Σκυλίτσα έξω από την πόρτα!!!!!!!!


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα κάποια βοήθεια σ'ενα θέμα που προέκυψε σήμερα..Ο αδερφός μου που σπουδάζει στις Σέρρες και βρήκε σήμερα το πρωί έξω από την πόρτα του μια κουταβα.
Με πήρε τηλέφωνο και είδα το μωρό μέσω msn. Μάλλον πρόκειται για ή για ημίαιμη μποξερίνα ή για ημίαιμη πιτμπουλίνα περίπου 3-4 μηνών και σε πολύ καλή κατάσταση όποτε ίσως είναι από σπίτι..Και τώρα αρχίζουν οι προβληματισμοί...Τα ένδεχόμενα είναι 3:
1ον Θα βάλει αφίσες για να βρεθεί πιθανός ιδιοκτήτης
2ον Θα κρατήσουμε το σκυλί
3ον Θα δοθεί για υιοθεσία
Το θέμα είναι ότι έχουμε ήδη ένα θηλυκό westie 3 ετών και φοβάμαι την μεταξύ τους σχέση αν τελικά την κρατήσουμε.Στις Σέρρες έχω ακούσει ότι διοργανώνονται κυνομαχίες και δεν ξέρω απο που προήλθε το σκυλί..Θα επισυνάψω φωτο αργότερα για να μου πέιτε για τη ράτσα..
Επίσης αν ο ιδιοκτήτης την προόριζε για κυνομαχία δεν υπάρχει περίπτωση να του την δώσουμε πίσω..
Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας για το συγκεκριμένο θέμα, έψαξα και στην αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο, ίσως να μην έβαλα τις σωστές λέξεις..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Και αν βρεις τον ιδιοκτήτη και το "παίξει" καλός, πως θα καταλάβεις ότι την προόριζε για κυνομαχία?
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Δεν θέλω να γίνω ρατσίστρια αλλά δίπλα στο σπίτι υπάρχει συνοικία τσιγγάνων οπότε ππλύ πιθανόν να ήρθε από εκεί..Εικασίες κάνω και όλα έιναι
πόλυ θεωρητικά...
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Υπάρχει κανένας φιλοζωϊκός όμιλος εκεί κοντά να απευθυνθείτε?

Ή να ρωτήσετε τους κτηνίατρους της περιοχής? μπορεί να το έχουν δει το σκυλάκι... λογικά 3-4 μηνών θα έχει κάνει εμβόλια.
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει αλλά εφ'οσον δεν βρεθεί ιδιοκτήτης θα την φέρουμε στη Θεσσαλονίκη είτε για να την κρατήσουμε είτε για να προωθήσουμε την υιοθεσία.

Το απόγευμα θα την πάει ο αδερφός μου στον κτηνίατρο..
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αν θέλεις τη γνώμη μου, ας ξεκινήσει ο αδελφός σου να ρωτήσει τους κτηνίατρους εκεί μήπως ξέρουν κάτι.
Αν δεν βρείτε άκρη, και δεν μπορείτε να την κρατήσετε, προωθείστε για υιοθεσία.
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Έτσι θα γίνει απλά ο προβληματισμός μου είναι ότι σε περίπτωση που την κρατήσουμε πως θα είναι η σχέσεις των σκυλιών μεταξύ τους αφού θα είναι το ίδιου φύλου και διαφορετικού μεγέθους και πως μπορώ εγώ να συμπεριφερθώ απέναντι στο westie μου ώστε να κυλήσουν όλα ομαλά...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μπορεί το άλλο σκυλάκι να είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος, αλλά μην ξεχνάς ότι είναι μωρό ακόμα.
Περισσότερο με ανησυχεί η δικιά σου πως θα την δεχτεί!
Μήπως πρέπει να τις φέρεις σε επαφή πριν φέρεις το καινούργιο μωρό στο σπίτι για να δεις αντιδράσεις? (αν τελικά αποφασίσετε να την κρατήσετε...)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Λοιπόν: πάτε στον γιατρό και τσεκάρετε την απειροελάχιστη πιθανότητα να είναι τσιπαρισμένη. Επειδή δεν το βλέπω πιθανό, κάνετε εξετάσεις (όχι σναπ τεστ) για ερλίχια/καλαζάρ και μία γενική αν μπορείτε, δεν είναι κακό. Ελπίζω πριν την ξαπλώσει ο αδελφός σου στους καναπέδες, να τσέκαρε για ψίλλους και τσιμπούρια :D Μετά τον γιατρό, να την ξαναπάει σπίτι αφού πρώτα περάσει από pet shop (που δεν πουλάει ζώα) να της αγοράσει μπωλάκι, φαγάκι, λουράκι και ότι άλλο τραβάει η ψυχή του και η τσέπη του και...να κρατήσει την πανέμορφη σκυλίτσα και να της δώσει μια ευκαιρία να ζήσει μια καλή ζωή. Προς το παρόν μην σε ανησυχεί αν θα τα πάει καλά με το άλλο. Θα έρθει και η ώρα αυτού του τεστ. Αλλά αφού υπάρχουν δύο ξεχωριστά σπίτια, γιατί αυτό σας απασχολεί;
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Αααααααααχχ με ξεαγχωσες!!!!!!Λοιπόν την έψαξε και δεν ειχε τσιμπουρια μου είπε ότι έιναι πεντακάθαρη..Στους καναπέδες μόνη της ξαπλώθηκε και ακόμα δεν σηκώθηκε γιατί ο big brother την παρακολουθώ..Μου έχουν στήσει την κάμερα από το pc και βλέπω real time :eek:!!!!!!!Κτηνίατρο όπως είπα το απόγευμα..
Αγχώνομαι γιατί τα κορίτσια κάποιες μέρες θα συνυπάρχουν και τις θέλω κυρίες...Εφ'οσον δεν θα έχουν καθημερινή επάφη θα έχουν καλές σχέσεις?
Ποτέ δεν είχα 2 σκυλιά ταυτόχρονα και λίγο τρόμαξα (αν και εφ'οσον μείνει μαζί μας)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Συμφωνώ με mareco. Αφού τελειώσει με κτηνίατρους κλπ. και το σκυλί καθίσει στο σπίτι να ηρεμήσει λίγο και να καταλάβει ότι βρήκε μπαμπά-μαμά, τότε να ξεκινήσει την κοινωνικοποίηση με το westie (σε ουδέτερο έδαφος) αλλά και με άλλα σκυλιά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Θα το δουλέψετε να έχουν καλές σχέσεις. Ευτυχώς, η μεγαλύτερη σε μέγεθος (και κούκλα όπως προείπα) είναι μωρό και μπορεί να διαμορφωθεί. Από εσάς εξαρτάται. Επιπλέον, μπορεί το σκυλάκι να το έχει ήδη και να είναι από την φύση του καλό με όλα τα άλλα ζώα. Το δικό σου πως τα πάει; Στην τελική, όταν θα βρίσκονται μαζί, αν δεν τα πάνε καλά, να φροντίσετε να λαμβάνετε μέτρα ασφαλείας. Εύκολο είναι.
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Απο τις φωτογραφίες καταλαβαίνετε κάποια ράτσα?Όχι για το θέμα τις ράτσας αλλά για συγκεκριμένα χαρακητριστικα...Όπως είπα πιο πριν αν έχει πιτ μπουλ (που τα λατρεύω και ήταν στα σχεδιά μου για αργότερα) και έιναι θηλυκά μπορέι να υπάρξει πρόβλημα?
Και το ουδέτερο έδαφος θα είναι καποια βόλτα ή παρκο εκτός σπιτιού ε?

Η δικιά μου έιναι λίγο χεστρού αλλά αν το άλλο σκυλί είναι ευγενικό δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αν συνυπάρχουν - επειδή το πέρασα με τις δύο τις δικές μου πρόσφατα, αυτό που εφήρμοσα ήταν:
- Προτεραιότητα στην "παλιά".
- Πρώτα έβαζα το πιάτο στην "παλιά" και μετά στη μικρή. Αρχικά έτρωγαν σε διαφορετικό δωμάτιο, αλλά σε μια εβδομάδα έτρωγαν μαζί στην κουζίνα. Δύο-τρεις φορές που πήγε η μικρή να κλέψει από τη μεγάλη, έφαγε κράξιμο από τη μεγάλη και έκτοτε δεν το ξανάκανε.
- Χάδια και παιχνίδια: Πρώτα μεγάλη και μετά μικρή. Βέβαια εγώ έκανα εξάσκηση και πως χαιδεύεις ταυτόχρονα και τις δύο (και μάλιστα με ένα χέρι! :D)
- Παιχνίδι: Θα τα βρουν μεταξύ τους - δεν ανακατεύτηκα. Το ίδιο και στο θέμα ιεραρχίας. Φαίνεται πως η μεγάλη σε μένα το παίζει αρχηγιλίκι και η μικρή το έχει αποδεχτεί (κρατάω επιφύλαξη γιατί η μικρή είναι πολύ μικρή ακόμη)

Προσοχή στη μεγάλη να μην νιώθει ότι παραμελείται. Με μεγάλη εννοώ την "παλιά".
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για πιτ ημίαιμο μου φαίνεται αλλά ας πουν και οι άλλοι που κόβει το μάτι τους. Εγώ θα έδινα ίσως μεγαλύτερη έμφαση στην κοινωνικοποίηση από ότι σε άλλο σκύλο.

Με ουδέτερο έδαφος, ναι, ενοούμε εξωτερικό χώρο, π.χ. πάρκο
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ πού για τις απαντήσεις..Όλα είναι σε πολύ θεωρητικό επίπεδο βέβαια αλλά η μικρή διάλεξε τον αδερφό μου και δεν το θεωρώ τυχαίο, όποια κι αν είναι η κατάληξη...
Vrmode πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου κι ελπίζω να λειτουργήσουν...Με την δικια μου έκανα το λάθος να μην την κοινωνικοποιήσω σωστα και το προσπαθώ τον τελευταίο καιρό οπότα και καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι για έναν σκύλο αλλά και για τον ιδιοκτήτη.Παρ'ολαυτα ποτέ δεν ήταν κτητική ή επιθετικη, απλά το "παίζε" λίγο στα κουτάβια..ι
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αααααααααχχ με ξεαγχωσες!!!!!!Λοιπόν την έψαξε και δεν ειχε τσιμπουρια μου είπε ότι έιναι πεντακάθαρη..Στους καναπέδες μόνη της ξαπλώθηκε και ακόμα δεν σηκώθηκε γιατί ο big brother την παρακολουθώ..Μου έχουν στήσει την κάμερα από το pc και βλέπω real time :eek:!!!!!!!Κτηνίατρο όπως είπα το απόγευμα..
Αγχώνομαι γιατί τα κορίτσια κάποιες μέρες θα συνυπάρχουν και τις θέλω κυρίες...Εφ'οσον δεν θα έχουν καθημερινή επάφη θα έχουν καλές σχέσεις?
Ποτέ δεν είχα 2 σκυλιά ταυτόχρονα και λίγο τρόμαξα (αν και εφ'οσον μείνει μαζί μας)
Δεν εννοείς ότι έφυγε ο αδελφός σου από το σπίτι και άφησε μόνο του, κουτάβι και μάλιστα του δρόμου!!!!!!!!
Χαχαχαχαχα....να σε δω να την παρακολουθείς σε real time από άλλη πόλη, να κάνει το σπίτι λαμπόγυαλο και τι στον κόσμο :D:D:D:D:D
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Δεν εννοείς ότι έφυγε ο αδελφός σου από το σπίτι και άφησε μόνο του, κουτάβι και μάλιστα του δρόμου!!!!!!!!
Χαχαχαχαχα....να σε δω να την παρακολουθείς σε real time από άλλη πόλη, να κάνει το σπίτι λαμπόγυαλο και τι στον κόσμο :D:D:D:D:D
Μην την τρελλαίνεις την κοπέλλα τώρα !!!!
Αμαρτία είναι.... :D:D
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι ομορφη κουταβα!! Ερωτευτηκα!!!*agapoylas*
Μου θυμιζει πιτακι αλλα και canario μαζι:p

Η δικη σου ειναι κοινωνικοποιημενη? Περισσοτερο γι αυτη θα πρεπει να ανησυχεις οχι για το κουταβι...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU