ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
κεφιρ

η ρότι όπως πάντα καταρτισμένη θεωρητικα

Ναι είναι πολύ πολύτιμο για τους καυακάσιους.αλλά και η σύγχρονη διατροφολογία το αναγνωρίζει και αυτή τη στιγμή γίνονται πάρα πολλές έρευνες για την αντικαρκινική του δράση.

Καλλιεργώ χρόνια και μπορώ να πω με σιγουριά ότι έχω τέλειες κενώσεις ότι κι αν φάω. και έχω την εντύπωση πως μπορώ να φάω και προκες χωρίς πρόβλημα.

Η γεύση είναι ένα θέμα αλλά όταν μάθεις να το φτιάχνεις μπορείς να την κατευθύνεις πρός λιγότερο ξινές περιοχές. Πράγμα που γίνεται ούτως ή αλλως με την προσθήκη λόγι πριν το φας γλυκαντικών όπως πετιμέζι ή βυσσινάδα.

Στα σκυλιά δίνω λίγο πού και πού αλλά τους αρέσουν περισσότερο οι αποξηραμένοι κόκκοι κεφίρ (όχι το γιαούρτι δηλαδή αλλά η μαγιά του)


Υπάρχει σελίδα με την χημική ανάλυση του κεφίρ όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κάνει μια έρευνα. Γενικά είναι πλούσιο σε γαλακτοβάκιλλους-μαγιές και απουσιάζει πλήρως η λακτόζη.

Δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ότι κάνει πολύ καλό στο σκύλο αλλά τα δικά μου δεν έχουν πάθει τίποτα ακόμα. το τελευταίο που έθαψα ήταν 17 χρονών όπότε σίγουρα δεν του έκανε κακό.
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
ελαιόλαδο

Κατά κανόνα η ξηρά τροφή και οι κονσέρβες από επώνυμες εταιρείες, είναι η καλύτερη διατροφή. Όμως ρύζι, κιμάς, κοτόπουλο, μοσχάρι ,αρνί, γάλα (όχι πάντα) μπορούν να αποτελούν συμπλήρωμα ή εναλλακτικές λύσεις. Όχι κόκκαλα, όχι πατάτες. Ψάρι και αυγό, μια φορά την εβδομάδα. Πάντα αλάτι (με εξαίρεση τα καρδιοπαθή ζώα) και ωμό ελαιόλαδο. Τρία γεύματα για ηλικίες κάτω των 6 μηνών ημερησίως, και 1-2 γεύματα για μεγαλύτερες ηλικίες.

Αυτό είναι απο το σάιτ του συνδέσμου κτηνιάτρων αττικής. Και ναι μεν χάρηκα που βρήκα αναφορά στο ελαιόλαδο και μάλιστα θετική,ένεκα ω-3 λιπαρά οξέα πιστεύω

αλλά πάντα αλάτι ? εσείς τι λέτε?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κατά κανόνα η ξηρά τροφή και οι κονσέρβες από επώνυμες εταιρείες, είναι η καλύτερη διατροφή.


?????????????????:eek::eek::eek:


Όμως ρύζι, κιμάς, κοτόπουλο, μοσχάρι ,αρνί, γάλα (όχι πάντα) μπορούν να αποτελούν συμπλήρωμα ή εναλλακτικές λύσεις. Όχι κόκκαλα, όχι πατάτες. Ψάρι και αυγό, μια φορά την εβδομάδα. Πάντα αλάτι (με εξαίρεση τα καρδιοπαθή ζώα) και ωμό ελαιόλαδο. Τρία γεύματα για ηλικίες κάτω των 6 μηνών ημερησίως, και 1-2 γεύματα για μεγαλύτερες ηλικίες.
Επιεικώς απαράδεκτα ..:eek::eek:

Πέρα από την καλύτερη επιλογή που θέτει στην πρώτη επιλογή την ξήρα....
Το αλάτι δεν προσφέρει πουθενά σε κανέναν οργανισμό τίποτα πέρα από τους υποτασικούς ανθρωπους..

Σε λίγο θα μας πει πως και η σοκολάτα κάνει καλο στα σκυλιά...
Ουδέν σχόλιο για τα παραπάνω..:cool:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Oι περισσότερες ενδεδειγμένες διατρoφες από τους γιατρούς είναι τα φαγητά να είναι σχεδόν ανάλατα..
Tο θέμα των ηλεκτρολυτών ταχτοποιείτε μονο του στον οργανισμό όταν είναι υγιής..
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
?????????????????:eek::eek::eek:




Επιεικώς απαράδεκτα ..:eek::eek:

Πέρα από την καλύτερη επιλογή που θέτει στην πρώτη επιλογή την ξήρα....
Το αλάτι δεν προσφέρει πουθενά σε κανέναν οργανισμό τίποτα πέρα από τους υποτασικούς ανθρωπους..

Σε λίγο θα μας πει πως και η σοκολάτα κάνει καλο στα σκυλιά...
Ουδέν σχόλιο για τα παραπάνω..:cool:
Φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στον "συνδεσμο κτηνιάτρων μικρών ζώων αττικής" γιατί ίσως να κάνω λάθος αλλά μοιάζει να αναφέρεσαι σε εμένα.

εντωμεταξύ είναι μεν σύνηθες στην ελλάδα μέχρι και οι επισημοι φορείς να λένε βλακείες αλλά και "ουδέν σχόλιον" πιστεύω πως είναι λάθος

σε τελευταία ανάλυση τουλάχιστον αυτοί στον σύνδεσμο έχουν και περγαμηνές με την βούλα του κράτους ότι είναι κτηνίατροι-άρα οι αρμόδιοι για αυτά τα θέματα

Πάντως αλάτι στον σκύλο και εμένα εντύπωση μου κάνει... και που θα έβρισκε αλάτι αν δεν έμενε με ανθρώπους? ο λύκος που βρίσκει αλάτι?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nαι δεν αναφερόμουν σε σένα ..sorry αν έδωσα αυτήν την εντύπωση..;)

Ξήρα τροφή να αναφέρεται ως καλύτερη επιλογή ..,μονο από το στόμα καταρτισμένου επιστήμονα δεν μοιαζέι να έχει ειπωθεί ..,από κάνα έμπορα.. ,ίσως..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ούτε εγώ συμφωνώ με το κείμενο που έβαλε ο φίλος μας Chihuahua.
Πιστεύω πως η ξηρά τροφή είναι ότι χειρότερο μπορείς να δίνεις στον σκύλο σου.
Λένε όχι στα κόκκαλα...για ποιό λόγο; Ο λύκος μήπως δεν τρώει κόκκαλα και την βγάζει με φρουτόκρεμα;;
Το αλάτι πιστεύω πως μπορείς να βάζεις ελάχιστο σε μαγειρευτό φαγητο 1 φορά στις 15 μέρες η στις 30. Προσωπικά δεν βάζω ποτέ.

Για το ελαιόλαδο δεν γνώριζα οτι δεν είναι και τόσο καλό για τον σκύλο, απ'ότι λένε και τα παιδιά. Εγώ του βάζω καθημερινά 1 κουτ. σούπας στο φαγητό του.

Για το μουρουνέλαιο τι λέτε;;

 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ευχαριστώ Μάκη.
Σε περίπτωση που δίνω μουρουνέλαιο 1 φορά την βδομάδα 1 κουτ. σουπας για 1 μήνα και μετά μαχαίρι για 3 μήνες π.χ., μπορεί να πάθει υπερβιταμίνοση;
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Να δω πως θα το πάρει το μουρουνέλαιο. Μάχη θα δώσεις. Ελπίζω πάντως με μια φορά την εβδομάδα πως δε θα προφτάσει να το σιχαθεί τόσο.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Δεν έχει πρόβλημα. Παλιά του έδινα 1 φορά την βδομάδα αλλά το έκοψα και σκέπτομαι να το ξαναρχίσω.
Μέσα στο κιμαδάκι με τριμένο καροτάκι/αγγουράκι μια χαρά το καταβροχθίζει :D:D
Πήρα υγρή μορφη όχι κάψουλα.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πάντως αλάτι στον σκύλο και εμένα εντύπωση μου κάνει... και που θα έβρισκε αλάτι αν δεν έμενε με ανθρώπους? ο λύκος που βρίσκει αλάτι?
Απο το αιμα των θυραματων του!
Αν δινεις τακτικα αιμα, δεν χρειαζεται να δωσεις καθολου αλατι- σε περιπτοση που ταιζεις τον σκυλο σου BARF.

Εγω μουρουνελαιο δεν θα εδινα- λινελαιο και σολομελαιο ειναι και αυτα παρα πολυ πλουσια σε Ω3- αλλα χωρις το φοβο για υπερβιτμηνοση Α.
 












YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Κάτσε γιατί θα τρελλαθώ. Άντε το σησαμέλαιο, το λινέλαιο και το καρυδέλαιο που τα βρίσκεις. Μη μου πεις στο σούπερμάρκετ γιατί θα φρικάρω που θέλω να λέγομαι και νοικοκυρά, τρομάρα μου:D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κάτσε γιατί θα τρελλαθώ. Άντε το σησαμέλαιο, το λινέλαιο και το καρυδέλαιο που τα βρίσκεις. Μη μου πεις στο σούπερμάρκετ γιατί θα φρικάρω που θέλω να λέγομαι και νοικοκυρά, τρομάρα μου:D
:D:D:D

Σε καταστηματα με υγιεινες διατροφες!!

Σησαμελαιο μπορει να βρεις πια και σε μεγαλα ΣΜ- στο ραφι με τα διαφορα υλικα για να φτιαχνεις κινεζικο φαι!