Σκευάσματα Γλουκοζαμίνης - Χονδροϊτίνης


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ανάλογα με τα χάπια και με το τί θέλει να πετύχει ο γιατρός.
Παράδειγμα: Θεραπείες για α-β-γ- νοσήματα δίνονται για 6 μήνες ή για 8 μήνες, διακόπτονται περνούν κάποιοι μήνες επανεξετάζεται ο ασθενής και είτε συνεχίζουν με τα ίδια είτε με άλλα φάρμακα. Φάρμακα για νοσήματα χρειάζονται αρκετές εβδομάδες για να δράσουν.
Αν ένα φάρμακο είναι τοξικό γιατί δεν μεταβολίζεται κανονικά από τον οργανισμό μπορεί να διακοπεί για λίγο καιρό μέχρι να μεταβολιστεί πλήρως και μετά επαναχορηγείται. Ωστόσο η χορήγηση φαρμάκων πρέπει να γίνεται με γνώμονα τη φαρμακογονιδιωματική καθότι ασθενείς μπορεί να είναι υπερταχείς ή αργοί μεταβολιστές (γονίδια CYP, ΚΥΤΌΧΡΩΜΑ Ρ450) οπότε πρέπει να προσαρμόζεται η δόση των φαρμάκων για το βέλτιστο θεραπευτικό αποτέλεσμα!
από ότι γνωρίζω τα σκευάσματα "γλουκαζαμινις" και "χονδρειτινις" δεν ανήκουν στα τοξικά δεν είναι καν φάρμακα αλλα συμπληρώματα διατροφής...
σε ευχαριστώ για αναλυτική απάντηση σου...
θα ήθελα ίσως και μάη απάντηση από τους χρηστες των παραπάνω σκευασμάτων που το έχουν ψάξει πιο συγκεκριμένα γιατί εξετάσεις μοριακές/DNA δεν νομίζω να του κάνω
(αστειεύομαι για να μην παρεξηγηθώ πως υποτιμώ τις εξειδικευμένες γνώσεις σου!!!)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
από ότι γνωρίζω τα σκευάσματα "γλουκαζαμινις" και "χονδρειτινις" δεν ανήκουν στα τοξικά δεν είναι καν φάρμακα αλλα συμπληρώματα διατροφής...
σε ευχαριστώ για αναλυτική απάντηση σου...
θα ήθελα ίσως και μάη απάντηση από τους χρηστες των παραπάνω σκευασμάτων που το έχουν ψάξει πιο συγκεκριμένα γιατί εξετάσεις μοριακές/DNA δεν νομίζω να του κάνω
(αστειεύομαι για να μην παρεξηγηθώ πως υποτιμώ τις εξειδικευμένες γνώσεις σου!!!)
Εφοσον ειναι μια παθηση που δεν περναει και προκειται για απλα συμπληρωματα μαλλον δεν πρεπει να τα διακοψεις. Ειδικα τωρα που αναπτυσσεται ακομη το κουταβι σου εχοντας το θεματακι του αυτο. Ο δικος μας σκυλος πρεπει απο εδω και περα να τα παιρνει χωρις διακοπη. Εμφανισε αρθριτικα απο 6,5 ετων και τα κραταμε σταθερα. Σταματησαμε τα συμπληρωματα και την απλη τροφη συντηρησης που ετρωγε και πλεον τρωει φαρμακευτικη τροφη που τα περιεχει ολα μεσα και δεν σκοτιζομαστε για εξτρα χαπακια με το φαγητο.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Εφοσον ειναι μια παθηση που δεν περναει και προκειται για απλα συμπληρωματα μαλλον δεν πρεπει να τα διακοψεις. Ειδικα τωρα που αναπτυσσεται ακομη το κουταβι σου εχοντας το θεματακι του αυτο. Ο δικος μας σκυλος πρεπει απο εδω και περα να τα παιρνει χωρις διακοπη. Εμφανισε αρθριτικα απο 6,5 ετων και τα κραταμε σταθερα. Σταματησαμε τα συμπληρωματα και την απλη τροφη συντηρησης που ετρωγε και πλεον τρωει φαρμακευτικη τροφη που τα περιεχει ολα μεσα και δεν σκοτιζομαστε για εξτρα χαπακια με το φαγητο.
ακριβώς γι αυτό τα αρχίσαμε γιατί είναι στην ανάπτυξη και επειδή έχω κρατήσει επαφή και με τα αδέρφια του και ο άλλος αδερφός του που έχει και αυτός διαγνωστεί με δυσπλασία παίρνει συμπληρώματα.
μάλιστα μου είπε ο γιατρός να του τα δώσω συνεχεια μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη και μετά βλέπουμε...
εγώ απλά ρωτώ για το on και off γιατί μου κάνει εντύπωση σαν μια extra πληροφορία...κατά τα αλλα εμπιστεύομαι τον γιατρό μου. :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο γιατρος τι ακριβως οδηγιες εδωσε...
ασε τι εχεις διαβασει.... η καθε περιπτωση χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης/...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ο γιατρος τι ακριβως οδηγιες εδωσε...
ασε τι εχεις διαβασει.... η καθε περιπτωση χρηζει διαφορετικης αντιμετωπισης/...
δεν ρωτάω για να ακολουθήσω μια αγωγή αλλου σκύλου ρωτάω γιατί???
απλή περιέργεια βρε παιδί μου... αν διάβασες το κείμενο μου παραπάνω λέω τι μου είπε ο γιατρός μου και τι ακολουθώ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι διαβασα και διαβασα σου ειπε συνεχεια....
αυτο σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα... σωστα?
σε εμενα σε φυλη γερμανικου μολοσσου κατα την αναπτυξη του εδωσα για τεσσερι μηνες μηνα παρα μηνα .. (ενα μηνα ναι ενα οχι..)
αυτο ομως για να ευθυγραμιστουν τα ποδια του...
αυτο που θελω να πω ..
δεν δινουμε συμπληρωματα αν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος..
και ο λογος αυτος καθοριζει αν θα δινουμε συνεχεια ή με διαλλειματα και καθε ποτε....
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
ναι διαβασα και διαβασα σου ειπε συνεχεια....
αυτο σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα... σωστα?
σε εμενα σε φυλη γερμανικου μολοσσου κατα την αναπτυξη του εδωσα για τεσσερι μηνες μηνα παρα μηνα .. (ενα μηνα ναι ενα οχι..)
αυτο ομως για να ευθυγραμιστουν τα ποδια του...
αυτο που θελω να πω ..
δεν δινουμε συμπληρωματα αν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος..
και ο λογος αυτος καθοριζει αν θα δινουμε συνεχεια ή με διαλλειματα και καθε ποτε....
Δηλαδη τα δωσατε προληπτικα χωρις να υπαρχει προβλημα ή υποψία-ενδειξη για πιθανο προβλημα, σωστα?
 




tsimakgr

Well-Known Member
30 Απριλίου 2011
572
9
Athens
εγω ? οχι ειχαν αρχισει να κοιτανε το ενα ποδι στην ανατολή και το αλλο στην δυση...
ευθυγραμιστηκαν κι οκ..
Η γνώμη-υποψία σου ποια είναι?
Αν ΔΕΝ έδινες τίποτα, θα ευθυγραμιζόντουσαν τα πόδια???
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σε επομενο κουταβι ... που δεν εδωσα τιποτα... και μου ειχαν πει να μην δωσω γιατι λογω αναπτυξης στερνου κλπ θα ευθυγραμιστουν... ακομα κοιτανε λιγο παρατερα...
οχι τιποτα αλλο το συγκεκριμενο ειναι κι εκθεσιακο... αν ειχα δωσει [πιστευω θα ηταν οκ...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ναι διαβασα και διαβασα σου ειπε συνεχεια....
αυτο σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα... σωστα?
σε εμενα σε φυλη γερμανικου μολοσσου κατα την αναπτυξη του εδωσα για τεσσερι μηνες μηνα παρα μηνα .. (ενα μηνα ναι ενα οχι..)
αυτο ομως για να ευθυγραμιστουν τα ποδια του...
αυτο που θελω να πω ..
δεν δινουμε συμπληρωματα αν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος..
και ο λογος αυτος καθοριζει αν θα δινουμε συνεχεια ή με διαλλειματα και καθε ποτε....
ναι μα για το πρόβλημα μας τα παίρνουμε όχι αυθαίρετα
αν σου έδωσα κάτι τέτοιο να καταλάβεις από τα γραφόμενα μου τότε με συγχωρείς.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
συγνωμη κι απο εμενα....
δεν καταλαβα οτι υπαρχει προβλημα...

ανεξαρτητα...πρεπει να λαμβανουμε υποψη το προβλημα , την ηλικια και την φυλη... δηλ. καποιος με παρομοιο προβλημα με το δικο μ αλλα διαφορετικης ηλικια και φυλης.. ισως δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
συγνωμη κι απο εμενα....
δεν καταλαβα οτι υπαρχει προβλημα...

ανεξαρτητα...πρεπει να λαμβανουμε υποψη το προβλημα , την ηλικια και την φυλη... δηλ. καποιος με παρομοιο προβλημα με το δικο μ αλλα διαφορετικης ηλικια και φυλης.. ισως δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα...
θα συμφωνήσω μαζί σου και καταλαβαίνω γιατί το γραφεις αυτό...
καταλαβαίνω πως ίσως κάποιος διαβάζοντας πληροφορίες όπως αυτές μέσα στο φόρουμ ίσως πράξει του κεφαλιού του...
και καλά κανεις και τα γραφεις...είπαμε πάντα ακολουθούμε τι λέει ο γιατρός!!!!
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Για να μην παρεξηγηθώ, Δεν υποστηρίζω ότι η γλουκοζαμίνη ή/και η χονδροιτίνη είναι τοξικές. Είπα ότι αν κάποιος δεν είναι καλός μεταβολιστής μπορεί να συσσωρεύονται μεγάλες συγκεντρώσεις από οποιοδήποτε φάρμακο και να μετατρεπονται τοξικές για το μεταβολισμό. Όσων αφορά για τη συγκεκριμένη περίπτωση, έχω βρογχοφλεγμονή και στις δύο επιγονατίδες μου και ο γιατρός μου έδωσε βρογχοπλαστικά χάπια, όμως επειδή εκείνη την εποχή είχα πρόβλημα με το στόμαχό μου δεν τα πήρα. Οπότε πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν όλη η κατάσταση του οργανισμού πριν ληφθεί ένα φάρμακο, ακόμα και συμπλήρωμα διατροφής. Ένα κραυγαλεό παράδειγμα είναι η απαγόρευση βρώσης ή πόσης φρούτων/ χυμών όταν λαμβάνουμε ενισχυμένες βιταμίνες, η υπερβιταμίνωση είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη για τον οργανισμό. Επίσης όταν παίρνετε ή δίνετε φάρμακα να προσέχετε τις οδηγίες του γιατρού και του φυλλαδίου οδηγιών των φαρμάκων για τυχόν παρενέργιες με τροφές.

Παράδειγμα το grapefruit! Απαγορεύεται με τα φάρμακα:
Grapefruit-Drug Interactions and Alternative Therapies
Drug classDrugs potentially affected by grapefruitEffects of interactionAlternative treatmentsAntiarrhythmics
Amiodarone (Cordarone), disopyramide (Norpace), quinidine
Increased plasma concentrations of amiodarone may cause thyroid or pulmonary toxicity, liver injury, QTc prolongation, proarrhythmic disorders, and bradycardia.19Increased plasma concentration of quinidine and disopyramide may be cardiotoxic causing torsades de pointes.9,20
Digoxin (Lanoxin), diltiazem (Cardizem), verapamil (Calan) Beta blockers
Calcium channel blockers
Felodipine (Plendil), nicardipine (Cardene), nifedipine (Procardia), nimodipine (Nimotop), nisoldipine (Sular)
Increased plasma concentration may lead to flushing, peripheral edema, headaches, tachycardia, symptomatic hypotension, and myocardial infarction in rare cases.9
Amlodipine (Norvasc), diltiazem (Cardizem), verapamil (Calan)
Statins
Atorvastatin (Lipitor), lovastatin (Mevacor), simvastatin (Zocor)
Increased plasma concentration may cause headaches, gastrointestinal complaints, hepatic inflammation, and myopathies (e.g., rhabdomyolysis).2124
Fluvastatin (Lescol), pravastatin (Pravachol), rosuvastatin (Crestor) Fibric acids, nicotinic acid, or bile acid sequestrants
Immunosuppressants
Cyclosporine (Sandimmune, Neoral), tacrolimus (Prograf)
Increased drug exposure without effects on peak concentration may cause increased adverse events or toxicity evidenced by renal toxicity, hepatic toxicity, and increased immunosuppression.2529
No alternatives available
Protease inhibitors
Saquinavir (Fortovase)
Increased plasma concentrations may cause increased side effects such as headache, fatigue, insomnia, and anxiety.30
Amprenavir (Agenerase), atazanavir (Reyataz), fosamprenavir (Lexiva), indinavir (Crixivan), lopinavir/ritonavir (Kaletra), nelfinavir (Viracept), ritonavir (Norvir)

{Management of Grapefruit-Drug Interactions, AMY L. STUMP}

Βέβαια αυτό αφορά τους ανθρώπους αλλά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λειτορυργούμε και στην κτηνιατρική φαρμακολογία. Η εξειδίκευση δεν είναι κακό πράγμα και ελπίζω κάποια στιγμή να υφίσταται παντού (χωρικά).

Υ.Σ. Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο!
 
Last edited:


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
ναι διαβασα και διαβασα σου ειπε συνεχεια....
αυτο σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα... σωστα?
σε εμενα σε φυλη γερμανικου μολοσσου κατα την αναπτυξη του εδωσα για τεσσερι μηνες μηνα παρα μηνα .. (ενα μηνα ναι ενα οχι..)
αυτο ομως για να ευθυγραμιστουν τα ποδια του...
αυτο που θελω να πω ..
δεν δινουμε συμπληρωματα αν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος..
και ο λογος αυτος καθοριζει αν θα δινουμε συνεχεια ή με διαλλειματα και καθε ποτε....
Να ξεθάψω λίγο το θέμα...
Έχω και εγώ ένα θεματάκι με τα πίσω πόδια του αγίου βερνάρδου μου.
Κοιτάνε προς τα έξω.
Ο εκτροφέας μου πρότεινε να του δώσω το canhydrox της Canina. Canina pharma Online | Canhydrox GAG | We cannot guarantee eternal life - but we are working on it

Επίσης μου είχε προτείνει να του δίνω μέχρι 15 μηνών αυτό: Canina pharma Online | Puppy Lime Tablets | We cannot guarantee eternal life - but we are working on it

Βέβαια διαβάζω για seraquin και για τόσα άλλα, έχει κανείς εμπειρία με το canhydrox?
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να ξεθάψω λίγο το θέμα...
Έχω και εγώ ένα θεματάκι με τα πίσω πόδια του αγίου βερνάρδου μου.
Κοιτάνε προς τα έξω.
Ο εκτροφέας μου πρότεινε να του δώσω το canhydrox της Canina. Canina pharma Online | Canhydrox GAG | We cannot guarantee eternal life - but we are working on it

Επίσης μου είχε προτείνει να του δίνω μέχρι 15 μηνών αυτό: Canina pharma Online | Puppy Lime Tablets | We cannot guarantee eternal life - but we are working on it

Βέβαια διαβάζω για seraquin και για τόσα άλλα, έχει κανείς εμπειρία με το canhydrox?
Συνήθως ναι εμπειρικά δίνουνε όταν βλέπουνε τέτοιου είδους προβλήματα!Το canhydrox είναι από τα συνηθισμένα βοηθήματα που δίνουν και κάνουν και πολύ καλή δουλειά!
Γιγαντόσωμες φυλές πολλές φορές δεν καλύπτονται από τις τροφές και εκεί χρειάζεται βοήθεια!Εφόσον λοιπόν ο εκτροφέας σου, σου έδωσε το οκ ξέροντας τα σκυλιά του και τι βγάζουν και το πως να τα βοηθήσει δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε εμείς κάτι!
 




Jennaouska

Well-Known Member
5 Οκτωβρίου 2015
51
8
Αθήνα, Κηφισιά
Καλησπερα σε ολους. Ηρθε και η δικη μου σειρα να ξεθάψω το θεμα.
Ο σκυλακος μου ειναι ελληνικος ποιμενικος, 8 1/2 χρονων με τροφικες αλλεργειες (τρωει αποκλειστικα κτηνιατρικη υποαλλεργικη ξηρα τροφη). ΕΠειδη ομως τελευταια παρουσιαζει ορθοπεδικα θεματακια (αμυδρη δυσκοπάθεια και αρχη αρθριτιδας), χρειαζεται να του δωσω καποια συμπληρωματα. Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο κτηνιατρικα συμπληρωματα και ολα τον πειραζουν στο στομαχι. Τελευταια του εχω ξεκινησει το σιροπι Folrex που ναι μεν τον βοηθαει στον πονο, βλεπω διαφορά και δεν τον πειραζει στο στομαχι, δεν εχει συμπληρωματα που θα τον βοηθησουν (ειναι καθαρά αναλγητικο και αντιφλεγμονώδες). Η διατροφολογος του (ναι ναι ξεκινησε να τον παρακολουθει και διατροφολογος τον τσοπάνη μου γιατι θελω να του δινω μαγειρευτη τροφη πλεον) μου ειπε οτι ο λογος που τον πειραζουν ΟΛΑ τα κτηνιατρικα συμπληρωματα ειναι επειδη ολα εχουν μεσα καποιου ειδους πρωτείνη σε ελαχιστη μεν ποσοτητα αλλα αρκετη για να τον πειραξει (για γευση και για μυρωδια). Οποτε θα πρεπει να κοιταξω για ανθρωπινα σκευασματα αρθρωσεων πλεον. Μηπως εχετε καποιες προτασεις?Γνωριζω για το Osteoflex που και ο κτηνιατρος μου το εχει προτεινει, απλα το αφηνω σαν τελευταιο γιατι αναλογικα με τα κιλα του θα πρεπει να παιρνει πολλα χαπια την ημερα. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Η τελευταια "μοδα" λεει οτι αυτα τα συμπληρωματα δεν εχουν αποδειχθει οτι βοηθουν και πως το καλυτερα ειναι Ω3, η διατροφολος σας θα ξερει καλυτερα... Μιλαμε για αρθριτιδα η οστεαρθριτιδα?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU