με αλλαγή σε Acana


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Παιδια μια απορια...πως κανατε την μεταβαση απο καποια αλλη τροφη σε acana? Πολυ σταδιακα η σχετικα γρηγορα?
Πηρα προχθες ενα τσουβαλι lamb & apple, και ξεκινησα να την κανω μιξη με το τελειωμα της παλιας.Δεν ξερω τι εφταιξε,αλλα σημερα 2 μερες μετα ο σκυλος εκανε τα πρωτα κακα σκληρα και μετα διαρροια,4 φορες τον εχω κατεβασει σημερα και δεν εχει ορεξη να φαει.Τωρα του εκανα ρυζακι μαζι με λιγη απο την παλια κροκετα,δεν εβαλα Acana καθολου,μηπως ηρεμησει λιγο το εντερο του.
Να πω πως ξεκινησα βαζοντας 1/3 Αcana και 2/3 Royal Canin maxi adult.O σκυλος γενικα δεν εχει εντερικα προβληματα εδω και πολυ καιρο.Τι να κανω τωρα? Μολις ηρεμησει να ξαναδοκιμασω με πιο μικρο ποσοστο Acana?
 


BLUEPETROS

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2010
68
0
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
εγώ την αλλάγη από Royal σε Grassland την έκανα σε 10 ημέρες πολύ αργά και σταδιακά... για παράδειγμα πες ότι πρέπει να παίρνει 500 γρ.
αρχίζεις με 100 από την acana και το υπόλοιπο Royal για 2 ημέρες με 3..μετά 200 από την νέα και 300 από παλιά για 2-3ημέρες μετά 300 νέα και 200 παλιά......και συνεχίζεις με αυτό το τρόπο...
Υγ. πρόσεχε στην Acana να δίνεις ένα 10% με 15% λιγότερο από την αναγραφόμενη ένδειξη , καθώς και ανάλογα με την δραστηριότητα του σκύλου είναι για λίγο πιο βαρια κλιματα και κάθεται λιγο βαριά στην αρχή...

επίσης εμένα μετά από όλα αυτά τις πρώτες ημέρες που έτρωγε μόνο Acana Grassland το πρωί τα έκανε σφιχτα , το απόγευμα επίσης σφιχτά, το βράδυ πιο μαλακά και λίγο ζουμί στο τέλος , μετά από κανα 2 ημέρες έστρωσε και αυτό και όλα καλά..

ελπίζω να σε βοήθησα.......
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,νομιζω πως αυτο πρεπει να κανω,δηλαδη πιο αργα την μεταβαση απο την μια στην αλλη.
Υπαρχει περιπτωση να μην του κατσει και καθολου ομως?Δηλαδη οταν φτασω να αυξησω κατα πολυ την Acana να μου κανει παλι τα ιδια γιατι απλα ''δεν του καθεται'' καλα ?
 






Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Τώρα τι να σου πω ...Συζήτησε το με τον κτηνίατρο σου για σιγουριά .Με κάθε επιφύλαξη ,μπορεί να δεις να στάζουν σταγονίτσες από την μύτη του (πρεπει να το παρατηρησεις γιατί την γλύφουν κατευθείαν ),θα είναι κουλουριασμένος για να ζεσταίνει την κοιλιά του ,μπορεί να κάνει σαν να σφύγγετε εκεί που είναι ξαπλωμένος (που δείχνει ότι έχει πονόκοιλο ),δεν θα τον δεις ορεξάτο αλλά γενικά πεσμένο -"κομμένο " και "βαρύ" ...
 




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Καπως ετσι ειναι ο σκυλος για να πω την αληθεια..κινειται λιγο και ειναι συνεχεια ξαπλωμενος,πολυ ακεφος και τα ματακια του γυαλιζουν.Προς το παρον θα του δινω ρυζακι με λιγη κροκετα,αν και δεν εχει ορεξη να φαει,με μιση καρδια το τρωει και οχι ολο.
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Καλύτερα βράσε του κοτοπουλάκι και ρίξε λίγο ρύζι μαζί .Μην του δίνει κροκέτες γιατι μπορεί να τον ανακατέψουν . Περαστικά !
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ευχαριστω,ας ελπισω οτι θα συνελθει γρηγορα και οτι δεν φταιει σε τετοιο βαθμο η τροφη.Αν το δω να επιμενει...γιατρος.
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ακριβώς τα ίδια είχαμε και εμείς πριν από ένα χρόνο που του άλλαξα την τροφή από eucanuba για λαμπραντόρ σε acana lamp & apple. Δεν έκανα την μετάβαση πολύ σταδιακά είναι η αλήθεια, έγινε σχετικά γρήγορα. Ενώ δεν είχε ποτέ πρόβλημα άρχισε να κάνει διάρροιες ακανόνιστα. Δεν σταμάτησα να του δίνω την acana απλά μείωσα λίγο την ποσότητα και αρκετά γρήγορα σταθεροποιήθηκε. Από τότε δεν έχουμε καθόλου πρόβλημα, δεν κάνει διάρροια (παρά μόνο αν κάνω εγώ βλακεία και του δώσω κάτι που δεν πρέπει). Επίσης έχασε τρία κιλά που έπρεπε να χάσει και οι εξετάσεις που κάναμε το καλοκαίρι ήταν πάρα πολύ καλές.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παιδια μια απορια...πως κανατε την μεταβαση απο καποια αλλη τροφη σε acana? Πολυ σταδιακα η σχετικα γρηγορα?
Πηρα προχθες ενα τσουβαλι lamb & apple, και ξεκινησα να την κανω μιξη με το τελειωμα της παλιας.Δεν ξερω τι εφταιξε,αλλα σημερα 2 μερες μετα ο σκυλος εκανε τα πρωτα κακα σκληρα και μετα διαρροια,4 φορες τον εχω κατεβασει σημερα και δεν εχει ορεξη να φαει.Τωρα του εκανα ρυζακι μαζι με λιγη απο την παλια κροκετα,δεν εβαλα Acana καθολου,μηπως ηρεμησει λιγο το εντερο του.
Να πω πως ξεκινησα βαζοντας 1/3 Αcana και 2/3 Royal Canin maxi adult.O σκυλος γενικα δεν εχει εντερικα προβληματα εδω και πολυ καιρο.Τι να κανω τωρα? Μολις ηρεμησει να ξαναδοκιμασω με πιο μικρο ποσοστο Acana?
Έτσι την πάτησα κι εγώ όταν τον άλλαξα σε Acana. Βέβαια δεν είχα αρκετή από την παλιά τροφή και η μετάβαση έγινε απότομα. Πλάκωσε τρελές διάροιες. Μετά του αγόρασα μικρό σάκο από την παλιά του τροφή και συνέχισα να προσπαθώ. Διάροιες συνέχεια και στο τέλος σταγόνες με αιματάκι. Εντεροκολίτιδα διέγνωσε ο γιατρός από την νέα τροφή, αρχίσαμε να δίνουμε w/d μέχρι να συνέρθει, έδωσα την acana στην θεία μου που έχει πολλά σκυλιά και ξαναπήρα royal. Πιστεύω ότι αν επέμενα ίσως να το δεχόταν αλλά ήταν 6 μηνών και είχε μείνει μισός από την κολλίτιδα οπότε δεν προσπάθησα άλλο.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καντου πολυ, παρα πολυ σταδιακα την αλλαγη και μην του δινεις (αν δινεις) παραπανω ποσοτητα.
9 στις 10 οταν γυρναμε το σκυλο σε Acana/Οrijen δεν φταιει η τροφη αλλα η λαθος μεταβαση και η επιπλεον ποσοτητα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
9 στις 10 οταν γυρναμε το σκυλο σε Acana/Οrijen δεν φταιει η τροφη αλλα η λαθος μεταβαση και η επιπλεον ποσοτητα.
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου αλλά γιατί το πρόβλημα παρουσιάζεται ειδικά σε αυτές τις τροφές; Όταν άλλαζα στην μεγάλη σε άλλες τροφές χωρίς μετάβαση δεν είχαμε ποτέ θέμα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου αλλά γιατί το πρόβλημα παρουσιάζεται ειδικά σε αυτές τις τροφές; Όταν άλλαζα στην μεγάλη σε άλλες τροφές χωρίς μετάβαση δεν είχαμε ποτέ θέμα.
Μαλλον λογω των βιολογικων συστατικών τους και της υψηλης πρωτεϊνης.
Απο την αλλη δεν θελω να πιστεψω οτι οι υπολοιπες ειναι τοσο βιομηχανικες που, με το που τρωνε λιγο Acana/ Orijen παθαινουν διατροφικο σοκ και τα παει τριρλιπιπί....

Απλώς, η λογικη λεει οτι δε μπορει μια τροφη με τοσο αγνα συστατικα να προκαλει οποιοδηποτε προβλημα σ' εναν οργανισμο.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Θα του παρω ενα τσουβαλακι ακομα απο την παλια και θα κανω πολυυυυ αργα την αλλαγη...για να δωσω το τσουβαλι της Acana,δυσκολο,λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν:D
Και γω δεν μπορω να πιστεψω πως μια τοσο καλη τροφη μπορει να δημιουργησει τετοια προβληματα,μαλλον θα θελει να το παω πιο αργα,αυτο μου ειπαν και τα παιδια απο εκει που πηρα την τροφη,αλλα μαλλον του ηρθε αποτομο.Θα το παω πιο σιγα να δουμε.Σημερα στην βολτα δεν εκανε καθολου κακα,μαλλον αδειασε τελειως εχθες και εφαγε ελαχιστα.Μπορει να βοηθησε και το ρυζι,περιμενω να δω πως θα παει και σημερα.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Στην Baroque εγινε η αλλαγη σε acana wild prairie χωρις μεταβατικη περιοδο. Δεν ειχε κανενα προβλημα με διαρροιες ή με μαλακα κακακια. Βεβαια το κοριτσι μου τρωει απο επιλογη της μικροτερη ποσοτητα απο οτι προτεινει το πινακακι.
Στην Froggy εγινε η αλλαγη σε acana wild prairie οταν ηταν περιπου 5 μηνων με μεταβατικη περιοδο 3 ημερων. Στην αρχη ειχε λιγο μαλακα κακακια αλλα συντομα εστρωσε. Σε αυτην απο δικη μου επιλογη της εδινα λιγοτερη ποσοτητα απο οσο προτεινε το πινακακι στην αρχη, χωρις προβλημα αναπτυξης ή χασιμο κιλων. Ακομα κανει σχετικα μαλακα κακακια οταν το αγορι μου που θεωρει οτι της δινω λιγο την ταιζει περισσοτερο.
Ισως λοιπον το μυστικο ειναι στην ποσοτητα. Προφανως μεχρι να προσαρμοστει ο σκυλος μας στα νεα συστατικα περα απο την σταδιακη μεταβαση να χρειαζεται για μερικες ημερες οταν θα τρωει σχεδον μονο acana να μειωθει η ποσοτητα.
Βεβαια σκυλος απο σκυλο εχει διαφορα και δεν ειναι ολα τα στομαχακια ιδια.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Mπραβο,μου το ειπαν και αυτο στο μαγαζι που την πηρα.Οτι δηλαδη αν δω (ενω τρωει μονο Acana) οτι τα κακα ειναι μαλακα,να μειωσω ποσοτητα.Το θεμα ειναι οτι μεχρι τωρα η ποσοτητα Acana που του εβαλα μαζι με την προηγουμενη,ηταν πολυ κατω απο την μιση δοσολογια που γραφει.
Σκεφτομουν αν το προβλημα ωφειλεται στο αρνι που εχει ο συγκεκριμενος κωδικος,γιατι στην royal ειχε κοτοπουλο.Υπαρχει περιπτωση λετε να φταιει το κρεας που ειναι διαφορετικο και απλα να τον πειραζει το αρνι?
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Οπως καταλαβες και εσυ κανε την μεταβαση με πολυ αργο ρυθμο. Εγω εδινα ακανα για περιπου 3 μηνες. τα κακα της ηταν μαλακα, αλλα μεσα στα επιτρεπτα ορια. Μολις ανεβασα ομως λιγο πρωτεινη λογω περισσοτερης ασκησης τα μαλακα εγιναν διαροια. Δεν ξερω αν φταινε τα βιολογικα προιοντα ή η πολλη πρωτεινη. Εγω αποφασισα να την σταματησω γιατι ειχα και καποιες αλλες παρενεργειες οπως αρκετα αερια και εβλεπα οτι σιχαινοταν αρκετα οταν εκανε κακα οποτε την αλλαξα.
Αυτες οι τροφες ειναι φτιαγμενες για αλλα κλιματα, ισως να μην ταιριαζουν καλα σε μεγαλο αριθμο σκυλων στην ελλαδα.

Οσο για τον αλλο τυπο κρεατος νομιζω οτι παιζει ρολο. Και μεις οταν κανουμε νηστεια κανα μηνα και μετα φαμε κρεας οι περισσοτεροι δεν προλαβαινουν να τελειωσουν το φαγητο:eyecrazy:
 
Last edited:


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Εγω εκανα αποτομα την αλλαγη απο pro plan σε acana(wild prairie) αλλα εδωσα 180 γρ. την ημερα ενω επανω ελεγε 270 γρ. και μονο διαροια δεν εκανε αλλα εκανε πιο σφυχτα σταδιακα αυξανα την ημερισια δοση οταν εκανα πιο μαλακα μειωνα και τωρα εχω σταθεροποιηθει στα 220~ γρ. την μερα.