Πρόβλημα στην βόλτα


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Πάνω που μάθαμε το Fuß(με πολύ υπομονή και πολύ σαλάμι) και δεν κινδυνεύει ο ώμος μου κάθε φορά που πάμε βόλτα και το μόνο προβλήμα ηταν τα έλαφια,κι άλλο πρόβλημα.

Λοιπόν στην πρωινή βόλτα συναντάμε ένα τζιπάκι που στο πίσω μέρος έχει ένα τρέιλερ και μέσα βρίσκονται μάλλον δύο σκύλια.Δεν μπορώ να δω μέσα αλλά μόλις πλησιάζουμε ,αρχίζουν να γαυγίζουν,και ο Λέννυ όπως είναι φυσικό γαυγίζει,και πηδάει πάνω στο τρέιλερ.
Έχω προσπαθήσει να του αποσπάσω την προσοχή με λιχουδίτσες ωστε να μην επιτίθεται στο τρέιλερ αλλά δεν λειτουργεί.

Εν τω μεταξύ μετά βιας καταφέρνω και τον συγκρατώ για να μην μου φύγει απο το λουράκι.
Και σαν να μην έφτανε αυτό σήμερα το πρωί ο ιδιοκτήτης τους μου την είπε, οτι δεν ελέγχω τον σκύλο μου και τα λοιπά.
Εγώ ζήτησα απλά συγνώμη.
Αλλά πραγματικά,δεν πιστευώ οτι φταίει ο Λέννυ, κάθως τα δικά του σκύλια ειναι αυτά που γαυγίζουν πρώτα,και εκτός αυτού θα μπόρουσε να βάζει τα σκυλιά του στο χωράφι του που είναι περικυκλωμένο με ηλεκτρικό φράχτη όποτε και να ήθελε ο Λέννυ δεν θα μπορούσε να μπει μέσα.

Θα ήθελα την γνώμη σας ως προς το τι μπορώ να του πω την επόμενη φορά που θα τον συναντήσω, αλλά και τι θα μπορούσα να κάνω για να μην δίνει σημασία ο Λέννυ.


Υ.Γ.:Δεν προτίθεμαι να αλλάξω διαδρoμή για πάρτη του.
 
Last edited:


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Στη Γερμανία μένεις αν δεν κάνω λάθος ε;
Ο σκύλος τι ηλικία έχει; Έζησα 1,5 χρόνο στο Ingolstadt κ είδα ότι είναι πολύ οργανωμένοι σε ό,τι αφορά τη Βασιλή Υπακοή.
Έχετε κάνει μαθήματα ΒΥ και ομαδικά;
(είναι πολύ επικίνδυνο να μην μπορείς να ελέγξεις το σκύλο σου κ 'υστερείς" σωματικά, διότι με κάποια έκρηξή του αν σου φύγει, δεν ξέρεις τι θα συμβεί). Είναι επιθετικός ο σκύλος σου με ομοίους του;
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Nαι έχει κανει B.Y αλλα οχι μαζί μου γιατι τότε δεν είχα μετακομίσει ακόμα.Μαζί έχουμε πάει στον εκπαιδευτή 3 φορές μόνο.

Το θεμα ειναι ακριβώς στο οτι είναι πολύ δυνατός και δυσκολεύομαι να τον συγκρατήσω.
Γενικά δεν ειναι επιθετικός με άλλους σκύλους.Στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω οτι τον ερεθίζει το οτι δεν μπορεί να δει τα άλλα σκυλιά και επειδή γαυγίζουν επιτίθεται, και βρίσκω λογική την συμπεριφορά του.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τα αλλα σκυλια,δε φταινε σε τιποτα.Γαβγισαν και καλα εκαναν.'Ηταν κλεισμενα και δεν επιτεθηκαν στο δικο σου.
Την ευθυνη την εχεις εσυ που σου εφυγε ο σκυλος.
Μην αλλαξεις διαδρομη,αλλα κανε πιο σωστη εκπαιδευση στο σκυλο σου.
Αν τα αλλα ηταν ελευθερα,ίσως τώρα συζητουσαμε τι σου ειπε ο κτηνιατρος.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Αν τα αλλα ηταν ελευθερα,ίσως τώρα συζητουσαμε τι σου ειπε ο κτηνιατρος.
Δεν έχουν δουλειά να είναι ελεύθερα.
Κατά τα άλλα ναι, συμφωνούμε στο ότι πρέπει να επιμείνει στο θέμα της εκπαίδευσης του σκύλου.


Πάρε τον εκπαιδευτή κ πηγαίνετε σε μέρη όπου υπάρχουν σκύλοι που γαβγίζουν πίσω από φράχτες κλπ κ δούλεψέ τον!
 




betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Δεν ξέρω εγώ σκέφτηκα ότι θα ήταν κάλο να μην είναι σε αυτό το κλουβί τα άλλα για να μπορέσουν να μυριστούν να γνωριστούν κλπ.
Και εγώ πιστεύω πως τα άλλα σκυλιά είναι δικαιολογημένα, άλλα πιστεύω πως και ο Λέννυ αντιδρά λογικά.
Συμφωνώ πως πρέπει να δουλέψω περισσότερο στην εκπαίδευση.



Την ευθυνη την εχεις εσυ που σου εφυγε ο σκυλος.
Δεν μου έφυγε.Τουλάχιστον όχι ακόμα.Και έλπίζω να μην μου φύγει.
Αυτό που κάνει είναι να με τραβάει προς το μέρος τους και να προσπάθει να πηδήξει.
 
Last edited: