Σκύλοι της "μόδας"


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Στεναχωριέμαι πάρα πολύ όταν βλέπω ανθρώπους εντός και εκτός φόρουμ να επιλέγουν φυλές για τις οποίες δεν γνωρίζουν τίποτα και αν γνώριζαν θα έβλεπαν ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν, επειδή είναι της μόδας.
Πριν λίγα χρόνια ήταν τα husky, τώρα φοριούνται πολύ τα Akita, τα rottweiler εδώ και κάτι χρόνια έχουν γίνει best sellers, κλπ κλπ..
Πολύ φοβάμαι ότι σε λίγα χρόνια τα καταφύγια θα γεμίσουν με καθαρόαιμα..όπως αμέρικα..
Το να μην ξέρεις δεν είναι κακό, το να μην θέλεις να μάθεις και να θεωρείς ότι ξέρεις ενώ είσαι άσχετος είναι απαράδεχτο..
Σε άλλο θέμα το είπε o Johnk για άλλη περίπτωση, ότι η ηλιθιότητα είναι ανίκητη, και δυστυχώς έχει εφαρμογή σε πολλά θέματα..
Ιδιοκτήτες των φυλών που ανέφερα μην σπεύσετε να προσβληθείτε, εννοείται ότι πολλοί απο τους παρόντες εξαιρούνται..
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Τωρα με τον ΤΕΝ ΤΕΝ θα γινουν μοδα τα terrier.... Kαι διαβαζα σ' ενα αρθρο στο Κ της Καθημερινης οτι τα συγκεκριμενα σκυλια γινονται διαβολακια αν δεν εισαι εμπειρος ιδιοκτητης.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Με τα Δαλματίας τα ίδια δεν είχαν γίνει?
Κακό κάνουν οι ταινίες τελικά σε ανθρώπους που δεν ξέρουν και όπως είπε και η Μυρτώ δεν έχουν διάθεση να μάθουν...
Είναι γενικό το θέμα και δεν πιστεύω πως είναι μομφή για οποιαδήποτε φυλή αλλά της κακής νοοτροπίας!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δυστυχως λατρευω μία φυλή που είναι πολυ στη μοδα...

Πριν 5 χρόνια οι περισσοτεροι σου ελεγαν δεν ξερω τι ειναι το dogo και μεσα σε ενα χρονο εχουν βρεθει καμιά δεκαρια αδέσποτα :(
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Με τα Δαλματίας τα ίδια δεν είχαν γίνει?
Κακό κάνουν οι ταινίες τελικά σε ανθρώπους που δεν ξέρουν και όπως είπε και η Μυρτώ δεν έχουν διάθεση να μάθουν...
Είναι γενικό το θέμα και δεν πιστεύω πως είναι μομφή για οποιαδήποτε φυλή αλλά της κακής νοοτροπίας!
Γιατί με τους γερμανικούς όταν έδειχνε τον "REX"??
Και μετά όταν περάσει η...μόδα τι γίνεται??? Τους πετάνε στο δρόμο και παίρνουν άλλο?
Τι είναι ρουχα ο σκύλος που μπορούν και τα αλλάζουν και μετά γεμίζουν οι δρόμοι με αδέσποτα,και τα καταφύγια??
Αυτό είναι απαράδεχτο που κάνουν κάποιοι ανεγκέφαλοι και δεν έχουν επίγνωση της πράξης τους!
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ακριβώς σε αυτή την παράμετρο βλέπουν τον σούπερ εκπαιδευμένο σκύλο και θεωρούν πως θα κάνει κόλπα από μόνος του,,,,
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Τωρα με τον ΤΕΝ ΤΕΝ θα γινουν μοδα τα terrier.... Kαι διαβαζα σ' ενα αρθρο στο Κ της Καθημερινης οτι τα συγκεκριμενα σκυλια γινονται διαβολακια αν δεν εισαι εμπειρος ιδιοκτητης.
νομιζω οτι τα τεριε ειναι διαβολακια και στα χερια εμπειρων ιδιοκτητων:D
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
στην σκεψη μου ησουν Κυβελλη? οπως τα λες ειναι , χθες συναντησα μια κοπελλιτσα στην γειτονια μου με ενα bullmastif, δυσαναλογα μεγαλο με το μεγεθος της, σταματησα και την ρωτησα ωραιο το σκυλακι σου απο που το πηρες ? ελπιζοντας να μου πει απο εκτροφεα ,ξερω την φυλη κλπ ,χωρις και πολυ εκπληξη ακουσα οτι της το εκανε δωρο ο ανδρας της απο ενα πετ σοπ zωο......(μην τους κανω και διαφημηση)
ε της μοδας .........πηγα να της πω
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι .
Χωρίς προσωπικότητα , χωρίς ψυχισμό , χωρίς βαθύτερη έννοια σκέψης .
Κινούνται και ζούνε σαν κακέκτυπα κάποιου επιβεβλημένου κοινωνικού status λες και ξεπήδησαν μέσα από τις σελίδες κάποιου life style περιοδικού υιοθετώντας τρόπους και στάσεις ζωής .
Χωρίς καλά καλά να μπορούν να καταλάβουν γιατί πράττουν και συμπεριφέροντε έτσι αναγάγωντας τη ζωή τους σε μια ηλίθια ακολουθία κοινωνικού πρωτοκόλλου .
Κάπως έτσι λοιπόν εντάxθηκε και ο σκύλος στη ζωή τους , με μεγαλύτερο θύμα το Labrador.
Ας ελπίσουμε πως κάποια στιγμή Ο Λ Α τα σκυλιά θα έχουν τη θέση που τους αξίζει στη ζωή μας .
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Λυπάμαι για τα σκυλιά "της μόδας" και χαίρομαι που όταν λέω αμσταφ δε ξέρουν παρα λίγοι για τι μιλάω,ελπίζω να μη γίνουν ποτε της μόδας..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Τα ίδια βλέπω κ με τα τερβίρεν... τα οποία ακόμη "λάσι" τα λένε όταν τα συναντούν στο δρόμο... Πάλι καλά βρήκαν σπίτι κ τα 3 τερβιρενο-ειδή κ τα 'χω από "κοντά"...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Υπάρχει μεγάλη αλήθεια σε αυτό !!!!
Και τότε που είχε βγει η ταινία Η Μάσκα...όλοι εβλεπαν εναν όμορφο σκύλο Jack Russell, που ο κόσμος είχε την εντύπωση οτι αυτό το σκυλί γεννιέται και κάνει αυτά τα κόλπα απο μόνο του....
Πολλές φορές ακούω στον δρόμο όταν περνάμε....να..να.. ο Μάιλο..:mad:
(όλα τα τζακ τα λένε Μαιλο)
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
Δυστυχως λατρευω μία φυλή που είναι πολυ στη μοδα...

Πριν 5 χρόνια οι περισσοτεροι σου ελεγαν δεν ξερω τι ειναι το dogo και μεσα σε ενα χρονο εχουν βρεθει καμιά δεκαρια αδέσποτα :(
Πολλά dogo και πολλά ΒΥΒ .... 5 σκυλιά ξέρω εγώ μόνο :)
και τα Ελληνικά ποιμενικά μην ξεχνάμε εεεε
 


John Pit

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2011
235
18
Αυτο που συζητατε δεν διαφερει σε τιποτα και απο τους χιλιαδες ιδιοκτητες αυτοκινητων με 2.000-5.000 κυβικων οι οποιοι βεβαια δεν ειχανε την δυνατοτητα να τα συντηρησουνε και τωρα τα σκοτωνουνε.Η κατι (κατα τα αλλα συμπαθεστατες)χοντρουλες οι οποιες φορανε μπλουζακι πανω απο την κοιλια και κολαν απλα επειδη ειναι μοδα.Δυστηχως ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που θα παρουνε και ενα σκυλακι επειδη ειναι ομορφο η επειδη τους γυαλισε απλα.Χωρις να σκεφτουνε "μου ταιριαζει"? "μπορω να το χειριστω"?(σαν κατι γιγαντιαια τζιπ με οδηγους κυριες και χιλιαδες γρατσουνιες γυρω γυρω) "μπορω να δεσμευτω για 10-15 χρονια με ενα μωρο?" και ολα αυτα που πρεπει να απασχολουνε εναν νεο ιδιοκτητη. Αρα εγω φτανω στο συμπερασμα οτι υπαρχουνε απλα ανιδεοι "καταναλωτες" και αυτο φροντιζουν να το δειχνουνε σε καθε εκφανση της ζωης τους.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Αυτο που συζητατε δεν διαφερει σε τιποτα και απο τους χιλιαδες ιδιοκτητες αυτοκινητων με 2.000-5.000 κυβικων οι οποιοι βεβαια δεν ειχανε την δυνατοτητα να τα συντηρησουνε και τωρα τα σκοτωνουνε.Η κατι (κατα τα αλλα συμπαθεστατες)χοντρουλες οι οποιες φορανε μπλουζακι πανω απο την κοιλια και κολαν απλα επειδη ειναι μοδα.Δυστηχως ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που θα παρουνε και ενα σκυλακι επειδη ειναι ομορφο η επειδη τους γυαλισε απλα.Χωρις να σκεφτουνε "μου ταιριαζει"? "μπορω να το χειριστω"?(σαν κατι γιγαντιαια τζιπ με οδηγους κυριες και χιλιαδες γρατσουνιες γυρω γυρω) "μπορω να δεσμευτω για 10-15 χρονια με ενα μωρο?" και ολα αυτα που πρεπει να απασχολουνε εναν νεο ιδιοκτητη. Αρα εγω φτανω στο συμπερασμα οτι υπαρχουνε απλα ανιδεοι "καταναλωτες" και αυτο φροντιζουν να το δειχνουνε σε καθε εκφανση της ζωης τους.
Συμφωνω. Ειναι ολα θεμα παιδειας και κουλτουρας. Και σ' αυτη τη χωρα υπάρχει ελλειψη κι απ' τα δυο. Ολα για το θεαθηναι...
 


underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
τωρα που ζοριζουν οι καιροι ειναι παρα πολυ της μοδας οι σκυλοι "φυλακες"...
μου λεγε ο εκπαιδευτης μου πως εχει τρελη δουλεια με "σκυλους φυλακες" που οι ανιδεοι ιδιοκτητες τους τους εκαναν "προβληματικους" και τρεχει και δε φτανει με τετοιες περιπτωσεις.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
--------------------------------OFF TOPIC-------------------------------
Kyveli αδειασε λιγο το γραμματοκιβωτιο σου. Δεν μπορεις να λαβεις pm.
--------------------------------OFF TOPIC-------------------------------
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
τωρα που ζοριζουν οι καιροι ειναι παρα πολυ της μοδας οι σκυλοι "φυλακες"...
μου λεγε ο εκπαιδευτης μου πως εχει τρελη δουλεια με "σκυλους φυλακες" που οι ανιδεοι ιδιοκτητες τους τους εκαναν "προβληματικους" και τρεχει και δε φτανει με τετοιες περιπτωσεις.
Οπως επισης και οι κομπινες με σκυλους φυλακες.
Ακουσα προσφατα μια περιπτωση για καποιον που εδωσε χιλιαρικο για να παρει ντοπερμαν εκπαιδευμενο για φυλαξη και μετα απο δυο μηνες του το εκλεψαν.
Εν τω μεταξυ του ειχαν πει πως για να ειναι καλος φυλακας πρεπει να μενει εξω απο το σπιτι στην αυλη και να μην βγαινει βολτα.


Και για να γυρίσω στο θέμα μόδα, το ίδιο γίνεται και με διάφορα μικρόσωμα σκύλια διασήμων,που τα κυκλοφορούν σαν αξεσουάρ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που ακόμη κι αν πήραν έναν σκύλο για τους λάθος λόγους, και τελικά διαπιστώσανε ότι δεν ταιριάζει με την ιδιοσυγκρασία τους και τον τρόπο ζωή τους έχουν την καλή διάθεση και αλλαγές να κάνουν προς όφελος του σκύλου και να μάθουν όσα έπρεπε να ξέρουν και τελικά γίνονται υποδειγματικοί σκυλογονείς. Δυστυχώς είναι η μειοψηφία.
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Είναι καθαρά θέμα ενημέρωσης.
Αν υπήρχε πληροφόρηση και ηξερε η πλειοψηφία του κόσμου οτι το να έχεις σκύλο σημαίνει οτι
Θα ζεις μαζι του για περιπου 15 χρονια
Θα πρεπει να του αφιερωνεις καθε μερα αρκετο χρονο
Θα πρεπει να φροντιζεις για την τροφη του για την υγεια του.
Θα ξοδευεις χρημα, κλπ,
δεν θα εβλεπαν τον σκυλο ως παιχνιδι και δεν θα γινοταν μοδα