Πρόβλημα με τον πατέρα μου


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
βάλε στην πόρτα του υπνοδωματίου σου ένα παιδικό πορτάκι έτσι ώστε το σκυλί να έχει οπτική επαφή με τους υπόλοιπους χώρους του σπιτιού.....(το βρίσκεις πάμφθηνο στα Jumbo ή στο IKEA και το τοποθετείς πανεύκολα μόνος σου...)
εγώ στην θέση σου και εφόσον είχα αναλάβει εξ ολοκλήρου την φροντίδα του σκύλου μου θα είχα αγνοήσει προ πολλού την ξινίλα και την αδιαφορία των δικών σου.....
+10000000000000000

Επίσης εγώ δεν θα έδινα καν την επιλογή στους δικούς μου πως άμα βρουν τα σκούρα θα το δώσουμε πίσω γιατί ύστερα θα με έπρηζαν το κάθε λεπτό να τον πάω πίσω!!!!Απ' τη στιγμή που το πήραμε και συμφώνησαν και τα έχω αναλάβει όλα εγώ τέλος!

Η ιδέα της TARA είναι πολύ καλή και πρακτική!!!Εκτός κι αν οι δικοί σου δεν θέλουν ούτε να τον βλέπουν και ύστερα σου λένε άλλα...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως γίνεται η αδερφή σου να μην ασχολείται καθόλου με αυτό το γλυκύτατο κουτάβι!!!πόσο χρονών είναι??

Πάλεψε το όσο μπορείς με τον πατέρα σου!!Αλλά προσπάθησε να καταλήξεις κάπου σύντομα!Μετά θα είναι κρίμα και για το κουταβάκι που θα έχει δεθεί μαζί σου!!

Εμένα πάντα η μάνα μου ήταν το πρόβλημα..ακόμα και ο Σανάκος της φαινόταν τεράστιος για μέσα στο σπίτι..και είναι και παλαβή με την καθαριότητα οπότε καταλαβαίνεις....Τώρα την βλέπεις και με την Κορασόν και με τον Σαν πάνω στο καναπέ να κάθονται αγκαλιά...ανέχεται ακόμα και τις άπειρες τρίχες της Κορασόν που φτιάχνεις άνετα χαλί...αλλά και εγώ σκουπίζω κάθε μέρα και φροντίζω να είμαι σωστή στις υποχρεώσεις μου!!!
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
...Να ξέρεις ότι όσο μεγαλώνει θα γίνεται και πιο ζημιάρικο και πρέπει να του κόβεις λίγο τον τσαμπουκά!!Προσπάθησε να τον μάθεις να σε ακούει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εσύ αλλά και τα άλλα μέλη της οικογένειάς σου.
Παναγία μου!
Εγώ περιμένω να μεγαλώσει να ηρεμήσει λίγο και συ μας λες τέτοια!:)



Sent from my XT910 using Tapatalk 2
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
το μονο θεμα που εχει ειναι με τα φυτα απο τις γλαστρες.τα τρωει και τον κυνηγαω.Δεν ξερω πως να το κοψω.Απλα ο ενδιασμος μου ειναι μηπως το ταλαιπωρω που το εχω στο δωματιο και δεν ειναι ανετο να κινειται στο σπιτι?Σημερα βαρεσε τρελη τσιτα.Επισης το οτι ουτε να το κοιτανε δεν θελουν μηπως δημιουργησει προβλημα συμπεριφορας απεναντι τους οπως επιθετικοτητα?
 


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
Παναγία μου!
Εγώ περιμένω να μεγαλώσει να ηρεμήσει λίγο και συ μας λες τέτοια!:)



Sent from my XT910 using Tapatalk 2
Παναγιώτη για μικρές ηλικίες εννοώ.Όταν μεγαλώσει αρκετά θα είναι πολύ ήσυχο το σκυλί και αν είσαι σωστός απέναντι του και πολύ υπάκουο.
 


Γκρέκο

Well-Known Member
30 Μαϊου 2012
100
0
Πειραιάς
το μονο θεμα που εχει ειναι με τα φυτα απο τις γλαστρες.τα τρωει και τον κυνηγαω.Δεν ξερω πως να το κοψω.Απλα ο ενδιασμος μου ειναι μηπως το ταλαιπωρω που το εχω στο δωματιο και δεν ειναι ανετο να κινειται στο σπιτι?Σημερα βαρεσε τρελη τσιτα.Επισης το οτι ουτε να το κοιτανε δεν θελουν μηπως δημιουργησει προβλημα συμπεριφορας απεναντι τους οπως επιθετικοτητα?

Με τα φυτά έχω και εγώ ένα θεματάκι..Τρώει τα πάντα μέχρι και χώμα..Προσπάθησε να τα βάλεις ψηλά ή βάλε τα κάπως ώστε να μην έχει πρόσβαση ο σκύλος.Να παίζεις μαζί του για να εκτονώνεται,να στρώσεις κάνα χαλάκι για να πατάει καλά στο πάτωμα σε περίπτωση που έχει πλακάκια το σπίτι ή κάτι διαφορετικό που γλιστράει.Αφού δεν ενδιαφέρεται η οικογένεια σου με το σκυλί να έρχεται κάνας φίλος σου σπίτι γενικά να κοινωνικοποιείται.Εμένα έρχονται πολλοί φίλοι και παίζουν μαζί του.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Παντως να ξαναευχαριστησω ολους για τις ιδεες και για το οτι μεσω του φορουμ και των αλλων αποψεων βλεπει τα πραγματα καποιες φορες διαφορετικα.Επισης συγνωμη αν σας εχω κουρασει
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
εμενα με κουραζει ο πατερας μου και η αδερφη μου.το κουταβι να πω την αληθεια δεν με κουραζει.Του εχω κανει προγραμμα και τρωει,βγαινει βολτα και παιζουμε παντα τις ιδιες ωρες.Να ρωτησω κατι?Εχω παρατηρησει οτι μετα το φαι και την βολτα αφου κανει και τουαλετα κοιμαται 2-3 ωρες.Στο διαστημα αυτο πειραζει αν το αφηνω μονο του για να κανω καμια δουλεια δικη μου?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Θα χρειαστέι να του κάνεις παραπάνω εκπαίδευση με τις παρούσες συνθήκες. Ο εκτροφέας σου είναι ο ΜΟΝΟΣ που θα μπορέσει να σε βοηθήσει σε αυτό γιατί είναι και εξαιρετικός εκπαιδευτής...

Κάποια πράγματα που καμιά φορά "αφήνουμε " στα κουτάβια μας να κάνουν...στη δική σου περίπτωση δεν "παίζει" γιατί έχεις 2 ανθρώπους οι οποίοι θα σε περιμένουν στη γωνία κάθε στιγμή. Θα ταλαιπωρηθείς παραπάνω αλλά στο τέλος θα αξίζει τον κόπο 1000%...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Εχω παρατηρησει οτι μετα το φαι και την βολτα αφου κανει και τουαλετα κοιμαται 2-3 ωρες.Στο διαστημα αυτο πειραζει αν το αφηνω μονο του για να κανω καμια δουλεια δικη μου?
Oχι δεν πειράζει καθόλου. Άφηνε τον στο κρέιτ του και πήγαινε να κάνεις τις δουλειές σου. Το να μεγαλώνεις έναν σκύλο δεν σημαίνει ότι θα είσαι και 24/7 μαζί του γιατί στο τέλος και σαν ενήλικος δεν θα μπορεί να μένει μόνος του ούτε λεπτό και θα κλαίει όταν λείπεις. Ενημέρωσε και την οικογένεια ότι αν λείπεις και κλάψει στο κρειτ να τον αγνοήσουν , έχει φάει πιει κάνει τις ανάγκες του κι απλά κλαίει γιατί δεν έχει συνηθίσει ακόμα να μένει μόνος.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
σημερα εκατσε 2 ωρες ανετα.θα τον βγαλω κατα τισ 5 και μιση βολτα αφου τον ταισω και μετα θα τον βαλω για νανι για να ερθω να δω στην εκθεση σημερα το 1o group.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Θα χρειαστέι να του κάνεις παραπάνω εκπαίδευση με τις παρούσες συνθήκες. Ο εκτροφέας σου είναι ο ΜΟΝΟΣ που θα μπορέσει να σε βοηθήσει σε αυτό γιατί είναι και εξαιρετικός εκπαιδευτής...
η παραπανω εκπαιδευση τι περιλαμβανει δηλαδη?
και το ΜΟΝΟΣ δεν το καλαταβα...μπορει να βρει δεκαδες εκπαιδευτες.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
η παραπανω εκπαιδευση τι περιλαμβανει δηλαδη?
και το ΜΟΝΟΣ δεν το καλαταβα...μπορει να βρει δεκαδες εκπαιδευτες.
Σωστός και υγιής προβληματισμός...:cool:
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
το σκυλι το προσεχω και ειμαι ολη μερα απο πανω του για να μην κανει ζημιες αν και δεν τρωγεται να κανει.σημερα θα το αφησω κανα 2ωρο μονο(θα το εχω βαλει για υπνο αφου θα το ταισω θα το βγαλω βολτα για τουαλετα και για να κουραστει)και θα ερθω στην εκθεση.ελπιζω να πανε καλα ολα.
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
βάλε στην πόρτα του υπνοδωματίου σου ένα παιδικό πορτάκι έτσι ώστε το σκυλί να έχει οπτική επαφή με τους υπόλοιπους χώρους του σπιτιού.
Μπορεί να μπει και στο μπαλκόνι αυτό;
Για να απομονώσω ένα μέρος του;



Sent from my XT910 using Tapatalk 2
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ελπιζω να πανε ολα καλα και να τον δεχτει η οικογενεια σου. Πιστευω οτι θα τα καταφερεις , μπορει τωρα να σου πεσανε βουνο και να περιμενες αλλη αντιμετωπηση αλλα καποια στιγμη ολα αυτα θα ειναι παρελθον. Πιστευω οτι θα το συνηθησει ο μπαμπας σου μετα και δεν θα μπορει να αντισταθει σε αυτη την φατσουλα. Ξερω απειρα ατομα που δεν θελανε σκυλια και στο τελος καταληξανε να τα ερωτευονται κυριολεκτικα :D Μπραβο σου που κανεις τα παντα γι αυτην την ζωουλα και πιστευω οτι θα γινεις ενας πολυ καλος ιδιοκτητης. ΚΑι φυσικα ολα αυτα θα στα επιστρεψει πισω στο δεκαπλασιο. Ισως καποια στιγμη να εχεις και μια σταθερη δουλεια και να πας σε δικο σου σπιτι οποτε εκει θα εισαι και πιο ηρεμος. Αν εχεις καποια "οικονομικη ανεση" μια εκπαιδευση θα ηταν σημαντικη. Ισως αν εκπαιδευτει μετα να τον δουνε με αλλο ματι αν μεχρι τοτε δεν εχουνε αλλαξει γνωμη. Αν δεν εχεις λεφτα οποτε μπορεις βαζε στην ακρη, ουτως η αλλως εχεις λιγους μηνες μπροστα σου μεχρι να ερθει η ηλικια για εκπαιδευση. Μια χαρα θα πνε ολα αφου φαινεται οτι πραγματικα θελεις αυτο το σκυλακι. Οταν ηρεμισουν τα πραγματα κανε μας και μια παρουσιαση του κουκλου σου και καμια φωτο. Καλη επιτυχια :D
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
το σκυλι θα εκπαιδευτει σιγουρα.το αστειο ειναι οτι ο πατερας μου δεν εχει προβλημα να πληρωσει την εκπαυδευση αλλα δεν τον θελει χαχα
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
το σκυλι θα εκπαιδευτει σιγουρα.το αστειο ειναι οτι ο πατερας μου δεν εχει προβλημα να πληρωσει την εκπαυδευση αλλα δεν τον θελει χαχα
αληθεια???? χαχα!!! αυτο ομως ειναι κατι θετικο γιατι αν σου ειπε οτι θα δωσει λεφτα για εκπαιδευση τοτε σημαινει οτι το σκυλι θα το κρατησεις :D:D
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
το σκυλι θα εκπαιδευτει σιγουρα.το αστειο ειναι οτι ο πατερας μου δεν εχει προβλημα να πληρωσει την εκπαυδευση αλλα δεν τον θελει χαχα
Έλα Παναγία μου.............το άκουσα κι αυτό..............
Πώς γίνεται αυτό???? Να μην θέλει ούτε να το βλέπει αλλά να είναι διατεθειμένος να πληρώσει τόσα λεφτά για την εκπαίδευση του!!!!
Μην είσαι και τόσο σίγουρος όμως για τα λεγόμενα του γιατί στο τέλος μπορεί να στα αλλάξει πάλι (μακάρι όχι!!!).
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Έλα Παναγία μου.............το άκουσα κι αυτό..............
Πώς γίνεται αυτό???? Να μην θέλει ούτε να το βλέπει αλλά να είναι διατεθειμένος να πληρώσει τόσα λεφτά για την εκπαίδευση του!!!!
Μην είσαι και τόσο σίγουρος όμως για τα λεγόμενα του γιατί στο τέλος μπορεί να στα αλλάξει πάλι (μακάρι όχι!!!).

Και ομως τα αλλαξε.Ειχα ταισει τον σκυλο στις 5 και μιση και τον εβγαλα 6 παρα βολτα.τον γυριζω 6 και 30 πισω και αφου εχει κανει τουαλετα πεφτει για υπνο.Φευγω να παω στην σημερινη εκθεση στο μαραθωνα και στον γυρισμο με παιρνει ο ξαδερφος μου τηλ και μου λεει οτι το σκυλι τα εχει κανει το σπιτι ανω κατω.Λεω τι εγινε?Μου απανταει πως η θεια μου τον εβγαλε απο το κλουβι και του εδωσε νερο εχω του ειχα δωσει εγω και το σκυλι γαυγιζε.Μετα το εβγαλε ο ξαδερφος μου το ταισε χωρις να με ρωτησει και το σκυλι εκανε κακα στο μπαλκονι και τα μαζεψε ο πατερας μου γιατι μυριζε το σπιτι και το ξαναβαζει μεσα.Μετα αρχισε παλι να γαυγιζει και το εβγαλε η αδερφη μου και το επαιζε..Εγω πριν φυγε ειπα σε ΟΛΟΥΣ να μην το πειραξουν και αν κλαψει η γαυγισει να το αγνοησουν.Ελειψα 2,5 ωρες και ηρθε η καταστροφη.Και το σκυλι κοιμοτανε και το ξυπνησαν γιατι ειδα οτι ο ξαδερφος μου ειχε μπει στο δωματιο μου και αφησε ενα παιχνιδι ανοιχτο στον υπολογιστη..Και οταν γυρισα λεγανε πως φταιω και πως παραταω το σκυλο και οτι αυριο το σκυλι φευγει η φευγουμε πακετο..Λες και φταιω.Αποφασισα να το δωσω για να μην ταραζομαι ουτε εγω ουτε αυτο και μολις βρω δικο μου σπιτι παιρνω αλλο.Ετσι και αλλιως εχω ενημερωσει με τον εκτροφεα μου και μου ειπε πως αν δεν μπορεσω να το κρατησω οποτε θελησω θα παρω οποιο κουταβι απο αλλη γεννα.Οχι οτι με παρηγορει αυτο γιατι εχω δεθει πολυ με το σκυλο μου αλλα τουλαχιστον θα δεν θα χρειαστει να μαζεψω παλι λεφτα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.018
Μέλη
19.942
Νεότερο μέλος
OnlineMetafores