Σκυλοκαυγάδες


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Παιδιά θυμάμε τα περισσότερα που είχανε γραφτεί αλλά επειδή δεν ξέρω αν θα τα μεταφέρω καλά,αν θέλετε τα ξαναγράφετε... :D ...αλλιώς εντάξει,το κάνω εγώ. :D

Και το ερώτημα ήταν:

Αν δεν καταφέρουμε να αποφύγουμε έναν σκυλοτσακωμό,ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος να συμπεριφερθούμε και να χωρίσουμε ίσως τα σκυλιά?
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Εξαρταται που γινεται ο καυγας...

Στο σπιτι,και αν κραταει για αρκετη ωρα,μπορουμε αφου περασουν τα 1-2 λεπτα και δουμε οτι δεν σταματανε,να ριξουμε απανω τους μια κουβερτα,η νερο η οτι νομιζουμε αλλο οτι θα σταματησει τον καυγα και να προσπαθησουμε να βαλουμε λουρι κανοντας θηλια στην κοιλια του,η στο λαιμο (αν ειμαστε σιγουροι οτι το σκυλι δεν θα γυρισει να μας δαγκωσει ) σε αυτο το σκυλι που ξερουμε οτι δεν υποχωρει,και να αφησουμε λυτο το σκυλι που ξερουμε οτι δεν θα επιτεθει στο αλλο και να το δεσουμε καπου,μετα να βαλουμε λουρι και στο δευτερο σκυλι,αμεσως,χωριζοντας τα.

Μια λυση ακομα,οταν υπαρχουν 2 ατομα ειναι να πιασουμε τα σκυλια απο τα πισω ποδια και να τα σηκωσουμε (σαν καροτσακι)ετσι ωστε να μην μπορει να επιτεθουν το ενα στο αλλο και κανοντας κυκλικες κινησεις,σιγα σιγα απομακρυνομαστε.


Στο παρκο,εγω παντα την αφηνω να λυνει τις διαφορες μονη της,εχει χρειαστει μονο 2-3 φορες να την σηκωσω απο τα πισω ποδια,και ο αλλος ιδιοκτητης το ιδιο και ποτε δεν ειχαμε αιματηρους καυγαδες,ολα τελειωναν γρηγορα.

Γενικα οι καυγαδες τρομαζουν εμας περισσοτερο παρα τα σκυλια.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
-Βάζουμε χέρια ΜΟΝΟ ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΑ και πάντα με ρίσκο.
Εγώ πλέον βάζω, έχω δει πολύ σοβαρά τραύματα στη ζωή μου και δεν θέλω να τα ξαναδώ..
-Νερό αν έχουμε και χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει, μαζί με φωνή ΜΗ δυνατά και κοφτά και όχι υστερίες.
-Σηκώνουμε τα πίσω πόδια - χρειάζονται δύο και κατά προτίμηση οι ιδιοκτήτες και συγχρόνως να μιλάνε πχ, ΚΙLLER, MH!!
-Και κάτι άλλο, για να αφήσει το δάγκωμα, να το πώ? :lol: :lol:
Τέλος πάντων έχει σχέση με γεννητικά όργανα αρσενικού και θηλυκιάς...αυτοσχεδιάστε... :!: :!:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
-Και κάτι άλλο, για να αφήσει το δάγκωμα, να το πώ? :lol: :lol:
Τέλος πάντων έχει σχέση με γεννητικά όργανα αρσενικού και θηλυκιάς...αυτοσχεδιάστε... :!: :!:
Να το πεις, να το πεις (θέλω να τ’ ακούω!) :lol: :lol: :lol:
Τι να πω… Αφού τα δοκιμάσαμε όλα ας το δοκιμάσουμε κι’ αυτό! :shock: :shock: :shock:
Φτάνει να μη μου σπάσει κανα νύχι… :lol: :lol: :lol:
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Χαχαχαχα...!!!

Αυτό..., δεν το έχω ακούσει... :lol: :lol: :lol:

Έχω όμως ακούσει, ότι αν φυσίξεις μέσα στο αυτί του σκύλου δυνατά, τότε στιγμιαία... αφήνει το στόμα του και αν είσαι έτοιμος..., μπορείς να τον τραβήξεις... :!:

Για να είμαι βέβαια, ειλικρινής..., δεν ξέρω, εάν στην πράξη..., αυτή η κίνηση έχει αποτέλεσμα...
Μιας όμως και γίνεται συζήτηση επάνω σ΄ αυτό το θέμα, καλό είναι, ότι έχουμε υπόψιν μας ο καθένας να το μεταφέρει και στους υπολοίπους και ας είναι αχρήαστες..., όλες αυτές οι μέθοδοι αντιμετώπισης ενός σκυλοκαυγά..., αν όμως τύχει, ότι περισσότερο γνωρίζουμε, τόσο καλύτερα είναι... πιστεύω.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η δημοσίευση μεταφέρθηκε σε υπάρχον θέμα.

keyman said:
Σήμερα πήγαμε στο πάρκο με την Μάγια για την καθιερωμένη βόλτα μας....Βρίσκουμε μια κοπέλα η οποία έχει ένα 10 μηνών θηλυκό κουτάβι και με το οποίο η Μάγια έχει ξαναπαίξει.Την αφήνω από το λουρί να παίξουν λίγο και μετά από κανά 10λεπτο αρχίζουν να δαγκώνονται-γαυγίζουν-γρυλίζουν....να σας πω την αλήθεια από τον πανικό μου(πρώτη φορά μου συμβαίνει)δεν θυμάμαι τίποτα άλλο εκτός από το άλλο κουτάβι να αρχίζει το γρύλισμα όταν η ιδιοκτήτρια της της έβαλε τον οδηγό για να φύγουν.Αν και η δικιά μας γαύγισε,γρύλλισε,δάγκωσε δεν θυμάμαι γιατί αυτό που με ένοιαζε εκεινη την ώρα ήταν να χωρίσουν.Αρχίσαμε να φωνάζουμε και οι δύο ΜΗ ΟΧΙ ΜΑΓΙΑ(και τις δυο τις λένε Μάγια...)μετά από μερικά δευτερόλεπτα σταμάτησαν και την έδεσα και φύγαμε.Το αποτέλεσμα ήταν μια χαρακιά στο αυτί της :( για το άλλο δεν ξέρω....έφυγαν πριν από μας.Τώρα παιχνίδι ήταν αυτό? ή τσακωμός?ο καυγάς έληξε από μόνος του χωρίς να βάλουμε "χέρι" και μετά όταν τα δέσαμε δεν είχαν εχθρικές τάσεις το ένα προς το άλλο.Η δικιά μας δεν ξέρω ειλικρινά αν αγρίεψε καθόλου πάνω στον "καυγά"(από τον πανικό μου δεν έβλεπα μπροστά μου) ή αν "έπαιζε" γιατί νόμιζε πως ήταν παιχνίδι....Δεν έχει "αγριέψει"ποτέ σε κανένα σκυλί στο παρελθόν.Σε ανάλογη περίπτωση τι κάνεις για να τα χωρίσεις???
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Σηκώνουμε τα πίσω πόδια - χρειάζονται δύο και κατά προτίμηση οι ιδιοκτήτες και συγχρόνως να μιλάνε πχ, ΚΙLLER, MH!!
Αυτό είναι το καλύτερο, το ασφαλέστερο και το αποτελεσματικότερο keyman, αν και μερικές φορές, όπως στην περίπτωση που μας περιγράφεις, το πρόβλημα το λύνουν τα σκυλιά μόνα τους. Παιχνίδια κυριαρχίας γαρ… :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kλασικό, ανάμεσα σε 2 κουτάβια που παρεκτρέπονται ... γίνεται ακόμα και με σκυλάκια 40 ημερών, μέσα στη γέννα ... δεν σημαίνει κάτι, εκτός από το ότι το σκυλι σου δεν ειναι ''παναγία'', αυτό το ήξερες ... βάζε χέρια τώρα που μπορείς και ΚΟΦΤΟ της.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Που να βάλω χέρι βρε denis???να με δαγκώσει ο σκύλος της άλλης κοπέλας που έκανε σαν τρελός?Η άλλη κοπέλα πάντως δεν έβαζε χέρι.....Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να της φωνάξω και όταν ηρέμησε της είπα μπράβο,πάντως 2 άλλοι τύποι που ήταν παρόντες με τα σκυλιά τους είπαν:"γιατί την μαλώνεις,αφού δεν έφταιγε,το άλλο σκυλί αγρίεψε,τι θα έκανε αυτή?"......Προτιμώ να το βάλει στα πόδια :oops: προσωπικά,αλλά είναι δυνατόν ένα bull terrier να το βάλει στα πόδια???Πάντως φοβάμαι να την ξαναφήσω ελεύθερη να παίξει...... :(
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
α) όχι δεν θα το βάλει στα πόδια.

β) μην την αφήνεις ΠΟΤΕ ελεύθερη εαν δεν είσαι 100% όχι μόνο για αυτή αλλά και για τα άλλα σκυλιά.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Τη μαλώνεις κι ας μην "έφταιγε" για να ξέρει ότι δεν πρέπει να τσακώνεται.
Αν και στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω κι εγώ ότι ήταν μάλλον παιχνίδι κυριαρχίας, όπως είπε κι ο denis αυτά τα κόβεις τώρα που είναι νωρίς.
Κι επειδή όντως ποτέ δεν θα κάνει πίσω, το μόνο που σε διασφαλίζει είναι να έχεις τον απόλυτο έλεγχό της.
 




Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
denis said:
-Βάζουμε χέρια ΜΟΝΟ ΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΑ και πάντα με ρίσκο.
Εγώ πλέον βάζω, έχω δει πολύ σοβαρά τραύματα στη ζωή μου και δεν θέλω να τα ξαναδώ..
-Νερό αν έχουμε και χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει, μαζί με φωνή ΜΗ δυνατά και κοφτά και όχι υστερίες.
-Σηκώνουμε τα πίσω πόδια - χρειάζονται δύο και κατά προτίμηση οι ιδιοκτήτες και συγχρόνως να μιλάνε πχ, ΚΙLLER, MH!!
-Και κάτι άλλο, για να αφήσει το δάγκωμα, να το πώ? :lol: :lol:
Τέλος πάντων έχει σχέση με γεννητικά όργανα αρσενικού και θηλυκιάς...αυτοσχεδιάστε... :!: :!:
Συμφωνω με ολα τα παραπανω..
Μην προσπαθησετε να βαλεται χερια στα στοματα κτλ..
Το εχω δει και αυτο και απλα απο λαθος δαγωσανε και τον ιδιοκτητη..
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Μήπως υπερβάλλουμε λιγάκι, πότε μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν θα τσακωθούν τα σκυλιά μας;;; ΠΟΤΕ!!! Όταν δύο σκυλιά παίζουν πολύ εύκολα μπορεί να αρχίσει ένας σκυλοκαυγάς το καλό είναι ότι τα σκυλιά δεν κρατούν κακίες το ένα στο άλλο όταν είναι ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΑ. Το βλέπουμε όταν έχουμε δύο σκυλιά στο σπίτι ή όταν τα αδέλφια παίζουν μεταξύ τους. Την μια στιγμή θα τσακωθούν και μετά πάλι θα παίζουν.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να «διαβάζουμε» τα σκυλιά μας πριν τα αφήσουμε να παίξουν. Πάντα όταν δύο σκυλιά συναντηθούν θα δείξουν τις προθέσεις τους. Αν έχουν πρόθεση να παίξουν τα αφήνουμε αν στην πορεία για διάφορους σκυλολόγους προκύψει καυγάς τα χωρίζουμε όπως είπε ο denis. Το ξέρω ότι η αγωνία είναι μεγάλη και ο φόβος που μπορεί να δημιουργηθεί μετά που θα μπλέξει το σκυλί σας σε ένα καυγά αλλά μη του στερείται το παιχνίδι όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν. ΠΑΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ (ΚΑΥΓΑ) ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΥΛΟ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εμενα ο μικρος δεν χονευεται με τιποτα με ενα (παλι καλα στο μποί του..)στην πολυκατοικια μας,καθε φορα που συναντιονται ο αλλος γριλιζει..,οταν λοιπον παμε βολτα ,ο μικρος οταν περναμε εξω απο το μπαλκονι του μηχανικα και μονο γυριζει το κεφαλι ενω ακομα κατουραει..κανει γουφ και φευγει ειτε ειναι εξω ο αλλος, ειτε δεν ειναι.. :lol: :lol:
τωρα δεν ξερω αν αυτο ειναι κακια παντως δεν χονευονται..

και αλλο ενα περιστατικο παλι ..επειδη καποτε τον ειχε δαγκωσει ενα μεγαλο σκυλι..,οταν τον βλεπει κανει σαν τρελος χιλομετρα μακρια...αρα μπορει να εχουν συμπαθιες και αντιπαθειες αν και σαν μανιατικο εμενα μου φαινεται..μηπως επειδη ειναι σκορπιος.. :-k :lol: :lol: :lol:
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Η γνωστή συμπεριφορά των μικρόσωμων σκυλιών. Πολύς θόρυβος για το τίποτα. Κάτι σαν τις παλιές ταινίες με το Ρίζο να παίζει τον γκαγκστερ :lol: :lol: :lol:
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
Εμένα η δικιά μου όταν δει από μακριά σκύλο ανεξαρτήτου μεγέθους, κοντοστέκεται και αρχίζει να γαυγίζει.Σταματάει, τρέχει με φόρα προς το μέρος του (όσο φτάνει το λουρί) και όταν πλησιάσουμε αρχίζει να παίζει και να σπιντάρει γύρω γύρω από το άλλο σκυλί μέχρι που ξαπλώνει και κάνει νάζια.Μόλις αρχίσει να κουνιέται το άλλο και να πλησιάσει για να παίξει το οποίο λόγω μεγέθους είναι 10πλάσιο (το δικό μου westie το άλλο καναδέζικο λυκόσκυλο ή ακίτα, καταλαβένετε...) η δικιά μου βγάζει τσιρίδα λες και της πατάς τον κάλο :roll:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Πάλι με σύγχησε η τσ@#$% :evil: Τσακώθηκε πάλι με το ίδιο σκυλί που είχε "τσακωθεί" και τότε.Η δεύτερη φορά που τσακώνεται και η πρώτη ήταν πάλι με αυτό το σκυλί.

Δεν καταλαβαίνω :roll: Κι άλλα σκυλιά της αγριεύουν και εκείνη χαμηλώνει το κεφάλι,όταν της αγρίεψε αυτή τα πήρε η δικιά μου κανονικά,σήκωσε τρίχα,έδειξε δόντια,γαύγισε,την έβαλε κάτω κανονικά για καβγά.

Βέβαια επειδή ήμουν σε ψιλοσυναγερμό αυτή τη φορά παρατήρησα πως ενώ παίζανε η αλλη άρχισε να δαγκώνει και να γρυλίζει πρώτη.Αρχισα να φωνάζω ΟΧΙ και ΜΗ,ε μετά της σήκωσα τα πόδια και σταμάτησε,σταμάτησε και η άλλη ευτυχώς γιατί η άλλη κοπέλα δεν έκανε τίποτα. :evil:

Εχουν ξανασυναντηθεί στο πάρκο μετα τον πρώτο καβγά και δεν αρπάχτηκαν αλλά δεν ήταν και φιλενάδες.Απλά είπα αυτή τη φορά που ήταν και άλλα σκυλιά και ήταν και οι δύο λυτές να δω τι θα γίνει.Κατα την διάρκεια του "παιχνιδιού" επειδή η δικιά μου ανέβαινε πάνω στην άλλη της έλεγα ΟΧΙ αλλά τίποτα.Ολα έγιναν μέσα σε δευτερόλεπτα και ευτυχώς έληξαν μέσα σε δευτερόλεπτα.

Δεν έπρεπε να την αφήσω ελευθερη μαζί της.Λάθος μου.Τελικά δεν το έχουν ξεπεράσει αυτό που υπάρχει ανάμεσά τους και το οποίο δεν το καταλαβαίνω.Μόλις την βλέπω να πλησιάζει θα πρέπει να την δένω την δικιά μου.Κοίτα να δεις σκέφτομαι που έχουν και αυτά συμπάθειες και αντιπάθειες σαν και μας τους ανθρώπους.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Πιστευω οτι τα σκυλια αποτυπωνουν αντιπαθειες καπου καπου,και εναντι ανθρωπων και εναντι αλλων σκυλων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981