Πως διαχειρίζεσαι μια απώλεια;


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Εγώ προτείνω να δώσεις την σκύλα που σου απόμεινε και να μείνεις χωρίς σκύλους.
Τρέλανε μας κι άλλο που θέλεις να γίνεις εθελοντής σε φιλοζωικές και συγχρόνως αναρωτιέσαι αν θα ζευγαρώσεις ή όχι τον σκύλο σου..
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τρέλανε μας κι άλλο που θέλεις να γίνεις εθελοντής σε φιλοζωικές και συγχρόνως αναρωτιέσαι αν θα ζευγαρώσεις ή όχι τον σκύλο σου..
Άντε ντε...
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Κατ' αρχάς, λυπάμαι πραγματικά για την απώλειά σου. Ο,ΤΙ και να έγινε σίγουρα είναι κάτι που κανείς μας δε θα ήθελε να ζήσει...

Η δική μου πρόταση είναι λίγο πιο συγκεκριμένη γιατί βρεθήκαμε σε παρόμοια κατάσταση όταν έφυγε το ένα από τα δύο σκυλιά των γονιών μου και η εναπομείνασα πραγματικά μελαγχόλησε μιας και είχε συνηθίσει από κουτάβι να είναι με παρέα. Εμείς λοιπόν πήραμε τηλέφωνο την υπεύθυνη του Fazoo.gr | Φάρμα αδέσποτων ζώων -- που είναι καταφύγιο αδέσποτων ζώων στο Μαρκόπουλο -- της εξηγήσαμε την κατάσταση, της περιγράψαμε τον χαρακτήρα της σκυλίτσας μας, κτλ, και μας πρότεινε κάποια συγκεκριμένα σκυλάκια τα οποία και γνωρίσαμε από κοντά. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα, χωρίς φυσικά να υπονοώ ότι άλλες φιλοζωικές ομάδες δεν κάνουν εξίσου σημαντική και καλή δουλειά.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
  1. είναι προτιμότερο να ζευγαρώσω την αδερφή που μου έμεινε ή να πάρω ένα σκυλάκι ακόμη? (σσ. δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ και είναι ήδη 8 χρονών, άρα η εγκυμοσύνη θα είναι δύσκολη αλλά τουλάχιστον θα της δώσει αγάπη)

Αυτο ειναι η χειροτερη προταση. Θα κανεις αναπαραγωγη ημιαιμων απο τη μια κι απο την αλλη θα πηαγινεις σε φιλοζωικη να βοηθας. Πιο οξυμωρο δεν γινεται...

Εκει που θα πας να βοηθησεις μπορει να σε κερδισει καποιο σκυλακι μια μερα και να το παρεις στο σπιτι σου.
 


Nikostsa

Member
25 Μαρτίου 2014
10
0
Πρώτα απ’ όλα θέλω να συνεχίσω να ευχαριστώ όσους με ήπιο τόνο και μειλίχιο τρόπο συνεισφέρουν με τα σχόλια, γνώμες και εμπειρίες τους, που ήταν το είδος συμπαράστασης που περίμενα και εκτιμώ ιδιαίτερα.

Επιτρέψτε μου να επισημάνω μερικά πράγματα προς αποφυγή της τάσης παρεξηγήσεων που βλέπω έκπληκτος πόσο εύκολα δημιουργούνται

1) Τα σκυλιά ήταν δεμένα αυτό όμως δεν εμπόδισε το κακό να συμβεί. Ίσως μερικοί να ήθελαν να περιγράψω με λεπτομέρεια το πως συνέβη. Λυπάμαι αλλά δεν θα ικανοποιήσω ούτε τυχόν ανάγκες αφηγηματικότητας, ούτε και επιβεβαίωσης των κανόνων ευζωίας κατοικιδίων, τους οποίος μόνο εγώ θα ξέρω πως εφάρμοσα απαρέγκλιτα. Υπάρχουν οι εγκρατείς άνθρωποι που βιώνουν τον πόνο μέσα τους, και οι πιο εκφραστικοί που μιλώντας για ένα πρόβλημα νιώθουν πως μοιράζονται το βάρος του. Ανήκω στην 1η κατηγορία.

2) Λυπάμαι που μερικοί οδηγήθηκαν στην ‘τρέλα’ με το άκουσμα της σκέψης για ζευγάρωμα. Προφανώς ήταν τόσο μεγάλη η προκληθείσα τρέλα, που δεν μπορέσατε να διαβάσετε ότι η εν λόγω σκέψη απορρίφθηκε συλλήβδιν μια ώρα μετά την κατάθεσή της. Πόσο πιο ξεκάθαρο να το κάνω δηλαδή? Παραδέχομαι πως ήταν μια επιπόλαιη σκέψη αλλά για αυτόν τον σκοπό υπάρχουν αυτά τα forum, για ανταλλαγή σκέψεων και εμπειριών με κάποιους που γνωρίζουν περισσότερα, σωστά? Ελπίζω όταν έρθει η ώρα να ζητήσετε εσείς συμβουλές για κάτι που δεν ξέρετε πώς να χειριστείτε, να μην οδηγήσετε στην τρέλα άλλους.

3) Τα φιλοζωικά σωματεία διψούν για βοήθεια κάθε μορφής. Δωρεά φαρμάκων, εμβολίων, τροφών, εικονική υιοθεσία και μεταφορές σκυλιών από/προς κτηνιάτρους είναι μερικά στα οποία θα εμπλακώ. Η πραγματική υιοθεσία όμως είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα, με δικά του κριτήρια και δεν αποτελεί συγκοινωνούν δοχείο με την αρωγή προς Σωματείο. Έχετε δίκιο ότι μπορεί να με κερδίσει κάποιο σκυλάκι αλλά νιώθω (και σε αυτό συμφωνούν μερικοί προλαλήσαντες) ότι δεν πρέπει να είναι αυτό το μοναδικό μου κριτήριο, αλλά πρώτιστα να το επιλέξει η Μπλάνκα και μετά να δω αν ταιριάζει με την υποδομή που διαθέτω.
Πάντως χαίρομαι γιατί ήδη βγάζω νόημα για το πώς πρέπει να κινηθώ.
Και πάλι ευχαριστώ
 


Nikostsa

Member
25 Μαρτίου 2014
10
0
Κατ' αρχάς, λυπάμαι πραγματικά για την απώλειά σου. Ο,ΤΙ και να έγινε σίγουρα είναι κάτι που κανείς μας δε θα ήθελε να ζήσει...

Η δική μου πρόταση είναι λίγο πιο συγκεκριμένη γιατί βρεθήκαμε σε παρόμοια κατάσταση όταν έφυγε το ένα από τα δύο σκυλιά των γονιών μου και η εναπομείνασα πραγματικά μελαγχόλησε μιας και είχε συνηθίσει από κουτάβι να είναι με παρέα. Εμείς λοιπόν πήραμε τηλέφωνο την υπεύθυνη του Fazoo.gr | Φάρμα αδέσποτων ζώων -- που είναι καταφύγιο αδέσποτων ζώων στο Μαρκόπουλο -- της εξηγήσαμε την κατάσταση, της περιγράψαμε τον χαρακτήρα της σκυλίτσας μας, κτλ, και μας πρότεινε κάποια συγκεκριμένα σκυλάκια τα οποία και γνωρίσαμε από κοντά. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα, χωρίς φυσικά να υπονοώ ότι άλλες φιλοζωικές ομάδες δεν κάνουν εξίσου σημαντική και καλή δουλειά.
Nα στε καλά, σας ευχαριστώ ιδιαίτερα!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου.
Ελπιζω να βρεις την παρεα που θα σου γεμισει το κενο και εσενα και της σκυλιτσας σου απλα επειδη εχεις και μωρακι, να κοιταξεις να ειναι φιλικο προς τα μωρα.
Μην κανει καμια αποτομη κινηση το παιδακι σου και το σκυλι το δει σαν "επιθεση".
Επειδη δεν θα ξερεις το παρελθον του σκυλου καλο θα ειναι να προσεξεις στην επιλογη και να μην ειναι το μονο σου κριτηριο το τι θα διαλεξει η Μπλανκα.
Ευχομαι με τον καιρο να απαλυνει ο πονος σου για το σκυλι που εχασες και να κοιταξεις μπροστα.
Παντα θα την αγαπας και θα εχει μια ξεχωριστη θεση στην καρδια σου βεβαια, δεν ειπε κανεις το αντιθετο.
Και μπραβο που θελεις να βοηθησεις τα αδεσποτα σκυλακια με οποιο τροπο μπορεις.
 




dimitrisfeel

Member
21 Μαϊου 2013
14
1
45
Πολυκαστρο-Κιλκις
Γνωμη μου παντα,αλλα δε νομιζετε πως δεν χρειαζεται να κολλαμε ταμπελες ουτε να εκτελουμε χρεη δικαστων?
Δεκα στραβα να εκανε ο ανθρωπος σιγουρα δεν θα κατσει να τα αναφερει (εστω και σε βαθος χρονου) αν πρεπει να αναφερει τις λεπτομερειες για να πειτε αν ειναι σωστος η αν ειναι λαθος.
Μου θυμιζει το κακο σκυλι καλο σκυλι,στην προκειμενη κακο αφεντικο καλο αφεντικο.

Φιλε μου εγω συμφωνω με την αποψη του να πας με τη σκυλιτσα και να διαλεξει μονη της.Αν διαλεξει.Το σημαντικο ειναι να βοηθησεις ακομα ενα ζωακι οπως εκανες και πριν 8 χρονια.Αυτο ειναι το σημαντικο.Τα αλλα ειναι λεπτομερειες.Πλημμελη προσοχη στα ζωακια μας φαινεται απο την αρχη και αν ισχυε κατι τετοιο δε νομιζω να ειχες και τα 2 για 8 χρονια.Ο ''σβαρνιαρης'' ειναι παντα σβαρνιαρης δε γινεται μετα απο 8 χρονια συμβιωσης.
Συμπασχω μαζι σου μιας και εγω εχασα το φιλο μου πριν λιγο καιρο.Σου λεω ομως πως για μια ζωη που φευγει μια νεα πρεπει να ερθει.
Εμπρος λοιπον...
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου και στην σκυλιτσα σου να αποδεχτειτε την απωλεια. είναι ηδη ενα μεγαλο σοκ για αυτην που εμεινε πισω... μην της προσθεσεις τοσο αμεσα και το σοκ μιας καινουριας εισοδου στην οικογενεια. αφιερωσε της περισσοτερο χρονο εσυ αντι να ψαχνεις αλλου να της βρεις παρεα. καντε παρεα οι δυο σας. εχετε χρονο να σκεφτειτε για το καινουριο μελος. Γνωμη μου... Λυπαμαι για την απωλεια...
 


OMBRE

Well-Known Member
15 Δεκεμβρίου 2013
59
0
Καλησπερα κι απο μενα. Ειναι οντως πολυ τραγικο αυτο που συνεβη γιατι ηταν απροσμενο και ξαφνικο, δεν ηταν αρρωστο το σκυλακι να ειχες καπως, (λεμε τωρα), χρονο να προετοιμαστεις ψυχολογικα.
Παντως στο δια ταυτα, συμφωνω με ghost girl, ειναι πολυ νωρις ακομα για νεα αφιξη, δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου και στη σκυλιτσα σου να συνειδητοποιησετε το γεγονος και σιγα σιγα θα ερθει και το καινουριο μελος.
Υπομονη ευχομαι και οτι καλυτερο!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
εκτος απο την επιλεκτικη εκτροφη καποιοι ειναι και υποστηρικτες της επιλεκτικης αναγνωσης βλεπω!

φιλε λυπαμια για την απωλεια,συνεχισε με την σκυλιτσα σου για ενα διαστημα και μην βιαζεσαι,ολα θα φανουν στην πορεια,αν χρειαστει παρεα ή αν χρεαστεις εσυ μεσα απο την τριβη σου με τα σωματεια θα βρεις ενα ακομα φιλαρακι...προς το παρων εισαι σε φαση που δεν μπορεις να σκευτεις καθαρα,και αυτο στο λεω απο προσωπικη εμπειρια...οποτε relax.
 


Nikostsa

Member
25 Μαρτίου 2014
10
0
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Πολύ όμως !

πραγματικά πολύ σωστές οι συμβουλές και όλες θα τις λάβω υπόψη.

πέραν από τις όποιες 'παραφωνίες', το βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο που γράφτηκα εδώ.

Να στε όλοι καλά, εσείς και τα σκυλάκια σας και σε όλους εύχομαι ολόψυχα να μην τύχει τίποτε παρόμοιο..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki