Πώς θα θέλατε να αποχαιρετήσετε/έχετε αποχαιρετήσει τον σκύλο σας?

  • Thread starter Deleted member 14614
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Πώς θα θέλατε να αποχαιρετήσετε/έχετε αποχαιρετήσει τον σκύλο σας?

  • Θα τον θάψω/τον έθαψα σε κοιμητήριο ζώων.

    Votes: 10 15,2%
  • Θα τον θάψω/τον έθαψα σε ένα σημείο που του άρεσε.

    Votes: 46 69,7%
  • Θα τον αποτεφρώσω/τον αποτέφρωσα και θα κρατήσω/κράτησα τις στάχτες του σε βαζάκι.

    Votes: 2 3,0%
  • Θα τον αποτεφρώσω/τον αποτέφρωσα, αλλά δεν θα κρατήσω/δεν κράτησα τις στάχτες του.

    Votes: 3 4,5%
  • Θα τον πετάξω στα σκουπίδια/τον πέταξα στα σκουπίδια ή κάπου αλλού.

    Votes: 1 1,5%
  • Άλλο.

    Votes: 4 6,1%

  • Total voters
    66

D

Deleted member 14614

Guest
Μια σκέψη που δεν θέλουμε να κάνουμε, αλλά είναι μέσα στη ζωή κι αυτή. Τι θα κάνατε σε μία τέτοια περίπτωση ή έχετε ήδη κάνει?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγω όσα σκυλια εχω χασει τα εχω θαψει στον κηπο του σπιτιου η του εξοχικου.
Αλλα μονο και μονο επειδη το να το πεταξω το θεωρω καπως και η αποτεφρωση παλια δεν υπηρχε και τωρα διαβασα κατι τιμες τραγικες στο δικεπαζ ....
 




Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Το σπίτι που μένουμε είναι με ενοίκιο.. Πριν τα Χριστούγεννα λοιπόν, πέθανε μια απ'τις γάτες μας, οπότε και την έθαψα κάτω από ένα πεύκο στην αυλή. Λίγες μέρες μετά βρεθήκαμε με τον ιδιοκτήτη (φίλος μας) και μπούρου μπούρου, το ανέφερα κι αυτό. Λίγα εκατοστά πιο κάτω από τη γάτα βρίσκεται θαμμένος ο σκύλος του. Πώς δεν τον πέτυχα να βλέπω εφιάλτες..
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Το σπίτι που μένουμε είναι με ενοίκιο.. Πριν τα Χριστούγεννα λοιπόν, πέθανε μια απ'τις γάτες μας, οπότε και την έθαψα κάτω από ένα πεύκο στην αυλή. Λίγες μέρες μετά βρεθήκαμε με τον ιδιοκτήτη (φίλος μας) και μπούρου μπούρου, το ανέφερα κι αυτό. Λίγα εκατοστά πιο κάτω από τη γάτα βρίσκεται θαμμένος ο σκύλος του. Πώς δεν τον πέτυχα να βλέπω εφιάλτες..
Έτσι που το πήγες, υπέθεσα άλλη κατάληξη.. Πιο πιθανή για εμένα. Ότι τα πήρε και σε έβαλε να την ξεθάψεις και να την πας αλλού, επειδή δε γουστάρει σκελετούς νεκρών ζώων να βρίσκονται κάτω από το πεύκο του ή αλλού στην ιδιοκτησία του.. Εγώ θα προτιμούσα ένα ερημικό ωραίο μέρος στη φύση. Μακριά από σπίτια αυλές και τους κήπους.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω ολα μεχρι σημερα ολα τα εχω θαψει σε μια γωνια κτημα, σε συγκεκριμενο σημειο που πλεον ειναι χωριστα οριοθετημενο.....
Νομιζω οτι ειναι το ελαχιστο και επιβαλλεται να τους το προσφερουμε, "μετα"......
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Εγω ολα μεχρι σημερα ολα τα εχω θαψει σε μια γωνια κτημα, σε συγκεκριμενο σημειο που πλεον ειναι χωριστα οριοθετημενο.....
Νομιζω οτι ειναι το ελαχιστο και επιβαλλεται να τους το προσφερουμε, "μετα"......
Δυο μέτρα γης για μας κι ένα μέτρο γης για αυτά.. δίκαιο μου φαίνεται.. Εξάλλου, ως γνωστό..

Τούτη η γης που την πατούμε, όλοι μέσα θε να μπείτε... ουπς... να μπούμε ήθελα να πω..
 
  • Like
Reactions: jimboGS


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Έτσι που το πήγες, υπέθεσα άλλη κατάληξη.. Πιο πιθανή για εμένα. Ότι τα πήρε και σε έβαλε να την ξεθάψεις και να την πας αλλού, επειδή δε γουστάρει σκελετούς νεκρών ζώων να βρίσκονται κάτω από το πεύκο του ή αλλού στην ιδιοκτησία του.. Εγώ θα προτιμούσα ένα ερημικό ωραίο μέρος στη φύση. Μακριά από σπίτια αυλές και τους κήπους.
Το'χω σαν εικόνα.. Νύχτα, φτυάρι παραμάσχαλα, γαλότσες και αδιάβροχο.. (πολλές ταινίες βλέπω)
Ξέρετε ότι μπορούν να καλέσουν την αστυνομία,ε; Φίλος μου έθαβε τον σκύλο του στο βουνό και του την στείλαν γιατί πίστευαν έθαβε άνθρωπο. Οι δε αστυνομικοί του είπαν ότι δεν επιτρέπεται, αλλά κάναν τα στραβά μάτια μέχρι να τελειώσει.
 
  • Like
Reactions: d-friend




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το'χω σαν εικόνα.. Νύχτα, φτυάρι παραμάσχαλα, γαλότσες και αδιάβροχο.. (πολλές ταινίες βλέπω)
Ξέρετε ότι μπορούν να καλέσουν την αστυνομία,ε; Φίλος μου έθαβε τον σκύλο του στο βουνό και του την στείλαν γιατί πίστευαν έθαβε άνθρωπο. Οι δε αστυνομικοί του είπαν ότι δεν επιτρέπεται, αλλά κάναν τα στραβά μάτια μέχρι να τελειώσει.
Πωπω τι μου θυμισες τωρα.....
Πανω απο καθε ταφο, εχω βαλει δυο πλακες πεζοδρομιου να ξερουμε που ειναι ποιο......
Ερχεται μια θεια μου κ περπαταμε στο κτημα να δει τα οπωροφορα κλπ..... φτανει στο πισω μερος, δεν εχει παρει χαμπαρι κ της λεω "Θεια προσεχε, θα πατησεις τον ταφο"
Κοιταει κατω, βλεπει "Λιζα" κ παθαινει αμοκ......
Μου πηρε πολυ ωρα να της εξηγησω οτι προκειται περι σκυλων κλπ κλπ......
Το υφος της ηταν "Λεγε ποσους εχεις σκοτωσει......"
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Και τα δυο κοκερακια που εχασα τα αποτεφρωσα .και οχι δε κρατησα τις σταχτες .δεν εχει νοημα νομιζω.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Μια με τις μουμιες....μια με τους ταφους...ανοιχτε κανα πιο αισιοδοξο Poll ρε παιδια...απο κατω με πηρε...

(δεν εχω περασει την διαδικασια του αποχωρισμου με σκυλο...αλλα μεσα στο σπιτι λιγο δυσκολο...μαλλον καπου κοντα στο σπιτι...σε κανα βουνο...δε ξερω...ελπιζω να περασουν χρονια πριν το ξανασκεφτω)
 


D

Deleted member 14614

Guest
Μου αρέσει που άνοιξα το θέμα και δεν έγραψα τι θα έκανα εγώ. Θα τον έθαβα σε κάποιο σημείο που πιστεύω ότι θα του άρεσε. Αν είχα αυλή, θα τον έθαβα εκεί.

Μια με τις μουμιες....μια με τους ταφους...ανοιχτε κανα πιο αισιοδοξο Poll ρε παιδια...απο κατω με πηρε...
Α το δήλωσα σε εκείνο το thread ότι από τις μούμιες επηρεάστηκα! :p
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Τους δύο σκύλους που έχω αποχαιρετήσει μέχρι στιγμής τους έχω στο εξοχικό θαμμένους τώρα... δεν θέλω καν να το σκέφτομαι αλλά εκεί θα την πάω και την μικρή! Θα ταξιδέψω 500 χλμ αλλά θα την έχω δίπλα μου!
 




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Και τα δυο κοκερακια που εχασα τα αποτεφρωσα .και οχι δε κρατησα τις σταχτες .δεν εχει νοημα νομιζω.
Τίνι τρόπω, αν επιτρέπεται; Στην αποτέφρωση αναφέρομαι. Κανονικά σε επαγγελματίες; Πως γίνεται πρακτικά αυτό; Πόσο κόστισε, αν δε γίνομαι αδιάκριτος; Σε ρώτησαν, αν ήθελες να κρατήσεις την τέφρα;
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Απο αυριο να ανοιξουμε και τα εξης...
"Πως θα θελατε να πεθανει ο σκυλος σας"
"ποια ηταν η τελευταια του λεξη?"
"Ποσο χρονών ηταν οταν πέθανε?"
"Σας στοιχησε πολυ?"
"Μετά το θάντο του σκύλου σας βλέπατε το φάντασμά του?"
"Θα τον θάβατε με το αγαπημένο του παιχνίδι"
"Που πιστευτε πάνε οι σκύλοι μετά τον θάνατο?"

Αισιοδοξα θέματα... :whistle: