Πόσες γέννες επιτρέπεται για το θηλυκό;


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την τοποθέτηση, δυστυχώς...

2. ...Όποιος έχει καταλάβει το ύφος του Κώστα το πιάσε ;)
1. Κι εγώ... δυστυχώς...
Δεν παρατηρείς ότι, όσο πάει και δυσκολεύομαι σε θέματα που (παλιότερα) φανατιζόμουν και "επένδυα" ατέλειωτες ώρες?

2. Και που να τον δεις από κοντά!
 


olympusharpei

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2012
69
0
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
www.olympus-sharpei.com
Σιγουρα δεν εχει αλλαξει? Γιατι εχω ακουσει τα αρσενικα απο 12μηνων και για τα θηλυκα μεχρι 8. Η ητανε να γινει και δεν ψηφιστηκε?

προβλεπω να πεφτει κι αλλη βομβα στο φορουμ. . . .:-\"

Ειρήνη πιστεύω πως πρέπει να υπάρξει πρόβλεψη σχετικά με την μέγιστη ηλικία αναπαραγωγής ανάλογα με τη ράτσα ίσως με κριτήριο και το μέσο όρο ζωής της κάθε ράτσας με τις όποιες αποκλίσεις πιθανόν να υπάρχουν (εάν υπάρχουν βέβαια αξιόπιστα στοιχεία για αυτό, πράγμα που αμφιβάλω). Όσον αφορά την μικρότερη ηλικία αναπαραγωγής διαφωνώ κάθετα στους 12 μήνες αν αυτό έχει γίνει. Νομίζω ότι το 16 για αρσενικά και το 18 για θηλυκά ήταν σε καλό επίπεδο.

*Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα ζευγάρωνα κάποιο θηλυκό σε ηλικία 9-10 ετών.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο κυνολογικος ομιλος αντιπροσωπευει περιπου 300 φυλες...
καταλαβαινετε ολοι οτι διαφορετικη φυσιολογια κι ωριμανση εχει ενα τσιουαουα απο ενα ναπολιτανικο μαστιφ
ο κυνοογικος ομιλος λοιπον οταν μιλαει για ορια θετει ανωτερα και κατωτερα προσπαθωντας να κρατησει τον μεσο ορο για τις 300 και .. φυλες...
δουλια του ομιλου καθε φυλης ( όπου αυτος υπαρχει...) να ορισει τα σωστα όρια για την εκαστοτε φυλη... ( ανω και κατω)
προσωπικη άποψη στα ανωτερα όρια... μια θηλυκια να μην υπερβαινει το ογδοο ετος της ηλικιας της για γεννα...
ενας αρσενικος... αν μπορει και ειναι γονιμος και στα 12 χρονια του και στα 13 χρονια και μπορει να κανει την δουλια... τι περισσοτερη εγγύηση για την ευζωία των κουταβιων....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου.
Ερώτηση: όπου υπάρχει όμιλος, οι κανονισμοί του, υπερισχύουν αυτών του ΚΟΕ και ο ΚΟΕ τους δέχεται;
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
ενας αρσενικος... αν μπορει και ειναι γονιμος και στα 12 χρονια του και στα 13 χρονια και μπορει να κανει την δουλια... τι περισσοτερη εγγύηση για την ευζωία των κουταβιων....
Καθαρα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα επρεπε να υπαρχουν ορια ηλικιας και για τα αρσενικα. Περα απο το αν μπορουν να κανουν την δουλεια ή οχι δεν μπορει η ποιοτητα του σπερματος και αρα των απογονων να ειναι ιδια στα 12 - 13 ετη οπως εως ας πουμε στα 9.

Θα ενιωθα ασφαλεστερη αν η ηλικια των γεννητορων του πιθανου κουταβιου μου κυμαινοταν αναμεσα στα 3 και 7.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Καλά, μπορούν να χωριστούν τα όρια ανά ομάδα, δεν είναι και δύσκολη δουλειά, απλά πολλά πράγματα δεν ελέγχονται και παραπάει το πράγμα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς μαζί σου.
Ερώτηση: όπου υπάρχει όμιλος, οι κανονισμοί του, υπερισχύουν αυτών του ΚΟΕ και ο ΚΟΕ τους δέχεται;
Στην γερμανια ξερω, οτι ο VDH δινει καποιοες "γενικες γραμμες". Αλλαγες επιτρεπονται απο τους εκαστοτε ομιλους- αλλα ποτε προς το χειροτερο/χαλαροτερο- μονο προς το αυστηροτερο.
Δηλαδη εαν λεει ο VDH οτι δεν επιτρεπει γεννες σε σκυλια κατω των 15 μηνων- μπορει ο ομιλος να το ανεβασει αυτο το οριο στα 18- αλλα οχι να το κατεβασει στα 12.
Εκει κρατουν οι ομιλοι τα βιβλια εγγραφης και το γεννεολογιο.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ειρήνη πιστεύω πως πρέπει να υπάρξει πρόβλεψη σχετικά με την μέγιστη ηλικία αναπαραγωγής ανάλογα με τη ράτσα ίσως με κριτήριο και το μέσο όρο ζωής της κάθε ράτσας με τις όποιες αποκλίσεις πιθανόν να υπάρχουν (εάν υπάρχουν βέβαια αξιόπιστα στοιχεία για αυτό, πράγμα που αμφιβάλω). Όσον αφορά την μικρότερη ηλικία αναπαραγωγής διαφωνώ κάθετα στους 12 μήνες αν αυτό έχει γίνει. Νομίζω ότι το 16 για αρσενικά και το 18 για θηλυκά ήταν σε καλό επίπεδο.

*Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα ζευγάρωνα κάποιο θηλυκό σε ηλικία 9-10 ετών.
Καλα εγω δεν θα ζευγαρωνα καθολου, θελει γερο στομαχι για να το κανεις αυτο αλλα θυμαμαι οτι σε μια συνελευση του ΚΟΕ ειχε συζητηθει για τα ορια που ειπαν οτι θα τα αλλαζαν αλλα τελικα κατι εγινε και δεν ψηφιστηκε και μαλλον καποιοι εκτροφεις την "πατησαν" και δεν μπορουν να βγαλουν πετιγκρι τωρα. Μπερδεψοκατασταση. Τωρα αν ειχα θυληκο ειμαι υπερ κατω απο 18 μηνων και ανω των 8 ετων να μην ζευγαρωνεις διοτι υπαρχει και το ηθικο κομματι σε ολο αυτο.

Αλλα οπως λεει και Grdane υπαρχουν τοσες φυλες και διαφοροποιησεις μεταξυ τους που ειναι δυσκολο να θεσεις ορια που να τις βολευουν ολες.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Στην Ιταλία επιτρέπεται η αναπαραγωγή μετά τον 18ο μήνα ηλικίας, για κάθε φυλή. (Δεν αναφέρεται το μάξιμουμ έτος, αλλά αυτό θαρρώ ότι είναι θέμα ευαισθησίας και ευσυνειδησίας του εκτροφέα.)
Επίσης, τα κουτάβια πρέπει να έχουν 4 διαφορετικούς παππούδες (δεν ειμαι εξοικειωμένη με την ορολογία των εκτροφέων :p), δεν χορηγούνται πιστοποιητικά σε κουτάβια με γονείς με δυσπλασία γ' βαθμού, σε όποιες φυλές αυτή είναι ανεκτή, και, κάτι πολυ σημαντικό, οι γονείς πρέπει να έχουν τουλάχιστον τη διάκριση ''πολύ καλός''.

πηγή σελ.3
Αναλυτικά για κάθε φυλή και όμιλο, παρακαλώ.

Όχι ότι εδώ είναι καλά τα πράγματα και η Ιταλία είναι παράδειγμα προς μίμηση, αλλά δείχνουν σεβασμό τουλάχιστον στα τυπικά. Εμείς είμαστε στο ραχάτι... :rolleyes:
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Πόσες γέννες μπορεί να θέλει ένα θηλυκό παίζει;
Δηλαδή να την βάζεις με τον σκύλο επιβήτορας με την τρελη γραμμή και να μην θέλει η σκύλα. Εκεί τι κάνεις; φωνάζεις κτηνιατρο για βοήθεια;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Επειδη το θεμα λεει ποσες γεννες, τελικα θα ρωτησω, ειναι 6 στο συνολο της ζωης του θηλυκου? Δεν ειναι πολλες? Τι γινεται με τις επιβασεις στα αρσενικα? Εχουν οριο? Δεν ρωταω για θεμα υγειας μονο ειδικα στα αρσενικα που δεν κινδυνευουν αλλα για να μην γεμισει π.χ. ολη η Ελλαδα μονο απο τα γονιδια ενος "πρωταθλητη" σκυλου. Αν γινει το ιδιο και σε αλλες χωρες τοτε η "δεξαμενη" γονιδιων στενευει πολυ κι εκει ξεκινανε αλλα θεματα. Υπαρχουν κανονες γι αυτα? Ρωταω καθοτι παντελως ασχετος με το "αθλημα" της σκυλοεκτροφης.
 


Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
Αν δεν κάνω λάθος ο μέγιαστος επιτρεπόμενος αριθμός γεννών μειώθηκε στις τέσσερις. Θα σας πω σίγουρα αργότερα.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τυπικα οριο υπαρχει ...περιπου και το λεω χοντρικα μια επιβαση την εβδομαδα...
ουσιαστικα δεν υπαρχει οριο αρκει να ειναι στα ορια της ηλικιας...


για την σπερματεγχυση
η θυληκια που θα δεχτει θα πρεπει να ειναι εντος... οριων ηλικιας
ο αρσενικος ως δοτης θα πρεπει να εδωσε το σπερμα εντος οριων ηλικιας....
οποτε εσυ ζητας καταψυξη ενος αρσενικου που σε ενδιαφερει και περιμενεις μολις παει 13 χρονων υγιεστατος... ζητας την επιβαση απο το σπερμα... λολ αρκει φυσικα να εχεις λεφτα να πληρωσεις μετα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω γιατι ακουσα ότι πανε να αλλάξουν αυτό με τις γέννες, σε 20 κουτάβια το χρόνο? Ανεξαρτήτως φυλης...
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
λολ

απλά στα Παραγωγικά Ζώα που ξέρω , μπορεί αν θές να αγοράσεις σπέρμα ταύρου απο ειδικές εκτροφές γεννητόρων που βρίσκονται στον Καναδά , και έρχονται εδω σε σωληνάρια σε φιάλες Αζώτου .
Ρωτάω αν γίνεται το ίδιο και στους σκύλους . Να εχεις για τον οποιονδήποτε λόγο , μείνει απο αρσενικά , και να θες να αγοράσεις σπέρμα απο σκύλους πχ απο εκτροφές στις ΗΠΑ , Ισπανία κλπ
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
λολ

απλά στα Παραγωγικά Ζώα που ξέρω , μπορεί αν θές να αγοράσεις σπέρμα ταύρου απο ειδικές εκτροφές γεννητόρων που βρίσκονται στον Καναδά , και έρχονται εδω σε σωληνάρια σε φιάλες Αζώτου .
Ρωτάω αν γίνεται το ίδιο και στους σκύλους . Να εχεις για τον οποιονδήποτε λόγο , μείνει απο αρσενικά , και να θες να αγοράσεις σπέρμα απο σκύλους πχ απο εκτροφές στις ΗΠΑ , Ισπανία κλπ
Και βεβαιως γινεται!
Και πλεον και αρκετα συχνα.
Γλυτωνει η σκυλα πολυ ταλαιπορια και ανοιγουν οι οριζοντες της εκτροφης παρα πολυ, ειδικα στα μεγαλοσωμα.
Σε μερικες χωρες εχουν οστοσο και εκει εναν περιορισμο. Τεχνητη γονιμοποιηση στην γερμανια επιτρεπται μονο σε σκυλια που εχουν τεκνοποιησει και μια φορα με φυσιολογικο τροπο.
Αρσενικα- θηλυκα. Ετσι θελουν να εξασφαλισουν οτι δεν χανεται η ικανοτητα αναπαραγογης απο τα σκυλια ( σκυλια τα οποιοα δεν μπορουν να ζευγαροσουν φυσιολογικα να μην μπουν στην εκτροφη)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
τυπικα οριο υπαρχει ...περιπου και το λεω χοντρικα μια επιβαση την εβδομαδα...
ουσιαστικα δεν υπαρχει οριο αρκει να ειναι στα ορια της ηλικιας...
Καλα τα ορια ηλικιας αλλα ορια λογικης υπαρχουν απο τον κανονισμο? Μαλλον οχι, αν καταλαβα σωστα αυτο που λες. Δεν θα επρεπε ομως να υπαρχουν? Καλα ο περιορισμος στα θηλυκα που απ'οτι καταλαβαινω ειναι για θεμα υγειας της σκυλας και μονο, αφου στα αρσενικα επιτρεπεται να αποκτησουν και 5.000 κουταβια το χρονο. :rolleyes:

Δεν αλλαζει αυτο τη θεωρια της εκτροφης μακροπροθεσμα?
 
Last edited:


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Οπως προβλεπει ο κανονισμος εκτροφης του ΚΟΕ.
Το αρσενικο δεν εχει περιορισμο κανενα.
Αν δηλαδη θελει μπορει να κανει 365 επιβασεις ανα ετος και να εγγραφουνε ολες.
Το δε θηλυκο εως 6 γεννες το χρονο.
Αυτα ειναι τα "νομιμα' ορια ηλικιων.
Τωρα εφοσον καταθετονται και προσωπικες αποψεις η κι ακομα πιο χρησιμες πληροφοριες για του Κυνολογκους Ομιλους αλλων χωρων, θα συμφωνησω οτι 6 γεννες ειναι παρα πολλες και πως οτι νομιμο δεν ειναι και ηθικο.
Επισης για τα αρσενικα θα επρεπε να υπαρχει περιορισμος και οχι ανεξελεγκτος αριθμος επιβασεων, γιατι οπως πολυ καλα ειπωθηκε, μακροπροθεσμα ειναι κακο για καθε φυλη στην οποια αυτο συμβαινει.

Σε μερικες χωρες εχουν οστοσο και εκει εναν περιορισμο. Τεχνητη γονιμοποιηση στην γερμανια επιτρεπται μονο σε σκυλια που εχουν τεκνοποιησει και μια φορα με φυσιολογικο τροπο.
Αρσενικα- θηλυκα. Ετσι θελουν να εξασφαλισουν οτι δεν χανεται η ικανοτητα αναπαραγογης απο τα σκυλια ( σκυλια τα οποιοα δεν μπορουν να ζευγαροσουν φυσιολογικα να μην μπουν στην εκτροφη)
E ναι ρε φιλε, προηγμενες κυνολογικα χωρες-κοινωνιες, r e s p e c t.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki