Πως να αγκαλιασετε ενα μωρο!!!




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Γενικές συζητήσεις για σκυλιά,για την κυνολογική/κυνοφιλική κατάσταση στην Ελλάδα.Μοιραστείτε τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας,τις ιδέες και τις απόψεις σας μαζί μας!...

Αυτό λέει κάτω από τον τίτλο ''ΓΕΝΙΚΑ''

ο admin έχει πεί

Από σήμερα και μέχρι νεοτέρας το "Γενικά θέματα" , στο κάτω μέρος του φόρουμ και το "Δημοσκοπήσεις (POLLS)" θα παραμείνουν "κλειστά".

Θέματα που μπορεί να αφορούσαν τα παραπάνω υποφόρουμ ΔΕΝ θα δημοσιεύοντε σε άλλα υποφόρουμ.

Παρακαλώ την υπομονή σας μέχρι να μπούν ξανά σε λειτουργία.
Το θέμα κλειδώνεται, λυπάμαι ...

edit : το θέμα μεταφερεται στην εικονική βιβλιοθήκη
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ξέρεις κάτι? Το κοίταξα, το ξανακοίταξα... το βρήκα "γλυκούλι" αλλά δεν ξέρω ρε γαμώτο! Δεν είναι επικίνδυνο αυτό για το μωρό? (τραβήγματα, νυχιές, βάρος σκύλου...)

Επίσης να ρωτήσω: Τι σκύλος είναι αυτός? Μαύρο μαστιφοειδές? Ξέρει κανείς? Εϊναι ΚΟΥΚΛΟΣ!
 


mairyk

Well-Known Member
27 Μαϊου 2008
198
1
47
Αθήνα
Eίναι μαστίνο ναπολιτάνο.Το χρώμα τους είναι γκρί ποντικί με λαδί μάτια.Τεράστια ζώα καλοκάγαθοι, γλυκίτατοι γίγαντες.
Για το πόσο επικίνδυνο είναι τι να σου πώ... συνίθως αυτού του μεγέθους είναι πολύ προσεχτικά.
 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Γενικές συζητήσεις για σκυλιά,για την κυνολογική/κυνοφιλική κατάσταση στην Ελλάδα.Μοιραστείτε τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας,τις ιδέες και τις απόψεις σας μαζί μας!...

Αυτό λέει κάτω από τον τίτλο ''ΓΕΝΙΚΑ''

ο admin έχει πεί



Το θέμα κλειδώνεται, λυπάμαι ...

edit : το θέμα μεταφερεται στην εικονική βιβλιοθήκη
Οκ επρεπε να μπει στην εικονικη βιβλιοθηκη το καταλαβαινω αυτο το λαθος και συγνωμη.
Αυτο π ειπε ο admin για τα γενικα που κολλαει ομως?:-s
Δν ειναι θεμα π θα εμπαινε στο γενικο κουσ κουσ μιλαει για σκυλο:) Αν δν κανω λαθος.
Τελος παντων δν θα το ξανα κανω:)


Chloe Δν ξερω για το επικινδυνο δν νομιζω να ειναι τοσο πολυ, παντως το μωρο φαινεται ευτυχισμενο;)

Και ναι ειναι οντως πολυ ομορφος ο σκυλος:)
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εμενα παντως μου φαινεται απιθανο να τραυματησει αυτο το σκυλι το μωρο. Φαινεται να εχει πληρη επιγνωση του ογκου του. Απο τις πιο γλυκες και τρυφερες φωτογραφιες. Τη βλεπω και χαμογελαω. Μπραβο μανου.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
και μένα μου άρεσε πάρα πολύ...:) Μου μειώνει κατά πολύ τους φόβους μου που έχω όσον αφορά παιδί και σκυλί.Μπορεί να μην έκανα το ίδιο αλλά κάτι τέτοια με βοηθάνε πάρα πολύ να το δω πιο φυσιολογικά το θέμα...:p
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παιδιά μισό λεπτό... Οι φωτογραφίες είναι όντως τρομερές!
Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε τόσο μεγάλη εμπιστοσύνη σε ένα σκύλο! Το μωρό είναι μωρό! Μπορεί μέσα στην αθωότητά του να ενοχλήσει το σκύλο, μπορεί να αρχίσει άγαρμπα παιχνίδια και ο σκύλος, επίσης μέσα στην αθωότητά του, μπορεί και να το τραυματίσει.
Βεβαίως να παίζουν τα σκυλιά με τα παιδιά, αλλά με επίβλεψη και ΟΡΙΑ!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ε φανταζομαι οτι δε θα αφηναν μονο του το σκυλι με το παιδι. Αλλα αυτο μου θυμιζει ενα σκηνικο με το γατο μου τον μακαριτη, το Μητσο. Ο μητσος εκτος απο εμας δεν αφηνε κανεναν αλλον να τον αγγιξει και εκανε παντα χιιιιιιι. Σε καποια φαση ηρθε μια φιλη της μαμας μου με τη μικρη της, ενος ετους, ισα που ειχε αρχισει να περπατα. Καποια στιγμη χασαμε τη μικρη και παμε να τη βρουμε και τη βλεπουμε? Ο μητσος να πηγαινει σιγα σιγα μπροστα και η μικρη να τον ακολουθει εχοντας την ουρα του για λουρι!! Ποιος ο γατος μας? Ειναι λες και εχουν ενστικτο απεναντι στα μικρα. Εννοειται δε λεω να τα αφηνεις μονα, αλλα οπως να ναι νομιζω οτι καταλαβαινουν που ειναι τα ορια τους. Μην ξεχνατε οτι αν θελανε ορισμενα απο αυτα με τα δοντακια τους θα μας ειχαν κανει τα χερια κιμα. Ειδικα οι μεγαλοι σκυλοι. Αλλα δεν το κανουν. Αλλα ναι παντα με επιβλεψη γιατι ποτε δεν ξερεις εδω στα αδερφια και ποσες ιστοριες δεν υπαρχουν που το μεγαλο κοντεψε να καθαρισει το μικρο?! Αλλα αν υπαρχει επιβλεψη, γιατι οχι?
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ακομα και αν ησουν παρουσα? Φανταζομαι οτι μιλας για τετοιου μεγεθους σκυλι.. Δεν ειναι και τα πολσ ανοιχτα να καναμε καμια δημοσκοπηση. Θα με φαει η περιεργεια τι θα καναν οι περισοτεροι!
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
κι εγω θα το αφηνα αν ημουν παρουσα........
οι φωτογραφιες ειναι απλα υπεροχες:p
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Προσωπικά, αν ήμουν στη θέση των γονιών του μωρού δε θα άφηνα το σκυλί να το αγκαλιάσει έτσι... Τώρα... ο καθένας πράττει όπως νομίζει.
δεν ξερω πως εγινε αυτο αλλα θα συμφωνησω με την χλοη!
αυτο που βλεπουμε εμεις σαν πολυ γλυκουλινι το σκυλι υπαρχει πιθανοτητα να το λαμβανει σαν ενδειξη οτι το καινουργιο μελος ειναι απο κατω του ιεραρχικα. Με οτι αυτο συνεπαγεται. δεν ειναι πραγματα αυτα για να παιζεις ειδικα με τοσο μεγαλο σκυλι και τοσο μικρο παιδι. γιατι ολες οι ιστοριες "ηταν τοσο γλυκος δεν ξερω πως εγινε" καπως ετσι ξεκινανε.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ερωτηση. Τα σκυλια επιτιθενται στα κατωτερα ιεραρχικα μελη? Επισης διαβασα στη βικιπεδια οτι τα σκυλια σε αντιθεση με τους λυκους δεν εχουν Α ζευγαρι και δεν εχει παρατηρηθει να θανατωνουν ανηλικα. Αυτο δε σημαινει οτι αν δεν εχεις κανει το σκυλι σου πολεμικη μηχανη η αν δεν αφηνεις το παιδι να το βασανιζει δε θα εχεις προβληματα? Αν ασπουμε αντιλαμβανεται το νεο μελος σα κουταβι τι κακο υπαρχει? Και συνηθως αυτο που ακουμε με το ηταν τοσο γλυκος ειναι αφου ενα παιδι πηγε να χαιδεψει ενα σκυλι στην αυλη του, συνηθως απο αυτα που λεμε "αγριες φυλες". Νομιζω οτι ειναι κοινο μυστικο οτι πολλοι ιδιοκτητες ττοιων σκυλων τα περνανε τα αμοιρα τα ζωνταν απο εκπαιδευση ο.υ.κ για να τα κανουν αγρια.
Πραγματικα δε νομιζω οτι ειναι επικινδυνο και οντως μανου η τελευταια φωτο ειναι να καθεσαι να την κοιτας με τις ωρεεεεσ!
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95