Ρε, τι θα κάνω με δαύτον;


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλά, σήμερα το Μουφ έκλεψε πολύ κουφό φαΐ! Είχα δει ένα ντοκυμαντέρ πρόσφατα για μια διατροφή vegan που ξεκίνησε ένας καρδιολόγος και προωθεί ο γιος του. Και ναι μεν δεν θέλω να σταματήσω να τρώω κρέατα και γιαούρτια και τυριά, ο τύπος όμως έχει κάτι ωραίες συνταγές, συμπεριλαμβανομένης και μιας για λαχανίδα, δηλαδή το kale που αποτελεί τον υπ' αριθμόν ένα εχθρό των Αμερικανών.

Το kale είναι τραχύ και έχει πολλές βιταμίνες και υποτίθεται πρέπει να το τρώμε, αλλά όλοι θρηνούν ότι δεν τους αρέσει, οπότε είτε το βάσζουνε σε χυμούς φρούτων και λαχανικών, είτε το ξεραίνουνε και το κάνουνε "τσιπς". Ο χορτοφάγος τύπος όμως μας είπε μια ωραία συνταγή: το κόβουμε κομμάτια, πολτοποιούμε από πάνω με τα χέρια μας ένα αβοκάδο, ρίχνουμε και το χυμό μισού λεμονιού, τα ανακατεύουμε όλα με τα χέρια, άντε και λίγο αλάτι κι όξω απ' την πόρτα.

Το έφαγα λοιπόν εκτός των άλλων για μεσημεριανό και άφησα αφελώς το μπωλ με το υπόλοιπο στον πάγκο της κουζίνας, μακρυά, όπως πίστευα, από το Μουφ. Μπα! Ανέβηκε, πήρε το μπωλ και .... καθάρισε το kale, έγλυψε και τα πάντα να τα καθαρίσει κι από δω παν κι οι άλλοι!!

Το Μουφ τρώει λοιπόν και ωμή σαλάτα... Μάλιστα...:rolleyes:
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πήρα τηλέφωνο την κτηνίατρο και είπε πρώτον δεν είναι δηλητηριώδες, δεύτερον καλό να αποφεύγεται και τρίτον να κοιτάζω αν πάθει διάρροια ή αρχίσει να ξερνοβολάει. Εφόσον δεν έφαγε και το κουκούτσι, δεν υπάρχει φόβος για πρόβλημα με το έντερό του.

Για την ώρα πάντως βρίσκεται σε άριστη υγεία, χοροπηδάει και γενικώς μου τα πρήζει.


Edit: Η κτηνίατρος είπε δεν είναι δηλητηριώδες για σκύλους, είναι όμως για πουλιά και γελάδια.
 
Last edited:


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πήρα τηλέφωνο την κτηνίατρο και είπε πρώτον δεν είναι δηλητηριώδες, δεύτερον καλό να αποφεύγεται και τρίτον να κοιτάζω αν πάθει διάρροια ή αρχίσει να ξερνοβολάει. Εφόσον δεν έφαγε και το κουκούτσι, δεν υπάρχει φόβος για πρόβλημα με το έντερό του.

Για την ώρα πάντως βρίσκεται σε άριστη υγεία, χοροπηδάει και γενικώς μου τα πρήζει.


Edit: Η κτηνίατρος είπε δεν είναι δηλητηριώδες για σκύλους, είναι όμως για πουλιά και γελάδια.
Ναι? Εγώ κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να το δίνουμε στα σκυλιά. Πάντως σημασία έχει ότι το Μουφ είναι καλά :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.891
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εχω κάνει κι εγώ kale (που το Γοογλε το μεταφράζει σαν "λάχανο" που δεν είναι ακριβώς) και ο Κούκης τρώει τα κολοκυθάκια, τις ντομάτες και το καρότο και αυτό ούτε να το μυρίσει! :mad:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, εννοείται ότι δεν πρέπει να το δίνουμε στα σκυλιά αφού είναι τοξικό και μπορεί να κάνει διάρροια και εμετούς, αλλά ευτυχώς δεν είναι θανατηφόρο δηλητήριο για τους σκύλους. :)

Πρέπει πάντως να προσέχω διότι από αύριο ξεκινάω τους χυμούς λαχανικών...
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Να προσέχεις, να προσέχεις...

(απορία: έχεις σκεφτεί να γραφτείς σε φόρουμ - αν υπάρχει, που σιγά μη δεν υπάρχει - με συνταγές κλπ?)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Update: και φυσικά χαμπάρι δεν πήρε ο τσομπάν κιοπέκ! Μια χαρούλα είναι και ορεξάτος όπως πάντα, σήμερα θρηνούσε διότι ήθελε να μου φάει τα χορτοφαγικά λαζάνια με τόφου και ένα εκατομμύριο λαχανικά, πλην όμως φευ!

Υπάρχουν φόρα με συνταγές αλλά βαριέμαι. Βάζω συνταγές άλλων στο Φατσοβιβλίο και άρχισαν να παραπονούνται οι συνάδελφοί μου ότι κάθε φορά που τ' ανοίγουν, βλέπουν τι βάζω και πεινάνε και μετά πάνε και τρώνε με δώδεκα μασέλες!
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Μια απο τα ίδια,ο δικός μου "απατεώνας" με παρακολουθεί όταν τσιμπάω κάτι κρυφά μετά έρχεται και μου μυρίζει το στόμα να δεί τι λιχουδιά έφαγα. Αλλά όπως λέει η παροιμία το έξυπνο πουλί απο τη μύτη πιάνεται,
τις προάλες έτρωγα λουκάνικα και έπινα λίγο τσίπουρο (αυτό που αναφλέγεται). Με το που με μύρισε έγινε λαγός, έκανε κωλοτούμπες στο κρεβάτι του, απο τότε το σκέφτεται πρίν με παρακολουθήσει να μασουλάω:cool:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λέω να μην αρχίσω νήμα με το τι ΔΕΝ τρώει το Μουφ, οπότε συνεχίζω εδώ. Εννοείται ότι το Μουφ τρώει τ' άντερά του από φρούτα, σάλτσες, πουρέδες, κλπ. Σήμερα όμως έβαλε κάποια όρια. Εδώ και μερικές μέρες έχω ξεκινήσει και δοκιμάζω κάτι περίεργες χορτοφαγικές συνταγές και είπα να φτιάξω ένα shake φρούτων με το καινούριο μίξερ που μοιάζει να έχει πάρει αναβολικά (είναι 1850 Βατ νομίζω). Φυσικά το Μουφ στρώθηκε από κάτω να περιμένει, έλα όμως που τελικά του τα χάλασαν τα συστατικά: δυο αχλάδια, ένα πράσινο μήλο και, δυστυχώς για το Μουφ, ένα κομματάκι τζίντζερ! Το όλον μπαίνει στο ψυγείο και μετά το πίνω, οπότε είπα να δώσω το άδειο ποτήρι στο Μουφ να γλύψει τα υπόλοιπα, ως συνηθίζει. Πλησίασε δειλά-δειλά, του μύρισε η τζίντζερ, που όντως το έκανε κάπως καυτερό, και σηκώθηκε και βγήκε απ' το δωμάτιο αηδιασμένο και τώρα στρώθηκε δυο δωμάτια παρακάτω!! :rolleyes: