Σκοτώνουν τα κατοικίδιά τους για την ασφάλεια


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κατακόρυφη αύξηση παρατηρήθηκε στις ασφάλειες των κατοικίδιων ζώων στη Βρετανία. Οι ιδιοκτήτες τα βασανίζουν, για να αποκτήσουν το ποσό από την ασφαλιστική.

Διαστάσεις παίρνει το φαινόμενο βασανισμού και θανάτωσης κατοικιδίων σε ολόκληρη την Βρετανία. Οι ιδιοκτήτες ασφαλίζουν τα άμοιρα ζωάκια και έπειτα τα σκοτώνουν, για να εισπράξουν το ποσό της ασφάλισης.

Περισσότερες από 2.3 εκατομμύρια γάτες και σκύλοι ασφαλίστηκαν πέρσι, ενώ σύμφωνα με την Ένωση Βρετανών ασφαλιστών η ασφαλιστική απάτη έφτασε φέτος τα 2.25 εκατομμύρια ευρώ.

Τα κόλπα που έχουν επινοήσει οι διάφοροι ιδιοκτήτες, για να κερδίσουν το ποσό της ασφάλισης ξεπερνούν κάθε φαντασία. Μερικοί πωλούν ή ακόμα σκοτώνουν τα φτωχά ζωάκια και έπειτα δηλώνουν πρόωρο θάνατο ή εξαφάνιση.

Άλλοι, τραυματίζουν τα κατοικίδια τους με "στημένα" ατυχήματα, ώστε να κρύψουν προϋπάρχοντα σημάδια που δεν καλύπτονται από το συμβόλαιο ασφάλισης.

Μία άλλη απάτη θέλει τους ιδιοκτήτες να δηλώνουν την εξαφάνιση του ζώου τους, καθώς κάποιες εταιρίες καλύπτουν την περίπτωση εξαφάνισης ή κλοπής των κατοικίδιων.

Ο αριθμός των ασφαλιστικών αιτήσεων που σχετίζονται με απάτες που είτε αποδείχθηκαν είτε όχι αυξήθηκε κατά 440%, αφού οι κτηνιατρικές εγγραφές των ζώων είναι ιδιαίτερα δύσκολο να εντοπιστούν.

Πηγή news247.gr
Σκοτώνουν τα κατοικίδια τους για την ασφάλεια





Ας απολαυσουμε τους φιλους Βρετανους, που μας γυρισαν και reality για να μας κοροϊδευουν.
Να και το αντιστοιχο δικο μας
Go British for a week
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
βρε παιδια...,

πως εξηγητε το γεγονος οτι απο τις ευρωπαικες χωρες ή τις χωρες του δυτικου κοσμου ,με εξαιρεση την αμερικη που εχει και πολυ μεγαλυτερο πληθυσμο,οι βρεττανοι απασχολουν περισσοτερες φορες απο τις υπολοιπες χωρες τα μεσα με θεματα κακοποιησης κατοικιδιων ζωων ; ειναι ιδεα μου ; προχθες ειδα ενα βιντεο με ενα νεαρο αγγλο που κακοποιουσε μια γατα.προσφατο βιντεο...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έχουμε ξεφύγει τελείως ....ως είδος σε αυτόν τον πλανήτη:mad:
Και αφού το γνωρίζουν πια οι ασφαλιστικές γιατί δεν καταργούν αυτού του είδους τις ασφαλίσεις :mad:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τελικά ότι καλό υπάρχει κάποιος θα βρεθεί να το καταχραστεί..Η κατάργησή του δεν είναι σωστή γιατί θα έχει αρνητική επίπτωση και στους νορμάλ ιδιοκτήτες που τα ασφαλίζουν και η εφαρμογή του έχει τα αποτελέσματα που διαβάσαμε στο άρθρο..
Τι να πω ρε παιδιά πάμε κατά διαόλου...
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Πως μπορούν να το κάνουν αυτό????????
Harry, έχω σοκαριστεί!
Κι όλα αυτά για τα λεφτα που να τους πάρει ο...
..
Χίλιες φορές να μην είχα να φάω,παρά να...θυσιάσω το σκυλάκο μου,και να χάσω το πιστό μου φίλο!!!!!!!!

Ντροπή τους!!!!!!:mad:
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εκμεταλευση εμψυχου πλασματος με σκοπο το κερδος. Κατι ειπωθηκε για το ''ειδος'' γενικοτερα πιο πανω. Γινεται και απο ''ανθρωπους'' σε ανθρωπους...:(:mad:
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Εκμεταλευση εμψυχου πλασματος με σκοπο το κερδος. Κατι ειπωθηκε για το ''ειδος'' γενικοτερα πιο πανω. Γινεται και απο ''ανθρωπους'' σε ανθρωπους...:(:mad:
Έλα ντε, εδώ σύζυγοι αλλησκοτώνονται κ αδέρφια στο βωμό του χρήματος, στα 4ποδα θα κόλλαγαν;
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Έλα ντε, εδώ σύζυγοι αλλησκοτώνονται κ αδέρφια στο βωμό του χρήματος, στα 4ποδα θα κόλλαγαν;
Ειδαμε μια ταινια χθες που ηταν βασιμενη σε αληθινα γεγονοτα και τα εδειχνε καθαρα και ξαστερα, και οπως ειπες στα 4ποδα θα κόλλαγαν ;
 






mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Γνωριζει κανεις εαν στην Χωρα μας ασφαλιζονται τα κατοικιδια,οι σκυλοι;Και ποιες οι προϋποθεσεις;Ή απλα ειμαστε (και εδω)πολυ πισω απο αλλους;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Νομίζω [με αρκετά μεγάλη σιγουριά] ότι υπάρχει ασφάλεια, αλλά για κάλυψη αστικής ευθύνης μόνο, δηλαδή σε περίπτωση που ο σκύλος δαγκώσει κάποιον. Εγώ ας πούμε, αν είχα σκύλο εκπαιδευμένο ή που να ήξερα απλώς, ότι δεν είναι και πολύ μεγάλης εμπιστοσύνης, σίγουρα θα την είχα κάνει.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τσου
Απ'όσο ξέρω δηλαδή :rolleyes:

Και η αλήθεια είναι, επειδή έχω κάνει μια σχετική συζήτηση, ότι θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο, να υπάρχει.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Γνωριζει κανεις εαν στην Χωρα μας ασφαλιζονται τα κατοικιδια,οι σκυλοι;Και ποιες οι προϋποθεσεις;Ή απλα ειμαστε (και εδω)πολυ πισω απο αλλους;
"α. θάνατο από τυχαίο και απρόβλεπτο γεγονός λόγω ατυχήματος ή ασθένειας."

Έχει κάποιες εταιρίες,αλλά είναι σε αμβρυακό στάδιο η όλη φάση ακόμα ..