Ρεύμα


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Πριν λίγο επιστρέφοντας από τη βόλτα δεν πρόλαβα να τραβήξω τον Άρη που πήγε να μυρίσει τη βάση μιας λάμπας του δρόμου, μιας από τις 100άδες ξεκοιλιασμένες σιχαμένες λάμπες που έχουμε στο κέντρο της Θεσ/νίκης που δεν τον αφήνω ποτέ να πλησιάσει και πετάχτηκε πάνω σκούζοντας.

Είμαι σίγουρη ότι τον χτύπησε ρεύμα. Στο λουρί τον είχα, δεν ένιωσα τίποτα, οπότε θέλω να ελπίζω ότι ήταν μικρή η τάση. Ο σκύλος καλά φαίνεται. Πήρα τη γιατρό (που από κει ερχόμασταν την τρέλα μου) και είχε ένα δύσκολο περιστατικό, μου είπε να προσέξω μόνο για ταχύπνοια κ ότι θα κάτσουν μέχρι αργά οπότε αν δω κάτι ανησυχητικό να ξαναπάρω.

Έχει κανείς κατά νου κάτι άλλο που θα πρεπε να προσέξω?

Α η λάμπα για τους Θεσσαλονικείς είναι στη συμβολή Αγ. Σοφίας και Προξ. Κορομηλά. Ναι ναι, δίπλα στο δημοτικό. Πήρα το δήμο αλλά απόκριση ουκ είχα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πριν λίγο επιστρέφοντας από τη βόλτα δεν πρόλαβα να τραβήξω τον Άρη που πήγε να μυρίσει τη βάση μιας λάμπας του δρόμου, μιας από τις 100άδες ξεκοιλιασμένες σιχαμένες λάμπες που έχουμε στο κέντρο της Θεσ/νίκης που δεν τον αφήνω ποτέ να πλησιάσει και πετάχτηκε πάνω σκούζοντας.

Είμαι σίγουρη ότι τον χτύπησε ρεύμα. Στο λουρί τον είχα, δεν ένιωσα τίποτα, οπότε θέλω να ελπίζω ότι ήταν μικρή η τάση. Ο σκύλος καλά φαίνεται. Πήρα τη γιατρό (που από κει ερχόμασταν την τρέλα μου) και είχε ένα δύσκολο περιστατικό, μου είπε να προσέξω μόνο για ταχύπνοια κ ότι θα κάτσουν μέχρι αργά οπότε αν δω κάτι ανησυχητικό να ξαναπάρω.

Έχει κανείς κατά νου κάτι άλλο που θα πρεπε να προσέξω?

Α η λάμπα για τους Θεσσαλονικείς είναι στη συμβολή Αγ. Σοφίας και Προξ. Κορομηλά. Ναι ναι, δίπλα στο δημοτικό. Πήρα το δήμο αλλά απόκριση ουκ είχα.

Παρε την αστυνομια. Δεν γινεται να υπάρχει εκτεθειμένο ηλ. ρευμα ετσι και να μην επιληφθουν όχι απλά άμεσα.... γρηγορότερα και από αμεσα
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Βρήκα μία στο δήμο, μου δωσε την υπηρεσία για τα ηλεκτρολογικά, τους περιέγραψα, είπαν θα πάνε. Ελπίζω όχι αύριο.

Κάτι να προσέξω στο σκυλί κανείς ξέρει? Με έχει φάει η αγωνία...
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Δες την γλώσσα του μήπως έχει έγκαυμα , να τον παρατηρείς μήπως του τρέχουν σαλια, και αν αναπνέει καλά.
Λογικα ήταν πολύ ελαφρύ το σοκ και δεν θα έχει κανένα προβλημα. Περαστικουλια του.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Θενξ Νάσια, για συγκέντρωση υγρών στον πνεύμονα ε? Που κάνει και μέρες να μαζευτεί διαβάζω στο κακό ίντερνετ.. χμμμ... χμμμμμ... Δεν θα κοιμηθώ το βράδυ πάλι... Αυτόν θα κοιτάω... Μπορεί να διαγνωσθεί η συγκέντρωση υγρού με κάποιον non-invasive τρόπο? Υπέρηχο ας πούμε? Να τον πάω αν είναι αύριο πουρνό-πουρνό :oops:
 


Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
Estranged καλησπέρα.

Νομίζω το πήγες πολύ μακριά. Είχα κι εγώ αυτή την εμπειρία πρόσφατα με τον Kyle-άρα. Περπατούσαμε αμέριμνα στο πεζοδρόμιο και πάτησε ο καημένος την μεταλλική βάση του πυλώνα. Τινάχτηκε και τσίριξε. Τον παρακολούθησα όλο το υπόλοιπο βράδυ αλλά όλα κομπλέ. ήταν καθαρά στιγμιαία η δυσφορία του...

Είναι απαράδεκτο όμως με λίγο υγρασία πάνω στις βάσεις να κυκλοφορεί ρεύμα...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Ναι μωρέ, την έχω αυτή την τάση να πάει το μυαλό μου στο χειρότερο δυνατό σενάριο. Ευχαριστώ που με καθησυχάζεις.

Απαράδεκτο δεν είναι απλά. Που δεν ξέρω πόσα λεφτά φάγανε για να αντικαταστήσουν τις λάμπες του κέντρου μ'αυτή την αηδία που κρατήσανε όρθιες ξέρω γω 2-3 χρόνια το πολύ? Που είναι όλες ξεκοιλιασμένες και πιασμένες πρόχειρα με ταινίες από τους γύρω καταστηματάρχες? Άσε με και από τότε που πήρα το σκύλο τις βλέπω καθημερινά και μου γυρνάνε τα μυαλά.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν δεν επαθε κατι εκεινη την ωρα κ για κανα δυο ωρες μετα δεν εχει συμπτωματα περιεργα, η πιθανοτητα να σου παθει κατι εκ των υστερων ειναι μηδενικη.
Το ρευμα συνηθως σκοτωνει ακαριαια οχι μετα απο μερες!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Το κακό ίντερνετ λέει κι άλλα για να μη με αφήσει να ησυχάσω! Και είπα να μη μπω να ψάξω, να μη μπω να ψάξω, να τώρα!
 


Vaggoulas

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
60
3
Volos, Greece
χαχαχα δεν το κατανοώ το σκηνικό που περιγράφεις με τις λάμπες γιατί από Θεσσαλονίκη δεν κατέχω. Αλλά για να έχουν διαρροή ρεύματος ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟΙ μεταλλικοί πυλώνες μιας βδομάδας εδώ στο Βόλο, φαντάσου αυτοί της περιγραφής σου...

Τέλοσπάντων, το θέμα είναι ότι σας χάλασε τη ξενοιασιά της βόλτας και το ζωντανό ταρακουνήθηκε για τα καλά. Εμένα γύρισε να ορμήσει στα σίδερα μετά!! :dohh:

Αλλά όλα καλά....
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
προσωπικα ενα τσεκ την καρδια θα την εκανα ..οταν περναει ρευμα απο το σωμα κοιταμε τον ρυθμο της μετα..
η αντισταση του σωματος αυξανεται οταν το δερμα ειναι ξηρο και ελαττωνεται οταν ειναι υγρο..επισης οσο τελειοτερη ειναι η επαφη και η διαρκεια και οσο μεγαλυτερη ειναι η ταση του ρευματος..

μεγαλη σημασια εχει η συσταση του εδαφους..δαπεδα ξηρα,αμμος,πορσελανη,πετρες,ασφαλτος ειναι καλοι μονωτες..

υγρα δαπεδα,σιδηροπαγες σκυροδεμα ειναι επικινδυνα

τοπικα δες το σημειο επαφης αν εχει κανενα εγκαυμα..αν το βρεις

σε μεγαλη ενταση εχει αρκετα συμπτωματα..

σε εναν ανθρωπο υπαρχει αισθημα συσφιξης στον θωρακα απο τη συνεχη τετανικη συσπαση των θωρακικων μυων..

εχει προκαρδιο αλγος,ασφυκτικα φαινομενα,αιμοπτυση,χαλαση των σφιγκτηρων,αιματουρια,διαταραχες της ορασης και τελικα θανατος απο οξυ πνευμονικο οιδημα..

αν το ατομο επιζησει..ειναι δυνατο να παρουσιασει μετα απο παροδο και μηνων παραλυσεις,μυικες ατροφιες,αυπνια,ιλιγγους,ψυχικες διαταραχες..επισης οπτικες και ακουστικες διαταραχες...

α επισης να πω οτι εχει αναφερθει και θανατος παιδιου που ουρουσε σε ηλεκτρικο αγωγο..και επισης απο αποσταση ενος μετρου απο ηλετροφορο αγωγο απο εκπεμπομενους υδρατμους..

απο το βιβλιο του Επιβατιανου της ιατροδικαστικης και τοξικολογιας ειναι.
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Καλησπέρα, διαβάζοντας το θέμα σου θυμήθηκα περιστατικό πριν λίγους μήνες πάλι στη Θεσσαλονίκη που σκυλί σε λουρί σκοτώθηκε απο ρεύμα σε παρόμοιο περιστατικό και ο συνοδός χτυπήθηκε επίσης.

Σκύλος πέθανε από ηλεκτροπληξία στην παραλία της Θεσσαλονίκης

Θεωρώ απαράδεκτο το ότι δεν πήγαν αμέσως να το διορθώσουν. Εγώ θα καλούσα αστυνομία άμεσα διότι θεωρώ οτι είναι έκθεση σε κίνδυνο απο αμέλεια. Αν δεν το διόρθωναν άμεσα θα το προχωρούσα ακόμη περισσότερο.

Αν δεν τους ενδιαφέρει η ασφάλεια των τετράποδων τι θα πουν όταν ένα παιδάκι χτυπηθεί απο ρεύμα;

Εγώ θα πήγαινα σήμερα να ελέγξω αν διορθώθηκε και αν όχι θα έκανα καταγγελία στην αστυνομία.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Καλησπέρα, διαβάζοντας το θέμα σου θυμήθηκα περιστατικό πριν λίγους μήνες πάλι στη Θεσσαλονίκη που σκυλί σε λουρί σκοτώθηκε απο ρεύμα σε παρόμοιο περιστατικό και ο συνοδός χτυπήθηκε επίσης.

Σκύλος πέθανε από ηλεκτροπληξία στην παραλία της Θεσσαλονίκης

Θεωρώ απαράδεκτο το ότι δεν πήγαν αμέσως να το διορθώσουν. Εγώ θα καλούσα αστυνομία άμεσα διότι θεωρώ οτι είναι έκθεση σε κίνδυνο απο αμέλεια. Αν δεν το διόρθωναν άμεσα θα το προχωρούσα ακόμη περισσότερο.

Αν δεν τους ενδιαφέρει η ασφάλεια των τετράποδων τι θα πουν όταν ένα παιδάκι χτυπηθεί απο ρεύμα;

Εγώ θα πήγαινα σήμερα να ελέγξω αν διορθώθηκε και αν όχι θα έκανα καταγγελία στην αστυνομία.
υπαρχει στο δημο και ο τομεαρχης της αστικης ευθυνης με το επιτελειο του.. πως λεμε με την ορχηστρα του..live παντα :tel:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
ntouli μας έκανες την καρδιά περιβόλι...! Θα τον πάω να τον εξετάσει έτσι κι αλλιώς το απόγευμα.

Το δάπεδο ήταν πλακάκι τσιμεντένιο και δε φάνηκε να ήταν ιδιαίτερα υγρό. Πετάχτηκε ψηλά 2 φορές μέχρι να προλάβω να τον τραβήξω κοντά μου. Δε βρίσκω σημείο εγκαύματος.

IrAr δεν είμαι σίγουρη αν πήγαν ή όχι απευθείας να το διορθώσουν. Θα περάσω σήμερα να τσεκάρω.

Το ξέρω το περιστατικό στην παραλία, έχει κανα χρόνο. Εκεί ο δήμος ισχυρίστηκε ότι δεν έφταιγαν κι ότι υπήρξε βανδαλισμός της επιδαπέδιας λάμπας (τη σπάσαν δηλαδή) κι ότι δεν είχε ειδοποιήσει κανείς. Αν θέλουμε το πιστεύουμε.

Ψάχνοντας χθες πάντως βρήκα περιστατικό θανάτου 18χρονου πριν 2-3 χρόνια που πανηγυρίζοντας την είσοδό του σε σχολή μετά τις πανελλήνιες αγκάλιασε παρόμοια λάμπα και ηλεκτροβολήθηκε.
 
Last edited:


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ntoulis περίμενα ποστ σου (πάντα αναλυτικά σε ιατρικά θέματα) για να έχω το νου μου αν μας συμβεί κάτι παρόμοιο. :)
Μακριά από όλους μας βέβαια, μη το μελετάμε...

Estranged πως είναι ο Άρης; Όλα εντάξει;

Κατά τα λοιπά αυτό που μπορείς εύκολα να κάνεις είναι να στείλεις ένα mail όπου θα λες ότι χθες στο τάδε σημείο συνέβη το τάδε περιστατικό και ακολούθως τηλεφώνησες στο δήμο και συγκεκριμένα στο τηλ.. ... όπου και μίλησες με τον/την τάδε (αν έχεις συγκρατήσει το όνομα) που σου είπε ότι θα έστελνε συνεργείο. Και ότι θα ήθελες εκ νέου να επιστήσεις την προσοχή τους σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που θέτει σε άμεσο κίνδυνο όλους μας μπλα μπλα μπλα και θα τους παρακαλούσες να σε ενημερώσουν για την εξέλιξη του θέματος γιατί είναι σημείο από το οποίο περνάς και εσύ κάθε μέρα και φοβάσαι μπλα μπλα μπλα.
Τα γραπτά μένουν οπότε και εσύ το έχεις στο “συρτάρι” σου αν δεν κάνουν τίποτα αλλά και αυτοί σε περίπτωση που αδιαφόρησαν θα τους κάνει να κινητοποιηθούν. Αν και ειδικά μετά το περιστατικό με την Νέα Παραλία αποκλείεται να αδιαφόρησαν.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι με πια ακριβώς λογική και μετά από ότι συνέβη στο κομμάτι της Νέας Παραλίας που πριν κανένα μήνα παραδώσανε έχουν πάλι λάμπες στο “δάπεδο”;
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ntoulis περίμενα ποστ σου (πάντα αναλυτικά σε ιατρικά θέματα) για να έχω το νου μου αν μας συμβεί κάτι παρόμοιο. :)
Μακριά από όλους μας βέβαια, μη το μελετάμε...

Estranged πως είναι ο Άρης; Όλα εντάξει;

Κατά τα λοιπά αυτό που μπορείς εύκολα να κάνεις είναι να στείλεις ένα mail όπου θα λες ότι χθες στο τάδε σημείο συνέβη το τάδε περιστατικό και ακολούθως τηλεφώνησες στο δήμο και συγκεκριμένα στο τηλ.. ... όπου και μίλησες με τον/την τάδε (αν έχεις συγκρατήσει το όνομα) που σου είπε ότι θα έστελνε συνεργείο. Και ότι θα ήθελες εκ νέου να επιστήσεις την προσοχή τους σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που θέτει σε άμεσο κίνδυνο όλους μας μπλα μπλα μπλα και θα τους παρακαλούσες να σε ενημερώσουν για την εξέλιξη του θέματος γιατί είναι σημείο από το οποίο περνάς και εσύ κάθε μέρα και φοβάσαι μπλα μπλα μπλα.
Τα γραπτά μένουν οπότε και εσύ το έχεις στο “συρτάρι” σου αν δεν κάνουν τίποτα αλλά και αυτοί σε περίπτωση που αδιαφόρησαν θα τους κάνει να κινητοποιηθούν. Αν και ειδικά μετά το περιστατικό με την Νέα Παραλία αποκλείεται να αδιαφόρησαν.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι με πια ακριβώς λογική και μετά από ότι συνέβη στο κομμάτι της Νέας Παραλίας που πριν κανένα μήνα παραδώσανε έχουν πάλι λάμπες στο “δάπεδο”;
ειναι οι λεγόμενες επιδαπέδιες!

estranged κανονισε πώς θα τσεκάρεις οτι ειναι οκ η λάμπα
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Ntoulis περίμενα ποστ σου (πάντα αναλυτικά σε ιατρικά θέματα) για να έχω το νου μου αν μας συμβεί κάτι παρόμοιο. :)
Μακριά από όλους μας βέβαια, μη το μελετάμε...
θελει προσοχη..το ηλεκτρικο ρευμα ειναι υπουλο..

Estranged αυτο με την καρδια το ειπα για να κανει και ενα τσεκ..
στον ανθρωπο συνηθως περναει απο την πυλη εισοδου (χερι) και αν η πυλη εξοδου ειναι το αλλο χερι για παραδειγμα ε επειδη εχει αυτη την πορεια η καρδια κανει μια κοιλιακη μαρμαρυγη μια ασυστολια ανακοπη και τελος..

δεν ειπα οτι εχει αυτα ο σκυλος σου..

επιπλοκες εχει οταν ειναι υψηλης τασης !

εσεις λογικα το πηδηξατε :D δεν ειχατε καποια κλινικη εικονα θορυβωδη που λενε.. δεν ειδες κατι να σε ταραξει..

το τσεκ ειναι καλο να γινει :)
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
ειναι οι λεγόμενες επιδαπέδιες!
Έχεις δίκιο αλλά σε επιδαπέδια και επιτραπέζια χωρίζονται τα φωτιστικά εσωτερικού χώρου, οπότε με το επιδαπέδια εκεί μπορεί να πάει το μυαλό κάποιου που δεν ξέρει για τι ακριβώς μιλάμε και να μπερδευτεί, οπότε προτίμησα την περιγραφική οδό! :)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Enstranged άλλο κακό να μην σας βρει!
Πώς είσαι σίγουρη ότι τον χτύπησε ρεύμα?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU