Πρώτη μέρα στη θάλασσα


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Πώς ήταν η πρώτη μέρα με το σκύλο σας στη θάλασσα???
Φοβήθηκε ή μπήκε αμέσως???
Και αν φοβήθηκε πώς τα καταφέρατε στο τέλος???

Εγώ δεν έχω πάει ποτέ με τον Νίνο για μπάνιο καθώς ήταν πολύ μικρούλης φέτος το καλοκαίρι και το έχω άγχος!!!

Βλέπω φωτό της Alexia, της Milou κλπ και μου κάνει εντύπωση επειδή το κανισάκι που είχα δεν έμπαινε με τπτ παρα μόνο όταν έμπαινε η μητέρα μου (που της είχε αδυναμία) ...
 




Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Η Ουδα έκανε το πρωτο μπανιο της 2,5 μηνων(Ιουνιο),περιττο να πω ότι καλυμπησε σαν γοργόνα.:)
Η Νεδα όμως αργησε:D,το πρωτο μπανιο το εκανε 4,5 μηνων(Πασχα), ο λογος βέβαια,δεν ήταν επιδη έκανε κρύο, αλλά επιδη την πήρα 4 μηνων..... ζοριστηκε λιγο γιατι ειχε κυμα:p.

Αρα δεν μπορω να βοηθησω.:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πώς ήταν η πρώτη μέρα με το σκύλο σας στη θάλασσα???
Φοβήθηκε ή μπήκε αμέσως???
Και αν φοβήθηκε πώς τα καταφέρατε στο τέλος???
Elina… ρίξε μια μάτια σε ένα παλαιότερο θεμα: Ένα αποτυχημένο μπάνιο...

Θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες! ;):)
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Κακώς που δεν τον έχεις πάει ακόμα :shock:
Στη μικρή ηλικία μαθαίνουν
Alexia, αν υποθέσεις πώς ο Νίνος γεννήθηκε μέσα Ιουνίου, δεν μπορούσα να τον πάω για μπάνιο...ήταν ακόμα πάρα πολύ μικρούλης, συγκεκριμένα τον πήρα στα χέρια μου 27.07 !!! Και είχε κάνει το baby εμβόλιο μόνο! Δεν ήθελα να τον φέρω σε επαφή με τα μικρόβια!!!




Thanks ROTTIE, θα το διαβάσω!

Edit: Καλά απίστευτο το βίντεο της κοπέλας!!! Πολύ γέλιο!!! :) :) Καταστροφική η σκύλα της!!!
 
Last edited:


Billy

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
230
2
της Νεφέλης δεν της αρέσει καθόλου το κολύμπι, από το αγχος της κάθε φορά πλασουρίζει με τόση δύναμη τα μπροστινά πόδια της που της πετάγεται όλο το νερό στη μούρη.:D :D :D Τρελάινεται όμως να παίζει στην παραλία.

Ούτε της Νόρας της αρέσει, δεν κολυμπάει καλά και πίνει πού νερό (ίσως φταίει που όσες φορές πήγαμε με την Νόρα είχε κύμα) :(

Η Πέγκυ ξετρελαίνεται!!! Ανεξάρτητα από το αν έχω μπει εγώ μέσα στη θάλασσα ή όχι, αυτή βουτάει..:p :p

Την Εύα δεν την πήγα ακόμη
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Alexia, αν υποθέσεις πώς ο Νίνος γεννήθηκε μέσα Ιουνίου, δεν μπορούσα να τον πάω για μπάνιο...ήταν ακόμα πάρα πολύ μικρούλης, συγκεκριμένα τον πήρα στα χέρια μου 27.07 !!! Και είχε κάνει το baby εμβόλιο μόνο! Δεν ήθελα να τον φέρω σε επαφή με τα μικρόβια!!!
Elina
Είναι λάθος να μην βγάζεις το σκύλο σου έξω πριν ολοκληρώσει τα εμβόλια. Η κοινωνικοποίηση αρχίζει στις 7-8 εβδομάδες, το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να μην έρθει σε επαφή με σκυλιά που δεν είναι εμβολιασμένα. Το έχω ξαναγράψει, εδώ δεν τα δέχονται στη puppy class εάν είναι άνω των 12 εβδομάδων. Το σεπτεμβρη μπορούσες να τον είχες πάει, και δεν είναι υποχρεωτικό να κάνει μπάνιο απλά για να γνωρισει την θάλασσα.
Και το νερό μπορεί να το μάθει σε παιδική πισινουλα, και η Toya έτσι το έμαθε. Πάρτον το σκ για βόλτα στη παράλια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Είναι λάθος να μην βγάζεις το σκύλο σου έξω πριν ολοκληρώσει τα εμβόλια. Η κοινωνικοποίηση αρχίζει στις 7-8 εβδομάδες, το μόνο που χρειάζεται προσοχή είναι να μην έρθει σε επαφή με σκυλιά που δεν είναι εμβολιασμένα. Το έχω ξαναγράψει, εδώ δεν τα δέχονται στη puppy class εάν είναι άνω των 12 εβδομάδων
ΚΑΝΟΝΙΚΑ είναι λάθος να τον βγάζεις, πολλές ασθένειες δεν μεταδίδονται με την επαφή σκύλου με σκύλου αλλά από τα κόπρανα τα ούρα ή άλλες εκκρίσεις, ακόμα και αερογενώς. Επίσης μερικές φορές δεν υπάρχει διαφορά αν τα σκυλιά είναι εμβολιασμένα ή όχι αν είναι δικά μας ή όχι κλπ κλπ Μπορεί να γίνει ένα σωστό πρόγραμμα εμβολίων και το σκυλί να κοινωνικοποιήθεί σε κάποια άλλα πράγματα για ένα μήνα, δεν είναι ανάγκη να βγεί και στην πιάτσα από την αρχή. :) Μπορεί να κάνει βόλτες με το αυτοκίνητο, να κρατηθεί αγκαλιά σε μία καφετέρια, και άλλα τέτοια που περιορίζουν το πρόβλημα. Οσο για τα puppy class να πώ απλά ότι διαφωνώ κάθετα. Δεν χρειάζεται κάν να υπάρχουν, τα προβλήματα που δημιουργούνται σε σκυλάκια τόσο μικρά είναι πολύ περισσότερα από τα ωφέλη. Το πράγμα θέλει υπομονή.
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Αυτό ακριβώς denis!

Το έπερνα παντού μαζί μου χωρίς όμως να πατήσει καθόλου κάτω και ποτέ πρίν τα εμβόλια επαφή με άλλο σκύλο!
Η κοινωνικοποίηση μπορεί να γίνει και στους 3,5 μήνες , δεν είναι ανάγκη να γίνει από τους 2 μήνες!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν μπορείς να φανταστείς τί έπαθα ... είδα το Westie στο avatar μοιάζουν και λίγο τα nicknames και νόμιζα οτι η Alexia είναι διπλή προσωπικότητα :p :p :p
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
denis

Πιστεύεις ότι στο Βέλγιο και στην Ολλανδία οι εκπαιδευτές κάνουν λάθος που μας συμβουλεύουν από 8 εβδομαδες να τα παίρνουμε παντού μαζί μας;
Και τα μαθήματα γίνονται συνήθως έξω στο γρασίδι.

Το θέμα συζητήθηκε και στο τοπικ Εκπαίδευση, κοινωνικοποίηση και εμβόλια

 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ο εκπαιδευτής σε συμβουλεύει για ιατρικά θέματα ? Αν σου πεί ο κτηνίατρος πώς να του μάθεις να μην τρώει τον καναπέ θα τον ακούσεις ?

1ο λάθος

2ον

Στο Βέλγιο και στην Ολλανδία οι πιθανότητες να κολλήσει κάτι είναι σαφώς μικρότερες. Δεν υπάρχουν ανεμβολίαστα σκυλιά, σκυλιά που πεθαίνουν στο δρόμο από ό,τι θές, κλπ κλπ

Και πάλι κατά την γνώμη μου δεν αξίζει - όχι.
Ούτε "εκπαιδευτικά" ... (περίοδοι φοβιών - πρέπει να μας μάθει και να μας εμπιστευθεί κλπ κλπ ... αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση. )
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Alexia πόσα αδέσποτα υπάρχουν στο Βέλγιο τα οποία ΙΣΩΣ ειναι φορείς αρρώστιας για το κουτάβι σου ????

εχεις δει κουτάβι να πεθαίνει από πάρβο??
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μακη
Αδέσποτα σκυλιά όντως δεν υπάρχουν. Δεν πιστεύω ότι όλα τα σκυλιά είναι εμβολιασμένα, παντού βρίσκεις ανεύθυνους ιδιοκτήτες.
Υπάρχουν όμως άλλα ζώα που μπορεί να είναι φορείς: αδέσποτες γάτες, ποντίκια, αρουραίοι, κτλ

denis
Και φυσικά το έχω συζητήσει με την κτηνίατρο μου. Η άποψή της είναι ότι τα αρνητικά αν δεν το πας είναι σημαντικότερα από την πιθανότητα της αρρώστιας. Και η ίδια πήγε με το σκύλο της όταν ο μικρός ήταν 8 εβδομάδες.
Και η συγκεκριμένη σχολή δεν είναι όποια-όποια. Είναι ένα Ολλανδικό ινστιτούτο με 23 σχολές στη Ολλανδία και 6 στο Βέλγιο, συν σχολή για σκύλους οδηγούς, σχολή για εκπαιδευτές και σκυλοθεραπευτές.
Ούτε "εκπαιδευτικά" ... (περίοδοι φοβιών - πρέπει να μας μάθει και να μας εμπιστευθεί κλπ κλπ ... αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση. )
Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του σκύλου σου από την εργασία με παιχνιδιάρικο πρόγραμμα για κουτάβια;
Ότι πρέπει να αποφύγεις στη ηλικία 8-11 βδομάδες τραυματικές εμπειρίες είναι γεγονός. Δεν είπα να αμολήσεις το κουτάβι σου και ότι έγινε έγινε. Σε κάθε μάθημα αφιερώνονται 30΄στην εκπαίδευση του ιδιοκτήτη ώστε να μάθει να ενεργεί σωστά.

2 φορές την εβδομάδα πάμε 1 ώρα βόλτα με αρκετά μεγάλη σκυλοπαρέα και συναντάμε βέβαια και άλλους σκύλους. Την Toya από τη πρώτη βδομάδα που τη είχα την έπαιρνα μαζί (δεν περπατούσε 1 ώρα) και έτσι ήρθε σε επαφή με άλλα σκυλιά, joggers, mountainbikers, ομπρελλες, αναπηρικές καρέκλες ...
Μου έχει και της έχω τεράστια εμπιστοσύνη και από 4 μηνών ακολουθεί στο δάσος χωρίς λουρί, ακόμα και για μπάνιο στη θάλασσα που δεν είχε ξανακάνει πριν τις καλοκαιρινές μας διακοπές :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οκ.
Γνώμη σου.
Για μένα είναι 100% λάθος.

Και πρόσεξε. Ωραίες οι βόλτες. Ενα μήνα λέω να αργήσουν ... :)

Και φυσικά το έχω συζητήσει με την κτηνίατρο μου. Η άποψή της είναι ότι τα αρνητικά αν δεν το πας είναι σημαντικότερα από την πιθανότητα της αρρώστιας.
Αρνητικά σε ποιόν τομέα ? Ιατρικό ή εκπαιδευτικό ? Ρώτα την ...

Επίσης λέω τί είναι το σωστό τυπικά. Εγώ βγάζω τα κουτάβια μία εβδομάδα μετά το πρώτο εμβόλιο. ( Οχι puppy - εμβόλιο ) Αλλά χαλαρά. Και με επίγνωση του κινδύνου. Δεν θα σύστηνα σε κανέναν να το κάνει, αν πρώτη προτεραιότητά του ήταν να είναι το σκυλί υγιές. Στην Γερμανία έχω αφήσει κουτάβια 8 εβδομάδων να παίξουν και να τρέξουν σε δημόσιο χώρο. Στην Ελλάδα ΠΟΤΕ.

Για την συγκεκριμένη δραστηριότητα τώρα:

Να ακολουθεί στο δάσος κουτάβι 4 μηνών χωρίς να έχει την δυνατότητα να σταματήσει όταν θέλει και να κοιμηθεί ή να ξαπλώσει για μία ώρα ή όσο θέλει, είναι καταστροφικό.

Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του σκύλου σου από την εργασία με παιχνιδιάρικο πρόγραμμα για κουτάβια;

Κοίτα τί λές ... ;) παίζουν σκυλιά μεταξύ τους και δένονται μαζί σου ?

και όλα αυτά σε μία ηλικία που ...

... "παιχνιδιάρικο" πρόγραμμα για κουτάβια φαίνεται σε εμάς. Το κουτάβι περνάει συνεχόμενα στρές, όχι με τα αδέρφια του αλλά με άγνωστα και ίσως μεγαλύτερα σκυλιά, σε μία περίοδο που δεν έχει καταλάβει ποιά είναι η αγέλη και η οικογένειά του, δεν γνωρίζει κάν καλά τη φωνή μας και δεν μπορεί να κινηθεί με άνεση κάν σε όλο το σπίτι.

Μιλάω για κουτάβι 8 εβδομάδων έτσι ? Μην ξεχνιόμαστε. Δεν αμφισβητώ τα καλά της κοινωνικοποίησης.
 


Melinaki

Member
1 Νοεμβρίου 2008
10
0
ΤΟΡΙΝΟ
Ηι,εμενα παντως τα 2 ντομπερμαν ξετρελαθηκαν την πρωτη φορα.Ο BEAST δεν το πηρε και τοσο θερμα το θεμα....Παντως πιστευω οτι μπορεις να βγαλεις το σκυλακι σου εξω και μικρο να ειναι αρκει να μην ερχεται σε επαφη με σκυλια κτλπ.....:)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Η Ιογενής Παρβοεντερίτιδα του σκύλου (Τύφος) Του Γιώργου Ι. Ρόζου: Κτηνιάτρου


Η ιογενής παρβοεντερίτιδα του σκύλου αναγνωρίστηκε πρώτη φορά διεθνώς το 1978, ως μία ασθένεια η οποία προσβάλλει τους σκύλους, χαρακτηρίζεται από εμετούς και αιμορραγική διάρροια, καθώς και υψηλό ποσοστό θνησιμότητας. Πραγματικά, πολλά καλά ζώα, κουτάβια ιδιαίτερα, έχουν πεθάνει ως αποτέλεσμα της προσβολής τους από τύφο.

Αιτιολογία
Ο υπεύθυνος ιός είναι πολύ μικρός σε μέγεθος και ανήκει στην οικογένεια ιών Parvo. Από ‘κει παίρνει και το όνομά της η ασθένεια (παρβεντερίτιδα ή παρβοϊωση). Είναι εξαιρετικά ανθεκτικός στο περιβάλλον, όπου μπορεί να επιβιώσει για πολλούς μήνες. Είναι ακόμα ανθεκτικό σε πολλά κοινά απολυμαντικά. Αναπτύσσεται μόνο σε ιστούς, τα κύτταρα των οποίων έχουν έντονους ρυθμούς πολλαπλασιασμού όπως π.χ. λεμφαδένες, το έντερο και το μυοκάρδιο των κουταβιών. Ο ιός διασπείρεται στο περιβάλλον με τα κόπρανα μολυσμένου σκύλου και προσλαμβάνεται από υγιείς σκύλους από το στόμα. Ακολουθεί πολλαπλασιασμός του ιού στις αμυγδαλές και από εκεί, με την κυκλοφορία του αίματος μεταφορά του στο έντερο που είναι και το όργανο – στόχος. Εκεί ο ιός πολλαπλασιάζεται με εντονότατους ρυθμούς καταστρέφοντας ταυτόχρονα τα κύτταρα του εντέρου. Θα μπορούσαμε να πούμε πως ο ιός στην κυριολεξία ξυρίζει τον βλεννογόνο των εντέρων. Στα πολύ νεαρά κουτάβια, ειδικά αυτά που είναι κάτω των 8 εβδομάδων, η προσβολή του μυοκαρδίου είναι σοβαρή και μοιραία.

Συμπτώματα
Κατ’ αρχήν σε πολλά περιστατικά η μόλυνση είναι αφανής. Περνάει δηλαδή απαρατήρητη χωρίς συμπτώματα. Αυτό έχει να κάνει με την ηλικία του ζώου (όσο πιο νεαρό, τόσο πιο ευαίσθητο) με την κατάσταση stress του ζώου (απογαλακτισμός, μεταφορά, κ.λ.π.), με την ισχύ του ανοσοποιητικού συστήματος, με τη φυλή (ροτβάιλερ και ντόμπερμαν, όπως και λαμπραντόρ, είναι από τις πιο ευαίσθητες φυλές) και με την παρουσία παρασίτων ή άλλων μικροβίων στο έντερο. Στην τυπική εικόνα της ασθένειας, το ζώο παρουσιάζεται ληθαργικό ή έστω με μειωμένη διάθεση και ανόρεκτο. Επακολουθούν οι εμετοί και τέλος οι αιμορραγικές διάρροιες. Ο πυρετός είναι κυμαινόμενος. Ο θάνατος του ζώου προέρχεται από την έντονη αφυδάτωση ή από την σηψαιμία. Στα πολύ νεαρά κουτάβια η προσβολή του μυοκαρδίου από τον ιό, οδηγεί στον θάνατο ακόμα και μέσα σε λίγες ώρες!!! Οι πιο ευαίσθητοι οργανισμοί μπορεί να υποκύψουν μέσα σε 24 ώρες, ενώ σε λιγότερο έντονες προσβολές, η διάρκεια της νόσου είναι 5 ημέρες και μετά επέρχεται η ίαση. Πολύ ήπιες προσβολές και ιδιαίτερα στα ενήλικα, χαρακτηρίζονται από ελαφρά διάρροια και ανορεξία και σύντομη διάρκεια 1-2 ημερών.

Μετάδοση – Πρόληψη
Οι μολυσμένοι σκύλοι, άσχετα του πόσο σοβαρή είναι η προσβολή αποβάλλουν τον ιό με τα κόπρανά τους μέχρι και 2 εβδομάδες. Τα σωματίδια του ιού διασπείρονται στο περιβάλλον όπου είναι ανθεκτικά και από εκεί καταπίνονται από τους υγιείς σκύλους. Η μετάδοση όμως μπορεί να γίνει και με μεταφορά από ανθρώπους με τα ρούχα τους, τα άπλυτα χέρια, κ.λ.π. Είναι σημαντικό λοιπόν εάν κάποιος έχει στην κατοχή του ένα ζώο με τύφο, να φροντίσει να είναι αυτό απομονωμένο από τους άλλους σκύλους του και να μην αφήνει φίλους και επισκέπτες να το βλέπουν ή να το χαϊδεύουν. Πρώτα να πηγαίνει στα κλουβιά των υγιών σκύλων για να καθαρίσει και να ταΐσει και τελευταίο να αφήνει το κλουβί του ασθενούς σκύλου και όχι αντίστροφα για να μην μεταφέρει ο ίδιος τον ιό. Μεγάλο πρόβλημα είναι τα ανεμβολίαστα ενήλικα ζώα, τα οποία μπορεί να προσβληθούν ασυμπτωματικά ή ελαφριά. Τα ζώα αυτά διασκορπίζουν τον ιό όπου αφοδεύσουν π.χ. δρόμοι, πάρκα, κυνηγότοπος, κ.λ.π. και μετατρέπονται έτσι σε κινητές εστίες κινδύνου. Σοβαρός παράγοντας μετάδοσης είναι και οι αγοραπωλησίες ζώων, τα οποία δεν έχουν εμβολιαστεί. Με τον τρόπο αυτό μεταφέρεται ο ιός από περιοχή σε περιοχή. Η ισχυρότερη πρόληψη είναι ο εμβολιασμός, ο οποίος με ειδικό εμβόλιο μπορεί να ξεκινήσει από την ηλικία των 35 ημερών. Καλύτερα όμως το εμβολιακό πρόγραμμα να ξεκινάει μετά τις 45 ημέρες ζωής. Από εκεί και μετά οι επαναληπτικές δόσεις συνεχίζονται σε καθορισμένα χρονικά διαστήματα. Ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να ξεχνά τους ετήσιους αναμνηστικούς εμβολιασμούς ώστε και τα ζώα του να είναι προστατευμένα, αλλά και κίνδυνος διασποράς να μην υπάρχει. Ταυτόχρονα με αυτά, σημαντικό ρόλο παίζει ο αποπαρασιτισμός των ζώων στα προβλεπόμενα διαστήματα, αλλά και η ποιοτική διατροφή ώστε το έντερο να είναι «καθαρό». Αν υπάρχει υποψία πως το ζώο που θέλουμε να εμβολιάσουμε, μπορεί και να έχει μολυνθεί, τότε αποφεύγουμε τον εμβολιασμό, γιατί σε περίπτωση μόλυνσης θα εκδηλωθεί η νόσος. Προσοχή λοιπόν στα κουτάβια, να μην «κυκλοφορούν» μέχρι να ολοκληρωθεί η σειρά των εμβολίων.

Θεραπεία
Ο σκύλος που εκδηλώνει συμπτώματα τύφου, θα πρέπει να θεωρείται επείγον περιστατικό. Άμεσα πρέπει να χορηγηθούν αντιβιοτικά και αντιφλεγμονώδη και ο σκύλος «να μπει στον ορό». Η χορήγηση ορών είναι εξαιρετικά σημαντική γιατί προφυλάσσει τον σκύλο από την αφυδάτωση. Τα φάρμακα θα πρέπει να γίνονται ενέσιμα, διότι οι εμετοί απαγορεύουν την από του στόματος θεραπεία.

ΠΙΝΑΚΑΣ

Η μετάδοση του τύφου

Μολυσμένος σκύλος
(με ή χωρίς συμπτώματα) κουτάβι ή ενήλικας ανεμβολίαστος

Ιός

Κόπρανα, περιβάλλον
Παπούτσια, ρούχα, άπλυτα χέρια

Ιός

Υγιής σκύλος

Ιός

Αμυγδαλές & λεμφαδένες

Ιός

Αίμα

Ιός

Έντερο εμετός – πυρετός – αιμορ. διάρροια – κατάπτωση – αφυδάτωση: θάνατος / ίαση

Μυοκάρδιο κουτάβια ‹ 8 εβδομάδων – θάνατος

ΜΟΤΟ

• Ο ιός διασπείρεται στο περιβάλλον με τα κόπρανα μολυσμένου σκύλου και προσλαμβάνεται από υγιείς σκύλους από το στόμα. Ακολουθεί πολλαπλασιασμός του ιού στις αμυγδαλές και από εκεί, με την κυκλοφορία του αίματος μεταφορά του στο έντερο που είναι και το όργανο – στόχος. Εκεί ο ιός πολλαπλασιάζεται με εντονότατους ρυθμούς καταστρέφοντας ταυτόχρονα τα κύτταρα του εντέρου.
• Οι πιο ευαίσθητοι οργανισμοί μπορεί να υποκύψουν μέσα σε 24 ώρες, ενώ σε λιγότερο έντονες προσβολές, η διάρκεια της νόσου είναι 5 ημέρες και μετά επέρχεται η ίαση.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
denis
Δεν θέλω να σε πείσω ότι έχω δίκιο. Ζω όμως σε μια χώρα η οποία κυνολογικα είναι πιο ανεπτυγμένη και ίσως οι εμπειρίες μου να είναι χρήσιμες για ορισμένους Ελληνες κυνοφιλους έστω σαν προβληματισμός
Αρνητικά σε ποιόν τομέα ? Ιατρικό ή εκπαιδευτικό ? Ρώτα την ...
Εκπαιδευτικό

Επίσης λέω τί είναι το σωστό τυπικά. Εγώ βγάζω τα κουτάβια μία εβδομάδα μετά το πρώτο εμβόλιο. ( Οχι puppy - εμβόλιο ) Αλλά χαλαρά. Και με επίγνωση του κινδύνου. Δεν θα σύστηνα σε κανέναν να το κάνει, αν πρώτη προτεραιότητά του ήταν να είναι το σκυλί υγιές. Στην Γερμανία έχω αφήσει κουτάβια 8 εβδομάδων να παίξουν και να τρέξουν σε δημόσιο χώρο. Στην Ελλάδα ΠΟΤΕ.
Παλιά το πίστευαν και εδώ, η νέα γενιά κτηνίατροι όμως δεν ασχολείται μόνο με τα εμβόλια του σκύλου αλλά και με την ψυχική υγεία του ζώου

Για την συγκεκριμένη δραστηριότητα τώρα:

Να ακολουθεί στο δάσος κουτάβι 4 μηνών χωρίς να έχει την δυνατότητα να σταματήσει όταν θέλει και να κοιμηθεί ή να ξαπλώσει για μία ώρα ή όσο θέλει, είναι καταστροφικό.
Δεν είπα ότι περπατούσε 1 ώρα, 10΄και μετά στη τσάντα
Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του σκύλου σου από την εργασία με παιχνιδιάρικο πρόγραμμα για κουτάβια;

Κοίτα τί λές ... ;) παίζουν σκυλιά μεταξύ τους και δένονται μαζί σου ?
Ποιος είπε ότι τα κουτάβια παίζουν μεταξύ τους :confused: Το πρόγραμμα στη puppy class περιλαμβάνει

  • ενδιαφέρον για το αφεντικό
  • περπάτημα με λουρί
  • έλεγχο στόμα, αυτιά, πόδια
  • εντολή έλα, κάτσε, κάτω, στη θέση σου
  • επαφή με και χάδια από ξένους
  • τάισμα από ξένους
  • γνωριμία με joggers, ποδηλάτες,περαστικούς με καπέλο,νερό, θορύβους ...
  • παιχνίδι με το αφεντικό
Οι ασκήσεις δεν διαρκούν ποτέ πάνω από 10΄
Η χαλάρωση αποτελείται από παιχνίδι με τον ιδιοκτήτη, μασάζ και εάν το ταμπεραμέντο των κουταβιών το επιτρέπει μεταξύ τους


και όλα αυτά σε μία ηλικία που ...

... "παιχνιδιάρικο" πρόγραμμα για κουτάβια φαίνεται σε εμάς. Το κουτάβι περνάει συνεχόμενα στρές, όχι με τα αδέρφια του αλλά με άγνωστα και ίσως μεγαλύτερα σκυλιά, σε μία περίοδο που δεν έχει καταλάβει ποιά είναι η αγέλη και η οικογένειά του, δεν γνωρίζει κάν καλά τη φωνή μας και δεν μπορεί να κινηθεί με άνεση κάν σε όλο το σπίτι.

Μιλάω για κουτάβι 8 εβδομάδων έτσι ? Μην ξεχνιόμαστε. Δεν αμφισβητώ τα καλά της κοινωνικοποίησης.
Ο εκπαιδευτής είναι σε θέση να αναγνωρίσει τα κουτάβια που είναι στρεσαρισμένα και να προσαρμόσει το πρόγραμμα.
Ναι, μιλάμε για κουτάβια 8 με 12-16 εβδομάδων.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αρνητικά σε ποιόν τομέα ? Ιατρικό ή εκπαιδευτικό ? Ρώτα την ...
Εκπαιδευτικό

Ο κτηνίατρος ? ;)

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Στο Βέλγιο θα το έκανα. Εδώ όχι. Το ρίσκο παραμένει μειωμένο σίγουρα, και ακόμα δεν μου έχεις πεί αν καθυστερήσεις 20 μέρες - 1 μήνα τί χάνεις. Εκτός και αν κάποιος κτηνίατρος μου έλεγε ότι οι ασθένειες που ξέρω μεταδίδονται αλλιώς ... ;) οι εκπαιδευτικές συμβουλές του δεν με καλύπτουν, όποιος κι αν είναι.

Εχουν δεί και άλλοι έξω από τα σύνορα τί παίζεται ... :) σε όλους τους τομείς.

Φυσικά ούτε εγώ θέλω να πείσω εσένα ... συζήτηση κάνουμε ...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ναι ο κτηνίατρος και χαίρομαι που έχουν αρχίσει να ασχολούνται και με τη ψυχική υγειά τους.

Τώρα όσο αφορά το ρίσκο τέτοιας αντιμετώπισης στην Ελλάδα, ίσως και να έχεις δίκιο :)
Καληνύχτα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981