Σκυλος στο σπιτι


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Τι εκαναν orilis που δεν εκανα εγω ? Πηγαινε στο τελευταιο ποστ του καθε θεματος και δες.
Πηρες απαντηση για το που ειναι τα κουταβια τωρα ?
Γνωριζεις μηπως την οικονομικη και οχι μονο κατασταση του καθενος ?
Γνωριζεις αν εγω εχω τα ιδια χρηματα και χρονο με τους παραπανω ?
Το δικο μου θεμα δεν το βρηκες ? Δυσκολευτηκες ?
Που ησουν τοτε να προσφερεις βοηθεια ?
Γιατι δεν κοιτας πρωτα τι εκανες ΕΣΥ οριλις ?
Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να κατακρινεις αν δεν εχεις βοηθησει.



DjSoukis απανταω στις αποριες σου γιατι εσυ ο ιδιος ειπες
Ρωτάω με πάσα ειλικρίνεια και περιέργεια.
.
Τους αποκαλω υποκριτες φιλοζωους οχι γιατι εχουν διαφορετικη αποψη. Αλλα γιατι κατακρινουν μια αλτρουιστικη πραξη. Κατακρινουν χωρις καν να γνωριζουν ποιος ειμαι , τι εχω και τι δεν εχω και κατα ποσο μπορω ή οχι.
Αφησα στο δρομο 4 κουταβια απο οπου και τα μαζεψα. Χωρις καν να ειναι δικια μου ευθυνη.
Παιρνοντας την συγκεκριμενη συμβουλη απο φιλοζωικες εταιρειες. Και οχι μονο μια φορα.
Και δεν κανω απλες υποθεσεις. Οι υποθεσεις που κανω στηριζονται στις στατιστικες. Ψαξε και θα βρεις.
Που ηταν ολοι αυτοι τοτε να βοηθησουν οταν ανοιξα το θεμα ? Οχι λεφτα. Να πουν ενα αναθεματισμενο κουραγιο , υπομονη.
Αλλα μολις δοθηκε η ευκαιρια να κραξουν και να κατακρινουν δεν εχασαν την ευκαιρια να προσθεσουν μερικα ακομα ανουσια και αχρηστα ποστ στα ηδη χιλιαδες που εχουν.
 
  • Like
Reactions: skar


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
afg έχω τα δικά μου να σκεφτώ και να νιώσω τύψεις ή να χαρώ, και σίγουρα δεν θα απαντήσω στα ερωτήματα που έθεσες. Πάντως, αν πραγματικά νιώθεις ότι έκανες ότι καλύτερο μπορούσες, προς τι όλος αυτός ο θυμός?
 
  • Like
Reactions: mareco and Elli


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Στα φόρουμ κάνεις post...Στην ζωή σου κάνεις πράξεις.

Όταν κάνεις post τις πράξεις σου θα σχολιαστούν και θετικά και αρνητικά. "Όλοι αυτοί" όταν άνοιξες το θέμα δεν ξέρω τι έκαναν...Εσύ ξέρεις τι έκανα εγώ όταν άφηνες τα κουτάβια στο δρόμο;...Δε παίζει ρόλο όμως.

Είναι δική σου επιλογή ότι έκανες όπως και το τι θα κάνεις την επόμενη φορά...Είτε το μοιραστείς στο φόρουμ, είτε όχι.

Τέλος, κάποιοι υποστηρίζουν πως ο αλτρουισμός είναι άλλη μια εκδήλωση του "ΕΓΩ"...
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ πάντως σε αυτό το θέμα πιστεύω ότι αν δεν μπορείς να φτάσεις στο τέλος με μία διάσωση, μην την κάνεις καθόλου. Και αυτό εφαρμόζω δυστυχώς ίσως.
Τι θέλω να πω.
Να μαζέψω έναν σκύλο και να τον αφήσω μερικές μέρες σπίτι μου και μετά ξανά στον δρόμο δεν μπορώ να το κάνω. Δεν μπορώ από καθαρά εγωιστικούς λόγους, δεν θα κοιμάμαι μετά.
Ή θα το μαζέψω και θα το κρατήσω ώσπου να βρει σπίτι ή δεν θα το μαζέψω. Ίσως είμαι λάθος.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
να ρωτήσω κάτι, ως "food for thought".

Ποιά η επί της ουσίας διαφορά, της πράξης του afg με το να ταϊζει κάποιος για Χ χρονικό διάστημα κάποιο/α αδέσποτο/α στην γειτονιά, στην κοντινή πλατεία κλπ ?

Με τη λογική μερικών, πρέπει ή να μαζεύεις το αδέσποτο μέχρι να βρει σπίτι (που συνεπάγεται οικονομική επιβάρυνση, περισσότερη κατανάλωση ενέργειας και χρόνου, ο "κίνδυνος" να το αγαπήσεις και να μην μπορείς να το αφήσεις και να καταλήξεις με περισσότερα κατοικίδια από όσα μπορείς πραγματικά να υποστηρίξεις κλπ), ή να τα αφήνεις στη μοίρα τους τελείως. Επομένως να υποθέσω είστε αντίθετοι και με αυτούς που δεν τα μαζεύουν, απλά αφήνουν λίγο φαγητό κάπου ?

Τα σκυλάκια αυτά ΣΙΓΟΥΡΑ θα πέθαιναν μόνα τους έξω. Τα βρήκε ένας άνθρωπος, τα φρόντισε, τα ξετσιμπούριασε, τους έδωσε αντιπαρασιτικό, τα τάισε και καρδαμώσανε και πλέον πάλι έξω (κάτι που θα έκανε και η φιλοζωική όπως σας ανέφερε) με περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης από όταν τα βρήκε.

Από το να μην κάνει τίποτα απολύτως, καλύτερα αυτό, αφού μέχρι εκεί μπορούσε ο άνθρωπος.


@I.Kyveli : αν δεν μπορείς να κάνεις μια διάσωση μέχρι πέρας είναι καλύτερο να τα αφήσεις σε (σχεδόν) βέβαιο θάνατο?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
@I.Kyveli : αν δεν μπορείς να κάνεις μια διάσωση μέχρι πέρας είναι καλύτερο να τα αφήσεις σε (σχεδόν) βέβαιο θάνατο?
Το να ταίσω μια φορά δεν έχει νόημα. Το μόνο που κάνω είναι να καθησυχάσω τις δικές μου ενοχές. Το να ταίζω επί μονίμου βάσεως ένα αδέσποτο που έχει συγκεκριμένο μέρος που αράζει το κάνω και όχι δεν είναι το ίδιο με το να το πάρω σπίτι μου και μετά να το αφήσω πάλι στον δρόμο.
 
  • Like
Reactions: deliaki


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Καλύτερα νομίζω να μην κατακρίνουμε τις προσπάθειες αυτών που προσπαθούν να βοηθήσουν την κατάσταση των αδεσπότων με ότι τρόπο και μέσο διαθέτουν, έστω ελλειπώς και περιστασιακά. Δεν είναι αυτοί το πρόβλημα.
Αν έχετε διαφορετική άποψη ή προσέγγιση απο την όποια δική μου για την βοήθεια των αδεσπότων, πολύ καλά κάνετε και την έχετε, και εφαρμόστε την όπως νομίζετε και μπορείτε.
Υπάρχουν δυστυχώς αρκετά αδέσποτα για να εκφραστούν όλες οι φιλοζωικές απόψεις και προσεγγίσεις.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
afg έχω τα δικά μου να σκεφτώ και να νιώσω τύψεις ή να χαρώ, και σίγουρα δεν θα απαντήσω στα ερωτήματα που έθεσες. Πάντως, αν πραγματικά νιώθεις ότι έκανες ότι καλύτερο μπορούσες, προς τι όλος αυτός ο θυμός?

Ποιος θυμος ? Απογοητευση ειναι . Φαντασου να εχεις κανει οτι μπορεις για καποιον ή για κατι και καποιοι να σου λενε οτι δεν ηταν αρκετο. Το εκανες λαθος.


Στα φόρουμ κάνεις post...Στην ζωή σου κάνεις πράξεις.

Όταν κάνεις post τις πράξεις σου θα σχολιαστούν και θετικά και αρνητικά. "Όλοι αυτοί" όταν άνοιξες το θέμα δεν ξέρω τι έκαναν...Εσύ ξέρεις τι έκανα εγώ όταν άφηνες τα κουτάβια στο δρόμο;...Δε παίζει ρόλο όμως.

Είναι δική σου επιλογή ότι έκανες όπως και το τι θα κάνεις την επόμενη φορά...Είτε το μοιραστείς στο φόρουμ, είτε όχι.

Τέλος, κάποιοι υποστηρίζουν πως ο αλτρουισμός είναι άλλη μια εκδήλωση του "ΕΓΩ"...


Ποτε δεν πιστεψα οτι θα καταφερουν καποιοι να βρουν τροπο και να κρινουν αρνητικα ακομα και μια πραξη που μονο στοχο εχει να βοηθησει και αυτο εκανε.
Το εκανε με πολυ συγκεκριμενα πραγματα τα οποια εχω ηδη αναφερει.
Με την απραξια μπορεις να μιλας μονο για ενδεχομενο καλο με ενα σωρο ''αν'' , ''ισως'' , ''μπορει'' , ''πιθανοτητες'' . Πραγματα καθολου συγκεκριμενα και σιγουρα.

Το τελευταιο ειναι μια θεωρια καποιων πανω στην θεωρια ενος ατομου , περιττο να πω ποιανου , που προσπαθει να εξηγησει την ανθρωπινη ψυχικη συσταση , χοντρικα.
Δεν βλεπω τι σχεση εχει στο συγκεκριμενο θεμα μιας και χωρις εξηγηση η συγκεκριμενη φραση δεν σημαινει απολυτως τιποτα.



Ενα "ΕΓΩ" ναααααααααααα, μετά συγχωρήσεως.
Το ''εγω'' οπως το εννοεις εσυ ειναι το ακριβως αντιθετο απο τον αλτρουισμο.
Το "ΕΓΩ" στην πιο πανω φραση δεν εχει καμια σχεση με τον εγωισμο που καταφανεστατα υπονοει το ακομα ενα ανευ ουσιας σχολιο σου. Ισως θα ηταν καλυτερα να αποκτησεις λιγο περισσοτερες γνωσεις περι καποιων θεματων προκειμενου να εισαι σε θεση να μπορεις να κανεις πιο ευστοχα σχολια.
Γιατι οπως προσφατα ειπε καποιος αλλος , η ελληψη επιχειρηματων οδηγει σε χαρακτηρισμους και υβρεις.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ποιος θυμος ? Απογοητευση ειναι . Φαντασου να εχεις κανει οτι μπορεις για καποιον ή για κατι και καποιοι να σου λενε οτι δεν ηταν αρκετο. Το εκανες λαθος.
.............
Kι όμως, θα ξαφνιαστείς αν σου πω ότι δε χρειάζεται να το φανταστώ αλλά το έχω βιώσει και το βιώνω πολλές φορές στη ζωή μου?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Το ''εγω'' οπως το εννοεις εσυ ειναι το ακριβως αντιθετο απο τον αλτρουισμο.
Το "ΕΓΩ" στην πιο πανω φραση δεν εχει καμια σχεση με τον εγωισμο που καταφανεστατα υπονοει το ακομα ενα ανευ ουσιας σχολιο σου. Ισως θα ηταν καλυτερα να αποκτησεις λιγο περισσοτερες γνωσεις περι καποιων θεματων προκειμενου να εισαι σε θεση να μπορεις να κανεις πιο ευστοχα σχολια.
Γιατι οπως προσφατα ειπε καποιος αλλος , η ελληψη επιχειρηματων οδηγει σε χαρακτηρισμους και υβρεις.
Εξαιρετικής ουσίας σχόλιο!!!
Και...περιμένοντας να μου υποδείξεις, σε ποιά θέματα, έχω έλλειψη γνώσεων [σε αντίθεση με σένα προφανώς], θα προπονηθώ λίγο στον αυτοθαυμασμό [έχοντας πρότυπό μου εσένα].
Περιμένω με αγωνία τις υποδείξεις σου, για να μάθω, σε τι πρέπει να βελτιωθώ :)
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Δηλαδη πραγματικα δεν καταλαβες οτι το θεμα στο οποιο πρεπει να λαβεις περισσοτερη γνωση στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η θεωρια του Φρουντ οσον αφορα την συγκεκριμενη εννοια ? ( του "ΕΓΩ" εννοω , γιατι δειχνεις να μην καταλαβαινεις ) .

Τον χαρακτηρισμο , αυτοθαυμασμο , θα τον προσπερασω γιατι για ακομα μια φορα δεν παρεθεσες ενα επιχειρημα επι τουτου.
Ειπαμε ελλειψη -> χαρακτηρισμοι - υβρεις .
Υποδειξεις δεν χρειαζεται να κανω εγω.
Βιβλια τα λενε. Ανοιξε τα και καλο διαβασμα.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,να ρωτησω λιγο κατι,γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια ουσιωδης διαφορα αναμεσα σε crate με 1 και 2 πορτες ? Συγκεκριμενα ενα της Midwest που βρηκα,βγαινει και με μια,και με 2 πορτες. Διευκολυνει καπου συγκεκριμενα ? Συγγνωμη για το off.
 


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Δεν θα προσπαθήσω καν να μπω στη διαδικασία παράθεσης επιχειρημάτων σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα (και δεν αναφέρομαι στο crate :) παραπάνω).

Θα ήθελα απλά να τονίσω (για πολλοστή φορά στη ζωή μου), ότι η ΑΛΗΘΕΙΑ δεν είναι υποχρεωτικά μια και μοναδική και ότι η επιδίωξη της απόλυτης και τέλειας εφαρμογής των όποιων ιδεών και αντιλήψεων αναπόφευκτα οδηγεί στο εξαμβλωματικό παράγωγο γνωστό ως "ζηλωτής".

Να με συγχωρήσετε αλλά για ζηλωτές δεν έχω μήτε χρόνο ούτε και ανοχή.

Όλα τα άλλα να τα συζητήσουμε εάν και εφόσον είναι αμοιβαία επιθυμία.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,να ρωτησω λιγο κατι,γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια ουσιωδης διαφορα αναμεσα σε crate με 1 και 2 πορτες ? Συγκεκριμενα ενα της Midwest που βρηκα,βγαινει και με μια,και με 2 πορτες. Διευκολυνει καπου συγκεκριμενα ? Συγγνωμη για το off.
Παρακολουθώντας κάποια βίντεο θετικής εκπαίδευσης ,διαπίστωσα, ότι οι δύο πόρτες χρησιμεύουν κυρίως εκεί. Για να γίνει ομαλά η μετάβαση από το ανοιχτό στο κλειστό.. Στην αρχή ανοιχτές και οι δύο πόρτες και παιχνίδια μέσα στον κλωβό, ώστε ο χώρος του να λειτουργεί περισσότερο σαν διάδρομος. Αργότερα, αφού το κουτάβι εξοικειωθεί με το χώρο και μάθει να τον χρησιμοποιεί κι ως χώρο στάσης (πάντα με παιχνίδια), σταδιακά κλείνει όλο και περισσότερο η μία πόρτα, ώστε να κλείσει εντελώς κάποια στιγμή.. και να απομείνει η άλλη ανοιχτή. Θα πρέπει κι εκείνη να κλείσει σταδιακά, και για μικρή διάρκεια στην αρχή, που σταδιακά θα αυξάνεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Beyond, μην μπερδεύεσαι τόσο. Οι δύο πόρτες, είναι απλά πρακτικότερες, για πολλούς λόγους, που θα τους καταλάβεις, με την χρήση. Τίποτα πιο βαθυστόχαστο. Καλύτερα με δύο πόρτες.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Οκ,απλα μου φανηκε και καπως παραξενο,το γεγονος πως αυτο με τις 2 πορτες ειναι πιο οικονομικο ! Ευχαριστω για τις απαντησεις ;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Της ίδιας εταιρίας, ήταν πιο φθηνό, αυτό με τις 2 πόρτες;
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Beyond μήπως αυτό με τη μία πόρτα είναι το ovation που είναι συρόμενη;

Σε σχέση με το αρχικό σου ερώτημα κάπου, εδώ στο φόρουμ, είχα διαβάσει ότι με μία πόρτα είναι πιο σταθερό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Πιθανότατα το ovation εννοεί της Midwest, που είναι είναι όντως ακριβότερο.
Αυτό με την σταθερότητα, δεν το 'χω ξανακούσει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.844
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981