Σεξουαλικές ορμές


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλησπέρα σας!εχουμε ένα πρόβλημα με τον Μαιλο ..είναι στειρωμένος αλλά παντα καβαλάει μαξιλάρια κ κουβέρτες αλλά μέχρι πριν λίγες μέρες το έκανε για λίγη ώρα..κ συνήθως από την χαρά του,που ετρωγε που γυρνούσε από την βόλτα κτλ.
Τις τελευταίες 10 μέρες κοιμαται κ ξυπνάει με ορέξεις μέχρι που χθες είχε μόνιμη στύση,δυσκολία κ στην βόλτα,κ είναι μόνο το καβάλο εξω..πήγαμε στον κτηνίατρο,νερό κρυο,ζάχαρο νερό κ κορτιζόνη,μακρυά από πάρκα κ βλέπουμε..έχετε ζήσει καποια αντίστοιχη περίπτωση;κ τί κάνατε;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Στο παρελθόν σε καταφύγιο που πήγαινα υπήρχε σκύλος με αυτο που περιγράφεις. Πριαπισμός νομίζω λεγεται όπως και στο άνθρωπο είναι η μόνιμη διέγερση/στύση για πολλές ώρες. Είναι επωδυνο και εαν δεν καταπολεμηθει με φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να γίνει χειρουργείο. Θυμάμαι επίσης οτι ο κτηνίατρος ήταν κάθετος οτι δε θα έπρεπε να υπάρχει τίποτα μέσα στο κλουβί που θα του δημιουργούσε την έξαψη να καβαλήσει. Δυστυχώς η συνήθεια κάποιων σκύλων στο καβάλημα εάν δε σταματάει και γίνει καθημερινότητα μπορεί να οδηγήσει σε αυτό το πρόβλημα.
 
  • Sad
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Στο παρελθόν σε καταφύγιο που πήγαινα υπήρχε σκύλος με αυτο που περιγράφεις. Πριαπισμός νομίζω λεγεται όπως και στο άνθρωπο είναι η μόνιμη διέγερση/στύση για πολλές ώρες. Είναι επωδυνο και εαν δεν καταπολεμηθει με φαρμακευτική αγωγή θα πρέπει να γίνει χειρουργείο. Θυμάμαι επίσης οτι ο κτηνίατρος ήταν κάθετος οτι δε θα έπρεπε να υπάρχει τίποτα μέσα στο κλουβί που θα του δημιουργούσε την έξαψη να καβαλήσει. Δυστυχώς η συνήθεια κάποιων σκύλων στο καβάλημα εάν δε σταματάει και γίνει καθημερινότητα μπορεί να οδηγήσει σε αυτό το πρόβλημα.
Έχω στεναχωρηθεί πολύ με αυτό.οταν τον βρήκαμε ηταν δέκα μηνών και νομιζα οτι θα παθει κάτι με τις τόσες ορέξεις κ έτσι επισπεύσαμε την στείρωση.μειωθηκε κατα 80% και το έκανε για πολύ λίγο μέσα στην μέρα.ευχομαι να ηρεμησει ,τα μάζεψα όλα μαξιλάρια κουβέρτες .ελπιζω να μην φτάσουμε στο χειρουργείο.
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
92
195
47
Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί στο Σπόρο πέρυσι, αν και στειρωμενος, χωρίς να έχει όμως ορέξεις ή να καβαλάει. Ξαφνικά ένα βράδυ παρατήρησα πως ήταν σε διέγερση, γεγονός που διατηρήθηκε μέχρι το επόμενο πρωί οπότε και κατά τύχη, απ' ότι μου είπε ο γιατρός, μπήκε μέσα λόγω κρύου. Οι οδηγίες ήταν κρύο νερό ή ξυλοκαΐνη τοπικά. Θυμάμαι τον έβαζα μέσα στη μπανιέρα και άρχιζα να τον βρέχω στην περιοχή με το τηλέφωνο του ντους. Και τα δύο είχαν αποτελεσμα. Επαναλήφθηκε το ίδιο κάποιες φορές κοντά κοντά αλλά μετα δεν έχει ξαναγίνει. Ευτυχώς δε χρειάστηκε κάτι άλλο.
 
  • Like
Reactions: Mava and Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πολύ σημαντικό το κρύο νερό. Ίσως το πιο σημαντικό τις πρώτες ώρες. Και σε στενή συνεργασία με τον κτηνίατρο γιατί δεν είναι απλό εάν παραμείνει και άλλα 24ωρα. Δεν εχει να κάνει με σεξουαλική ορμή και εννοείται οτι πρέπει να κόψει τη συνήθεια του καβαλήματος. Ευχομαι γρήγορα περαστικά.
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί στο Σπόρο πέρυσι, αν και στειρωμενος, χωρίς να έχει όμως ορέξεις ή να καβαλάει. Ξαφνικά ένα βράδυ παρατήρησα πως ήταν σε διέγερση, γεγονός που διατηρήθηκε μέχρι το επόμενο πρωί οπότε και κατά τύχη, απ' ότι μου είπε ο γιατρός, μπήκε μέσα λόγω κρύου. Οι οδηγίες ήταν κρύο νερό ή ξυλοκαΐνη τοπικά. Θυμάμαι τον έβαζα μέσα στη μπανιέρα και άρχιζα να τον βρέχω στην περιοχή με το τηλέφωνο του ντους. Και τα δύο είχαν αποτελεσμα. Επαναλήφθηκε το ίδιο κάποιες φορές κοντά κοντά αλλά μετα δεν έχει ξαναγίνει. Ευτυχώς δε χρειάστηκε κάτι άλλο.
Ευχαριστώ πολύ!κι εγώ εισα μια βελτίωση το πρωί με το κρυο νερό αλλά μετά από καμία ώρα πάλι τα ίδια.θα το κάνουμε κ το βραδυ γιατί λείπω στην δουλειά ..ελπιζω να φύγει σε κάνα δυο μερες
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Πολύ σημαντικό το κρύο νερό. Ίσως το πιο σημαντικό τις πρώτες ώρες. Και σε στενή συνεργασία με τον κτηνίατρο γιατί δεν είναι απλό εάν παραμείνει και άλλα 24ωρα. Δεν εχει να κάνει με σεξουαλική ορμή και εννοείται οτι πρέπει να κόψει τη συνήθεια του καβαλήματος. Ευχομαι γρήγορα περαστικά.
Ευχαριστώ πολύ