Πως θα κανουμε πιπι εξω???




mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
O noris αρχισε να τα κανει ΚΑΙ εξω (μετα απο 1 ωρα βολτα φυσικα) πηρε θαρρος!

Ειμαι σε καλο δρομο?

Πως θα γινει να κοψουμε σιγα σιγα το μεσα! φοβαμαι μην κανω κατι λαθος και την πατησω μετα και δεν κοβετε με τιποτα!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Mίλα του αυστηρά για μέσα, και πολλά μπράβο για έξω ... βρές και μία λέξη που να την λές όταν τα κάνει έξω ... πχ καντα - προσοχή όχι πιπι - τσισάκια κλπ, θα είναι γελοίο όταν ο σκύλος είναι 50 κιλά - πχ Drago πιπί ... :lol: :lol: 8)
 


mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
:D :D :D Η πλακα ειναι οταν ερθει η ωρα (μετα απο μια ωρα παιχνιδι και βολτα φυσικα) να τον δεις πως κανει για να γυρισει μεσα να παει στο μερος του ...σαν τρελος!
και τοτε ειναι φυσικα που δεν τον βαζω μεσα και αναγκαζεται να τα κανει!
Μετα εχουμε μπραβο κροκετουλα και χαδια!
Για μεσα δεν τον εχω μαλωσει ποτε γιατι φοβαμε μην το παρει αλλιως και δεν θελει να τα κανει μπροστα μου μετα ουτε εξω!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
denis said:
Mίλα του αυστηρά για μέσα, και πολλά μπράβο για έξω ... βρές και μία λέξη που να την λές όταν τα κάνει έξω ... πχ καντα - προσοχή όχι πιπι - τσισάκια κλπ, θα είναι γελοίο όταν ο σκύλος είναι 50 κιλά - πχ Drago πιπί ... :lol: :lol: 8)
Ειναι καλο να εχουμε μαι εντολη για το κατουρημα.
Εμενα κατουραει με εντολη!
Ενα απλο "τελειονε" φτανει!!
Ειναι πολυ χρησιμο οταν θες να πας καπου- αλλα ο σκυλος πρεπει να κατουρισει πρωτα- και μυριζει- και μυριζει και δεν βρικει και καλα το καταληλο σημειο- ενα "τελειονε"- και τερμα!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Κάθε φορά που κατουρούσε η δικιά μου, της έλεγα τσσσσσσσσσσ, και φυσικά πολλά μπράβο...

Έτσι το έμαθε, κι όταν έλεγα τσσσσσσσσσ, αυτή στηνόταν για κατούρημα, ήθελε δεν ήθελε!!!
Μια φορά, για να με ευχαριστήσει, έβγαλε μια σταγόνα...
 


Thor-Nounou

Member
19 Νοεμβρίου 2007
18
0
Να ρωτήξω και γω κάτι ψιλοάσχετο αλλά μου κίνησε την περιέργεια που το διάβασα...
Ο μπόμπιρας χθες έκανε την πρώτη του επίσκεψη στην κτηνίατρο μας...μας είπε οτι είναι ένας υγιέστατος κουταβος κτλ κτλ..(αξίζει εδώ να σημειωθεί η χαρά της που είδε τον thor χωρίς κομμενη ουρίτσα)
Για τις πρώτες του βόλτες μας είπε οτι θα πρέπει να περιμένουμε να τελειώσει πρώτα με τα εμβολία του(δλδ καναν μήνα ακόμα)κ μετά σιγά σιγά έξω...
Θα ήταν λάθος να τον ξεκινήσουμε απο τώρα τις πρώτες διερευνητικές βόλτες του τετραγώνου...?(έχει κάνει μόνο το πρώτο του εμβόλιο)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aυτό είναι δικιά σου απόφαση. Εγώ βγάζω έξω τα κουτάβια, μία βδομάδα μετά το ΠΡΩΤΟ εμβόλιο ... όχι το puppy, το κανονικό εμβόλιο.

Κανονικά θές μία εβδομάδα μετά το ΔΕΥΤΕΡΟ, αλλά αξίζει? Μην ξεχνάμε ότι πολλές ασθένειες είναι ''αερομεταφερόμενες''.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μπορείς βέβαια να τον πάρεις και αγκαλιά και να τον βγάζεις βόλτες μέχρι να ολοκληρώσει τα εμβόλια του. Έτσι έχεις και ασφάλεια και κοινωνικοίηση!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
OXI ... ασφάλεια μισή ... και κοινωνικοποίηση ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ, ειδικά όταν πλησιάζουν άλλοι σκύλοι και παιδάκια, και αυτός βλέπει αφ'υψηλού και δεν τον φτάνουν κλπ κλπ ... αγκαλιά = σιγουριά που είναι πλαστή.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
OXI ... ασφάλεια μισή ... και κοινωνικοποίηση ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ, ειδικά όταν πλησιάζουν άλλοι σκύλοι και παιδάκια, και αυτός βλέπει αφ'υψηλού και δεν τον φτάνουν κλπ κλπ ... αγκαλιά = σιγουριά που είναι πλαστή.
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες. Αλλά το να περιμένεις μέχρι ο σκύλος να γίνει 3,5-4 μηνών είναι καλύτερο??

Εξάλλου κοινωνικοποίηση σημαίνει και εξικοίωση με καινούργιους ήχους εικόνες μυρωδιές. Αυτό μια βόλτα έστω και στην αγκαλιά πιστεύω ότι το προσφέρει.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ βγάζω έξω τα κουτάβια, μία βδομάδα μετά το ΠΡΩΤΟ εμβόλιο ... όχι το puppy, το κανονικό εμβόλιο.
ΑΓΚΑΛΙΑ και βόλτα σε φυλή ''περίεργη'' = προβλήματα. Αν δεν θές να ρισκάρεις, περιμένεις μέχρι 3-3,5 μηνών ... 4-5 πώς προκύπτει?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ως άνθρωπος που έχει μεγαλώσει αρκετά σκυλιά ΚΑΙ έχει αντιμετωπίσει 1 πάρβο λέω.

πρώτα ΌΛΑ τα εμβόλια και ύστερα έξω.

δεν έχω βγάλει κουτάβι έξω πριν την ηλικία των 4- 5 μηνών πλήν ενός.

δεν έχω κανένα πρόβληαμ στην κοινωνικοποίηση τους.

αντίθετα.

τα θεωρώ υπερ του δέοντος κοινωνικοποιημένα.

το ένα που έβγαλα νωρίτερα = πάρβο
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eγώ έχω βγάλει 10 και κανένα δεν είχε Parvo ... μήπως ο κανόνας είναι να μην έχουμε κανόνα?? Μετά το πρώτο εμβόλιο, είναι μια μέση λύση.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
denis said:
Eγώ έχω βγάλει 10 και κανένα δεν είχε Parvo ... μήπως ο κανόνας είναι να μην έχουμε κανόνα?? Μετά το πρώτο εμβόλιο, είναι μια μέση λύση.
όποιος καεί στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι.

τυχερός είσουν.

θα είσαι για πάντα :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

έχεις ζήση parvo???????
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
αέρα.
Aρα?

Επίσης ... βγάζεις παπούτσια - ρούχα όταν μπαίνεις σπίτι?? Δεν νομίζω ... τα άλλα σκυλιά πλένουν - απολυμαίνουν πόδια? Τρίχωμα?

Αρα, το συμπέρασμα είναι όχι ότι δεν προσέχουμε, αλλά δεν κάνουμε υπερβολές γιατί η ζυγαριά δεν πρέπει να γέρνει μόνο στην υγεία ... και η βόλτα στην αγκαλιά είναι υπερβολή ... που μας αφήνει και ακάλυπτους ... το να μείνει μέχρι 4 μηνών μέσα, δεν το θεωρώ υπερβολή.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Άρα.

έχω τα σκυλιά κάπου που να μην έχουν επαφή με τον δρόμο (δεν μετακινητε και χιλιόμετρα) και ΝΑΙ .

Τα παπούτσια τα βγάζω ΠΑΝΤΑ.

Γιαυτό τον λόγο εαν έρθεις σπότι μου φρόντισε να μην έχεις τρύπιες κάλτσες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: