Πόνος στην ιππουρίδα


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Nα μη φοβασαι. Η δισκοπαθεια ειναι οικογενειακη στο σπιτι μας.
Εκτος απο ριτα εχει και η μαμα:p. τα κανις μαζι με τα κοκερ ειναι τα πιο επιρεπη. Αυτο που γινεται αυτη τη στιγμη ειναι οτι ο δισκος εχει μετακινηθει και πιεζει το νωτιαιο μυελο. Συνηθως δεν ειναι πολυ ζορικα τα πραγματα και αντιμετωπιζεται με αγωγη. Η θεση που εχεις μαλλον την πιεση ειναι πολυ πισω. Οσο πιο πισω τοσο πιο λιγα νευρα επηρεαζουν. Με την κορτιζολη υποχωρει η φλεγμονη. Αρχιζω να λεω τι καναμε και παρακαλω κομενα τα χαχανα. Αν δεις οτι κουνιεται και δε μενει ησυχος στρωσε κατω σλιπινγκ μπανγκ και εχε τον αγκαλιτσα. Βαλε πανουλα απο κατω για πιπι κακα και εχε μωρομαντηλακια. για καθαρισμο.Προσπαθησε αν τον γυρνας να μη στρουφιζεται η σπονδυλικη να ειναι παντα μια ευθεια. Αυτα ετα καναμε εμεις ΜΕΤΑ την εγχειρηση αλλα επειδη εχεις φοβηθει σου λεω οτι αν κανεις αυτα θα τον εχεις πολυυυ προσττευμενο -σε υπερβολικο βαθμο αλλα καλυτερα υπερβολη παρα χτυπημα κεφαλιου- μεχρι να σου πουν οι γιατροι ποσο σοβαρο ειναι και τι πρεπει να γινει. Εχουν πολλα επειγοντα. Σκεψου οτι εγω πηγα τη μια μερα και μου τη χειρουργησαν την αλλη γιατι δεν επερνε. Εννια ωρες. Ε ολα αυτα τα ραντεβου τα ακυρωσανε. Υπομονη αυτο σημαινει οτι δεν ειναι σουπερ σος.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Α και επισης να ξερεις οτι αν θες να κλαφτεις με τη ανεση σου εδω ειναι ο καταλληλος χωρος. Να λεμε τα ιδια και τα ιδια να σε καθησυχαζουμε:D:D Αντε να κανονισουμε βολτα μαζι με τις δυο παθουσες τις δικες μου να εχουμε και τον δικο σου. Αχαχα το κατ το ιδιο θα μαστε ουχουχου:p
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
:) άντε να δούμε... Ρε συ Άννα μπράβο, κάνατε ό,τι καλύτερο για το Ριτάκι! Τι άλλο να πω δηλαδή...
Κλαίγομαι και με pm δεν είναι θέμα :D
Είμαι λίγο πιο ήρεμη για έναν απλό λόγο: Τον βρήκα καλύτερα απ' ό,τι τον άφησα το πρωί.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Μερσι. Αλλα το Ριτακι τωρα κατουραει χαρουμενο οπου βρει γιατι θεωρει οτι η ακρατεια ειναι το νεο της επιτευγμα και αρκει να εχουμε κτευθυνση προς πανα και ειμαστε και γαμω. Με λιγα λογια ειναι ιδιαιτερως ευτυχισμενη και ικανοποιημενη με τα επιτευγματα της!! Το Παιδι να ειναι καλα!! Μπραβο χαιρομαι σημαινει πως η κορτιζολη επεδρασε. Προσοχη στα κακακια του και πιπι κανουμε κανονικα ε?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι και μάλιστα κάνει όλο το δρόμο μέχρι το μπαλκόνι. Εκεί που είχα φρικάρει πριν από λίγα λεπτά δηλαδή σκάει ο φίλος μου στο σπίτι, στον οποίο το Παιδί έχει τρελή αδυναμία γιατί μόνο με ευχάριστα τον έχει συνδυάσει (εγώ είμαι πάλι η κακιά που χώνει θερμόμετρα) και γαύγισε και σηκώθηκε και κούνησε και ουρίτσα χωρίς να κλάψει.
Η υπεραισιοδοξία δεν είναι κάτι που με χαρακτηρίζει, αλλά πρέπει να κρατάμε την ψυχραιμία μας και λίγο.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
!!!!!!!!!!!!!!! Πήρα πάλι τον γιατρό (τον δικό του όχι τον ορθοπεδικό) να τον πρήξω και μου είπε "μόνο με μαγνητική μπορείς να δεις τι γίνετσι". Του λέω "ωραία, γιατί δε μου τη συστήσατε?" και μου λέει "δεν υπάρχει κανένας που να κάνει στην Ελλάδα".
Τι είναι αυτά???????????
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Βλακειες λεει. :mad:
Εμενα μου ειχαν πει οτι μπορω να κανω μαγνητικη που ειναι πιο ασφαλης απο μυελογραφια -συνεργαζονται αυτοι με καποια-αλλα επρεπε να περιμενω δευτερα και δεν με επερνε να περιμενω,οποτε το χειροργειο το καναμε με μυελογραφια. Με μυελογρφαφια βλεπεις επισης. Απλα στη μυελογραφια βαζεις σα μελανι στην σπονδυλικη για να κανει σκιασεις και να δουν τι γινεται ακριβως με ακτινογραφια και εχε τα προβληματα που σου ειπα. Επειδη ομως ολα αυτα ειναι της ταξης των 300 ευρω αν με απλη ακτινογραφια δουν τι παιζει και απο συμπτωματα και αν αποκρινεται σε φαρμακρυτικη αγωγη μπορει και να μη την κανεις.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλά τα λεφτά θα κοιτάμε? Για όλα τ' άλλα ναι, η Κάτια ξέρει ότι ψωνίζω κι απ' τα πανηγύρια άμα λάχει. Αλλά για την υγεία? Και δη του σκύλου ΜΟΥ? Όχι βέβαια!!!!
Αλλά ενοχλούμαι. ΠΟΛΥ. Γιατί κάποιος την πάρτη του κοιτάει και να μη μικρύνει το πελατολόγιο τ ε λ ι κ ά.
Γιατί τώρα τι θα μου πείτε? Ότι δεν το ήξερε? :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ματια μου δεν ξερουν. Ειναι το κλασσικο κακο γνωρισμα του λαου μας σε βερσιον γιατρου. Δε θα πουν σορυ δεν ξερω. Παρε αυτον που ειναι ειδικος. Δεν το λενε!! Πιστευω οτι οντως παιζει να πιστευει οτι δε γινεται. Ασε ειναι να μην μπλεξεις. Ουτε που θελω να ξερω ποσα σκυλακια χαθηκαν απο κτηνιατρους.:mad:
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Δεν υπαρχουν μαγνητικες για κατοικιδια στην Ελλαδα (δεν παιρνω ορκο, γιατρος μου το ειπε:D) Μετα απο συνενοηση με τον κτηνιατρο κλεινεις ραντεβου στο μαγνητικο τομογραφο και πηγαινετε μαζι για την εξεταση. Αυτο μου ειπαν τουλαχιστον οτι θα κανουμε εμεις.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
E αρα υπαρχουν;). Οι λεπτομερειες δικες τους εμας μας νοιαζει το αποτελεσμα!
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αντε πηγαινε και αμα δεν ηρεμησεις μαλλον πρεπει να σου δωσουμε κανα καλμιβετ:p:p
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παιδιά οκ είχαμε κάτι εξελίξεις πολύ καλές αλλά δε θέλω να το "γρουσουζέψω" ας πούμε, γι' αυτό δεν έγραψα.
Με δυο λόγια παίζει να έγινε λάθος διάγνωση, να κάνει μια θεραπειούλα με αντιβίωση και τέλος.
 




kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Αντε βρε Chloe μπραβο, τετοια καλα να μαθαινουμε. Περαστικα!!!!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
ΣΥΝΗΛΘΕ!!!!!!! :D :D :D :D
Μέχρι χθες το απογευματάκι είχε λίγο πόνο -πολύ λίγο. Πέρασε όμως ένα τέλειο βράδυ, μια τέλεια νύχτα κι ένα ακόμα πιο τέλειο πρωί! Ούτε πυρετό, ούτε πόνο, τίποτε απολύτως. Το πρωί πήγαμε και την πρώτη μας βόλτα και ήταν μέσα στο κέφι! Και δεν πήρε καθόλου παυσίπονα ούτε άλλη κορτιζόνη. Μόνο την αντιβίωσή του (ronaxan).
Λοιπόν το θέμα είναι ότι ο γιατρός του θα μπορούσε πριν βγάλει διάγνωση να τον εξετάσει.
Θα είχε δει τότε ότι ο σκύλος ΔΕΝ είχε πρόβλημα ορθοπεδικό, αλλά μόλυνση και απόστημα στους περιπρωκτικούς αδένες. Δεν είχα καταλάβει ότι πονούσε κατά την αφόδευση γιατί είχε δυσκοιλιότητα και τη μια φορά που έκανε λίγα κακά είχε βγει στο μπαλκόνι και δεν τον κατάλαβα...
Καμιά φορά βλέπετε, ακόμα κι αν θεωρείς ότι είσαι ο τέλειος γιατρός οφείλεις να εξετάζεις τον ασθενή αντί να αποφαίνεσαι μόνο με βάση τη συμπτωματολογία.
Κι ας περιμένουν άλλοι 20 στην ουρά και βιάζεσαι να κλείσεις γιατί έχεις αποφασίσει να δουλέψεις Κυριακή για δύο ώρες. Ας μη δούλευες...
Γνωρίζω ότι αυτή τη στιγμή έχω κάνει το γιατρό ρόμπα... κσι με συγχωρείτε αλλά γράφω ό,τι νιώθω. Με περιμένει σήμερα. Ίσως του πω τι έγινε, ίσως και όχι.
Χαίρομαι πραγματικά όμως που η περιπέτεια τέλειωσε.
Για την ακρίβεια πετάω απ' τη χαρά μου :D :D :D
Άννα, Κατερίνα, Κάτια η στήριξή σας αυτές της μέρες ήταν π ο λ ύ τ ι μ η
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Ευχαριστώ πολύ και όσους απάντησαν σ' αυτό το τόπικ και ενδιαφέρθηκαν.
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Μπράβο, πολύ ευχάριστα! :)

Και φυσικά να του τα πεις του κυρίου, δεν καταλαβαίνω γιατί όχι??? :confused: