Σκίσιμο και ανοικτή πληγή στις πατούσες


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Δεν παταει ομως σε τσιμεντο,ουτε καθαριζω με κατι αλλο...δεν μπορω να καταλαβω..
Ας ελπισουμε οτι θα ξεμπλεξουμε γρηγορα και ευκολα μ'αυτην την ιστορια,γιατι την προηγουμενη
φορα μας κοστισε πολλη ταλαιπωρια για τον σκυλο,πολλες αλοιφες και αναμνηστηκο μια τρυπα χωρις τριχα στο μεγεθος 2ερου,η οποια φυσικα δεν θα ξαναφυτρωσει ποτε..Μεγαλη ιστορια,μας ρημαξαν σε μια κλινικη ασχετων,η οποια τελικα εκλεισε (ευτυχως)
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Έχω παρόμοιο πρόβλημα..

Μετά την χθεσινή πρωινή βόλτα, παρατήρησα ότι έφλυφε και δάγκωνε επίμονα την πατούσα της. Την κοίταξα κι έβγαλα ένα μικρό ξυλάκι από την άκρη, εκεί που ενώνεται με το δέρμα (όχι από τη μεριά των δαχτύλων, από την άλλη). Οκ, μια χαρά ως εδώ.
Μετά από αρκετή ώρα την παρατηρώ να λυσσάει δαγκώνοντας πάλι την πατούσα της και πάω να δω και το χαζό έχει κόψει κομμάτι από το κέντρο της πατούσας σε σημείο που να φαίνεται το κόκκινο από μέσα. Δεν μάτωσε καθόλου, απλά το ξεπέτσιασε. Δεν ήταν το ίδιο σημείο απ' όπου έβγαλα το ξυλαράκι και δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση αυτό που έκανε..

Σε όσους το είπα, μου είπαν αντιβίωση. Τώρα το έχω δεμένο αφού της έχω βάλει betadin και bactroban για να μη μολυνθεί. Δεν το κουτσαίνει πολύ, όταν φοράει τη γάζα την ενοχλεί κι όταν της τη βγάζω αποφεύγει να πατάει με το πέλμα και χρησιμοποιεί μόνο τα δάχτυλα. Μπορεί να είναι κάτι σοβαρό; Το έχει πάθει κανείς;
Θέλει κανείς να δει φωτό;
 


Barcode AST

Active Member
30 Αυγούστου 2012
39
1
41
athens
Kαλησπερα παιδια!
Ακομα δεν προλαβα να γραφτω καλα καλα στο φορουμ και να 'μαι σημερα με ενα θεματακι...
Πηγε ο καλος μου σημερα τον σκυλακο βολτα και στον γυρισμο,ειδα λιγο αιμα στο πλακακι.Τον ψαχνω και τι να δω, και στα δυο τα ποδια τα προστινα ,το ''δαχτυλακι'' που βρισκεται πιο ψηλα απο την κυριως πατουσα,στο πισω μερος ,οχι το πλαινο το μικρο,ηταν σκισμενο και φαινεται απο μεσα το ροζ.Δεν ξερω πως ακριβως να το εξηγησω,ειναι σαν να εφυγε ολοκληρο κομματι απο αυτο το σκληρο δερμα.Γενικα οι πατουσες του ειναι αρκετα σκληρες,αλλα το βρισκω πολυ περιεργο αυτο που εγινε,μιας και αυτο το δαχτυλο δεν εχει επαφη με το εδαφος στο περπατημα.
Αυριο θα παμε σιγουρα μια βολτα απο τον γιατρο,αφου ακομα και τωρα ειναι ανοιχτα και τα δυο και φαινεται το ροζ απο μεσα,απλα ειπα να ρωτησω αν το εχει παθει κανεις και αν θα ηταν καλο να του εβαζα λιγο betadine ,η δεν ξερω και γω τι..
Εβγαλα και φωτογραφια αλλα δεν θελετε να την δειτε μαλλον..ειναι μια ομορφια.
Αυτο που με ανυσηχει τωρα ειναι μην παθουμε καμια μολυνση στα καλα καθουμενα,πρεπει να κατεβει και για την βραδυνη βολτα.
Το εχω παθει και εγω με τον δικο μου...
μην ανυσηχεις οσο μπορεις ''περιορισε'' τις βολτες ωστε να μην μολυνθει.. βαζε αφθονη παστα μπεταντιν και σπρει πουλβο ωστε να το βοηθησει να κλεισει.... ασε που με το γλυψιμο που θα κανει θα γινει συντομα καλα...
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Το εχω παθει και εγω με τον δικο μου...
μην ανυσηχεις οσο μπορεις ''περιορισε'' τις βολτες ωστε να μην μολυνθει.. βαζε αφθονη παστα μπεταντιν και σπρει πουλβο ωστε να το βοηθησει να κλεισει.... ασε που με το γλυψιμο που θα κανει θα γινει συντομα καλα...
Είναι πολύ παλιό το μήνυμα στο οποίο απαντάς ;).
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Barcode το τελευταίο μήνυμα ήταν δικό μου :) To πρόβλημα του golden boy μάλλον λύθηκε!
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Το εχω παθει και εγω με τον δικο μου...
μην ανυσηχεις οσο μπορεις ''περιορισε'' τις βολτες ωστε να μην μολυνθει.. βαζε αφθονη παστα μπεταντιν και σπρει πουλβο ωστε να το βοηθησει να κλεισει.... ασε που με το γλυψιμο που θα κανει θα γινει συντομα καλα...
Επειδή το έχουμε πάθει και εμείς, σε διακοπές όμως και πήρε η πληγή μικρόβιο που προχώρησε στους λεμφαδένες (το πόδι τριπλάσιο), αν βάλεις κάτι στη πατουσα δε θα το γλύψει? Πως μπορεις να προφυλάξεις τη πληγωμένη αυτή περιοχή από μολύνσεις?
 
Last edited by a moderator:


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Το εχω παθει και εγω με τον δικο μου...
μην ανυσηχεις οσο μπορεις ''περιορισε'' τις βολτες ωστε να μην μολυνθει.. βαζε αφθονη παστα μπεταντιν και σπρει πουλβο ωστε να το βοηθησει να κλεισει.... ασε που με το γλυψιμο που θα κανει θα γινει συντομα καλα...
Επειδή το έχουμε πάθει και εμείς, σε διακοπές όμως και πήρε η πληγή μικρόβιο που προχώρησε στους λεμφαδένες (το πόδι τριπλάσιο), αν βάλεις κάτι στη πατουσα δε θα το γλύψει? Πως μπορεις να προφυλάξεις τη πληγωμένη αυτή περιοχή από μολύνσεις?
Το καλύτερο που βρήκα εγώ να κάνω ήταν να του βάζω poulvo ακριβώς πριν ξεκινήσουμε την βόλτα και έτσι δεν έγλυφε το σπρέυ.
 
Last edited by a moderator:




sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Pulvo σε γυμνή πατούσα ή την τύλιγες;
Αν το σκυλί σου δέχεται το ειδικό παπουτσάκι που δίνουν οι κτηνίατροι ακόμα καλύτερα. Αν όχι τότε με γυμνή αναγκαστικά.
Ο δικός μου πέταξε το παπούτσι σε κλάσμα δευτερολέπτου.
 


Barcode AST

Active Member
30 Αυγούστου 2012
39
1
41
athens
εχετε δικιο.. λαθος μου!! και ελεγα μηπως δεν το προσεξετε!!!!:cool:
madOOlini το ιδιο ειχα παθει οπως ειπα και πριν αλλα δεν μου κρατησε πανω απο 1 1/2 μερα με το γλυψιμο και την φροντιδα την δικια μου που σας ανεφερα εφτιαξε γρηγορα, εκλεισε η πληγη!
απλα οταν θα του βαζεις τα απαραιτητα να προσπαθεις να τον ξεγελασεις για να μην το γλυφει.. για καποιες μερες μετα θα το παταει προσεχτικα.. οσο για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ρωτα τον κτηνιατρο σου για ολα αυτα και ισως σου προτεινει μια αντοιβιωση για τυχον μολυνση... και μην ξεχνας σακουλιτσα στην βολτα!!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δέχεται να της το τυλίξω με γάζα, αν και οταν της τη βάζω κλωτσάει λίγο σα χαζή μετά το συνηθίζει.

Τώρα που της το ξανάνοιξα, μοιάζει να έχει βελτιωθεί. Δεν φαίνεται το κόκκινο από μέσα κι έχει αρχίσει να φτιάχνει καινούριο πατούσι.

Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί δημιούργησε πληγή στον εαυτό της :(
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
η αληθεια ειναι οτι μαθαινεις πολλα με τα παλια ποστ! το διαβασα απο την αρχη και ενημερωθηκα για την χλωρινη! δεν ηξερα οτι προκαλει κατι τετοιο στα πελματα του σκυλου!
υπαρχει καποιο θεμα που να λεει με τι πρεπει να καθαριζουμε τα πατωματα για να μην βλαπτουμε τα σκυλακια μας?προσωπικα χρησιμοποιουσα τον πρωτο καιρο κατι σαν dettol ενα κοκκινο και μετα κοινα καθαριστικα . στο μπαλκονι που εκανε την αναγκη του μονο χλωρινη
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Βάζε πούλβο σπρευ στην πληγή, και να της βάζεις κάποιο καλτσάκι όταν είναι να πάτε βόλτα για να μην πιάσει μικρόβιο. Εγώ έτσι έκανα στον δικό μου οταν ειχε πατησει γυαλι και πέρασε αρκετά γρήγορα και χωρίς παρατράγουδα, ούτε αντιβίωση δεν χρειάστηκε να παρει. Και όσο λιγότερο το γλύφει και το πειράζει τόσο το καλύτερο.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Κι εγώ νομίζω ότι το γλύψιμο δε βοηθάει. Είναι σαν να ρίχνουμε νερό στην πληγή, δεν το αφήνει να ξεραθεί και να αναπλαστεί. Θα πάω για πούλβο όπου νάναι. Καλτσάκι έχω ένα μικρό φουξ με νεκροκεφαλές. Όνειρο θα είναι!
 






golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Πωπω..ειδα το ποστ ξανα μετα απο καιρο και ολως τυχαιως επεσα εχθες που εκανα ενα ''ξεκαθαρισμα'',πανω στις φωτος απο τις πατουσες που ειχα βγαλει..Τι εγινε,ξαναεπεσε επιδημια??
Εμεις ευστυχως απο τοτε δεν ξαναπαθαμε το ιδιο και σφουγγαριζω αποκλειστικα και μονο με Dettol.Δεν εχω καταλαβει ακομα τι εφταιξε τοτε,αλλα οι πατουσες του ειναι πλεον πολυ πιο μαλακες και του εχω βαλει μια-δυο φορες μονο λιγη βαζελινη απο περσυ..
Περαστικα σας και γραψτε και κανενα νεο με το πως το αντιμετωπισατε τελικα!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ελα ντε, όντως επιδημία!
Πάντως το γλύψιμο μην το φοβάστε. Η γλώσσα των σκύλων κανει απολέπιση στην πληγή και βοηθά την επούλωση. Βγάζει το παλιο νεκρό δερμα και ανανεώνεται γρηγορότερα.
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Δεν ξέρω, ο γιατρός μου είχε πει να μην τον αφήνω να πειράζει τις πληγές του γιατί υπάρχει περίπτωση να χειροτερέψουν..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki