Σκύλος & Παραλίες


nikolahs

Member
20 Απριλίου 2012
5
0
Καλησπέρα. Μιας και έξω μυρίζει καλοκαίρι, σκεύτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα. Τελικά τι επιτρέπει ο νόμος για τα σκυλιά και τη θάλασσα? Τι κυρώσεις μπορέι να έχει ο ιδιοκτήτης από το νόμο? Τι άποψη έχετε για το θέμα?

Προσωπικά, θεώρώ ότι τα σκυλιά έχουν κάθε δικαίωμα να μπαίνουν στο νερό ακόμα και στον Αστέρα Γλυφάδας που λέει ο λόγος. Και αυτό γιατί με το βιβλιάριο υγείας που έχω μαζί, μπορώ να πιστοποιήσω την υγεία του σκύλου μου στον κάθε παράξενο. Επιπλέον ένα σκυλί δεν ουρέι ποτέ μέσα στο νερό! Από την άλλη ο κάθε *&%$#@ που γκρινιάζει πως τα ''έχει τα παιδιά του στο νερό μπλά μπλά" δεν μπορέι να μου αποδείξει ότι δεν έχει την τάδε μόλυνση που μπορέι να κολλήσω έγω και όλη η παραλία, ενώ ''ζεσταίνει'' και το νεράκι γύρο του.
Και δηλαδή αν ένα αδέσποτο μπεί στο νερό (κάτι που γίνεται συνέχεια και είναι λογίκο όταν τα κακόμοιρα λιώνουν από το καύσωνα), θα ψάξουνε να βρούνε αυτόν που το παράτησε για να ''του φέρουν το Λιμενικό'' ?
Πόσο μάλλον όταν ο σκύλος κάνει μπάνιο ανάμεσα σε σκουριασμένες άγκυρες και σωλήνες! Ο σκύλος μας ενοχλεί τότε?

Γράφω με ένταση για θυμάμαι το περσινό καλοκαίρι και μερικά περιστατικά στη παραλία... :mad:

Ακούω απόψεις...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εσυ μπορει να πιστευεις οτι θες... αλλα υπαρχει νομοθεσια γι αυτο.

Αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα βρεις πολλα θεματα.

Καλως ηρθες.
 


nikolahs

Member
20 Απριλίου 2012
5
0
Εσυ μπορει να πιστευεις οτι θες... αλλα υπαρχει νομοθεσια γι αυτο.

Αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ θα βρεις πολλα θεματα.

Καλως ηρθες.
Καλώς σας βρήκα. Το θέμα το άνοιξα για ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το νόμο κυρίως. Δεν βρήκα κάτι με παρόμοιο τίτλο, πάντως αν υπάρχει, το σβήνω.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Για αρχη ριξε μια ματια εδω

Δε χρειαζεται να σβηστει..
Αν ειναι δεμενος ο σκυλος σου παντως και σε αποσταση απο λουομενος κανεις δε μπορει να σου κανει τιποτα.
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
σαν νεα σκυλομαμα εχ και γω πολλες απορειες για το θεμα
αληθεια τι εννοεις οταν λες αποσταση απο τους λουομενους και δεμενος???

αν τον εχω δεμενο στην ομπρελα μου, με μικρο λουρακι.....
πηραζει να ειμαι πρωτη σειρα στην θαλασσα???

σε οργανομενη παραλια με ξαπλωστρες????
τι πειραζει αν την εχω στον δικο μας χωρο και δεν ενοχλει και δεν φτανει τους γυρο???

βλεπεις εχω και μικρα παιδια που δεν βγαινουν απο το νερο και πρεπει να τα βλεπω
και εννοειτε οτι δεν το αφηνω μονο του καπου... πιο πισω
 




doggy3

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
97
0
Εδώ πήγαμε πριν λίγο καιρό για βόλτα στο πάρκο Βείκου στο Γαλάτσι κ γυρίσαμε πίσω γιατί είχε πινακίδα οτι απαγορεύονται τα ζώα....πώς θα ενοχλούσαν δεν μπορώ να καταλάβω....(άσχετο με το θέμα αλλά ήθελα να πω τον "πόνο" μου)

Αν απογορεύονται σε πάρκο, στην παραλία άντε να βγάλεις άκρη....

Πάντως σε μια παραλία που επισκέφτηκα την Κυριακή κοντά στο Σούνιο υπήρχαν τουλάχιστον 6 σκυλιά με τους ιδιοκτήτες τους...1-2 σίγουρα είχαν μπει και στο νερό γιατί ήταν βρεγμένα...κι εγώ φυσικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με το δικό μου...
Βέβαια όσο ήμουν στην παραλία όλα τα σκυλιά καθόντουσαν ήσυχα δίπλα στους ιδιοκτήτες τους οπότε δεν θα μπορούσαν να ενοχλήσουν κάποιον.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
υπάρχει νομοθεσία για τα πάρκα δεν θυμάμαι το θέμα που είναι.
πάντως οι πινακίδες για αν ξέρεις που δεν αναφέρουν αριθμό νομου
στο πίσω μέρος είναι παράνομες
 


doggy3

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
97
0
υπάρχει νομοθεσία για τα πάρκα δεν θυμάμαι το θέμα που είναι.
πάντως οι πινακίδες για αν ξέρεις που δεν αναφέρουν αριθμό νομου
στο πίσω μέρος είναι παράνομες


Η νομοθεσία είναι υπέρ ή κατά των σκύλων στα πάρκα? Ήξερα για νομοθεσία σχετικά με τις παραλίες, όχι για τα πάρκα...

Από τι εξαρτάται η απαγόρευση...στο πάρκο Τρίτση αν δεν κάνω λάθος επιτρέπονται..στο Γαλάτσι είχε πινακίδα που τα απαγόρευε αλλά δεν ξέρω όμως αν είχε αριθμό νόμου (την απόμενη φορά θα το κοιτάξω)...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
ήταν λίγο μπερδεμένο για παιδικές χαρες και πάρκα
και αν θυμάμαι καλά κάτι ανέφερε
πως στις παιδικές χαρες θα πρέπει να υπάρχει έγκυρη πινακίδα
που να αναφέρει τι είναι ο χώρος και κάτι άλλες λεπτομέρειες.

σκέψου ότι στο παρκάκι που πάω εγώ έχει 2 πινακίδες
μια απαγορεύονται οι σκύλοι και άλλη μια να χρησιμοποιούμε τα ειδικά
λέει σακούλια για τα απόβλητα των σκύλων...
καμια από τις 2 δεν έχει νομο από πίσω...άντε βγάλε άκρη

συγγνώμη για το off topic σε σχέση με το θέμα...
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
εγω βλεπω οτι σε αυτο το θεμα μιλαμε 20 ατομα!!!γιατι δεν μαζευομαστε να παμε οσοι ειμαστε απο αθηνα,κτλ κτλ,ολοι μαζι σε μια παραλια;;;;να φυγουν οπως ειναι οι λουομενοι;χαχα
 


barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
Αυτό μας έχει απασχολήσει πολύ κι εμάς. Ήδη έχουμε ψάξει και έχουμε βρεί κάποιους νόμους που λένε τι επιτρέπεται και τί απαγορεύεται στις παραλίες για να τα εκτυπώσουμε και να τα έχουμε μαζί μας σε κάθε εξόρμηση για να κλείνουμε τα στόματα μερικών που το παίζουν έξυπνοι.
Ομολογώ ότι με έχει εκνευρίσει πολύ αυτό το θέμα με τους δημόσιους χώρους γενικότερα γιατί είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. ( Θέλουμε να λεγόμαστε και Ευρώπη...τρομάρα μας!! ).

Επίσης έχουμε κάνει αίτηση στον Δήμο όπου μένουμε να βγάλουν κάποιες πινακίδες που απαγορεύουν την διέλευση των ζώων και είναι άκρως παράνομες!!
Έχουμε στείλει και mail στο Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας να μας στείλουν κάποιο Π.Δ. που δέν μπορούμε να το βρούμε σε σχέση με το κολύμπι και την παραμονή των ζώων στις ακτές.....Αναμένουμε απάντηση.

Αυτά για αρχή, για να έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο και να κάνουμε το μπανάκι μας ελεύθερα χωρίς προστριβές.
Καλό μας καλοκαίρι!!
 


barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
εγω βλεπω οτι σε αυτο το θεμα μιλαμε 20 ατομα!!!γιατι δεν μαζευομαστε να παμε οσοι ειμαστε απο αθηνα,κτλ κτλ,ολοι μαζι σε μια παραλια;;;;να φυγουν οπως ειναι οι λουομενοι;χαχα
Δέν είναι κακή ιδέα αυτή.....!!
Βουουρ για εξόρμηση!!!

Πάμε να " μολύνουμε " λίγο τη θάλασσα και να την γεμίσουμε με " μικρόβια, λέρα, χολέρα" και ότι άλλο νομίζουν μερικοί ;)
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Θέλουμε να λεγόμαστε και Ευρώπη...τρομάρα μας!!
Μονο εκει που μας βολευει!!!!Κλασσικα πραγματα!!!
Εγω θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση σαν υπεραρχαριος στο θεμα σκυλος και παραλια!!!αν μπει ο Ερμακος μεσα για κολυμπι,μετα θελει ξεβγαλμα ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ;;;:cool:
 




fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Ναι θελει κατευθειαν με το που βγει απο παραλια η μπορω να τον κανω μετα σπιτι;;;αυτο ρωταω;;;

ΒΟΥΡ να διωξουμε τους πυροβο-λουομενους απο την παραλιααααααα!!!! :cool:
 


barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω να πάθει κάτι άν μείνει το αλάτι απάνω του. Οπότε μπορείς να τον κάνεις μπανάκι στο σπίτι.
Το μόνο που θέλει προσοχή είναι αφού βγει από την θάλασσα να μην κάτσει στον ήλιο να στεγνώσει γιατί με την εξάτμιση του νερού, ανεβαίνει και η θερμοκρασία του σκύλου και υπάρχει κίνδυνος για θερμοπληξία.
Αυτά στα λέω γιατί έχουμε παρακολουθήσει σεμινάρια για πρώτες βοήθειες και όλα αυτά που μας είπαν, τα έχω ως ιερό βιβλίο.
 




barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
Εννοείτε!
Εμείς από τώρα έχουμε αρχίσει την οργάνωση. Ομπρέλα μεγάλη για να μας καλύπτει και τους τρεις και βέβαια σκηνούλα για να απλώνει την κορμάρα της η μικρή με δροσερό νεράκι
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU