Πως διαλεγω pet shop


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
ferozasea, εχεις καταλαβει γιατι δεν αγοραζουμε σκυλους απο το pet shop? Τα σκυλια εχουν ψυχη ,δεν ειναι εμπορευμα για να παρει ο καθενας οτι αντεχει η τσεπη του,χωρις να υπολογιζει τις συνθηκες αναπαραγωγης και διαβιωσης μεχρι να φτασει το σκυλι στα χερια του αγοραστη.Δεν ειναι υποχρεωτικο, ουτε και πρεπει ο καθενας να εχει ενα σκυλο, αν δεν μπορεις να τον παρεις σωστα,πως θα του παρεχεις ιατρικη φροντιδα αν χρειαστει; Μην παρεις σκυλο αν δεν μπορεις, τα εξοδα δεν τελειωνουν στην αγορα, εκει αρχιζουν!
Παρεπιπτοντως, εγω ειχα χρηματα να παω και σε εκτροφειο, η υιοθεσια πρωην αδεσποτου ηταν επιλογη μου, ασχετη με τα χρηματα
Συγνωμη για το off, δεν συγκρατηθηκα, αν θελετε να σβηστει δεν εχω προβλημα
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
....και ο κυριος με ύφος 10καρδηναλίων ...
Εντύπωση μου κάνει. Οσες φορές έχω πάει, έχω εξυπηρετηθεί σωστά και με ευγένεια και όταν επρόκειτο και για ψώνια για καταφύγειο ή αδέσποτα γενικά, έκανε ακόμη καλύτερες από τις ήδη καλές τιμές του.

Τι να πω...περίεργο...
 






Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Και τα ιχθυοτροφεία και τα πτηνοτροφία ( για τα ωδικά ) τα πουλάνε στα pet shops για να τα πουλήσουν αυτοί με την σειρά τους . Οπότε δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά .
Επίσης τα περι εκτροφέων ψαριων-πουλιων δεν πιστεύω οτι εχουν ιδιαίτερη σημασία εφόσον δεν μιλάμε για περίεργες , δυσευρετες , ιδιαίτερες ή εξωτικές φυλές , αλλά για απλά χρυσοψαράκια και καναρινάκια .

Επίσης να ξαναπώ οτι το να είναι κάποιος μέλος εδω , δεν σημαίνει οτι υιοθετεί τις απόψεις της κεντρικής ιδέας της σελίδας αυτής . Οπότε ας αρκεστούμε είτε στην αδιαφορία είτε στον διάλογο .
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Και τα ιχθυοτροφεία και τα πτηνοτροφία ( για τα ωδικά ) τα πουλάνε στα pet shops για να τα πουλήσουν αυτοί με την σειρά τους . Οπότε δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά .
Επίσης τα περι εκτροφέων ψαριων-πουλιων δεν πιστεύω οτι εχουν ιδιαίτερη σημασία εφόσον δεν μιλάμε για περίεργες , δυσευρετες , ιδιαίτερες ή εξωτικές φυλές , αλλά για απλά χρυσοψαράκια και καναρινάκια .
Aν ημουν στην θέση σου, πάντως δεν θα ημουν τόσο σίγουρος για αυτά που γράφεις...
Ειδικά για τα καναρίνια που ασχολούμαι για πολλά χρόνια...μάλλον δεν μπορείς να φανταστείς τιμές, σπανιότητα κι εξειδικευμένα εκτροφεία....
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όντως!Και τα μαλινουά....
Έχεις ψάξεις κάθε είδος μαλινουά μου φαίνεται, superman, πριν καταλήξεις....:p
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Εντύπωση μου κάνει. Οσες φορές έχω πάει, έχω εξυπηρετηθεί σωστά και με ευγένεια και όταν επρόκειτο και για ψώνια για καταφύγειο ή αδέσποτα γενικά, έκανε ακόμη καλύτερες από τις ήδη καλές τιμές του.

Τι να πω...περίεργο...
ισως να μην ηταν σε καλή μερα....ισως ο ιδιοκτητης να ειναι πιο κατατοπισμένος και φιλικός (για υπαλληλο τον εκοψα νεαρος γαρ)
Θα ξαναδοκιμάσω μια επίσκεψη με την πρώτη ευκαιρια.....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
ισως να μην ηταν σε καλή μερα....ισως ο ιδιοκτητης να ειναι πιο κατατοπισμένος και φιλικός (για υπαλληλο τον εκοψα νεαρος γαρ)
Θα ξαναδοκιμάσω μια επίσκεψη με την πρώτη ευκαιρια.....
Ξέρω ποιόν λες γιατί ψωνίζω συχνά από εκεί. Ένα θα σου πω πέρα από αυτόν όλοι οι τπόλοιποι, είναι πολύ ευγενικοί και κατατοπιστικοί.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Πήγα σήμερα σε ένα μεγάλο πέτ στην πόλη μου για να πάρω κάτι σακουλίτσες,εκεί λοιπόν είδα στο βάθος αρκετά κουτάβια όπου σε μία μεριά ήταν ένα γιόρκι και ένα ακίτα αμερικάνικο πανέμορφα.
Ρώτησα έτσι στο ερίμι την γυναίκα τις ράτσες,ηλικία(γύρω στους 4 μήνες και 3 το καθένα) και απο μόνη της πέταξε πώς κάνει το ένα 400 και το άλλο 500 χωρίς να πώ κάτι.Πραγματικά τα λυπήθηκα και τα ερωτεύτηκα την ίδια στιγμη,μπορεί να είμαι κατά αλλά αν δεν είχα σκύλο και είχα λεφτά μπορεί να έκανα την κουταμάρα να τα πάρω με όποιο κόστος στο μέλλον να είχα.ποιός ξέρει που θα καταλήξουνε αυτά?
Έκτος απο αυτό μου την έδωσε μία στιγμή γιατί είχε βγεί ένα κουνέλι και ήταν στο πάτωμα και μία άλλη το είδε με τσαντίλα το έπιασε και το πέταξε μέσα λές και ήταν καμία κούκλα.
Καταραμένοι πετσοπάδες!!
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.561
6.992
μπορεί να είμαι κατά αλλά αν δεν είχα σκύλο και είχα λεφτά μπορεί να έκανα την κουταμάρα να τα πάρω με όποιο κόστος στο μέλλον να είχα.ποιός ξέρει που θα καταλήξουνε αυτά?
Σε καταλαβαίνω. Κάθε μα κάθε φορά που περνάω από τέτοιο πετ σοπ και βλέπω τα μωρά στα κλουβιά πιάνεται η ψυχή μου. Τα κοιτάω όλα για πολύ ώρα και το μόνο που σκέφτομαι είναι "καρδιά μου να μπω μέσα να σε βγάλω από αυτή τη φυλακή, να σε βάλω σε μια ζεστή αγκαλιά". Αλλά και το παραμικρό ευρώ θα φέρει κι άλλα κι άλλα κι άλλα μωρά σ'αυτές τις φυλακές. Μόνο αυτή η σκέψη αρκεί για να μην ξαναπατήσεις καν το πόδι σου σε τέτοιο πετ σοπ αν μπορείς.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Πονάει η ψυχή σου που τα βλέπεις εκεί μέσα,με γλύφανε και μου κάνανε χάδια και όταν έφευγα βάζανε τις μουσούδες τους κάτω.κρίμα να ζούμε σε τέτοιον κόσμο πραγματικά και να μην νοιάζεται κανείς.
Μακάρι να κλείσουν τα πέτ σοπ και στην ελλάδα όπως έγινε στην τουρκία αλλά όπως έγραψε ένα παιδί στο φόρουμ,σε μία χώρα όπως εδώ που αποκαλούμε τον άλλον ζώο τι παιδεία μπορεί να έχουμε.
 
Last edited:




Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Όχι ακρότητες και υστερίες από όλες τις πλευρές όμως!

Τι θα πει άμα θέλει ο άλλος τροπικό πουλί να του πούμε να πάει στα Γκαλαμπάγκος? ΓΙΑΤΙ να θέλει τροπικό πουλί??? Και μην πει κανείς γιατί έτσι, μιλάμε για ζωντανό οργανισμό. Άμα υπάρχει πραγματικά λόγος να θέλει ένα τροπικό πουλί, τότε θα ξέρει που να απευθυνθεί και δεν θα πάει σε πετ σοπ. Όπως και κάποιος που πραγματικά ξέρει γιατί θέλει μια συγκεκριμένη φυλή σκύλου.

Άμα δεν πούλαγαν στο παζάρι χρυσόψαρα στον πάσα ένα δεν θα είχα σκοτώσει καμιά 10αρια όταν ήμουν μικρή από την ασχετοσύνη μου να τα φροντίσω!

Για μένα δεν είναι το θέμα της παραμονής των ζώων στο κατάστημα (δε μιλάω για σκύλους και γάτες) είναι ότι είναι μόνο αυτό: κατάστημα. Και αν έχει το αντίτιμο παίρνεις έναν ζωντανό οργανισμό ακόμα κι αν δεν είσαι άξιος να το φροντίσεις.

Είναι μια ολόκληρη νοοτροπία που είναι στραβή.

Γιατί να μην στηρίξουμε όσο περισσότερο γίνεται τους σωστούς επαγγελματίες που δεν βάζουν ζωντανά στο μαγαζί τους?

Και ναι ισχύει, και για την κατασκευή πολλών αντικειμένων βασανίζονται άνθρωποι και ζώα. Έτσι είναι το σύστημα. Και δεν μπορεί ένας απλός άνθρωπος να κάνει κάτι, εκτός κι αν πάει να ζήσει σε σπηλιά, να μην φοράει ρούχα, να μην χρησιμοποιεί προϊόντα καθαρισμού και τεχνολογίας. Που και πάλι θα είναι απλά ένας γραφικός που κανείς δεν του δίνει σημασία και θα πεθάνει μόνος του σε μια σπηλιά. Μακάρι να υπήρχε κάτι να κάνουμε και γι`αυτό. Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι εκτός από μικρά πράγματα που κάνουν όποιον νοιάζεται να νιώθει κάπως καλύτερα με τον εαυτό του.
+1000000000

μια χαρα ειναι τα πετ,, ειδικα τα μεγαλα,,, εχουν τα παντα,,, και αν παιρνεις και χυμα ειναι φρεσκα γιατι εχουν καταναλωση,,, και αν θες να παρεις και σκυλακι ρατσας το παιρνεις και φτηνα και δεν σε γδερνουν οπως κατι δηθεν εκτροφεις που ξεφυτρωνουν σαν μανιταρια και δεν εχουν κανει ουτε τις εξετασεις που απαιτουνται για να δωσουν υγιη κουταβια και δεν εχουν και τις απαραιτητες γνωσεις,,,, ας βαλουμε και τους εκτροφεις που εισαγουν και πουλανε,,, με 450 ευρω παιρνεις γερμανικο ποιμενικο απο πετ και το βλεπεις και παθαινεις πλακα,,,, απο εκτροφεα της πλακας θες τα διπλα,,, απο σοβαρο εκτροφεα θες τα τριπλα και λιγα λεω,,,, οποτε τι λετε σε καποιον που εχει 500 ευρω και θελει γερμανικο ποιμενικο ,,,??? πηγαινε στη τραπεζα να παρεις δανειο να παρεις σκυλο απο εκτροφεα...??? ολα για το χρημα γινονται,,,, ο ματσο θα αγορασει απο εκτροφεα,,,, αυτος που εχει λιγοτερα θα αγορασει απο τα πετ,,,,, αυτος που δεν εχει καθολου θα παρει απο καποιο φιλο η καποιο αδεσποτο ... η θα οικειοποιηθει καποιο χαμενο η απομακρυσμενο απο το σπιτι του,,,, ετσι ειναι η πραγματικοτητα,,,




ferozasea, εχεις καταλαβει γιατι δεν αγοραζουμε σκυλους απο το pet shop? Τα σκυλια εχουν ψυχη ,δεν ειναι εμπορευμα για να παρει ο καθενας οτι αντεχει η τσεπη του,χωρις να υπολογιζει τις συνθηκες αναπαραγωγης και διαβιωσης μεχρι να φτασει το σκυλι στα χερια του αγοραστη.Δεν ειναι υποχρεωτικο, ουτε και πρεπει ο καθενας να εχει ενα σκυλο, αν δεν μπορεις να τον παρεις σωστα,πως θα του παρεχεις ιατρικη φροντιδα αν χρειαστει; Μην παρεις σκυλο αν δεν μπορεις, τα εξοδα δεν τελειωνουν στην αγορα, εκει αρχιζουν!
Παρεπιπτοντως, εγω ειχα χρηματα να παω και σε εκτροφειο, η υιοθεσια πρωην αδεσποτου ηταν επιλογη μου, ασχετη με τα χρηματα
Συγνωμη για το off, δεν συγκρατηθηκα, αν θελετε να σβηστει δεν εχω προβλημα
+1000000000

Υπαρχει παιδια κανα πετ σοπ online που να εξυπηρετει αθηνα και που να μην πουλαει ζωντανα?
Να σου στειλω π.μ. με 1 που εντοπισα? (Κ.Πατησια ειναι)
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
και γω τα λυπαμαι πολυ οταν τα βλεπω στις βιτρινες..ολα μου ερχεται να τα παρω αλλα μια φωνη μεσα μου, μου λεει: "μην γινεσαι συνεργος στο εγκλημα"...ισως καποια στιγμη ξυπνησουμε και καταλαβουμε.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
και γω τα λυπαμαι πολυ οταν τα βλεπω στις βιτρινες..ολα μου ερχεται να τα παρω αλλα μια φωνη μεσα μου, μου λεει: "μην γινεσαι συνεργος στο εγκλημα"...ισως καποια στιγμη ξυπνησουμε και καταλαβουμε.
Ο μονος τροπος να σωθουνε ειναι να σπασεις βιτρινες και να τα παρεις...λεφτα σε αυτους ποτε...
 


evaki88

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2012
240
3
Kifisia athens
και μετα σε βαζουν μεσα για παραβιαση προσωπικης περιουσιας. ειναι το κρατος δικαιου που καυχιομαστε οτι εχουμε!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95