Σκουπιδοκούταβα 2-3 ημερών


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Χθες το βράδυ βρέθηκαν 8 κουταβάκια (φώτο) πεταμένα (από κάποιον ασυνείδητο) σε κάδο στην περιοχή του Χαϊδαρίου. Τώρα είναι σε μία κούτα με κουβέρτες και θερμοφόρα και ταϊζονται συχνά, αλλά δύσκολα θα καταφέρουν να επιβιώσουν. Παρακαλείται όποιος μπορεί να τα φιλοξενήσει προσωρινά, μέχρι να βρεθεί ιδιοκτήτης ή αν κάποιος ενδιαφέρεται για κουτάβι, να αναλάβει την υιοθεσία. Φαίνονται για μεσαίου μεγέθους. Για οτιδήποτε, επικοινωνήστε με πμ.

IMG_0334.JPG


Υγ. Δυστυχώς δεν μπορεί να τα φιλοξενήσει κάποιος από εμάς που τα φροντίζουμε, γιατί έχουμε ήδη δύο σκυλιά και σε μικρά διαμερίσματα, χωρίς να υπάρχει δυνατότητα απομόνωσης των κουταβιών.
 




Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Δεν χρειάζονται απομόνωση? Δλδ. θα ήταν ok με δύο bull terrier να χοροπηδάνε πάνω τους?
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
γιατι πιστευεις οτι τα δυο σου bt θα χοροπηδανε πανω τους;

ειναι καλα στη υγεια τους; μπορεις να τα πας σε κτηνιατρο να τα δει;
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Προφανώς γιατί ξέρω τα σκυλιά μου, μιλώντας πάντα για το καλοσώρισμα. Και γενικότερα δεν υπάρχει χώρος για να έχω κάπου τα δικά μου και κάπου αλλού τα κουτάβια. Κάτι άλλο δεν με πειράζει, το έχω ξανακάνει και δεν θα μου ήταν κόπος...
Ναι είναι καλά στην υγεία τους προς το παρόν. Πριν λίγο ήμουν εκεί. Θα πάνε στον κτηνίατρο το απόγευμα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
ok, εσυ ξερεις καλυτερα τα σκυλια σου.

πιστευω παντως πως η επαφη με ενηλικα θα τους κανει καλο.

καλο κουραγιο :).
 
  • Like
Reactions: Alexia


κουκουρουκου

Active Member
4 Μαϊου 2014
38
87
46
Η κτηνίατρος που επισκέφτηκα , σε αντίστοιχη περίπτωση , μου είπε να μην έρθουν σε επαφή μέχρι να κάνει τα εμβόλια το κουτάβι για να μην κολλήσει κάτι από το μεγάλο
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η κτηνίατρος που επισκέφτηκα , σε αντίστοιχη περίπτωση , μου είπε να μην έρθουν σε επαφή μέχρι να κάνει τα εμβόλια το κουτάβι για να μην κολλήσει κάτι από το μεγάλο
Γιατί, δεν είναι εμβολιασμένα τα μεγάλα;

Πάντως μην υποτιμάς τα σκυλιά σου, τα περισσότερα ή αδιαφορούν ή είναι προσεκτικά με τα μωρά.
 




κουκουρουκου

Active Member
4 Μαϊου 2014
38
87
46
Εμβολιασμένο είναι. Μου είπε ότι το μεγάλο μπορεί να "κουβαλήσει" κάτι που το ίδιο να μην το επηρεάζει αλλά λόγο έλλειψης αντισωμάτων από πλευράς κουταβιού αυτό να το κολλήσει
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Εγω παντως κ ενα νεογεννητο γατακι που βρηκα περσι, οταν παρουσιασε δυσκολια στο να κανει τα κακακια του το εδωσα στη σκυλα μου κ το εγλειφε μετα τα γευματα. Κανενα προβλημα δεν παρουσιαστηκε
 
  • Like
Reactions: Orilis


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κι εσείς με τα παπούτσια σας μπορείτε να μεταφέρετε κάτι. Οπότε κάποια μέτρα υγιεινής θα πρέπει να τηρείτε.
 


Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Spyv και Alexia δεν έχετε άδικο, αλλά με ανησυχεί περισσότερο η περιέργεια τους και η "ατσουμπαλιά" τους! Ισχύει Χρύσα ότι θέλει προσοχή για τη μεταφορά μικροβίων, αλλά την ίδια προσοχή θα πρέπει να δείξει και κάποιος που έχει γέννα, αφού και η μαμά θα βγαίνει βόλτα. Πολύτιμη η βοήθεια σου!
Μέχρι στιγμής πάντως πάνε καλά τα κουτάβια, ας ελπίσουμε να τα καταφέρουν...
Ευχαριστώ παιδιά και αν ακούσετε κάποιον να θέλει κουτάβι, ρίξτε τον κατά δω ή επικοινωνήστε μαζί μου.
 
  • Like
Reactions: mareco




Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Δυστυχώς τα κουτάβια δεν τα κατάφεραν. Από έναν ιό έφυγαν όλα. Κρίμα.
Το ξέρεις ότι έχεις λίγες πιθανότητες, αλλά παλεύεις και ελπίζεις. Αυτή τη φορά δεν τα καταφέραμε...
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU