Σκυλαρος στο σαλονι....


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
Γεια σας, εχω εναν κουταβακο 6 μηνων ημιαιμο λυκοσκυλο με μπολικη τριχα και μπολικη βρωμα , τωρα το καλοκαιρι την βγαζει εξω στην βεραντα , μονο το μεσημερι με την πολυ ζεστη τον εχω μεσα στο σπιτι.
Δεν τον κανω μπανιο συχνα για να μην φευγει το φαρμακο του σκαλιμπορ και της αμπουλας απο πανω του. Το προβλημα ειναι οτι μυριζει αρκετα( σκυλιλα) και αφηνει τριχουλες στο πατωμα. Σκευτομαι τον χειμωνα με τα χαλια τι θα κανω? που θα εχω και τα παραθυρα κλειστα θα βρωμαει ο τοπος.......εχεται καμια συμβουλη για την καθαριοτητα του σκυλου και του σπιτιου γενικα???
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα καθαρίζεις συχνότερα, θα φροντίζεις για την υγιεινή του σκύλου σου, θα τον καθαρίζεις με νεράκι και μηλόξιδο καθημερινά και αν και αυτά δεν φτάνουν θα κυκλοφορείς με μανταλάκια στην μύτη :p
 


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
Θα καθαρίζεις συχνότερα, θα φροντίζεις για την υγιεινή του σκύλου σου, θα τον καθαρίζεις με νεράκι και μηλόξιδο καθημερινά και αν και αυτά δεν φτάνουν θα κυκλοφορείς με μανταλάκια στην μύτη :p
Το μυλοξυδο το ειχα δοκιμασει και δεν του αρεσει καθολου και ας το αραιωνα αρκετα , δεν θελω να τον συγχιζω, καθαριζω ,σφουγγαριζω καθε μερα , και αεριζω τους χωρους ,αλλα οταν ειναι διπλα μας μυριζει αρκετα....υπαρχει κατι που μπορω να του βαζω εκτος απο μυλοξυδο?
 


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
να συμπληρωσω οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας, δερματιτιδες κτλ.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τα κανει ακομα μεσα;;;
για την τριχα δωσε λαδι σολωμου και βουρτσισμα και θα ηρεμησεις καπως.
 


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
οχι κανει κανονικα στην βολτα και οταν τον βγαζω για πιπι, του δινω ελαιολαδο σε καθε γευμα και εχει πολυ γυαλιστερο τριχωμα, δεν πεφτει υπερβολικα αλλα σκευτομαι οτι τον χειμωνα θα κυλιεται στις μοκετες και θα τις γεμιζει τριχα ,οσο και να τον βουρτσιζω παλι αφηνει μαλλι ,σε αυτην την περιπτωση τι κανουμε ? καθαριζουμε ολη μερα
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
θα χανει λιγοτερο τοτε μην ανησυχεις.
το λαδι σολωμου βοηθαει περισσοτερο απο το ελαιολαδο νομιζω.
 






ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ελαιολαδο στη σαλατα οχι στο σκυλο.. μηλοξυδο αραιομενο σε νερο και βουρτσισμα.. να μαζευονται οι τριχες.. και ξανα,, και ξανα... μαδανε πολυ.. παρα πολυ...
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Για τον σκύλο κάνε οτι σου είπαν οι αποπάνω. Για τα χαλιά αυτό που προτείνω είναι: βάζεις σε ένα ψεκαστήρι νερό με μαλακτικό ρούχων και ψεκάζεις τα χαλιά. Το αφήνεις 10 λεπτά να στεγνώσει και μετά βάζεις ηλεκτρική. Για την περίοδο που μαδάει παραπάνω πριν το ψέκασμα μπορείς να περάσεις τα χαλιά με μια σκούπα χειρός κομμωτηρίου.
Πάντως μου κάνει εντύπωση που λες οτι μυρίζει τόσο πολύ.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Μια καλή λύση είναι να πάρεις χαλί ίδιο με την τρίχα του σκύλου.
Εγω σώθηκα πέρσι!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το μυλοξυδο το ειχα δοκιμασει και δεν του αρεσει καθολου και ας το αραιωνα αρκετα , δεν θελω να τον συγχιζω, καθαριζω ,σφουγγαριζω καθε μερα , και αεριζω τους χωρους ,αλλα οταν ειναι διπλα μας μυριζει αρκετα....υπαρχει κατι που μπορω να του βαζω εκτος απο μυλοξυδο?
Είναι μακρύτριχος; Ο ένας μου σκύλος που είναι μακρύτριχη και μεγάλη σε ηλικια μυρίζει πολύ , οι εξετάσεις της είναι καλές και δεν έχει δερματικα, νομίζω ότι δεν πλένεται όταν κάνει πιπί όπως οι άλλοι δύο που παρότι αγόρια ειναι καθαροί, απλά την κάνω συχνότερα μπάνιο. Η, μυρωδιά που σου λέω δεν είναι σκυλίλα αλλά μια άλλη δυσάρεστη μυρωδιά κατρουλιλας,στην σκυλίλα έχω πάθει ανοσία και δεν με ενοχλεί.
Τι τρώει ο σκύλος; Καμιά φορά η διατροφή τον κάνει να βρωμάει.
 


Σωτήρης75

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2013
100
0
Θεσσαλονικη
καλησπερα και απο εδω
και εμεις ειχαμε θεμα με την τριχα αλλα με το λαδι σολωμου μειωθηκε κατα 60% και χτενισμα συχνα
τωρα με την μυρωδια και εμεις στην αρχη ειχαμε ενα θεμα αλλα τωρα δεν ξερω αλλα μυριζει ωραια
ολα ωραια τα βλεπουμε επανω του χοχοχοχοχοχοχοχο
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Για την σκυλίλα, αν δεν έχει προβλημα δερματικό τότε να βελτιώσεις την διατροφή. Το ηλιελαιο είναι καλήτερο από το ελαιόλαδο για τα σκυλιά. Για τις τρίχες φέτος μου σύστησε ο κτηνίατρος να δώσω COATEX και σωθήκαμε, ούτε βούρτσισμα, ούτε τρίχες παντού.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν μας ειπες ομως, τι τρωει, καθε ποτε τον βουρτσιζεις (με τι βουρτσα και για ποση ωρα) και σε τι κατασταση ειναι η στοματικη υγιεινη του?
 




silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
coatex? τι ν τουτο;;; αυτο το "Για τις τρίχες φέτος μου σύστησε ο κτηνίατρος να δώσω COATEX και σωθήκαμε, ούτε βούρτσισμα, ούτε τρίχες παντού" με τραβηξε! για λεηγ για λεηγ!
 


tzina1994

New Member
6 Αυγούστου 2013
1
0
καλησπερα σασ!! εχω μια σκυλιτσα που ειναι στιρωμενει και βγαζει γαλα τι ειναι αυτο???????
 


xrisanthi

Active Member
4 Αυγούστου 2013
34
0
Του δινω κροκετα (ουτε πολυ ακριβη ουτε πολυ φτηνη ) τη μονη κροκετα που δεν κανει διαρροια ειχα μεγαλο προβλημα οταν ηταν ποιο μικρος........ με λιγο ελαιολαδο δυο φορες την ημερα , απο τοτε που ξεκινησα το λαδι η τριχα του εγινε ποιο πυκνη δεν πεφτει τοσο πολυ και γυαλιζει πολυ. Το λαδι σωλομου που θα το βρω? ειναι ακριβο ? ειναι το ιδιο να του δωσω ιχθυελαιο η μουρουνελαιο? Το Forminator ειναι καλο η θα τον ξεμαλλιασω τελειως?