Πρόβλημα στις πατούσες


rapt0R

Member
1 Απριλίου 2008
17
0
Γεια σας παιδιά! Καλώς σας βρήκα :D
Έχω ένα German shepherd θηλυκό 3 ετών.



Το τελευταίο καιρό έχει ένα προβληματάκι με τις πατούσες του.Ειναι ερεθισμένες και τις γλύφει συχνά. Είναι κάποια αλλεργία η κάτι άλλο?
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ελπίζω μέσα από το forum και τις συζητήσεις να ανταλλάξουμε χρήσιμες πληροφορίες-εμπειρίες από καθημερινή μας ζωή με τα αγαπημένα μας κατοικίδια
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Τα αίτια μπορεί να είναι πολλά, απο ανία, ποδοδερματίτιδα κ.λ.π. Πάρτε τη γνώμη του γιατρού σας. αν δεν ανταποκριθεί σε απλή αντιβίωση, θα χρειαστεί κορτιζόνη. Ο γιατρός σας έχει καλύτερη κλινική άποψη.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Κόκκινα πέλματα, φαγούρα και υπερβολικό γλείψιμο σημαίνει δερματικό πρόβλημα το οποίο μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες. Ίσως το σκυλί να χρειαστεί κορτιζόνη και αντιβίωση. Συμβουλέψου άμεσα τον κτηνίατρο σου και γράψε μας τα νεότερα!

Περαστικά στο σκυλάκι σου!

Edit: Γιώργο γράφαμε ταυτόχρονα! :D
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι, πρέπει να πάς κτηνίατρο ...
μπορί να είναι από κάποιο φυτό που πατάει τώρα την άνοιξη, μέχρι δερματικά προβλήματα ή και ψυχολογικά, όπως ανέφερε και ο Γιώργος ...
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Μια θηλυκιά μου την ταλαιπωρεί απο το καλοκαίρι. Αφου αποκλείσαμε ποδοδημοδέκωση, κ.λ.π. απο ταυτόχρονη χορήγηση αντιβίωσης και κορτιζόνης, τη δουλειά την έκανε η κορτιζόνη. Επανήλθε μετά απο δύο μήνες όμως. Φυσικά δεν είναι η ίδια πιθανή αιτία απαραίτητα, για τα υπόλοιπα μόνο ο γιατρός σας μπορεί να κρίνει.
 


CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
Μόνο τα πέλματα η μήπως δαγκώνει και την τρίχα στα δάχτυλα και πιο πάνω; Ανάμεσα στα δάχτυλα;
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
σίγουρα κρέμες που συνδυάζουν αντιβίωση+κορτζόνη ή αντιμυκητιασική+κορτιζόνη βοηθάνε πολύ.Αν σταματήσεις την κορτιζόνη όμως το πιθανότερο είναι να ξαναεπιστρέψουν τα συμπτώματα γι'αυτό και το κλειδί( :lol: )είναι να βρεθεί η αιτία που προκαλεί τα συμπτώματα,πράγμα λίγο δύσκολο εως απίθανο(απορρυπαντικό δαπέδου,φαγητό,φυτά κτλ).

Επίσης σημαντικό είναι να σταματήσει το ζώο να γλείφει τα σημεία που υπάρχει το πρόβλημα γιατί και δεν μένουν οι κρέμες επάνω αλλά και η συνεχής παρουσία υγρασίας χειροτερεύει την κατάσταση και εξαπλώνει την μόλυνση.Ένα καλό tip είναι λίγες σταγόνες tea tree oil στα σημεία που γλείφει,βρομάει και δεν πλησιάζει το μουσούδι του :wink:
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
CostasKontadakis said:
Μόνο τα πέλματα η μήπως δαγκώνει και την τρίχα στα δάχτυλα και πιο πάνω; Ανάμεσα στα δάχτυλα;
Στη δική μας περίπτωση δαγκώνει και την τρίχα στα δάχτυλα και ανάμεσα στα δάχτυλα
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
George K said:
CostasKontadakis said:
Μόνο τα πέλματα η μήπως δαγκώνει και την τρίχα στα δάχτυλα και πιο πάνω; Ανάμεσα στα δάχτυλα;
Στη δική μας περίπτωση δαγκώνει και την τρίχα στα δάχτυλα και ανάμεσα στα δάχτυλα
το εχει και το γκριφονακι μου αυτο,χρονια τωρα...σε ενα σημειο μονο, αναμεσα στα δαχτυλα...οτι και να του καναμε,δεν περασε και τον αφησα κι εγω ετσι,διοτι δεν ηθελα να παιρνει τοσα φαρμακα..απλα του κοβω τις τριχες σε εκεινο το σημειο να αεριζεται καλυτερα η περιοχη...
συνηθως το ξεχναει,αλλα μερικες φορες τον πιανει μανια και το τρωει βγαζοντας πασης φυσεως ηχους με τρελλα :lol:
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
υπάρχει περίπτωση να γλείφει τα πατουσάκια του απλά για να τα καθαρίσει σαν τις γατούλες??
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μερικες φορες μπορει να τυχει να γδαρθουν τα πατουσακια..
και να ετυχε να πατησε και κατι που να προκαλεσε καποια μολυνση..
Βαλε μπεταντιν για να αποφυγεις οποιαδηποτε αλλη μολυνση..
Απεφυγε να τα γλυφει..και γρηγορα στον κτηνιατρο...
 


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
ROTTIE said:
Όχι, διότι υπάρχει ερεθισμός. :wink:
εμενα το κάνει το βράδυ αφού απο τη βόλτα και μετα όταν ξεκουράζεται , τα γλύφει, επειδη του τα ακουμπάω συνεχεια και τα βλέπω δεν εχω δει κανενα ερεθισμό, ούτε φαινεται να έχει κάποια ενοχληση :-k Τις προάλες πήγαμε για προληπτικές εξετασεισ στο κτηνίατρο και δεν του το ανεφερα νομιζα ότι ήταν φυσιολογικό ... ](*,)
Μπορει να φταινε οι τριχουλες μόνο αναμεσα στα δάχτυλα? γιατι η αλήθεια είναι εχω καιρο να του τις κόψω
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ποδοδερματίτιδα στη δική μας περίπτωση, αλλά συμβουλευτείτε το γιατρό σας γιατί παρόμοια συμπτώματα έχει και η ποδοδημοδέκωση, κ.α. Το κακό με τα δερματικά είναι ότι πρέπει να πας ψάχνοντας και αργούν να φανούν αποτελέσματα πολλές φορές.
 


rapt0R

Member
1 Απριλίου 2008
17
0
Ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις και για τις συμβουλές σας!!!
Να επισημάνω ότι φαίνεται και στα μεσοδακτύλια ότι έχει στο ένα ποδαράκι του ερεθισμο.Οταν έχω νεότερα θα γράψω!

Ευχαριστώ και πάλι :)