Σκυλίτσα έξω από την πόρτα!!!!!!!!


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Μπα χειροτερο λαμπόγυαλο απ'ότι έχει ο αδερφός μου το σπίτι δεν γίνεται:D:D:DΆντρας φοιτητης!!!!(off topic) Όχι εκεί είναι αλλά ξέρει την αδυναμία μου!!! Πάντως ξέρει το κάτσε και το φαι..Μην το κλαίει κανένας φοβάμαι..Θα δείξει..
Είναι κούκλα η άτιμη και τον κοιτάει όλο πάθος..Ότι θέλει θα τον κάνει..Ααα και κάτι που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όλη την ώρα ήταν ανάσκελα για χάδια..Στρεσσαρίστηκε λίγο όταν η γειτόνισσα μας έδωσε τροφή και άκουγε τον σκύλο της...

Θα σας ενημερώσω για τυχόν νεότερα:)!
 
Last edited:




silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Ο σκύλος θεωρείται περιουσιακό στοιχείο.

Βγάλε μια φωτό εκτυπωμένη και κάνε δήλωση ανεύρεσης σε ένα αστυνομικό τμήμα.

Μήπως 1 στο 1.000.000 την αναζητεί κανείς και πέσεις σε τρελό που υποστηρίξει ότι του έκλεψες το κουτάβι. :maria::paja1::paja1:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ο σκύλος θεωρείται περιουσιακό στοιχείο.

Βγάλε μια φωτό εκτυπωμένη και κάνε δήλωση ανεύρεσης σε ένα αστυνομικό τμήμα.

Μήπως 1 στο 1.000.000 την αναζητεί κανείς και πέσεις σε τρελό που υποστηρίξει ότι του έκλεψες το κουτάβι. :maria::paja1::paja1:
Όχι κύριος δεν κάνεις σε "ένα" αστυνομικό τμήμα. Εάν βρήκες το σκυλί σε συγκεκριμένο σημείο θα πρέπει να βρεις τις συντεταγμένες του εν λόγω σημείου και να δεις σε πιο αστυνομικό τμήμα υπάγεται! Πέρυσι είχα πάρει σβάρνα στα τηλέφωνα τα αστυνομικά τμήματα για σκύλο που είχει βρεθεί σε σημείο που "έπιανε" Γέρακα, Ανθούσα, Παλλήνη και δεν ξέρω τι άλλο...:maria::paja1:

Μάλιστα μου ζήτησαν να πάω από εκεί αυτοπροσώπως να κάνω τη δήλωση και του πα "ρε φίλε όλη μέρα τρέχω κτηνίατρο-δουλειά-δουλειά-κτηνίατρο πλάκα ΜΕ κάνεις?" Το όργανο επείσθη με τα πολλά και μου πήρε τη δήλωση τηλεφωνικώς (τι την έκανε μετά δεν ξέρω...)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Ο σκύλος θεωρείται περιουσιακό στοιχείο.

Βγάλε μια φωτό εκτυπωμένη και κάνε δήλωση ανεύρεσης σε ένα αστυνομικό τμήμα.

Μήπως 1 στο 1.000.000 την αναζητεί κανείς και πέσεις σε τρελό που υποστηρίξει ότι του έκλεψες το κουτάβι. :maria::paja1::paja1:
Παιδιά, μην λέμε κουφά και τρελλαινόμαστε μεταξύ μας...
Κουτάβι ημίαιμο στον δρόμο, χωρίς λουρί, χωρίς ταυτότητα, πιθανότατα ατσιπάριστο. Αν κάποιος το έχει χάσει, καταρχάς δεν του αξίζει, κατά δεύτερον ας κάνει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν να το βρει. Εκείνος καταρχήν υποχρεούται να κάνει την οποιαδήποτε δήλωση και την οποιαδήποτε ενέργεια. Αν ο αδερφός της φίλης μας, βρει κάποια τέτοια αγγελία ή αφίσα, φυσικά θα επικοινωνήσει για να επιστραφεί το σκυλάκι. Εγώ, θα το σκεφτόμουν πολύ, να το επιστρέψω υπό τέτοιες συνθήκες.
Την Κυριακή το πρωί, έφεραν στο puppies park κουτάβι μικρότατο, ημιαιμάκι, με κολλάρο, που βρέθηκε χαμένο στον δρόμο. Στις 12:00 το φέρανε κυρίες που παραλίγο να το πατήσουν στον δρόμο και μέχρι το απόγευμα, είχε έρθει και το ζήταγε ο ιδιοκτήτης του, που έψαχνε όλες εκείνες τις ώρες να το βρει. Το πάρκο, ήταν σε μεγαλούτσικη εμβέλεια από το σημείο που χάθηκε το κουτάβι. Εφαγε όμως τον τόπο, σκέφτηκε και λίγο λογικά και ήταν τυχερός και το βρήκε. Απλά πράγματα.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Παιδιά, μην λέμε κουφά και τρελλαινόμαστε μεταξύ μας...
Κουτάβι ημίαιμο στον δρόμο, χωρίς λουρί, χωρίς ταυτότητα, πιθανότατα ατσιπάριστο. Αν κάποιος το έχει χάσει, καταρχάς δεν του αξίζει, κατά δεύτερον ας κάνει ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν να το βρει. Εκείνος καταρχήν υποχρεούται να κάνει την οποιαδήποτε δήλωση και την οποιαδήποτε ενέργεια. Αν ο αδερφός της φίλης μας, βρει κάποια τέτοια αγγελία ή αφίσα, φυσικά θα επικοινωνήσει για να επιστραφεί το σκυλάκι. Εγώ, θα το σκεφτόμουν πολύ, να το επιστρέψω υπό τέτοιες συνθήκες.
.
Το κουφό ποιό είναι? :confused::confused::confused:

Ο σκύλος αποτελεί περιουσιακό στοιχείο. Διαφωνείς?

Εάν δεν δηλώσεις την ανεύρεση, ο τυχόν ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να ασκήσει μήνυση.
Διαφωνείς?

1 στο 1.000.000 να έχει γίνει μπέρδεμα,κάνει κόπο να πάμε σε ένα αστυνομικό τμήμα και να δηλώσουμε την ανεύρεση?

Δηλαδή εσύ σαν mareco υποστηρίζεις ότι δεν πρέπει να πάει? :confused::confused::confused:
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Όχι κύριος δεν κάνεις σε "ένα" αστυνομικό τμήμα. Εάν βρήκες το σκυλί σε συγκεκριμένο σημείο θα πρέπει να βρεις τις συντεταγμένες του εν λόγω σημείου και να δεις σε πιο αστυνομικό τμήμα υπάγεται! Πέρυσι είχα πάρει σβάρνα στα τηλέφωνα τα αστυνομικά τμήματα για σκύλο που είχει βρεθεί σε σημείο που "έπιανε" Γέρακα, Ανθούσα, Παλλήνη και δεν ξέρω τι άλλο...:maria::paja1:

Μάλιστα μου ζήτησαν να πάω από εκεί αυτοπροσώπως να κάνω τη δήλωση και του πα "ρε φίλε όλη μέρα τρέχω κτηνίατρο-δουλειά-δουλειά-κτηνίατρο πλάκα ΜΕ κάνεις?" Το όργανο επείσθη με τα πολλά και μου πήρε τη δήλωση τηλεφωνικώς (τι την έκανε μετά δεν ξέρω...)
Στον Δία έκανα σε 2 :paja1::maria:

Βλέπεις το ένα ανήκει στην κοινότητα Κινέτας και το άλλο στον Δήμο Μεγάρων...:maria:
Άμα σκανάρω την δήλωση θα πέσει πολύ γέλιο. Ο αστυφύλακας είχε το νου του στο μπούστο μου με αποτέλεσμα να γράψει:

"βρέθηκε..μπλά..μπλά.... ημαίαμος σκύλος, ράτσας doberman - rotweiller cross, χρώματος άσπρου...":D:D:D
Άσπρη ήταν η μπλούζα μου... :p


Αλλά να χρειάζεσαι και GPS όταν βρίσκει σκύλο... :paja1::paja1::maria::p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εγώ σαν mareco όταν μου έτυχε (2 φορές), στο τμήμα εννοείται ότι δεν πήγα.
Ξαναλέω, μιλάμε για αδέσποτο, ημίαιμο, κουτάβι, χωρίς καμμία απολύτως σήμανση. Το πολύ, να έψαχνα στο internet, άντε να έβαζα και καμμιά αφίσα αν είχα κέφι. Δηλαδή, ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης (ναι, ξέρω, πολλά δελτία ειδήσεων βλέπω) πως θα αποδείξει ότι είναι "περιουσιακό του στοιχείο" :eek: που ο άλλος του το έκλεψε κιόλας; Από που του το έκλεψε; Πότε; Με ποιόν τρόπο; :confused:
Εδώ βρε silk σε κλέβουν εσένα ως άνθρωπο, μπροστά στα μάτια σου και δεν μπορείς να το αποδείξεις. Τι μου λες τώρα; Να πάω στο τμήμα; Ετσι όπως έχουν γίνει κιόλας; Αν νομίζεις ότι θα ασχοληθούν, είσαι πολύ ρομαντική. Εγώ τουλάχιστον, ούτε για αστείο δεν θα ασχολιόμουν σε τέτοιο επίπεδο. Αν το σκυλί, φαινόταν ότι ήταν χαμένο από σπίτι, βεβαίως θα πήγαινα, για να έχω την συνείδησή μου καθαρή. Υπό τις συνθήκες του θέματος, ουχί.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
βρε, δεν χρειάζεται να υποστηρίξει ότι το έκλεψε, ακόμα και αν χάθηκε το να μην δηλώσεις ότι το βρήκες αποτελεί θέμα μηνύσεως.

CSI θα το κάνω...:p

Με μάρτυρες μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι ένας σκύλος είναι δικός του, δηλαδή εάν εσύ έχανες τον Σωτήρη δεν θα μπορούσε να αναγνωριστεί αν δεν ήταν τσιπαρισμένος?.
Σήμανση εφόσον είναι νεαρό μπορεί να υποστηρίξει ότι δεν έχει προβλέψει ακόμα, και λουράκι δεν φοράει γιατί το έβγαλε και δραπέτευσε από το σπίτι.

Ο σκύλος φαίνεται σε πάρα πολύ καλή κατάσταση από τις φώτο, χωρίς τσιμπούρια - ψύλλους, εμένα αυτό και μόνο θα μου έφτανε για να με βάλει σε σκέψεις μην βγώ μαζί του βόλτα στην γειτονιά και πεταχτεί κανείς και φωνάζει "ο σκύλος μου.. ο σκύλος μου!!" :eek:

Δεν είναι θέμα ρομαντισμού, είναι θέμα το "τι είναι σωστό". Και σωστό είναι να περάσει από το τμήμα και να κάνει μια δήλωση. Θα πάρει 10 λεπτά και θα έχει το κεφάλι του ήσυχο μια ζωή. Δεν είναι τόσο κόπος. :)
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Άμα βρείτε αστυνομικό να ασχοληθεί με χαμένο ή ευρεθέντα σκύλο, να μου τον στείλετε να τον γνωρίσω.....
Έχει κάτι κενές θέσεις στα αστυνομικά τμήματα που συνεργάζομαι.... :D
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Ok. Είπες την θεωρία σου και είπα την δική μου :)
ναι ναι ...την θεωρία του να είσαι νόμιμος.. :cool:

γαμάτη θεωρία... :cool:

σε κάποιες χώρες την εφαρμόζουν κιόλας... :cool::cool:

εδώ ακόμα θεωρεί ο καθένα ότι μπορεί να κάνει του κεφαλιού του... :cool:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Τότε για να μην είμαι κι εγώ παράνομη, αν θέλεις, στείλε μου αυτόν τον Νόμο να τον μάθω κι εγώ, να ξεστραβωθώ. Ευχαριστώ.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Αυτόν που λέει ότι ο σκύλος αποτελεί ιδιοκτησία?

Την νομοθεσία περί κλοπών ?

Ρώτα έναν δικηγόρο καλύτερα θα στα πεί από εμένα.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Με συγχωρείτε που επεμβαίνω, αλλά κλοπή είναι όταν αφαιρούμε κάτι από την κατοχή του άλλου, όχι όταν το βρίσκουμε στο δρόμο. Για παράδειγμα αν η mareco έχει στην τσάντα της 50 ευρώ και πάω εγώ και της τα πάρω, ναι είναι κλοπή. Αν της πέσουν όμως κάτω και δεν τα αναζητήσει γιατί προφανώς δεν της έλειψαν, περάσω εγώ και τα βρω, αυτό δεν είναι κλοπή.

Θα μπορούσε το παλληκάρι που βρήκε το σκυλάκι, να κάνει απλά μια ερώτηση στο α.τ. αν το έχασε κανείς. Με μαθηματική ακρίβεια όμως δεν θα βρει τον ιδιοκτήτη. Όποιος χάνει κάτι και του λείπει, το ψάχνει.
Εγώ αν έχανα τον Σπούκυ, θα ξήλωνα και τα πεζοδρόμια για να τον βρω...

Πιστεύω ότι το ίδιο θα κάνατε κι' εσείς.
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Παντως μια φορα που πηγα μαζι με μια φιλη μου στο τμημα να πουμε πως βρηκαμε σκυλακι 1ον γελουσαν και 2ον απλα τους αφησαμε μια αφισα που ειχαμε εκτυπωσει "Βρεθηκε Σκυλος".Δεν συμπληρωσαμε καμια δηλωση .
Εννοειτε δε ξαναπηγαμε !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αυτόν που λέει ότι ο σκύλος αποτελεί ιδιοκτησία?

Ειδικά αυτόν τον νόμο, θα ήθελα πολύ να μου τον παραθέσεις.

Την νομοθεσία περί κλοπών ? :eek::eek::confused::paja1:

Ρώτα έναν δικηγόρο καλύτερα θα στα πεί από εμένα.
Πιθανότερο είναι να μείνει με το στόμα ανοιχτό και να με κοιτάει σαν εξωγήινη...

Silk, το τι θεωρεί καθένας σωστό και ηθικό και τίμιο, είναι ένα θέμα πολύ ιδιαίτερο και υποκειμενικό. Το να με "κατηγορείς" ότι προάγω την παρανομία και έχω άγνοια των νόμων, είναι κάτι άλλο, υπερβολικό και επιλέγω ως αντίδραση, μόνο να χαμογελάσω. Ομως, άσχετα με το τι θα έκανα εγώ λοιπόν, στην περίπτωση του θέματος και πριν ο καθένας που βρίσκει ένα αδέσποτο, αρχίσει να νοιώθει σαν εγκληματίας, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, τουλάχιστον ας είσαι έτοιμη, πριν υποστηρίξεις με τόση επιμονή κάτι τέτοιο, να μπορείς και να το αποδείξεις. Βρες, τον νόμο που θεωρεί τα κατοικίδια "περιουσιακό στοιχείο" και που αναφέρει τις συνέπειες σε περίπτωση κλοπής τους, προς ολοκληρωμένη ενημέρωση των υπολοίπων. Στο συγκεκριμένο θέμα, όσο εύκολο θεωρείς -γιατί πράγματι είναι, αλλά όχι στο θέμα μας- ότι είναι, ο "προηγούμενος" ιδιοκτήτης να αποδείξει ότι είναι το σκυλάκι δικό του, τόσο εύκολο είναι, αν θέλει, και για τον αδελφό της φίλης μας. Στην πράξη έτσι είναι...
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
Με το συγκεκριμένο σκυλί, λόγω πιθανής ράτσας και την κατάσταση στις Σέρρες ,συμβούλεψα τον αδερφό μου να βάλει αφίσες αλλά χωρίς φωτογραφία και με πολύ γενικά στοιχεία ούτως ώστε αν κάποιος την έχει χάσει και ενδιαφέρεται να φανεί..Έχω ψάξει στο internet αλλά δεν βρήκα κάποια αγγελία "χάθηκε" και θεωρώ ότι αν κάποιος ενδιαφερόταν τώρα θα ήτταν στα χέρια του.
Στο αστυνομικό τμήμα δεν υπάρχει περίπτωση να πάει για τον λόγο ,ότι το σκυλί δεν έχει λουρί ή ταυτότητα..
Εννοείται ότι θα προσπαθήσουμε να βρούμε ιδιοκτήτη, αν υπάρχει και δεν την αφήσαν στο δρόμο επίτηδες ή δεν την είχαν δεμένη και τους έφυγε..
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU