Πως διαλεγω pet shop


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Εχουμε πει πως δεν πρεπει να ψωνιζουμε απο Pet shop που πουλανε ζωα...ωστοσο ποια ζωα? Σκυλια και γατες μονο? Αν πουλαει πουλια και ψαρια? Πηγαινουμε η οχι?
Γενικοτερα ποια ειναι τα κριτηρια επιλογης του καταστηματος ?
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Για ψάρια, υπάρχουν εξειδικευμένα καταστήματα.
Για πουλιά δεν ξέρω.
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Για πουλιά υπάρχουν εκτροφεις και γίνονται και εκθέσεις. Όπως με τους σκύλους ακριβώς.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
Αν καποιος θελει να παρει πουλι η ψαρι που θα παει να παρει?
για ψαρεμα με αποχη και για πουλια μπορει να παει στο δασος και να στησει παγιδες για πουλια.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Δεν εχω δει πουθενα τετοιο καταστημα..γ αυτο η απορια
αθηνα εχω δει μονο αυτο το τεραστιο ακουα σεντερ στην κηφισσια...
στη χαλκιδα ας πουμε δε νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο...
αντε να το ξερει τωρα αυτο καποιος που δεν ασχολειται...
 




tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
Φοβερο χιουμορ....=D>
το σχολιο δεν πηγαινε προς εσενα αλλα σε καποιους οι οποιοι παραειναι υπερβολικοι με την λειτουργια των πετσοπ σε λιγο θ μας προτεινουν να μην αγοραζουμε ουτε τροφη απο πετ σοπ να την φτιαχνουμε μονοι μας τεσπα μην μενουμε αλλο οφτοπικ, αν μενεις χαλκιδα και εχες περιορισμενες επιλογες δεν ειναι"αμαρτια" ουτε κανεις κακο στη πανιδα αυτου του τοπου να πας σε ενα πετ σοπ και να κανεις την δουλεια σου.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
εαν εχεις λιγες επιλογες πας στον πιο ενταξει.
Ο δικος μου πουλαει καναρινια αλλα η πορτα του ειναι γεματη αγγελιες απο αδεσποτα και κατα καιρους φιλοξενει και κανενα μεχρι να βρει σπιτι.
καναρινια εχω παρει και εγω απο εκει γιατι οπως εχω αναφερει και παλιοτερα ειμαι BYB καναρινιων (βεβαια δεν πουλαω, για εμενα τα κραταω)

ΑΛΛΑ
Εαν ειχα διπλα μου τους ''ακατανομαστους'' θα προτιμουσα να παιρνω πιο φτηνη τροφη και ας πηγαινω στην αλλη ακρη του κοσμου
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
το σχολιο δεν πηγαινε προς εσενα αλλα σε καποιους οι οποιοι παραειναι υπερβολικοι με την λειτουργια των πετσοπ σε λιγο θ μας προτεινουν να μην αγοραζουμε ουτε τροφη απο πετ σοπ να την φτιαχνουμε μονοι μας τεσπα μην μενουμε αλλο οφτοπικ, αν μενεις χαλκιδα και εχες περιορισμενες επιλογες δεν ειναι"αμαρτια" ουτε κανεις κακο στη πανιδα αυτου του τοπου να πας σε ενα πετ σοπ και να κανεις την δουλεια σου.
Κανείς δεν κάνει κακό στην πανίδα αυτού του τόπου, αλλά όλοι κάνουμε!Εσύ στην Χαλκίδα, εγώ στην Θεσσαλονίκη, ο άλλος στην Καβάλα, ο παράλλος στην Κρήτη!Και εν τέλει όλοι συμβάλλουμε!Ο ωχαδερφισμός θα πρέπει να σταματήσει!Το "ωχ μωρέ", και το "δεν θα γίνει και τίποτα" είναι αυτά που μας έφεραν εδώ που μας έφεραν!
Υπερβολή?Δεν νομίζω...γιατί η ιστορία άλλα λέει...

Η επιλογές μας όμως κρίνονται σε βάθος χρόνου, μόνο που δεν θα 'μαστε στο τούτο κόσμο να τις δούμε...

Ως τότε άφησε μερικούς να ακολουθούν τις επιλογές τους όπως θέλουν υπέρ αυτών των πλασμάτων που τα εκμεταλλεύονται με το να υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να αγοράζουμε τίποτα που να...καρδιοχτυπά όπως είπε η mareco παραπάνω!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Καμιά μορφή επιχείρησης που εμπορεύεται έμψυχα πλάσματα τα οποία παράγονται μαζικά και μη ελεγχόμενα δεν είναι αποδεκτή.
Η συνηθισμένη τακτική τους είναι <<παράγουμε όσα ποιο πολλά μπορούμε για να έχουμε σε πρώτη ζήτηση >> με ότι αυτό συνεπάγεται.
Πληροφοριακά θα αναφέρω ότι καμιά φορά μια μεγάλη καταστροφή μπορεί να έλθει από κάτι που θεωρούμε πολύ μηδαμινό και ασήμαντο.
Κάποιοι βέβαια ίσως γνωρίζουν ότι η εξαφάνιση της μέλισσας σηματοδοτεί αυτομάτως και την στείρωση του πλανήτη .
Και όμως τι είναι μια τόσο δα μελισσούλα ;
Για να είμαστε και εντός θέματος θα εκφράσω κι εγώ τη δική μου άποψη.
Δεν υποστηρίζουμε κανέναν ηθικό αυτουργό στην όποια μορφή εγκλήματος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για ψάρια υπάρχουν πολλά καταστήματα που έχουν ενυδρειόφιλοι και έχουν μόνο ψάρια και για να μην το κάνουμε aquatek εδώ μέσα
πήγαινε στο Greek Aquarist's Boards να ενημερωθείς πλήρως-έχουν και λίστα
από εκεί και πέρα
σαφώς και είναι καλύτερο να φιάχνεις μόνος σου την τροφή από το να αγοράζεις έτοιμα βιομηχανικά προιόντα
και τέλος επί του θέματος,καλό είναι να προτιμάμε καταστήματα φιλόζωων ανθρώπων οι οποίοι προφανώς και θα έχουν φιλοζωικές τακτικές στο κατάστημά τους
και
όχι
το να έχεις κουτάβια σε γυάλινα κουτιά ένα επί ένα όλη μέρα ,δεν είναι τέτοια τακτική
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Κάποιοι βέβαια ίσως γνωρίζουν ότι η εξαφάνιση της μέλισσας σηματοδοτεί αυτομάτως και την στείρωση του πλανήτη .
Και όμως τι είναι μια τόσο δα μελισσούλα ;
Υπερβολες , δεν ειναι η μελισσα ο μοναδικος επικονιαστης του πλανητη .
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
Για πουλιά πουθενά γιατί είναι αισχρό να έχεις ένα πουλί σε κλουβί για να νιώθεις εσύ καλά.
Ψάρια υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι να βρείς αλλά και πάλι δεν το βρίσκω σωστό.
Όσο για τις γάτες που δεν ρώτησες και αν το είχες απορία μπορείς να πάρεις κάποιο αδέσποτο η αν θέλεις ράτσας υπάρχουν σωστοί εκτροφείς όπως γίνεται με τα σκυλιά.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Για πουλιά πουθενά γιατί είναι αισχρό να έχεις ένα πουλί σε κλουβί για να νιώθεις εσύ καλά.
Ψάρια υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι να βρείς αλλά και πάλι δεν το βρίσκω σωστό.
Όσο για τις γάτες που δεν ρώτησες και αν το είχες απορία μπορείς να πάρεις κάποιο αδέσποτο η αν θέλεις ράτσας υπάρχουν σωστοί εκτροφείς όπως γίνεται με τα σκυλιά.
Δεν ενδιαφερομαι να παρω ουτε πουλι ουτε ψαρια...αλλα κανω το συνυγορο του διαβολου αν με πιανεις...αν καποιος θελει να παρει...να μην ξερει που να απευθυνθει?Υπαρχει αλλο μερος να προμηθευτει το ζωντανο που θελει για συντροφια?
Σημερα ρωτησα ενα φιλο αν υπαρχει πετ σοπ στη χαλκιδα που δεν πουλαει ζωα και μου απανταει "τι σοι πετ σοπ θα ειναι αυτο" βεβαια οταν του εξηγησα πως φτανουν τα σκυλια στα πετ σοπ (απο αυτα που διαβασα και εγω εδω δηλαδη...γιατι ουτε εγω ηξερα πριν μια βδομαδα) επαθε σοκ...η πρωτη του αντιδραση ηταν απο αγνοια...
Για γατα δεν ρωτησα γιατι δεν ενδιαφερομαι να παρω αλλη.. εχω 5...και δεν ειναι μονο οι δικες μου, πολλες φορες μαζευω και ολης της γειτονιας...το καλοκαιρι ειχα φτασει αισιως τις 13... Κ οχι τιποτα αλλο...δεν παιζει ΟΥΤΕ φραγκο για στειρωση...
 




tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
Κανείς δεν κάνει κακό στην πανίδα αυτού του τόπου, αλλά όλοι κάνουμε!Εσύ στην Χαλκίδα, εγώ στην Θεσσαλονίκη, ο άλλος στην Καβάλα, ο παράλλος στην Κρήτη!Και εν τέλει όλοι συμβάλλουμε!Ο ωχαδερφισμός θα πρέπει να σταματήσει!Το "ωχ μωρέ", και το "δεν θα γίνει και τίποτα" είναι αυτά που μας έφεραν εδώ που μας έφεραν!
Υπερβολή?Δεν νομίζω...γιατί η ιστορία άλλα λέει...

Η επιλογές μας όμως κρίνονται σε βάθος χρόνου, μόνο που δεν θα 'μαστε στο τούτο κόσμο να τις δούμε...

Ως τότε άφησε μερικούς να ακολουθούν τις επιλογές τους όπως θέλουν υπέρ αυτών των πλασμάτων που τα εκμεταλλεύονται με το να υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να αγοράζουμε τίποτα που να...καρδιοχτυπά όπως είπε η mareco παραπάνω!
οσο εκμεταλευεται ο εκτροφεας τα σκυλια με σκοπο το χρημα αλλο τοσο τα εκμεταλευονται και τα πετσοπ,ειπαμε ειναι κατανοητο γιατι δεν πρεπει να αγοραζουμε σκυλακια απο πετσοπ αλλα το οτι καρδιοχτυπα ειναι υπερβολη οσο δεν παει. ο αλλος που θελει να παρει ενα χρυσοψαρο η ενα καναρινι για το παιδι που πρεπει να παει δηλαδη να βρει εκτροφεα χρυσοψαρου και καναρινιου??το μενος ορισμενων εδω μεσα προς τα πετ σοπ ειναι υπερβολικο σε αρρωστημενο βαθμο.παει ο αλλος να γραψει για το σκυλακι του και να ζητησει συμβουλες και αμεσως πεφτουνε 10 πανω και αρχιζουνε την καραμελα του πετσοπ και τον παιρνουν απο τα μουτρα.μονο οτι φταινε τα πετσοπ για την κριση στην ευροζωνη δεν εχω διαβασει ακομα εδω.τεσπα οπως ειπες ο καθενας κανει τις επιλογες του για τους χψ λογους και γιαυτο οταν καποιος πχ ρωταει γιατι το σκυλακι τα κανει μεσα στο σπιτι και οχι εξω δεν απανταμε καλα να παθεις αν το πηρες απο πετσοπ αλλα βοηθαμε τον ανθρωπο παρολο που μπορει να εκανε λαθος και να το πηρε απο πετσοπ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
οσο εκμεταλευεται ο εκτροφεας τα σκυλια με σκοπο το χρημα αλλο τοσο τα εκμεταλευονται και τα πετσοπ,ειπαμε ειναι κατανοητο γιατι δεν πρεπει να αγοραζουμε σκυλακια απο πετσοπ αλλα το οτι καρδιοχτυπα ειναι υπερβολη οσο δεν παει. ο αλλος που θελει να παρει ενα χρυσοψαρο η ενα καναρινι για το παιδι που πρεπει να παει δηλαδη να βρει εκτροφεα χρυσοψαρου και καναρινιου??το μενος ορισμενων εδω μεσα προς τα πετ σοπ ειναι υπερβολικο σε αρρωστημενο βαθμο.παει ο αλλος να γραψει για το σκυλακι του και να ζητησει συμβουλες και αμεσως πεφτουνε 10 πανω και αρχιζουνε την καραμελα του πετσοπ και τον παιρνουν απο τα μουτρα.μονο οτι φταινε τα πετσοπ για την κριση στην ευροζωνη δεν εχω διαβασει ακομα εδω.τεσπα οπως ειπες ο καθενας κανει τις επιλογες του για τους χψ λογους και γιαυτο οταν καποιος πχ ρωταει γιατι το σκυλακι τα κανει μεσα στο σπιτι και οχι εξω δεν απανταμε καλα να παθεις αν το πηρες απο πετσοπ αλλα βοηθαμε τον ανθρωπο παρολο που μπορει να εκανε λαθος και να το πηρε απο πετσοπ.
Άντε να σε δω τότε και σένα λοιπόν να βοηθάς προς το μέρος που θεωρείς πως πρέπει να κατευθυνθούν οι απαντήσεις!Άντε, από το καλοκαίρι είσαι εδώ εγγεγραμμένος!

Θα το κάνεις ή θα μείνεις στα 11 μηνύματα και μόνο στην...κριτική και μπλα μπλα μπλα?
Αν θεωρείς ότι γίνεται κάτι λάθος άρχιζε να δείχνεις και την δική σου οπτική των πραγμάτων!
 


tasoskont

Active Member
26 Αυγούστου 2012
36
0
Άντε να σε δω τότε και σένα λοιπόν να βοηθάς προς το μέρος που θεωρείς πως πρέπει να κατευθυνθούν οι απαντήσεις!Άντε, από το καλοκαίρι είσαι εδώ εγγεγραμμένος!

Θα το κάνεις ή θα μείνεις στα 11 μηνύματα και μόνο στην...κριτική και μπλα μπλα μπλα?
Αν θεωρείς ότι γίνεται κάτι λάθος άρχιζε να δείχνεις και την δική σου οπτική των πραγμάτων!
απο το καλοκαιρι ειμαι κατοχος της σκυλιτσας μου και νεος σε θεματα σκυλοσυμπεριφορας πιστευεις ειμαι καταλληλος για συμβουλες??σιγα σιγα μεσα απο συμβουλες φιλων και διαβασμα απο εδω εχω χτισει μια καλη σχεση με την μικρη μου και συνεχιζω οταν θα ειμαι ετοιμος και εμπειρος σκυλοπατερας τοτε θα πω και την γνωμη μου.