Σκυλιά και δέσιμο


Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
LUNA07 said:
ΜΑΚΗΣ said:
σορρυ αλλά το δέσιμο ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΊΤΕ κακοποίηση
ποιο δεσιμο?αυτο που ειναι δεμενο σε πασαλο το σκυλι και κινειται γυρω απο τον αξονα του ολη μερα,εκει που τρωει - χεζει και εκει που χεζει κοιμαται,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ?sorry :roll:
Μπορεί να μην "θεωρείται" αλλα "Ειναι!"
 




Ameli

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2008
179
0
Thessaloniki
denis said:
Για τον νομο εννοείς ? Οχι, δεν θεωρείται ...
Ακριβώς,. το είχα διαβάσει σε ένα προηγούμενο θέμα. Δεν θα έπρεπε να διευκρινίζει και υπο ποιες συνθήκες δεν θεωρείται?καλα αν παρουμε τους νόμους ...ζητω που σωθήκαμε... :?

Μαλλον ζήτω που καήκαμε :oops:
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
για την ουσια φυσικα και η ερωτηση της rottie επι της ουσιας πιστευω οτι ηταν και οχι για τους νομους...
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
άλλο ΘΕΩΡΕΙΤΕ άλλο ΕΊΝΑΙ.

αν κάποιος διαβάσει το θέμα και πάει να κάνει καταγγελία για το μονίμος δεμένο σκυλί στην αστυνομία ΔΕΝ θα κερδίσει ΤΙΠΟΤΑ.

γιατί πολύ απλά το μόνιμο δέσιμο δεν ΘΕΩΡΕΙΤΕ κακοποίηση
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πρόλαβε και διευκρίνισε ο ΜΑΚΗΣ. Εννοούσα ηθικά τι θεωρείται το μόνιμο δέσιμο.

Την αφορμή για αυτό το θέμα μου την έδωσε ένας γείτονας μου ο οποίος ισχυρίζεται ότι αγαπάει το σκύλο του αλλά έχει την απαίτηση να αποδίδει τα μέγιστα σε καθήκοντα προστασίας. Θεώρησε καλό λοιπόν να δέσει το ημιαμο λυκοσκυλοειδες του σε ένα πάσσαλο και να το απομονώσει. Το αποτέλεσμα μου είπε τελικά ότι τον δικαίωσε. Δεν τολμάει κανείς να περάσει έξω από το σπίτι...
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
τι ακριβώς εννοείς?

το άφησε δεμένο για μέρες και μετά τον έλυσε και τώρα είναι αρκετά άγριος για την φύλαξη που επιθυμεί?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Δυστυχώς αυτή την αντίληψη για το δέσιμο την έχω ακούσει και εγώ αρκετά.

Δένεις το σκυλί για να αγριέψει και να γίνει φύλακας. Και όταν σαλτάρει για τα καλά, δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να το κρατάς δεμένο γιατί σε απειλεί. :shock: :shock: :shock:

Δε μπορώ να πω, από λογική σκίζουμε.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
πες του λυπάμε αλλά τα σκυλιά του πασάλου είναι ακοινώτητα και φοβικοι γαβγιστές

κατά 99% αν κάποιος ξεπεράσει το σοκ του γαβγίσματος και ανοίξει την πόρτα ............ μην τον είδατε τον φύλακα
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
keyman said:
τι ακριβώς εννοείς?

το άφησε δεμένο για μέρες και μετά τον έλυσε και τώρα είναι αρκετά άγριος για την φύλαξη που επιθυμεί?
To άφησε δεμένο από 3 μηνών μέχρι 3 ετών που είναι τώρα ο σκύλος. Δεν το έλυσε ποτέ. Ο γείτονας θεωρεί ότι έκανε καλά, διότι ο σκύλος είναι καλός για την δουλειά που τον πήρε.
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Ένα τέτοιο σκυλί, με αυτή την κακοποίηση, μπορεί να συνέλθει?

Η καταδικάζετε σε ένα βίο δεσίματος γιατί πλέον δεν υπάρχει επιστροφή?
 




MEG

Member
8 Ιανουαρίου 2008
22
0
θεωρω οτι η σχεση σκυλου-ανθρωπου ειναι οπως η σχεση γονεα-παιδιου. τι θα πει πηρα το σκυλο για φυλακα ή για συντροφια ή για οτιδηποτε αλλο; οταν αποφασιζεις να κανεις ενα παιδι γιατι το κανεις; κατα τη γνωμη μου, πρεπει να υπαρχει σεβασμος ως προς τις αναγκες του σκυλου. ναι μεν ειμαστε οι "αρχηγοι" που αποφασιζουμε για ολα, αλλα σαν τετοιοι θα πρεπει να ενεργουμε σοφα και προς οφελος και των δυο πλευρων.
 




LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
ΜΑΚΗΣ said:
άλλο ΘΕΩΡΕΙΤΕ άλλο ΕΊΝΑΙ.

αν κάποιος διαβάσει το θέμα και πάει να κάνει καταγγελία για το μονίμος δεμένο σκυλί στην αστυνομία ΔΕΝ θα κερδίσει ΤΙΠΟΤΑ.

γιατί πολύ απλά το μόνιμο δέσιμο δεν ΘΕΩΡΕΙΤΕ κακοποίηση
δεν θεωρειται απο καποιους και απο καποιους αλλους θεωρειται,
αν δεν θεωρειται απο κανεναν τοτε προς τι η αφορμη και ο προβληματισμος,σχετικα με τον δεμενο σκυλο επι 3 ετη...δεν εχω καταλαβει?
 


MEG

Member
8 Ιανουαρίου 2008
22
0
το γενικοποιησα λιγο το θεμα :oops:
ειμαι κατα του μονιμου δεσιματος, το μονο που κανω ειναι να την αφηνω τις ωρες εργασιας μου περιορισμενη στο μπανιο με το σπιτακι, τα παιγχνιδια της και νερο φυσικα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95