Σερβια


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Ηξερα οτι η πολυπαθη Σερβια ηταν προηγμενη κυνολογικα και αρκετα σε σχεση με την χωρα μας.

Να ξεκαθαρισω οτι το σκυλι μου ειναι απο εκτροφειο της Σερβιας.Δεν με ενδιαφερει επειδη ειναι απο την συγκεκριμενη χωρα,ουτε την υπερασπιζομαι...προκαταλαμβανω τυχον ερωτησεις.Εψαξα διαφορα εκτροφεια,κατεληξα σε αυτο απο την Σερβια (υπαρχουν και καλυτερα,το γνωριζα αυτο) με καλυπτε αρκετα και προχωρησα στην αγορα.

Δεν ηξερα ομως οτι εχει σε τοσες διαφορετικες φυλες,τοσο καλα και φημισμενα εκτροφεια...μερικα απο τα οποια ειναι παγκοσμιου φημης!

Επισης οι εκθεσεις της ειναι πολλες και με ειδικες εκθεσεις για μολοσσοειδη,κατι που στην χωρα μας ειναι αγνωστο.

Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας για την συγκεκριμενη χωρα και το κυνολογικο της επιπεδο...ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες.:)

*προλαμβανω.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να σου πω... δεν ξέρω τι έχει η Σερβία, δεν έχω ιδέα για την ακρίβεια. Θεωρώ ότι αν κάποιος θέλει top σκύλο εκθεσιακής ποιότητας οφείλει να ψάξει το καλύτερο - είτε βρίσκεται στην Ελλάδα είτε σε άλλη χώρα.
Αν κάποιος θέλει απλό pet, γιατί να μη στηρίξει κάποιον απ' τους αρκετούς καλούς εκτροφείς της χώρας μας? (Με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν τέτοιοι, της φυλής που τον ενδιαφέρει).
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Αν και δεν καταλαβαίνω την σημασία του συγκεκριμένου θέματος, αν δηλαδή απλά προσπαθούμε να δούμε πόσο πιο πίσω είμαστε εμείς οι Έλληνες, θα απαντήσω ακριβώς επειδή θέλω να δω που το πας!
:)

Έχω παίξει σε εκθέσεις στην Σερβία και οφείλω να πω πως οι Σέρβοι έχουν ένα αξιοπρεπές, άνω του μετρίου, επίπεδο σκύλων σε σχεδόν όλες τις φυλές. Έχει δηλαδή μια αξία να πάει κανείς σε μια έκθεση εκεί για να δει καλής ποιότητας σκυλιά!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγω ξερω πως στη Σερβια υπαρχουν εκτροφεια φυλων που δεν υπαρχουν στην Ελλαδα.
Για εκθεσεις δεν ξερω, γιατι δεν πηρα σκυλο γι αυτο το λογο, επομενως, δεν εχω παει. Στο περιοδικο που αγοραζω μηνιαιως για σκυλια, παρατηρω πως υπαρχουν πολλες εκθεσεις, για διαφορες φυλες, σε πολλες πολεις της Σερβιας.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Αν και δεν καταλαβαίνω την σημασία του συγκεκριμένου θέματος, αν δηλαδή απλά προσπαθούμε να δούμε πόσο πιο πίσω είμαστε εμείς οι Έλληνες, θα απαντήσω ακριβώς επειδή θέλω να δω που το πας!
:)

Έχω παίξει σε εκθέσεις στην Σερβία και οφείλω να πω πως οι Σέρβοι έχουν ένα αξιοπρεπές, άνω του μετρίου, επίπεδο σκύλων σε σχεδόν όλες τις φυλές. Έχει δηλαδή μια αξία να πάει κανείς σε μια έκθεση εκεί για να δει καλής ποιότητας σκυλιά!
δεν το παω πουθενα Προμηθεα.Απλα νομιζα οτι η Σερβια ητα πιο μετρια κυνολογικα και τους τελευταιους μηνες διαπιστωνω οτι δεν ειναι ετσι και ειναι πολυ καλυτερα.

Απλα το εγραψα σαν θεμα,για να μου πουν καποιοι εμπειροτεροι αν το νομιζω ή αν οντως η Σερβια ειναι -οπως ειπες και σε ευχαριστω- πιο μπροστα απο εμας.Καμια σχεση και καμια συγκριση ως προς την Ελλαδα για να πω αλλη μια φορα..."να κοιταξτε τι σκατα που ειμαστε.."-σε καμια περιπτωση.

Ηθελα να δω αν η σκεψη μου ως προς την συγκεκριμενη χωρα ειναι σωστη ή λαθος.
 




S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Και φαναταστειτε να μην υπηρχε και ο πολεμος την δεκαετια του 90', πραγματα που βλεπουμε τωρα να κανουν (ztp,ipo,ειδικες με τοπ σπεσιαλιστες) θα τα ειχαν κανει 10-15 χρονια πριν.