Πρόβλημα συμπεριφοράς!!!


Vasilis Pats

Member
6 Ιανουαρίου 2014
14
0
31
thessaloniki
Γεια σας εχω ενα τεραστιο προβλημα!!! εχω ενα golden retriever 9 μηνων που μεχρι στιγμης δεν μου ειχε βγαλει κανενα προβλημα συμπεριφορας.. εκπαιδευτικε πανευκολα χωρις να ζοριστω ακουει σε ολες τις εντολες που του κανω και ειναι χαδιαρης με ολον τον κοσμο! σημερα το πρωι που ξυπνησα ειδα ειχε παρει το λαδι σωλομου ειχε αδιασει το μισω πανω στο χαλι και το αλλο μισω προσπαθουσε να το πιει.. πλησιαζω να του το παρω και μου κανει μια επιθεση με γαυγισμα και γρυλισμα που δεν εχω ξανα ακουσει στην ζωη μου.. του εριξα μια μπατσα και εκανα πισω εχοντας χασει τον ελεγχο. παω σε αλλο μερος και τον φωναξα να ερθει.. ηρθε συνεχιζοντας να μου γρυλιζει και να προσπαθει να με δαγκωσει... Του εβαλα το κολαρο και τον εδεσα εξω στο μπαλκονι για τιμωρια! δεν ξερω τι να κάνω.. Πως μπορω να αντιμετωπίσω αυτην την κατασταση??
 




Vasilis Pats

Member
6 Ιανουαρίου 2014
14
0
31
thessaloniki
Έχεις ξαναχτυπήσει τον σκύλο?
σπάνια πολύ ελαφριά στον κώλο και οταν κάνει κατι πολυ σοβαρό οπως το να φαει κατι απο κατω στην βόλτα η να βγει στον δρόμο. Της περισσοτερες φορες του μιλάω και τον κανω να αισθανθεί ασχημα και να σκύψει το κεφαλι.
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν αφήνουμε ελεύθερα τα σκυλιά μας, σε μη περιφραγμένους και ασφαλής από όλες τις απόψεις χώρους. Ούτε γι'αστείο. Πόσο μάλλον, όταν είναι και σε επικίνδυνο σημείο. Μαλλώνεις δηλαδή το κουτάβι σου, για κάτι που το παρακινείς εσύ να κάνει!!!

Ταυτότητα του φοράς;
Καταχωρημένο τσιπ έχει;

Να τα φροντίσεις αυτά τα δύο, γιατί ζήτημα χρόνου είναι...
 




Vasilis Pats

Member
6 Ιανουαρίου 2014
14
0
31
thessaloniki
Δεν αφήνουμε ελεύθερα τα σκυλιά μας, σε μη περιφραγμένους και ασφαλής από όλες τις απόψεις χώρους. Ούτε γι'αστείο. Πόσο μάλλον, όταν είναι και σε επικίνδυνο σημείο. Μαλλώνεις δηλαδή το κουτάβι σου, για κάτι που το παρακινείς εσύ να κάνει!!!

Ταυτότητα του φοράς;
Καταχωρημένο τσιπ έχει;

Να τα φροντίσεις αυτά τα δύο, γιατί ζήτημα χρόνου είναι...
οπα οπα!! εχουμε ξεφύγει λιγο.. καταρχας εχει το τηλεφωνο μου επανω του.. επίσης δεν φευγει ποτε απο κοντα μου το πολυ πολυ στο παιχνιδι να βγει με καναν αλλο σκυλο.. αλλα ποιο ειναι το νοημα αυτης της κουβεντας τωρα οτι ειμαι Βαρβαρος??? οταν λεω χτυπιμα εννοω λιγο πιο δυνατο απο χαδι!!!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχε υποψιν πως όπως σηκώνεις χέρι, μπορεί να το κάνει και το σκυλι σου. Και τότε δεν θα μιλάμε για πρόβλημα συμπεριφοράς....
Δεν μεγαλώνεις σκυλι με ξύλο -όσο λάιτ και αν πιστευεις ότι ειναι οι μπατσες- γιατι περαν του ότι καταστρέφεις τη σχέση σας, εχεις χάσει και το παιχνίδι μόλις μεγαλώσει το σκυλι.
Ό,τι δεν θέλεις να πειράζει το σκυλι σου, δεν το αφηνεις σε προσβασιμο σημείο.
Το σκυλι το εχεις σε κρειτ όταν λειπεις/κοιμάσαι για να μην κανει ζημιες κλπ
Κ δεν το αφηνεις ΠΟΤΕ λυμένο οπουδήποτε αν δεν υπακούει στις εντολες σου σαν στρατιώτης (που και παλι τότε για μένα δεν ειναι θεμιτό να αλωνιζει λυμένο)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κ δεν το αφηνεις ΠΟΤΕ λυμένο οπουδήποτε αν δεν υπακούει στις εντολες σου σαν στρατιώτης (που και παλι τότε για μένα δεν ειναι θεμιτό να αλωνιζει λυμένο)
Αυτό λοιπόν, είναι ένα από τα βασικότερα νοήματα, αυτής της κουβέντας :wink:
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το ελεύθερος και το λουρί δεν έχει να κάνει με την υπακοή του σκύλου!

Έχει να κάνει με την ασφάλεια του σκύλου!

Η συνήθεια πολλών ιδιοκτητών ότι επειδή υπακούει ο σκύλος μπορεί να είναι και ελεύθερος είναι βλακώδης!
Ο σκύλος βρίσκεται στο λουρί για ασφάλεια!

Έπειτα από αυτό, γενικά θα σου πω ότι θα λάβεις την συμπεριφορά που θα δώσεις!
Είσαι τυχερός που έχεις Labrador που είναι μαλακός σκύλος εκ φύσεως και δεν έχεις κανα άλλο σκύλο πιο τζαναμπέτη να σε βάλει στην θέση σου!
Αν θέλεις να παίξεις με όρους βίας να είσαι σε θέση να υπερασπιστείς τον εαυτό σου όταν θα χρησιμοποιήσει βία και ο άλλος!
Αν επικοινωνείς με το χτύπημα έστω και ως "λίγο παραπάνω από το χάδι" τότε δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου!
Το μόνο που έχω να σου πω είναι να ανεβάσεις τις γνώσεις σου σε ό,τι αφορά την στάση σου, τους χειρισμούς σου, την επικοινωνία σου με τον σκύλο!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλησπερα.
τα γκολντεν ειναι αρνια εξ όσων γνωρίζω, μου κάνει εντυπωση αυτη η αντίδραση. Ειναι βεβαια γνωστη η λαιμαργία τους αλλα δεν δικαιολογείται τόση επιθετικότητα. Δεν αποκλείεται , πέρα απο πιθανά λάθη στην εκπαιδευση , να παίζει κάποιο ρόλο και το γεγονός οτι διανυει περίοδο σεξουαλικής ωρίμανσης αλλα και παλι ..
γνωμη μου, αναζητησε τη συμβουλη ενός εκπαιδευτη γιατι υπαρχει περιπτωση να γενικευτεί το πρόβλημα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Πρέπει να ψάξεις και να καταλάβεις τα λάθη που έκανες εσύ. Ο σκύλος δεν ξύπνησε το πρωί και είπε θα παρω το λάδι και αν με μαλώσει θα του αγριέψω. Για εμένα ήταν λάθος και ότι τον χτύπησες και πως έκανες πίσω. Σκέψου τι εχεις κάνει που να μπορεί να έφτασε τον σκύλο στο σημείο να σου γρυλίσει και ξεκίνα πάλι απο το 0.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπερα.
τα γκολντεν ειναι αρνια εξ όσων γνωρίζω, μου κάνει εντυπωση αυτη η αντίδραση. Ειναι βεβαια γνωστη η λαιμαργία τους αλλα δεν δικαιολογείται τόση επιθετικότητα. Δεν αποκλείεται , πέρα απο πιθανά λάθη στην εκπαιδευση , να παίζει κάποιο ρόλο και το γεγονός οτι διανυει περίοδο σεξουαλικής ωρίμανσης αλλα και παλι ..
γνωμη μου, αναζητησε τη συμβουλη ενός εκπαιδευτη γιατι υπαρχει περιπτωση να γενικευτεί το πρόβλημα.
Όπως δεχόμαστε και συζητάμε ότι κάθε σκύλος όταν απαιτηθεί μπορεί να υπερασπιστεί τον ιδιοκτήτη του και τον εαυτό του, δέξου ότι και αυτό που κάνει ο σκύλος είναι υπεράσπιση του εαυτού του!
Άσε λοιπόν τον σκύλο κατά μέρους και πιάσε να λύσεις το πρόβλημα του ιδιοκτήτη!
Η αντίδραση του σκύλου ήταν φυσικό επακόλουθο να είναι!Αν και στο παρελθόν όπως αφήνει να εννοηθεί υπήρξε τέτοια αντιμετώπιση από τον ιδιοκτήτη του, η αντίδραση του σκύλου θεωρείται φυσιολογική!
Όποιος θέλει να κλείσει τα μάτια σε ένα τέτοιο πρόβλημα και να μην βάλει τον εαυτό του σε σωστή θέση, να μην δει αυτά που πρέπει να δει, τότε πολύ φοβάμαι ότι η επόμενη φορά δεν θα είναι προειδοποιήση αλλά καταστολή, έστω και αν ο απέναντι είναι ο ιδιοκτήτης!
 






Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Όπως δεχόμαστε και συζητάμε ότι κάθε σκύλος όταν απαιτηθεί μπορεί να υπερασπιστεί τον ιδιοκτήτη του και τον εαυτό του, δέξου ότι και αυτό που κάνει ο σκύλος είναι υπεράσπιση του εαυτού του!
Άσε λοιπόν τον σκύλο κατά μέρους και πιάσε να λύσεις το πρόβλημα του ιδιοκτήτη!
Η αντίδραση του σκύλου ήταν φυσικό επακόλουθο να είναι!Αν και στο παρελθόν όπως αφήνει να εννοηθεί υπήρξε τέτοια αντιμετώπιση από τον ιδιοκτήτη του, η αντίδραση του σκύλου θεωρείται φυσιολογική!
Όποιος θέλει να κλείσει τα μάτια σε ένα τέτοιο πρόβλημα και να μην βάλει τον εαυτό του σε σωστή θέση, να μην δει αυτά που πρέπει να δει, τότε πολύ φοβάμαι ότι η επόμενη φορά δεν θα είναι προειδοποιήση αλλά καταστολή, έστω και αν ο απέναντι είναι ο ιδιοκτήτης!
μηπως μπερδεψες τα κουόουτς Στελιο; Αν οχι δεν εχω να δεχτω κατι εγω, γραφω ολες τις περιπτώσεις και αν προσεξες αναφερω και την πιθανοτητα λαθων στην εκπαιδευση. Μην ειμαστε απολυτοι.

Τα καθαρόαιμα golden είναι αρνιά.
α, δεν ειναι καθαρόαιμο; Δεν το πρόσεξα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν ξέρω αν είναι. Προτιμώ να μην εικάσω. Απλώς το αναφέρω.
Σε οτιδήποτε ημίαιμο, ξέρουμε όλοι καλά, ότι τα standards, πάνε περίπατο.