Πώς θα τον παχύνω;


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ναι που ειναι το προβλημα?για τον σκυλο ειναι ακομη καλυτερα,ρωτα τον γιατρο σου,η ημερομηνια ληξεως ειναι Minimum η πραγματικη ληξη ειναι στα γιαουρτια μηνες αργοτερα,οσο για τα κρεατα αυτη ειναι η σιτεψη για τον σκυλο,ακομη και εμεις πρεπει να τα τρωμε σιτεμενα,οι αμερικανοι λενε οτι ενα καλο steak πρεπει να σιτεψει 28 μερες εδω τα τρωμε την πρωτη κατι που δεν ειναι καθολου καλο.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν έχω ιδέα για όλα αυτά που λες omarock, παρ' όλα αυτά προτιμώ να μην καταναλώνω ληγμένα ούτε εγώ ούτε κι ο σκύλος μου. Αφέλεια πες το...
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν είπα τέτοιο πράγμα...
(κόλλαγε στην αναφορά σου στους Αμερικανούς και στις minimum ημερομηνίες λήξης των προϊόν
Συμφωνώ..

Οπως σκέφτομαι για τον εαυτό μου έτσι σκέφτομαι και για τον σκύλο μου..,
ληγμένα δεν θα του έδινα ποτε..

Κάποιοι θα το πουν υπερβολή.., κάποιοι ασφάλεια..;):)
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Βρε παιδιά, ξαναδιαβάστε τί είπε ο άνθρωπος.
............ληγμενα γιαουρτια

........παιρνω και απο εναν φιλο που εχει βιολογικο κρεοπωλειο,και τα εχει ολα βακουμ με ημερομηνια ληξεως,μολις ληξουν ερχονται σε εμενα,καθαρο κρεας
Δεν κάνει κάτι κακό. :)


Τωρα βγαζει και το καρφουρ κρεατα για ζωα σε προσφορα.
Δηλαδή;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Βρε παιδιά, ξαναδιαβάστε τί είπε ο άνθρωπος.
Τι δεν καταλαβαμε?:


παιρνω και απο εναν φιλο που εχει βιολογικο κρεοπωλειο,και τα εχει ολα βακουμ με ημερομηνια ληξεως,μολις ληξουν ερχονται σε εμενα,καθαρο κρεας

Δεν κάνει κάτι κακό.
Δεν μιλήσαμε για κακό.., αλλα για θέμα επιλογής..
Ο δικός μου παράδειγμα λίγο αέρα να πάρει η ξήρα τον πειράζει.., είναι ευαίσθητος..
Κοιτάω να επιλέγω πάντα τα πάντα εντως ημερομηνίας..

Για αυτο ειπα..:

Κάποιοι θα το πουν υπερβολή.., κάποιοι ασφάλεια..
:):)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δική μου γνώμη είναι να μην είμαστε υπερβολικοί… ;)

Τι θα πάθει ρε παιδιά ένας σκύλος αν φάει ένα γιαούρτι λίγες μέρες μετά την ημερομηνία λήξης του?
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τίποτα ..., ίσως εμείς τον κάνουμε πιο πολύ ευπαθή..

Αλλα κρέας δεν θα το ρίσκαρα..

Τα γιαούρτια και τα γαλατα δεν είναι ληγμένα, λήγουν πραγματικά πολύ αργότερα..

Αλλα στα κρέατα δεν το διαπραγματεύομαι..

Αν μιλήσω καθαρά προσωπικά χωρίς κανέναν αλλο λόγο ο δικός μου έχει κάνει διάρροια από σκέτο ψωμί..
Οποτε ναι ..., μπορεί να μην πάθει τίποτα μπορεί και όχι..., εφόσον έχω την άνεση να μην του δίνω ληγμένα γιατί να δημιουργήσω μια πιθανή διάρροια και να ρισκαρω..?

Αλλωστε είπα..άλλοι θα το πουν υπερβολή, άλλοι ασφάλεια..;)

Οπως άλλωστε και για τις προσωπικές τους επιλογές στους ιδιους στην καθημερινότητα τους..:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εδώ πολλοί hardcore barfers θάβουν το κρέας στο χώμα και το δίνουν στα σκυλιά τους με σκουληκάκι (extra πρωτεΐνη! :D), τι θα πάθει ο σκύλος αν φάει ληγμένο κρέας?
Στις ξηρές τροφές αλέθουν από πτώματα μέχρι σκ@τα, το βρασμένο κρέας θα βλάψει το σκύλο?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ να σας πω την αλήθεια δεν τα πετάω ούτε τα γιαούρτια ούτε τα γάλατα αν έχουν λήξει μερικές μέρες..... τα γιαούρτια δεν παθαίνουν τίποτα και τα γάλατα οταν χαλάσουν φαίνονται!:) Οχι μονο θα τα τάιζα στο σκύλο, αλλά τα τρώω κι εγώ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαλά αν το πας έτσι στην ζιμπάμπουε τρώνε σκουλήκια για πρωτεΐνη και στην Κίνα ψητές κατσαριδες καραμελωμένες σε σουβλάκι.. τις τρως?
και αν τις φας εγγυάσαι πως δεν θα πάθεις κάτι..
και αν ναι.. ρισκάρεις?

Εεεε δεν λέω ότι θα πάθει κάτι σίγουρα.. αλλα sorry εγώ δεν δίνω ληγμένα κρέατα..

Να σου πω..και ο ανθρωπος σε τέτοιες συνθήκες προσαρμόζεται..
Αλλα υπάρχει λόγος να το κάνει..?
Τότε ας πάμε όλοι να δώσουμε friskies στα σκυλιά μας να τελειώνουμε..
η μάλλον ας πηγαίνουμε όλοι να δίνουμε ληγμένα που τα πετάνε η χασάπηδες και καθαρίσαμε και ανεξοδα κι ολας..(τι οριτζεν και λαλαλακιες)..

Πείτε με υπερβολική..., αλλα sorry εγώ δεν θα συμμετείχα σε συνθήκες πολεμου χωρίς λόγο..:cool:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ελα να σε κερασω σκυλοσοκολατακια..το εχω κανει παντου..και αρεσαν σε ολους!!!1:D:D:D:maria:*demonio*
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Τα γαλακτοκομικά προϊόντα ζύμωσης (βλ γιαούρτια) ο μόνος φόβος που έχουνε όταν περάσει η ημερομηνία λήξης είναι να είναι πιο ξινά.
Το γάλα με ένα βράσιμο καταλαβαίνεις αν έχει πάθει κάτι (κόβει).
Στο κρέας αυτά που ισχύουν για μας δεν είναι αυτά που ισχύουν για τα σκυλιά.

Τα σκυλιά (και εμείς) σε όσο πιο προστετευμένο περιβάλλον ζούνε, τόσο πιο ευάλωτα γίνονται.
Στην τελική πιο επικίνδυνο είναι το στάσιμο νερό που θα πιει από μια λακούβα στη βόλτα.

Η δικιά μου τελευταία έτρωγε λίγο λίγο στην πρωινή της βόλτα ένα ψοφίμι. Κάθε μέρα μπουκωμένη μου ερχότανε με το γουναρικό στο στόμα. :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Kαλά αν το πας έτσι στην ζιμπάμπουε τρώνε σκουλήκια για πρωτεΐνη και στην Κίνα ψητές κατσαριδες καραμελωμένες σε σουβλάκι.. τις τρως?
και αν τις φας εγγυάσαι πως δεν θα πάθεις κάτι..
:confused:
Για barfers εγραψα, βρε Κάτια, που ταΐζουν τα σκυλιά τους με κρέας που έχουν πρώτα θάψει στο χώμα, δεν έγραψα ότι τρώνε οι ίδιοι κρέας με …σκουληκια!
Το θεμα εξαλλου δεν ειναι αν θα ετρωγα εγω ή οι barfers σκουλήκια ή καραμελωμενες κατσαριδες, οπως κανουν οι Ζιμπαμπουανοί ή οι Κινέζοι. :)


(Μου φαίνεται πως τρωω εγω τα ληγμένα γιαουρτια και εσύ το σκάλωμα! :D)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Tο καρφουρ βαζει ολα τα κοματια τα οποια δεν προριζονται για ανθρωπο,δηλαδη αυτη βγαζουν μπριζολες,φιλετα,μπουτια κ.τ.λ τα μικρα ασχημα κομματια κρεας με κανα νευρο η φλεβα,μικρα κοκαλα,λαιμους κοτας,γαλοπουλαςτα συσκευαζει και γραφει επανω κρεας για ζωα,στην Γερμανια το κανουν σχεδον ολα τα σουπερ.
Τα ληγμενα γαλατα πολλες εταιριες τα κανουν ξυνογαλο,κ.α
Διαροια απο ψωμι εχουν πολλα σκυλια αλλα η απο φρεσκο η απο ολικης αλεσεως και κατι παραξενα, μερικα και απο ψωμι του τοστ.
Τα σκυλια μου μερικες φορες γλυφουν τα πολυ μεγαλα κοκαλα για 10 μερες,ειναι για αυτα κατι οπως για εμας τα αλλαντικα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
:confused:
Για barfers εγραψα, βρε Κάτια, που ταΐζουν τα σκυλιά τους με κρέας που έχουν πρώτα θάψει στο χώμα, δεν έγραψα ότι τρώνε οι ίδιοι κρέας με …σκουληκια!
Το θεμα εξαλλου δεν ειναι αν θα ετρωγα εγω ή οι barfers σκουλήκια ή καραμελωμενες κατσαριδες, οπως κανουν οι Ζιμπαμπουανοί ή οι Κινέζοι. :)




(Μου φαίνεται πως τρωω εγω τα ληγμένα γιαουρτια και εσύ το σκάλωμα! :D)

Bρε εννοώντας ότι αν το πάμε με το τι τρώνε οι μεν και οι δε.. δεν θα βγάλουμε άκρη..:rolleyes::D

O ένας τρώει ληγμένα, ο άλλος το σκουληκάκι του..
ο άλλος τις κατσαριδούλες του..
ο άλλος ότι του έρθει..:D
Αντιστοιχα κανουν και με τα σκυλια τους..:)

Είπα ότι είναι θέμα επιλογής απο την αρχη..

Εγώ δεν τρώω σκάλωμα..
Αλλα μεταξύ ληγμένου σκουληκιού θα έτρωγα πιο εύκολα ένα ζωντανό..:eek::D:D:)
 
Last edited: