Πόσες γεννες???


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
1.εκτροφεας γνωστος με καπακι 2 γεννες ταυτοχρονα με δικα του σκυλια καλα σκυλια ας πουμε τιμες 1000ευρω.
2.εκτροφεας γνωστος με 2 γεννες ταυτοχρονα με δικα του σκυλια κ καπακι να περιμενει επομενη με πολυ καλα σκυλια με τιμες 600ευρω.
3.εκτροφεας που εχει μια γεννα(επαγγελματιας) με πολυ καλα σκυλια οχι ιδιοκτητης των δυο και τιμες 1000.
4.εκτροφεας ψιλονεος με μια γεννα οχι ιδιοκτητης των δυο με πολυ καλα σκυλια και τιμες 500ευρω.

ποιος ειναι ηθικος και ποιος οχι απο ολους?απο ποιον θα παιρνατε κουταβι και γιατι?
μισες πληροφορίες μας δίνεις ;) πως περιμενεις να σου απαντησουμε ?
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
@superman το θεμα δεν ειναι ποσες γεννες εχει ταυτοχρονα ενας εκτροφεας, αλλα ποσο καιρο πριν εχει γεννησει η καθε σκυλα και ποσες γεννες εχει κανει. Ετσι οπως τα λες αν ολες οι αλλες προυποθεσεις ειναι οκ θα επαιρνα απο ολους αυτους που αναφερεις.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ενα μπουσουλα βεβεα μια κ εχουμε ενα θεμα με τις τιμες.
τι θες ονοματα σκυλων?:p

μιλαμε για πιο αρχαριους ιδιοκτητες που δε πανε τοσο στοχευμενα.
ματιλντα εγω πχ τον πρωτο θα τον απεκλεια.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
ενα μπουσουλα βεβεα μια κ εχουμε ενα θεμα με τις τιμες.
τι θες ονοματα σκυλων?:p
θα βοηθουσαν ;) όπως κάποιες αλλες πληροφορίες :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Σ'αυτό το σημείο, κρίνω απαραίτητο για την αποσυμφόρηση του θέματος, να στραφείτε όλοι ανεξαιρέτως...εναντίον μου.

Που...είμαι κάθετα κατά της εκτροφής και συγχρόνως, την υποστηρίζω με πάθος, σε κάθε νέο θέμα που κάποιος ψάχνεται.

Μήπως είναι καιρός, να αλλάξω τα ψυχοφάρμακά μου, από μαύρα μακρύτριχα, σε λευκά καραφλά; :rolleyes:
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
μην αλλαξεις τοσο αποτομα τα παντα, μπορείς να πας σε μαυρα κοντοτριχα ή λευκα μακρύτριχα μην σου ερθει αποτομη η αλλαγη :D
 






matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Παντως η συνδυαστικη (λευκο ντεμι σεζον τριχωμα, μαυρο μακρυτριχο) δεν βοηθαει, μην δοκιμαζεις τσαμπα :notworthy:
 
  • Like
Reactions: mareco


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Δεν υπάρχει "ηθικόμετρο" ούτε και "Η Βίβλος της Ηθικής Εκτροφής"...:D

Μη τα ψάχνουμε λοιπόν έτσι...Ο κάθε ένας βάζει τα δικά του κριτήρια, αλλά καλό είναι κάποιος να έχει διαθέσιμες όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και γνώσεις για να δομήσει τα κριτήρια του.

Εγώ προσωπικά συνεισφέρω την προσωπική μου άποψη και τίποτε παραπάνω. Άλλος θα συμφωνήσει και άλλος θα διαφωνήσει...Εγώ έχω τα κριτήρια και τα επιχειρήματα μου και ο άλλος μπορεί να παραθέσει τα δικά του.

Με ενδιαφέρει αν κάποιος πουλάει κουτάβι 2000-5000 ευρώ διότι είναι και αυτός μέρος του χόμπι μου, μέρος του χώρου που με ενδιαφέρει και η πράξη του αυτή διαμορφώνει απόψεις ακόμα και για εμένα. Με ενδιαφέρει διότι "πλαισιώνει" και "δικαιολογεί" αυτή την τιμή με ψέμματα και ανακρίβειες, με ενδιαφέρει διότι παραπληροφορεί και δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις και προσδοκίες, με ενδιαφέρει διότι συμβάλει στην απαξίωση της δικής μου ενασχόλησης...ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

Με ενδιαφέρει ο εκτροφέας που "αλλάζει εκτροφή" λέει ή δεν "του κάνει" πλέον η σκύλα που είχε για 3-4 χρόνια και την ζευγάρωσε ή όχι 1-2 φορές και τώρα την πούλησε ή την χάρισε αλλού. Με ενδιαφέρει διότι διαμορφώνει η πράξη του συνειδήσεις, διότι δίνει ποιότητα αντικειμένου στον σκύλο...

Αν εγώ πουλήσω, δώσω την σκυλίτσα που έχω εδώ και 3 χρόνια, που έπαιζε με το παιδί μου, που γέννησε στο σπίτι μας, που αγκαλιάσαμε τα κουτάβια της, που του έγλειφε τα δάκρυα...Πως θα του το εξηγήσω;...Αλλάζουμε εκτροφή;...Θα πάρουμε καλύτερη;

Τι δίνω εγώ στο παιδί μου (και όπου "παιδί" βάλτε και κοινωνία ή κυνοφιλία);...Ποιες αξίες περνάω;

Με ενδιαφέρει η ηλικία ζευγαρώματος, με ενδιαφέρουν οι φορές, τα διαστήματα ανάμεσα στα ζευγαρώματα, ο τρόπος ζευγαρώματος, ο τρόπος και τα κριτήρια επιλογής ιδιοκτητών, ο τρόπος ζωής και διαβίωσης των σκύλων...Όλα με ενδιαφέρουν και όλα συνθέτουν την άποψη μου και την αξιολόγηση μου. Όχι κάτι μεμονωμένο και απομονωμένο όπως ίσως οι εκθέσεις ή η διατροφή ή το αν τα αφήνουν στον καναπέ ή όχι...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
@superman το θεμα δεν ειναι ποσες γεννες εχει ταυτοχρονα ενας εκτροφεας, αλλα ποσο καιρο πριν εχει γεννησει η καθε σκυλα και ποσες γεννες εχει κανει. Ετσι οπως τα λες αν ολες οι αλλες προυποθεσεις ειναι οκ θα επαιρνα απο ολους αυτους που αναφερεις.
Προσωπικά με ανησυχούν περισσότερο οι ταυτόχρονες γέννες, ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλες τοκετοομαδες, πάρα ο αριθμός. Πως θα κοινωνικοποιήσεις σωστά τόσα κουτάβια;
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σουκης νομιζω οτι το τσουβαλισμα μου εγινε με τον διαχωρισμο και μονο οτι οι εκτος δεν μπορουν να τοποθετηθουν και γενικα δεν με ενδιαφερει κιολας
οι εντος ο καθενας απο μονος του εχει τοποθετηθει ηδη...
και μαλιστα πολυ συγκεκριμμενα...
παραδειγμα....
εγω μιλησα πολυ συγκεκριμμενα...\
απο εκει και περα...
πολυ ευχαριστως να τοποθετηθω περα απο τον αριθμο γεννων σε συγκεκριμμενες ερωτησεις σε αναλογο θεμα.... δεν πιστευω εδω ...
τωρα το τι κανει ο καθενας και για ποιο λογο το κανει η οχι ...
σημαινει οτι για να τεθει σε επιπεδο συζητησης και συμφωνιας η διαφωνιας επι συγκεκριμμενου θεματος μαλλον θαπρεπε να γνωριζουμε ολες τις παραμετρους του θεματος...
αλλοιως ναχαμε να λεγαμε..
οσο για τις τιμες πωλησης κουταβιων? αναγκαστικα και μιλω προσωπικα
απο 1000 ευρω ( ελαττωματικο) κουταβι ( σε ηλικια που το ελαττωμα δεν ειχε πιστοποιηθει ακομα) επειδη ηθελαν πρωτη επιλογη και θα το στειρωναν....
μεχρι δωρεαν εκθεσιακο κουταβι 9 μηνων ηδη διαπιστευμενο σε εκθεσεις κι οπως αποδειχτηκε και πολυ αργοτερα πιστοποιημενο πρωταθλητρια...με συμετοχη σε 9 και πλεον εκθεσεις με εξαιρετικες κριτικες και μονο...
με διαπιστευτηρια υγειας δυσπλασιας ( ηλικια 24 ,μηνων και μπαερ τεστ θετικο....)
( ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΠΟ ΕΞΩ?)
καταλαβαινετε λοιπον οτι ολα ειναι ρευστα
και δεν μπορει κανεις να μιλησει για τιμες κουταβιων... γενικα κι αοριστα....
γι αυτο και δεν πιστευω οτι τσουβαλιασα ποτε
επειδη σε τρια τουλαχιστον ποστ αναφερω οτι αυτο αφορα
τον ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΣΑΣ ΚΙ ΕΣΑΣ οχι το φορουμ......
απλα να συμπληρωσω λοιπον με αφορμη το τελευταιο ποστ του σουκης... οτι εγω κρατω τα σκυλια μου που δεν μου βγηκαν... και προσπαθω να συνεχισω την εκτροφη μου.... με εναλλακτικους δικους μου τροπους...
( παλι ομως αυτο σουκης δεν νομιζω οτι αφορα το φορουμ)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ghelly


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Προσωπικά με ανησυχούν περισσότερο οι ταυτόχρονες γέννες, ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλες τοκετοομαδες, πάρα ο αριθμός. Πως θα κοινωνικοποιήσεις σωστά τόσα κουτάβια;
Σωστη παραμετρος που δεν την ειχα σκεφτει, οποτε τωρα εχω κατι ακομα να ψαχνω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
@GRDANE

Συνιδιοκτησια δεν ειναι το δευτερο?
Επισης, γιατι ενας εκτροφεας να δωσει πρωτη επιλογη απο τοκετομαδα σε ανθρωπο που θελει να στειρωσει το σκυλο?
 
  • Like
Reactions: Alexia and GRDANE


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ναι αλλα παλι το ηθικομετρο ειναι του καθενος ντιτζευ ειναι πολυ διαφορετικο οταν πχ εχεις αποφασισει να κανεις εκτροφη γαλλικο μπουλντογκ πχ και αλλιως ποιντερ.
και αν το καλοσκεφτεις μετα πως να δινεις τα κουταβια του σκυλου σου που γεννηθηκαν σπιτι σου,που τα αγκαλιασες πρωτος που τα ξεσκατησες,που τα ταισες που που που?
αλλα μιας και μιλαμε για προσωπικες αποψεις εμενα αν ενας σκυλος δε μου(κανει) θα βρω ενα καλο σπιτι και μιας και μιλαμε για εργασιακη φυλη που να μπορει να δουλευει και θα τον δωσω.δεν εχει καμια ουσια να τον κραταω,οχι για μενα για το σκυλο αυτο πιστευω εγω.
οπως θα εδινα πολυ δυσκολα σκυλο σε ανθρωπο μονο για συντροφια(μονο αν ο σκυλος δεν εκανε για παραπανω).γιατι σκοπος ειναι ο σκυλος να δουλευει.αυτη ειναι η δικη μου αποψη καλος η κακως.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
sea mol οταν εχεις απεναντι σου εκτροφεις και σου απαντανε προσωπικα ...
τι τους θετεις τι κανουν οι αλλοι? και περιμενεις να σου απαντησουν για τους αλλους?

ευκολα περναει οτι εισαι στους αλλους για καποιον που διαβαζει απεξω...
ειτε οτι μπορει να εισαι ελεφαντας...

ετσι απλα καποιοι δεν εμπλεκονται μετα σε συζητησεις γι αυτο το λογο..
καποιοι αλλοι τα λενε...
το θεμα ειναι αν τους κρινεις για τις απαντησεις που σου δινουν η για το τι κανουν οι αλλοι...
 
  • Like
Reactions: George K


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δηλαδή όλοι οι εκτροφείς, ακόμα και οι εδώ, μπορούν να δουν αντικειμενικά την εκτροφή τους χωρίς να τους τυφλώσει, εστω και μια φορά, το "εκτροφικό μάτι";
 
  • Like
Reactions: GRDANE


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Allilouiaaaaa(y) Επιτελους ειδες το φως το αληθινο!!:LOL::LOL:
Καλημέρα σε όλους,

Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι εσύ και ο Rein έχετε την αποκλειστικότητα.

Σχετικά με την συζήτηση, αλλά και αναφορικά με παλαιότερες συζητήσεις στο θέμα...

Πρόκειται για κανονικό εμπόριο ζώων. Υπάρχει για να καλύπτει τις ανάγκες και την ματαιοδοξία των υποψήφιων αγοραστών. Σαν εμπόρευμα, η τιμή καθορίζεται από την ζήτηση και την προσφορά και ανάλογα με το επίπεδο της χώρας υπάρχουν κανονιστικά πλαίσια και ρυθμιστικές αρχές. Δηλαδή, στην Ελλάδα το απόλυτο χάος, και στο Ηνωμένο Βασίλειο για παράδειγμα αυστηρό πρωτόκολλο και κυρίως έλεγχος.

Αυτή είναι μια γενική προσέγγιση, που πιστεύω εγώ, και νομίζω ότι απαντάει σε πολλές ερωτήσεις.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@GRDANE

Συνιδιοκτησια δεν ειναι το δευτερο?
Επισης, γιατι ενας εκτροφεας να δωσει πρωτη επιλογη απο τοκετομαδα σε ανθρωπο που θελει να στειρωσει το σκυλο?
ειναι αυτο που ειπα στον σουκης νωριτερα για να συζητησεις ορισμενα θεματα
πρεπει να ξερεις ολες τις παραμετρους.... κι εσυ απλα εχεις ακουσει τι εχει συμβει χωρις να γνωριζεις καν τις λεπτομερειες.. και τι σημαινει συνιδιοκτησια διαφορετικο για καθε ιδιοκτητη και καθε εκτροφεα επισης
.anyway...

οταν καποιος θελει πρωτη επιλογη αλλος μπορει να του θεσει πολλους ορους αλλος οχι
εγω λοιπον στον συγκεκριμμενο δεν εθεσα ορους
επισης ηθελε μονος του να κανει επιλογη δεν ηθελε απο εμενα, δεν σημαινει οτι πηρε πρωτη επιλογη δεν σημαινει οτι δεν θα την πληρωνε....
αρα οπως ρωτας... δεν νομιζω να κρυβεται απο πισω καμμια ταση ξεγελασματος...

μια ακομα φορα θα σου πω οτι το τι κανει ο ιδιοκτητης με τον εκτροφεα δεν ειναι μια συνταγη κι αυτο και τιποτα αλλο....αλλα , εξαρταται απο τον καθε ιδιοκτητη κι ο ιδιος εκτροφεας μπορει να συμπεριφερθει διαφορετικα σε καθε ιδιοκτητη...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Δηλαδή όλοι οι εκτροφείς, ακόμα και οι εδώ, μπορούν να δουν αντικειμενικά την εκτροφή τους χωρίς να τους τυφλώσει, εστω και μια φορά, το "εκτροφικό μάτι";
οχι αλλα να τους κρινεις για τα δικα τους κι χοι για των αλλων...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22