Πρόβλημα στο περπάτημα....


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Να ρωτησω κι εγω κατι σχετικό;
Aν το κουταβι οταν τρέχει σηκωνει και τα 2 πισινα ποδια ταυτοχρονα ειναι προαγγελος επερχομενης δυσπλασιας ή ακόμα να μην ανησυχω αφου ειναι μολις 4μιση μηνων και δεν εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη του;;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν διαβάσεις τα "σημάδια" που πρέπει να σε πονηρέψουν για ενδεχόμενη δυσπλασία ένα είναι και αυτό. Μην επαφύεσαι σε αυτό ομως και μην ανησυχείς. Είναι πολύ μικρός ακόμη και πολλά κουτάβια τρέχουν με αυτό τον τρόπο, το έχω δει με τα μάτια μου. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να ανησυχείς απλά να έχεις την προσοχή σου πάνω του , να μην τον κουράζεις υπερβολικά και να μην τον αφήνεις να πηδάει και να τρέχει σε σκληρές επιφάνειες όσο γίνεται.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ευχαριστω Kyveli!
Το Boxer ενος φιλου (15 μηνων) εμφανισε δυσπλασια και εχω φοβηθει αρκετα.
Δεν την τρεχω καθολου πλεον. Ευτυχως παμε πολυ θαλασσα και τη βαζω και κολυμπαει αρκετα.
Ειναι η καλυτερη ασκηση και δεν επιβαρυνει ουτε τραυματιζει απ' οσο ξερω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ακριβώς! Εϊναι ότι καλύτερο μπορείς να του προσφέρεις σε άσκηση χωρίς τον φόβο των κραδασμών και τραυματισμών!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
με τις σκάλες υπάρχει πρόβλημα όταν είναι καθημερινό και συχνό και πολλά σκαλιά
όπως και να το κάνουμε οι σκάλες δεν είναι σκυλίσιο πράμα
και οι αρθρώσεις καταπονούνται ....οι αρθρώσεις καταπονούνται

πολλά στοιχεία συντείνουν στο ότι οι σκάλες στα νεαρά και συχνά υπέρβαρα (πεινάει το καυμένο...) σκυλιά εκδήλωσαν δυσπλασία σε μεγάλο βαθμό
τοκετομάδες ολόκληρες χωρίς πρόβλημα πλην ενός που είχε σκάλες το σπίτι είναι συνηθισμένη παρατήρηση

οι σκάλες δεν είναι σκυλίσιο μέρος
όπως και τα πλακάκια άλλωστε

και πολύ βασικό το σκυλί να έχει πολύ εύκολα αισθητά στην αφή κόκαλα θώρακα
είναι πολύ αφύσικο για τον σκύλο να τρώει συνέχεια και πολύ
το να τρώει σπάνια και απο λίγο είναι πιο φυσιολογικό απο το συνέχεια και πολύ
 


imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
Μου λετε το σκυλο μου "χοντρο" ??? Εχω θιγει ανεπανορθωτα ! :D Σε ποιον να εμοιασε αραγε ...????? :D
Λοιπον ταιζω καθε απόγευμα οσο ακριβώς λεει η τροφή του..... (hills) Μου είπε επίσης η κτηνιατρος ότι δεν ειναι παχύς απλά φαινεται ότι εχει πολύ μεγαλοσωμη κατασκευή. Σύμφωνα με τα κιλα που μου εδειξε σε ενα σχεδιαγραμμα ειναι στα πανω ορια απο αποψη κιλών για την φυλή του.
Ο ανθρωπος που μου τον εφερε δεν ειναι και πολύ του ιντερνετ αλλα με ειχε πείσει να τον φέρω απέξω γιατί "εχουν καλυτερα αίματα"... Τοτε με ειχε ρωτησει αν θέλω pedigree (μου ειπε οτι θα κοστιζε κατι παραπανω) αλλα επειδη δεν ειχα ποτε μου στο μυαλο μου την αναπαραγωγή είπα οτι δεν το χρειαζομαι. Ολα τα σκυλιά μου είναι τσιπαρισμενα και στειρωμενα άλλωστε. Τώρα σκεφτομαι ότι ισως δεν εκανα καλα με το pedigree παρόλο που τον συγκεκριμενο δεν τον εχω σαν ανθρωπο που θα ηθελε να με κοροιδεψει.....
Για να επανελθουμε στο θεμα μας αυτή την στιγμή του έχω δωσει το μισο κουτι απο τις βιταμινες και δεν εχω δει ουσιαστικη βελτιωση. Να ζητησω ακτινογραφίες? Να κανω υπομονή 1-2 μηνες ? Τι θα ηταν πιο σωστο ?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Kατ΄αρχην μαθε απο ποιο εκτροφειο τον εφερε ο φιλος σου και τους γονεις του σκυλου. Ζητησε τηλεφωνα και μαθε ο ιδιος, θελω να πιστευω οτι ειναι απο σοβαρο εκτροφειο. Το πεντιγκρι, δεν το παιρνεις μονο αν θες να πας σε εκεθεσεις η αν θες να τον ζευγαρωσεις. Ειναι η ταυτοτητα του(καθαροαιμου) σκυλου...
Παιρνεις αυτοκινητο χωρις αδεια κυκλοφοριας επειδη λες οτι δεν θα το πουλησεις...? Ασφαλεια-τελη? Και αν σε σταματησουν στο δρομο για ελεγχο?

Να κανεις υπομονη 3-4 μηνες και να βλεπεις αν επιδεινωνεται. Και να μην παχυνει ο σκυλος γιατι αν εχει αυτο που δεν θελεις, θα ειναι χειροτερα...
 
Last edited:


cosmo

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2010
102
0
Μου λετε το σκυλο μου "χοντρο" ??? Εχω θιγει ανεπανορθωτα ! :D Σε ποιον να εμοιασε αραγε ...????? :D
Λοιπον ταιζω καθε απόγευμα οσο ακριβώς λεει η τροφή του..... (hills) Μου είπε επίσης η κτηνιατρος ότι δεν ειναι παχύς απλά φαινεται ότι εχει πολύ μεγαλοσωμη κατασκευή. Σύμφωνα με τα κιλα που μου εδειξε σε ενα σχεδιαγραμμα ειναι στα πανω ορια απο αποψη κιλών για την φυλή του.
Ο ανθρωπος που μου τον εφερε δεν ειναι και πολύ του ιντερνετ αλλα με ειχε πείσει να τον φέρω απέξω γιατί "εχουν καλυτερα αίματα"... Τοτε με ειχε ρωτησει αν θέλω pedigree (μου ειπε οτι θα κοστιζε κατι παραπανω) αλλα επειδη δεν ειχα ποτε μου στο μυαλο μου την αναπαραγωγή είπα οτι δεν το χρειαζομαι. Ολα τα σκυλιά μου είναι τσιπαρισμενα και στειρωμενα άλλωστε. Τώρα σκεφτομαι ότι ισως δεν εκανα καλα με το pedigree παρόλο που τον συγκεκριμενο δεν τον εχω σαν ανθρωπο που θα ηθελε να με κοροιδεψει.....
Για να επανελθουμε στο θεμα μας αυτή την στιγμή του έχω δωσει το μισο κουτι απο τις βιταμινες και δεν εχω δει ουσιαστικη βελτιωση. Να ζητησω ακτινογραφίες? Να κανω υπομονή 1-2 μηνες ? Τι θα ηταν πιο σωστο ?
υπαρχει και κατι αλλο.ειναι μια νοσοσ που την λενε πανοστοτιδα.ειναι λογω της μεγαλης και ξαφνικης αναπτυξης.δεν υπαρχει φαρμακο γι αυτην.ετσι ξαφνικα ερχεται ετσι ξαφνικα φευγει.μπορει και να τοχει και 3 και 4 μηνες.http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=5339
 


imichal

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2009
70
12
Χανια
Λοιπόν μολις τωρα γυρισα και απο ενα αλλο κτηνιατρο ο οποιος μου ειπε πανω κατω τα ιδια....
"Συνδρομο χαλαρου συνδεσμου καρπου...." Προτεινε "περιορισμο" (κοινος δεσιμο) του σκυλιου για τουλαχιστον 2 βδομαδες.....
Μου ειπε οτι συνηθως φευγει μονο του.....Τωρα με το δεσιμο εγω εχω ενα θεμα......Δεν εχω δεσει ποτε σκυλι......
Τι να κανω λετε ?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
γιατί να τον δέσεις?
τι νόημα έχει αυτό?
γενικά δεν αντιλαμβάνομαι το δέσιμο του σκύλου απο που έχει προκύψει
προσωπικά έχω κλουβίτσες και εκεί μπαίνουν μόνα τους όταν είναι η ώρα της σιέστας (εκτός κι αν τον "κλέψουν" στην πλάκα καρύστου με τον ήλιο να τα σιγοψήνει)

προφανώς ο γιατρός δεν θέλει να τρέχει πίσω απο τίποτα γάτες και τα συναφή-απο αυτήν την άποψη έχει δίκιο

περι του βάρους- τα διαγράμματα και οι αηδίες είναι όλες για πέταμα
τα σκυλιά πρέπει να δείχνουν αδύνατα στα μάτια του άσχετου
πρέπει να το λυπάσαι το καυμένο
σχεδόν :p
δεν είπαμε να φαίνονται και τα κόκαλα της λεκάνης
αλλά είπαμε να είναι πολύ εύκολα αισθητά τα παΐδια τους
και αν είναι κοντότριχα ακόμα καλύτερα να φαίνονται κιόλας
και η κοιλιά τόξο ανάποδο
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
τα σκυλιά πρέπει να δείχνουν αδύνατα στα μάτια του άσχετου
πρέπει να το λυπάσαι το καυμένο
σχεδόν :p
Εξαρτάται και το σκύλο όμως kokoni, ένα λαμπ τόσο αδύνατο όσο περιγράφεις θα ήταν αξιοθρήνητο.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν νομίζω
ίσως να μην γίνομαι αντιληπτός έτσι που το λέω

και τελικά
αυτά είναι συμβάσεις που έχουμε κάνει - ότι δηλαδή αυτό πρέπει να δείχνει έτσι και το άλλο αλλιώς
εγώ πιστεύω ότι στην περίπτωση που μιλάμε για υποψίες θεμάτων σε αρθρώσεις καλύτερα να υπερβάλλουμε λίγο προς το "λιγότερα βαρύ σκυλί" κι ας είναι εμφανισιακά αντίθετο με τις όποιες συμβάσεις

τα εργασιακά λάμπ πάντως τα προτιμούν πιο στεγνά. ή κάνω λάθος?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
τα εργασιακά λάμπ πάντως τα προτιμούν πιο στεγνά. ή κάνω λάθος?
Δεν είμαι της γνώμης ότι τα εκθεσιακά λαμπ πρέπει να είναι σαν μασίστες, σίγουρα όμως η διαφορά στον σωματότυπο είναι αισθητή.

Εγώ αυτό που εννοούσα πάντως είναι ότι τα λαμπ (τα εκθεσιακά) επειδή ο σωματότυπος τους είναι τέτοιος πολλές φορές ο κόσμος τα αντιλαμβάνεται ως χοντρά ενώ δεν είναι.
Συμφωνώ σε ότι αφορά τις υποψίες σε αρθρώσεις και το βάρος, και γενικά το βάρος κατά την διάρκεια της ανάπτυξης ιδιως.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα ναι
για την ανάπτυξη μιλάμε βασικά
μετά ΟΚ
δεν είναι τόσο κρίσιμα τα πράγματα
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Δεν είμαι της γνώμης ότι τα εκθεσιακά λαμπ πρέπει να είναι σαν μασίστες, σίγουρα όμως η διαφορά στον σωματότυπο είναι αισθητή.

Εγώ αυτό που εννοούσα πάντως είναι ότι τα λαμπ (τα εκθεσιακά) επειδή ο σωματότυπος τους είναι τέτοιος πολλές φορές ο κόσμος τα αντιλαμβάνεται ως χοντρά ενώ δεν είναι.
Συμφωνώ σε ότι αφορά τις υποψίες σε αρθρώσεις και το βάρος, και γενικά το βάρος κατά την διάρκεια της ανάπτυξης ιδιως.
μηπως τα βαρελοειδή πλευρά που πρέπει να έχει ενα lab δημιουργούν τις λάθος εντυπώσεις?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
μηπως τα βαρελοειδή πλευρά που πρέπει να έχει ενα lab δημιουργούν τις λάθος εντυπώσεις?
Με την εμπειρία σας νομίζω πως μπορείτε να δώσετε την καλύτερη απάντηση σε αυτό, γενικά έχουν δυνατό και μυώδη σωματότυπο και ο κάθε άσχετος μπορεί να βγάζει συμπεράσματα του στυλ, καλέ το σκυλί σου είναι χοντρό, και τέτοια, δεν τα έχω ακούσει ακόμη γιατί είναι μικρός αλλά στο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις. Το θέμα είναι ο ιδιοκτήτης να μπορεί να ξεχωρίσει τι πραγματικά συμβαίνει με τον σκύλο του, να τον κρατάει σε χαμηλό βάρος όσο αναπτύσεται και να μην παρασύρεται από τις γενικές κρίσεις.
 


stamys

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2010
144
0
κ εγω το ιδιο με το ντογκο μου...κουτσαινει αλλα οπως μου ειπαν κ αλλοι θα την φυλαξω λιγο απτα τρελα της.....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981