Σιτρονέλα




ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
Γειας σας αυτο το προιον κανει για τον σκυλακι?Korres Μύρτιλο & Σιτρονέλα .
καλησπερα.Το συγκεκριμένο προϊόν το χρησιμοποιώ για μένα.Δε μπορώ να σου πω ότι ειναι και τόσο αποτελεσματικό απλα δεν αντέχω τη μυρωδιά της σιτρονελας(αυτό δε μυριζει καθολου).Θα σου πρότεινα να πάρεις το antiphlebotom citro από κάποιο πετ σοπ.Ειναι σιτρονελα(μπορείς να το βάζεις και εσύ) και τα 500ml κοστίζουν 6,50€ περίπου(πολύ πιο οικονομικό από του κορρε)
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
υπαρχουν πολλα προιοντα στο εμποριο που ειναι ειδικα για σκυλια,τωρα οσων αφορα τα ανθρωπινα προιοντα δε ξερω κατα ποσο αποτελεσματικα μπορει να ειναι σε ενα ζωακι. εγω ας πουμε περα απο αμπουλες κολαρα,spray για σκνιπες κτλ παιρνω και πιο φθηνα προιοντα τυπου για καθημερινη χρηση στο ζωο μου και στο χωρο που περιεχει και σιτρονελα και neem oil που ειναι σχετικα καλο και σε καλες τιμες.
 


basilisdion

Member
9 Φεβρουαρίου 2013
14
1
καλαματα
καλησπερα.Το συγκεκριμένο προϊόν το χρησιμοποιώ για μένα.Δε μπορώ να σου πω ότι ειναι και τόσο αποτελεσματικό απλα δεν αντέχω τη μυρωδιά της σιτρονελας(αυτό δε μυριζει καθολου).Θα σου πρότεινα να πάρεις το antiphlebotom citro από κάποιο πετ σοπ.Ειναι σιτρονελα(μπορείς να το βάζεις και εσύ) και τα 500ml κοστίζουν 6,50€ περίπου(πολύ πιο οικονομικό από του κορρε)
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Πηρα το antiphlebotom citro την ψεκασα αλλα μετα ξυνοταν συνεχεια στο χαλι σαν να την ενοχλει, πιστευω να το συνηθισει σιγα σιγα
 


ath_ch

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2013
85
0
Athens
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Πηρα το antiphlebotom citro την ψεκασα αλλα μετα ξυνοταν συνεχεια στο χαλι σαν να την ενοχλει, πιστευω να το συνηθισει σιγα σιγα
και εμείς την κυνηγάμε για να της το βάλουμε...Δεν πρέπει να ειναι και τόσο ευχάριστη αίσθηση...Τουλάχιστον δεν την πλησιάζουν κουνούπια και διαρκεί αρκετά.... :)
 


elenigeop

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2012
54
1
Εμεις βαζουμε καθαρη σιτρονελα....Ο γιατρος μας ειπε οτι κανουμε το καλυτερο!
 




elenigeop

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2012
54
1
ναι...απο το φαρμακειο...την παστωνω που την παστωνω σε αμπουλες κολαρα κλπ οποτε ακολουθησα τη φυσικη λυση..
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Αυτον τον καιρο και εγω του κορρε της βαζω.. Δεν την ενοχλει καθολου!
 




Blacksatin

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
317
57
Neo Irakleio, Athens, Greece
Εγω της βάζω Dami Protector, έχει αιθέρια έλαια σιτρονέλας, ευκαλύπτου, βασιλικού και γαρύφαλλου. Βρωμάει σιτρονέλα βέβαια αλλά δεν πλησιάζουν ούτε εμένα τα κουνούπια αφού η Sheeva κοιμάται στο δωμάτιό μου! Ελπίζω να κάνει δουλειά... Της έχω βέβαια και Scalibor και αμπούλα, και κάναμε και τηνπρώτη δόση του εμβολίου ήδη... Πάντως καλό φαίνεται να είναι απο τη μυρωδιά που αναδύει. Στο δρόμο συναντήσαμε δυο άγνωστα αγόρια και όπως περνούσαμε απο δίπλα τους, λέει ο ένας στον άλλον " Ρε * μπιπ* τί έχεις κάνει; έχεις λουστεί με Autan;" Φυσικά δε μίλησα :p
 








ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
τωρα λεω να κανω καμια πατεντα με ηλ.κολαρο και ταμπλετα!
Οχι, δεν συμφέρει από αποψη μπαταρίας... να σηκώνεσαι το πρωι να το κλεινεις... βάλε κολάρο με φωτοκύτταρο να σβήνει μόνη της η ταμπλέτα...
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Ποσο περνετε τν σιτρονελα?? Πηρα μια απο το φαρμακειο η οποια ειναι κ για αν8ρωπους Propoline-Arivita λεγεται κ το κοστος της τα 100ml ηταν 8,90€.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Παντως υπαρχει και το φαρμακευτικο σκευασμα της apivita με βασιλικο και γερανι που ειναι θαυματουργο και δεν βρωμαει σιτρονελα για οσους δεν ανεχονται την μυρωδια της σιτρονελλας ή εχουν ευαισθητες μυτες τα καμαρια τους.

Χωρις αυτο δεν φευγω ποτε για διακοπες, και το εχω χρησιμοποιησει και στην μικρη μουρλη. (Για την μεγαλη ειναι ασυμφορο).
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εγώ παίρνω αιθ.έλαιο 2,5 ευρώ -στα βιολογικά ξεφεύγει πολύ, αλλά υπάρχει και μέση τιμή σε "απλά" μαγαζιά γύρω στα 7-8 ευρώ. Για αιθέραιο μιλάω πάντα, έτοιμα δεν ξέρω πόσο πάνε.