ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΣΕ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ


tsoupra91

New Member
28 Ιουλίου 2009
2
0
32
drama, hellas
ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΣΚΥΛΑΚΙΑ (ΠΧ ΤΡΕΝΟ, ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ, ΤΑΞΙ) ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΜΕ ΤΡΕΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΤΣΑΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΑΚΙ ΤΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΕΣ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΑΞΙΤΖΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙ ΤΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΙΤΣΕΣ??? ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΨΕ 2 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΩΡΕΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΜΕΝΑ) ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ??? ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ...ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
ειναι μια κοινώτικη όδηγεια για όλλα τα μεσα μαζικής μεταφοράς που επίτρεπει σε όλλα τα ζώα μίκρου μέγεθουν να ταξίδεβουν μέσα σε κλούβι δίαστασεων εως , δεν θύμαμε ?? . Εξαιρουνται σύλοι συνόδοι . Άρα την αλλή φορά μπαίνεις και λες Αόματος βόηθηστε τον αόματο έλα μητσάκο μου ανθρωποι μάτια έχω και κόσμο δεν βλαίπω :D:D:D
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΣΚΥΛΑΚΙΑ (ΠΧ ΤΡΕΝΟ, ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ, ΤΑΞΙ) ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΜΕ ΤΡΕΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΗΤΣΑΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΑΚΙ ΤΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΕΣ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΑΞΙΤΖΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙ ΤΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΙΤΣΕΣ??? ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΨΕ 2 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΩΡΕΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΜΕΝΑ) ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ??? ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ...ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.
Aυτά που λες αναφέρονται μονο σε μικρόσωμα σκυλιά. Τα ανω των 10 κιλών (δεν τολμώ να πω μεγαλόσωμα) πάνε πάντα οσαν αποσκευές (στο αεροπλάνο). Σε ταξί δεν ξέρω να μπαίνει κανένα αν δε θέλει ο οδηγος. Για το τρένο οι εμπειρίες διιστανται....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Στα αεροπλάνα ισχύει αυτό που λέει η Πηγή για μέσα στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Σε όσες εταιρείες ρώτησα για υπερατλαντικά ταξίδια ισχύει ο σκύλος ως αποσκευή. Τώρα μάλιστα που ήρθα στην Ελλάδα, είχανε χάσει όλες τις αποσκευές όλων των επιβατών από Αμερική και Καναδά. Η μόνη που δε χάθηκε ήταν το κλουβί με το σκύλο ενός τυπά από τον Καναδά! Ήταν τρεις το πρωί και άνοιξε την πόρτα να βγει ο σκύλος που ήταν τελείως ζαβλακωμένος από το ταξίδι και έκλαιγε πού και πού! Εν τω μεταξύ να έχουν γράψει πάνω στο κλουβοειδές ονόματα και διευθύνσεις λες και ήταν αεροπορικό γράμμα! Το λυπήθηκα πολύ το κακομοίρικο και δε νομίζω να φέρω το Μουφ σε τέτοια κατάσταση εκτός κι αν ταξιδέψω ποτέ με υπερωκεάνειο (που δεν είναι κακή ιδέα).
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΕΣ.
Kάθε αεροπορική εταιρία έχει δικά της κριτήρια ανάλογα τα κιλά.
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΑΞΙΤΖΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΣΤΟ ΤΑΞΙ ΤΟΥ.
Από radio taxi σου χρεώνουν παρα πάνω το pet.
Ωστόσο υπάρχουν ειδικά taxi που δέχονται και pet.


Μην γράφεις με κεφαλαία!!:)
 


tsoupra91

New Member
28 Ιουλίου 2009
2
0
32
drama, hellas
Παιδιά σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις αλλά το μόνο που μου έχει τύχει είναι στο λεωφ να μου τον βάλουν για δυο ώρες στις αποσκευές και τρελάθηκα...το μικρό μου έπαθε κατάθλιψη....όλη μέρα δη είχε όρεξη για τίποτα....στεναχωρέθηκα πολύ.... όλη μέρα δη είχε όρεξη για τίποτα....στεναχωρέθηκα πολύ....σε τρένο και ταξί δη είχα κανένα πρόβλημα...με άφησαν να τον έχω και έξω από το κλουβί... και όταν ρώτησα σε αεροπορική εταιρία είπαν ότι αν είναι μικρόσωμο δη μπαίνει στις αποσκευές...αλλα στο λεωφ έχω αυτό το χαζό πρόβλημα...δυστυχώς....

______________

Admin: Η δημοσίευση διορθώθηκε.
Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ.
 




stilbh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
48
0
Στυλίδα Φθιώτιδας
Η Krina με πρόλαβε:)
Βγήκε τώρα αεροπορική εταιρία μόνο για σκύλους!
Μάλιστα πολλοί Γερμανοί με χιούμορ προσπαθούσαν να μαντέψουν
το όνομα και λέγανε μήπως θα λέγεται "Γουφ-hansa";:p

Κι εγώ πολύ θα το ήθελα να μπορώ να παίρνω το σκύλο μου
στα μέσα μαζικής μεταφοράς, αλλά πρέπει να σεβόμαστε και
αυτούς τους ανθρώπους που τους φοβούνται ή που τους
"σιχαίνονται" (όπως λένε). Πιστεύω πως όσο πιο καλή εικόνα
δίνεις με το σκύλο σου στους άλλους, τόσο λιγότερα
δικαιώματα τους δίνεις για παράπονα.
 








galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Hooooooo-ah-hooooo
αχαχαχαχαχαχαχαχα, αυτο το ελεγε η γιαγια μου, μια φορα που της ειχε μασησει ο γερμανικος ενα σκαμνι
(σε συνδιασμο βεβαια με χερια στο πλαι του κεφαλιου και στερεοτυπες κινησεις που παρεπεμπαν σε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη, η Ηλεκτρα )
:D
 




killah

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
149
22
Αθήνα-Κυψέλη
Παντως χθες μετεφερα την killah με ραδιοταξι χωρις κουτι και φιμωτρο. Καθεται πολυ ησυχα στα ποδια του συνοδηγου. Σαφως ειπα στην τηλεφωνητρια οτι η μεταφορα θελω να γινει ετσι και ρωτηθηκε ο ταξιτζης. Το περιεργο για την ελληνικη πραγματικοτητα ειναι οτι και οι δυο οδηγοι δεν μου πηραν τα extra 3 euro επειδη ηταν ησυχη (ροχαλιζε λιγο σε καποια φαση αλλα δεν μας το χρεωσαν...:D).
Εξεπλαγην ευχαριστα απο το οτι δεν το ειδαν εμπορικα και τυπικα. :)
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
τι να σας πω,εγω μαλλον ειχα θρασος,οσα χρονια ζουσα στην Αθηνα,εβαζα το σκυλι στο box σταματουσα ταξι και απλως εμπαινα μεσα,ποτε κανενας δε μου ειπε τιποτα,καποιοι δεν το καταλαβαιναν καν:D
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αλλά πρέπει να σεβόμαστε και
αυτούς τους ανθρώπους που τους φοβούνται ή που τους
"σιχαίνονται" (όπως λένε). Πιστεύω πως όσο πιο καλή εικόνα
δίνεις με το σκύλο σου στους άλλους, τόσο λιγότερα
δικαιώματα τους δίνεις για παράπονα.
Λυπάμαι.... αλλά διαφωνώ εντελώς με την πρώτη πρόταση ενώ συμφωνώ απόλυτα με την δεύτερη. Η φύση της οποίας είμαστε μέρος δεν αποτελείται μόνο απο εμάς. Μέρος της φύσης είναι και τα ζώα, τα φυτά κλπ.

Άνθρωποι που ''φοβούνται ή σιχαίνονται'' κάτι απο αυτά έχουν σίγουρα μια διαταραγμένη σχέση με το γύρω περιβάλλον και πιθανά προβλήματα με κάποιο κομμάτι του εαυτού τους.

Μπορώ να σεβαστώ έναν άνθρωπο που γνωρίζει ότι έχει πρόβλημα και προσπαθεί να το αντιμετωπίσει.Αλλά δεν μπορώ με τίποτα να σεβαστώ κάποιον που την αδυναμία του την έχει κάνει προτέρημα και καμαρώνει γιαυτή.
 




Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Αν καμαρώνει ναι, αλλά αν φοβάται πραγματικά τα σκυλιά ...
Έχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους ανθρώπους.
Κι εγώ φοβάμαι τις κατσαρίδες και ο άντρας μου με δουλεύει χοντρά κι έχει δίκιο... το πρόβλημα είναι καθαρά ψυχολογικό και δικό μου. Δε μου φταίει κανείς άλλος.

Σίγουρα κάποιοι άνθρωποι που φοβούνται τα σκυλιά είχαν στην παιδική τους ηλικία κάποιο άσχημο περιστατικό, αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν χρειάζονται ψυχολόγο για να αντιμετωπίσουν τις φοβίες τους.

Γνωρίζω όμως και μια κοπέλα η οποία έχει αλλεργία στο δέρμα του σκύλου και αυτό είναι κάτι που σέβομαι ακριβώς επειδή δε μπορεί να κάνει τίποτε για αυτό.
 


stilbh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2009
48
0
Στυλίδα Φθιώτιδας
Δεν είναι απαραίτητο να τους έχει συμβεί κάποιο άσχημο περιστατικό.
Εσύ π.χ. χρειάζεσαι ψυχολόγο επειδή φοβάσαι τις κατσαρίδες; Δε νομίζω.
Απλά είναι κάτι που δε μπορείς να ελέγξεις. Αν και το γνωρίζεις όμως
δε σημαίνει ότι εγώ πρέπει να φέρω μια κατσαρίδα δίπλα σου ! :D
Εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να τους σέβομαι, ίσως επειδή έχω και μεγάλο
σκύλο, που μπορεί να προκαλέσει πιο εύκολα φόβο, από ότι ένα μικρό γλυκούλι σκυλάκι.