Πρόβλημα με τον πατέρα μου


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Πριν 6 μερες πηρα το νεο κουταβακι γ.π σπιτι.Περιμενα απο τον Νοεμβριο κανοντας ερευνα αγορας και εκτροφεα.Πριν αγορασω το κουταβι απο το Νοεμβριο ειχα ρωτησει την αδερφη μου και τον πατερα μου αν θα ηθελα να εχουμε ενα σκυλο σπιτι οπου εγω θα ασχολουμαι κατα κυριο λογο αλλα αν τυχει κατι θα βοηθησουν και αυτοι.Συμφωνησανε αφου τους ειπα ολα οσα μπορει να αλλαξουν αφου ερθει το κουταβι σπιτι οπως το οτι θελει να εισαι πανω απο το κεφαλι του τον πρωτο καιρο,οτι μπορει να κλαει το βραδι,να τα κανει μεσα και να του φευγουν οτι θελει βολτα και σωστη κοινωνικοποιηση οτι μεγαλωνονταις γυρω στους 6 μηνες θελει εκπαιδευση ακομα και ποσο θα μας κοστιζει μηνιαιος.
Ερχεται λοιπον το κουταβι την τεταρτη σπιτι.Ο πατερας μου ενθουσιασμενος η αδερφη μου λιγο αδιαφορη.Λεω ισως να εχει διαβασμα αστην.Την πρωτη μερα ειμαι συνεχεια απο πισω του να προλαβαινω τυχον ατυχηματα τουαλετας.Ο πατερας μου του εβαλε λιγο φαγητο μονο.Το βραδυ αρχισε να κλαει λιγο το ηρεμησα και ολα καλα.Την επομενη μερα συνεχισα στο ιδιο τεμπο.Το βραδυ αφου εβαλα το σκυλι για υπνο(οχι στο crate δεν ειχε ερθει μεχρι τοτε)σηκωθηκε και πηγε και εγλυψε τον πατερα μου που κοιμοταν στο σαλονι.Ο πατερας μου νευριαζει μου κανει τηλεφωνο μου λεει ελα παρτον και γυριζω σπιτι παιρνω το κουταβι αρον αρον και κοιμαμαι στην κοπελα μου.Την επομενη μερα μου λεει οτι συνεχετε να τον γλυφουν και οτι δεν μπορει το σκυλι..Τα παιζω εκει λεω οτι επειδη τρομαξε το λεει.Φευγω για 2 ωρες το μεσιμερι απο το σπιτι να παω να δω ενα φιλο μου που ειχα να τον δω καιρο.Με παιρνει τηλεφωνο μου λεει το σκυλι κλαει στο κλουβι.Τρεχω αμεσως και απλα το σκυλι ηθελε να κατουρησει..Τελος παντων οι μερες μεχρι σημερα περασαν καπως ετσι με την αδερφη μου να μην ασχολειται καθολου και ο πατερας μου να φοβαται το σκυλι και να το συχενεται και οταν συμβαινει κατι οπως πχ να τον δαγκωσει για παιχνιδι να αγχωνεται να θυμωνει και να ανεβαζει πιεση.Εγω δεν τολμαω να κουνησω απο το σπιτι και πηρα ενα σκυλι με σκοπο να ειμαι το αφεντικο του αλλα αν συμβει κατι να με βοηθησει καποιος οπως πχ να του βαλει λιγο φαι.Αυτο φυσικα εχει διαγραφει κανεις δεν βοηθαει και το προβλημα ειναι οτι ο πατερας μου φοβαται τον σκυλο και οταν μεγαλωσει θα ειναι ακομα χειροτερα.Και ειμαι σε διλημα τι να κανω.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μπέρδεμα...Κάνε μια σοβαρή συζήτηση με τον πατέρα σου και εξήγησέ του ότι από τη στιγμή που συμφώνησε σε κάτι δεν μπορεί με το παραμικρό να αλλάζει γνωμη. Η φοβία πως προέκυψε? Και φρόντισε για τον πρώτο καιρό να είσαι συνέχεια σπίτι. Εκπαίδευση καλή , πολύ καλή, ίσως περισσότερο από άλλη περίπτωση, ώστε να ηρεμήσει ο πατέρας σου. Μην αφήνεις τον σκύλο να έρχεται σε επαφή με το κουτάβι χωρίς να είσαι μπροστά για να σταματήσεις οποιοδήποτε δάγκωμα πάνω στο παιχνίδι. Δεν θα είναι εύκολο γιατί πρέπει να είσαι συνέχεια από πάνω του και alert αλλά πιστεύω ότι με τον καιρό και ο πατέρας σου θα συνηθίσει. Όσο για την αδελφή σου, αν δεν θέλει να ασχοληθεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
το προβλημα ειναι οτι ο πατερας μου στρεσαρετε.Επισης πιο πριν δεν ειχε ζησει με σκυλο και δεν ηξερε πως ειναι.Αλλα εγω του τα ειπα ολα.Ακομα ειδε το σκυλι να τρωει τα κακα του λιγο και εκει ηταν που συχαθηκε πιο πολυ.Μου ειχε πει να κοιμηθω και να οτι θα τον ταισει αυτος και θα τον παει στην πανα για κακα..Που να φανταστω.Το προβλημα ειναι οτι εγω δεν μπορω να φυγω απο το σπιτι ουτε για μιση ωρα εχω να δω την κοπελα μου 3 μερες σημερα γραφω μαθημα και κανεις χθες δεν ενδιαφερθηκες να προσεξει λιγο το σκυλο για να διαβασω εστω για 2 ωρες.Και επισης οποτε ο πατερας μου ειναι σπιτι το σκυλι ειναι την περισσοτερη ωρα στο crate.Δεν ξερω πως να το αντιμετοπισω αλλα εχω ενα φοβερα ησυχο κουταβι αλλα εναν πατερα που τωρα καταλαβε οτι δεν μπορει να ζησει με το σκυλο.Και σκεφτομαι οτι αν μεγαλωσει που ο πατερας μου δεν θα εχει καμια σχεση με τον σκυλο θα ειναι ακομα δυσκολοτερα τα πραγματα αφου ουτε ενα πιατο φαι θα φοβαται να του βαλει...Το σκυλι αυτο θελει προγραμμα και σταθεροτητα και εγω δεν μπορω να εχω το φαι στο crate μεσα συνεχεια..Δεν ξερω τι να κανω αλλα πηρα σκυλο με αλλα δεδομενα και τωρα τον εχω με αλλα.Αλλα αυτο που με χαλαει πιο πολυ ειναι οτι αν φυγω εστω και μιση ωρα απο το σπιτι τρεμω γιατι δεν ξερω την γινεται σπιτι και ιεμαι με το κινητο στο χερι μηπως χτυπησει...
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Λογικά όταν μεγαλώσει θα ηρεμήσει!
Σε αυτό ελπίζω και εγώ άλλωστε.
Πιστεύω πως για μερικούς μήνες θα πρέπει να κανείς υπομονή.
Εσύ, όχι ο πατέρας σου. Να ελαττώσεις τις εξόδους σου, ή να το παίρνεις κοντά σου.
Και εμένα η γυναίκα μου, αλλιώς τα περίμενε και αλλιώς της ήρθαν, δεν έχει αναλάβει τίποτα παρά μόνο το ένα γεύμα (που και αυτό το έχω έτοιμο, ζυγισμένο) δεν αντέχει την μυρωδιά καθόλου!:)
Να ξέρεις πάντως (από εμπειρία μου από προηγούμενο σκυλί) ότι στην κουταβοπερίοδο θα είσαι μόνος και φρόντισε να κανείς την καλύτερη δουλειά, στην ενηλικίωση όμως θα είναι όλοι μαζί σου και θα χαίρονται αυτό που εσύ έχεις δημιουργήσει, με κόπο, καυγάδες με γονείς, αδέρφια, την κοπέλα σου, ίσως και με γείτονες! Όσο πιο πολύ δουλέψεις τώρα, τόσο πιο πολύ θα υπερηφανεύεσαι για τι δημιούργημά σου, και αφού είναι εκτροφείου και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από θέμα χαρακτήρα, ακόμη καλύτερα!
Να είσαι πάντα καλά και υπομονή μερικούς μήνους!:)

Sent from my XT910 using Tapatalk 2
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Tο θεμα ειναι παναγιωτη οτι και μετα δεν θα τολμαω να φευγω απο το σπιτι..Γιατι οταν το σκυλι γινει 35-40 κιλα ουτε φαι δεν θα του βαζει.Και κακα τα ψεμματα ειμαι φοιτητης και ισως λογο σχολης να μην προλαβω να τον βγαλω η να το ταισω στην ωρα του και ο πατερας μου ειχε πει οτι 8α τα κανει αυτος.Απλα βλεπω τον πατερα μου να πιεζεται να μου λεει συνεχεια οτι παραμελω τον εαυτο μου και οτι αν αξιζει ο αγωνας μου αυτος για τον σκυλο και εγω νιωθω οτι δεν μπορω να ρισκαρω αν θα το συμπαθησει στο μελλον η οχι.Και επειδη το σκυλο τον πηρα υπευθυνα μαζευοντας ολα τα λεφτα για την αποκτηση του αλλα και ενημερωνοντας τους δικους μου για ολες τις παραμετρους.Δεν ξερω τι να κανω.Πρεπει να δοσω το σκυλο πισω η να τον κρατησω?
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Και εγω αυτο σκεφτομαι..Δεν με νοιαζουν τα χρηματα για να πω οτι τον κραταω αφου τον πληρωσα(οχι οτι μου περισευαν)αλλα θελω το κουταβι επειδη πραγματικα ειναι πολυ ησυχο με φοβερο χαρακτηρα και καλο μορφολογικα να μην χαραμιστει αφου δεν το θελουν ολοι...Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι μου τα αλλαξαν αφου τον πηρα...θα μπορουσαν να πουν δεν ξερω η δεν θελω.Δεν θα το επαιρνα τοτε..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και εγω αυτο σκεφτομαι..Δεν με νοιαζουν τα χρηματα για να πω οτι τον κραταω αφου τον πληρωσα(οχι οτι μου περισευαν)αλλα θελω το κουταβι επειδη πραγματικα ειναι πολυ ησυχο με φοβερο χαρακτηρα και καλο μορφολογικα να μην χαραμιστει αφου δεν το θελουν ολοι...Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι μου τα αλλαξαν αφου τον πηρα...θα μπορουσαν να πουν δεν ξερω η δεν θελω.Δεν θα το επαιρνα τοτε..
Συζητησε το με τον εκτροφεα σου. Ακομα και στο οικονομικο θα μπορουσατε να κανετε μια συμφωνια.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
οχι δεν με νοιαζει να παρω ευρω πισω.δεν μου φταει σε τιποτα ο ανθρωπος αν οι δικοι μου αλλα λενε και μετα αλλα κανουν.θα μιλησω μαζι του να μου πει αν υπαρχει λυση και θα του ζητησω η να τον κρατησει η να τον χαρησει καπου.Αν τον κρατησει θα χαρισω τα πραγματα σε καποιο μελος του φορουμ που τα εχει αναγκη..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
οχι δεν με νοιαζει να παρω ευρω πισω.δεν μου φταει σε τιποτα ο ανθρωπος αν οι δικοι μου αλλα λενε και μετα αλλα κανουν.θα μιλησω μαζι του να μου πει αν υπαρχει λυση και θα του ζητησω η να τον κρατησει η να τον χαρησει καπου.Αν τον κρατησει θα χαρισω τα πραγματα σε καποιο μελος του φορουμ που τα εχει αναγκη..
Κυριακο, το κουταβι το εχεις μονο 6 μερες. Μπορει να βρει ενα αλλο σπιτι. Μην εισαι τοσο απολυτος. Και στην τελικη αν δε θες τα χρηματα, δωρισε τα σε ενα καταφυγιο.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Απλα δεν μου αρεσει να ζηταω πισω χρηματα αφου δεν φταει ο ανθρωπος.Και στην τελικη τι αξια εχουν τα χρηματα μπροστα στο σκυλο μου..Θα μιλησω με τον εκτροφεα μου αυριο.Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
 
Last edited:


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Οταν εμεις πήραμε τον Ντιεγκο, για μια βδομαδα περιπου εκανα σαν υστερικη!! Τον σιχαινομουν, φωναζα οτι μυριζει, με ενοχλουσαν τα παιχνιδια του, τσαντιζομουν με το κλαμα του, φοβομουν τα παιχνιδιαρικα δαγκωματακια του και τελοσπαντων δεν τον ηθελα!! Ντρεπομαι που το λεω αλλα δυστυχως έτσι είναι!
Όμως συνηθισα! Αφού με απέιλησε ο μπαμπας μου πως αν συνεχισω να κανω ετσι θα το πεταξει στο δρομο (ψεμματα φυσικα), το κοιταξα και συνειδητοποιησα οτι ειναι μια μικρη ζωουλα που μας εχει αναγκη! Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να μαθουμε πως να του φερθουμε, και να κανουμε υπομονη γιατι στην ουσια ειναι ενα μωρό!! Τωρα οχι απλα εχω συνηθισει, οχι απλα τον αγαπαω, δεν υπαρχουν λογια για να περιγραψω το δεσιμο με το σκυλι μου!!!
Κανε μια κουβεντα με τους δικους σου, πες τους τι εχουν να περιμενουν, πως μπορουν να το φροντισουν και ολα θα πανε καλα πιστευω! Θα το αγαπησουν σιγουρα με τον καιρο!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
το θεμα ειναι οτι δεν το συζητανε.Μιλουσα με τον πατερα μου και του λεω παρε μια αποφαση.Αν δεν μπορεις το καταλαβαινω δεν θελω ουτε εσυ να ταλαιπωρεισαι ουτε το σκυλι.Και μου λεει εγω δεν θα σου πω να τον δωσεις η οχι.Κανε οτι θες...αντε να βρεις ακρη.Παντως νομιζω οτι πρεπει να μιλησω με τον εκτροφεα μου..
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Κυριακο εγω εκτος απο το στρες που περιεγραψες που περναει ο πατερας σου τις 6 ημερες αυτες που εχετε το κουταβι διακρινω ενα τεραστιο δικο σου στρες σχετικα με ολα. Χαλαρωσε λιγο! Δεν χρειαζεται τοσο αγχος! Ουτε χρειαζεται να ασχοληθει ολη η οικογενεια αν δε θελει, για να μεγαλωσετε ενα κουταβι. Το σκυλι στην τελικη το πηρες για εσενα, ανελαβε και τις ευθυνες σου! Εσυ ισως να μην ησουν ετοιμος τελικα κι οχι οι δικοι σου! Ενα σωρο ανθρωποι στον πλανητη μεγαλωνουν ενα καρο κουταβια μονοι τους.

Το μελος Lara_kouklara εχοντας ηδη 2 σκυλια δικα της, μεγαλωσε ολομοναχη με μπιμπερο 2 κουταβια απο τα σκουπιδια. Δεν παρατησε κι ολη τη ζωη της επειδη ειχε 4 σκυλια στο σπιτι της. Αν μενεις στην κοπελα σου τα περισσοτερα βραδια γιατι δεν παιρνεις το σκυλακι εκει?

Μην πελαγωνεις τοσο ευκολα, κουταβι ειναι οχι διαστημοπλοιο!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Αγχωνομαι για τον πατερα μου.Οταν λεει οτι δεν μπορει να συμβιωσει μαζι του να τον ελεγξει οτι δεν μπορουμε να εχουμε μια καθαριοτητα στο σπιτι τι να κανω?Στην κοπελα μου δεν εχει δικο της σπιτι απλα ενα χωρο που τον μοιραζετε με τις αδερφες τις.Εγω ειπα στον πατερα μου να δει αν μπορει να αντεξει το σκυλι και να μου απαντησει μεχρι αυριο.Δεν ζω δυστυχως μονος και πρεπει ενα σκυλο να τον θελουν ολοι ασχετα αν ασχολουνται η οχι.
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
οχι δυστυχως..αυτο ειναι το προβλημα αν ζουσα μονος δεν θα με ενοιαζε.θα ειχα το κεφαλι μου ησυχο.απλα σκεφτειτε οτι εχω ενα κουταβι που δεν κλαει δεν δαγκωνει πολυ μονο οταν βαραει τσιτες που ειναι 2 φορες την μερα δεν ακουγεται δεν γαυγιζει εχει δεχτει το crate και το βραδυ θα κλαψει μονο αν θελει τουαλετα...
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Θα έλεγα ότι αν θες να το κρατήσεις το κουτάβι θα πρέπει να το αναλάβεις εξ ολοκλήρου. Πάρε το crate στο χώρο σου. Κανείς άλλος δε θα ασχολείται μαζί του. Δε χρειάζεται να τον ελεγξει ο πατέρας σου. Οπότε για τους πρώτους μήνες θα πρέπει να σαι εσύ από πάνω του, να καθαρίζεις και να το βγάζεις έξω για να μην κλαψουρίζει. Μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους.
Τώρα αν τον πατέρα σου τον ενοχλεί το κλάμα, τι να πω..;
 


Λουνομαμά

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2011
108
1
Ηράκλειο Κρήτης
1-Περίμενε λιγάκι να το συνηθίσουν. Αν δεν είχαν ποτέ ξανά επαφή με σκύλο , χρειάζονται κι αυτοί το χρόνο τους.

2-Μπορείς να το μεγαλώσεις μόνος σου το κουτάβι. Θα σε κουράσει, θα σου περιπλέξει το καθημερινό πρόγραμμα, ειδικά τους πρώτους μήνες θα πρέπει να κόψεις πολλές εξόδους, εκδρομές, αλλά ό,τι του δώσεις θα το παρεις πίσω στο πολλάπλάσιο. Για πόσες σχέσεις με ανθρώπους μπορείς να το πεις αυτό?