Σκύλος για φύλαξη χωραφιού


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Από τις πιο βλακωδέστερες προτάσεις που έχω διαβάσει.Είναι τόσο απλό να κάνεις ένα σκύλο ευτυχισμένο που ούτε καν σου περνάει από το μυαλό μάλλον.Ο σκύλος δεν είναι υλιστικό ον σαν τον άνθρωπο,η εποχή δεν έχει καμία σχέση με την ευτυχία του.Η μόνη συνάρτηση που θα μπορούσε να γίνει με την εποχή,είναι με τα αδέσποτα,εκεί να το καταλάβω.
Όταν κάποιος αφιερώνει καθημερινά ώρες στο σκύλο του προφανώς δεν προσφέρει στο σκύλο αλλά στερεί από τον εαυτό του κάτι υλικό,έμμεσα ή άμεσα(εκπαίδευση ή εργασία).Και οι άνθρωποι δεν είναι υλιστικά όντα,χρειάζονται αγάπη δλδ χρόνο τον οποίο στερείς χαρίζοντας το στο σκύλο σου.Να κάτι που δεν είχες σκεφτεί.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Lara_kouklara;575551Ο said:
παππούς μου είχε μια ζωή "σκύλους φύλακες" στο κτήμα του, δεν έμενε εκεί, πέρναγε όμως μεγάλο κομμάτι της μέρας του. Μη σου πω καλύτερα πόσα σκυλιά άλλαξε. Θα πω απλά ότι ελάχιστα κατάφεραν να ζήσουν πάνω απο 2-3 χρόνια. Και πάντα πέθαιναν από ανθρώπινο χέρι. Και μιλάμε για μέχρι και πριν 15 χρόνια, που τα επίπεδα εγκληματικότητας ήταν πολύ μικρότερα.
Ετσι ειναι!!

Ενας σκυλος, μονος σε ενα χωραφι- σε καμια περιπτοση δεν προσφερει προστασια.
Εγω θα περασω απο κει μια φορα την ημερα, του δινω λιχουδιες, του μιλαω γλυκα και τον χαιδευω- και γινομαστε "best Friends forever'' σε λιγες μερες μονο. Τοτε μπαινω ανενοχλητη και σου κλεβω οτι θελω- και τον σκυλο μαζι.

Εαν παλι δεν εχω αυτην την υπομονη και ισως ουτε "το καλο χερι με τα σκυλια", περναω την μια μερα και του ριχνω φωλα- και ερχωμαι την αλλη και κλεβω οτι θελω.


Ο παλιος μου σπιτονοικοκηρης ειχε σκυλο να του φυλαει το εξωχικο. Λυκο!!
Μεσα σε 4 χρονια αλλαξε 6 σκυλους. τα 5 πηγαν απο φωλα, το ενα το βρηκαν παγωμενο, οταν λογο εντονων καιρικων συνθηκων δεν μππρουσαν να πανε για καμια εβδωμαδα. Ο σκυλος εμεινε χωρις νερο και φαι, επειδη ειχαν παγοσει κατω απο 2 μετρα χιονια- και μαλλον επαθε και υποθερμια.

Το σπιτι το ειχαν ανοιξει σε αυτο το χρονικο διαστημα 10 φορες σιγουρα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Παιδιά...

Ο άνθρωπος έχει καταλάβει από μόνος του...ή από την μέχρι τώρα κουβέντα...ότι:
-Ο σκύλος δεν πρόκειται να κάνει επαρκή φύλαξη σε οργανωμένη προσπάθεια...
-Ο σκύλος καλά είναι να έχει ένα σύντροφο-σκύλο...στειρωμένο για να μην είναι σαν την καλαμιά στον κάμπο...
-Ο σκύλος θα έχει το λιγότερο μία ώρα την ημέρα ανθρώπινη παρουσία....+βόλτες...+Σ/Κ και διαμονές στο κτήμα...
-ο σκύλος θα εκπαιδευτεί όσο γίνεται καλύτερα για συγκεκριμένα πράγματα...χωρίς αυταπάτες για αποφυγή φόλας και "μη καταστροφή" εκτεθειμένης καλλιέργειας...(που θα είχαν σαν συνέπεια...να τις αρπάξει κιόλας...γιατί "είναι ζημιάρης")
-ο σκύλος θα έχει την καλύτερη δυνατή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη...

ΝΑΙ...δεν είναι αυτό που ΠΡΕΠΕΙ για ένα σκύλο...
Αλλά ήδη γλιτώνουμε ένα βαρελόσκυλο...δεν νομίζετε?

Από εκεί και πέρα...
Νέος είναι...
Ψάχνεται προφανώς περισσότερο από τον μέσο Έλληνα σκυλοιδιοκτήτη...
Και θα καταλάβει και μόνος του από την τριβή με τον σκύλο...ότι αυτό "δεν φτάνει"...(κατ αρχάς θα φανεί ότι δεν ΤΟΥ φτάνει)
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Όταν κάποιος αφιερώνει καθημερινά ώρες στο σκύλο του προφανώς δεν προσφέρει στο σκύλο αλλά στερεί από τον εαυτό του κάτι υλικό,έμμεσα ή άμεσα(εκπαίδευση ή εργασία).Και οι άνθρωποι δεν είναι υλιστικά όντα,χρειάζονται αγάπη δλδ χρόνο τον οποίο στερείς χαρίζοντας το στο σκύλο σου.Να κάτι που δεν είχες σκεφτεί.

Πράγματι αυτό το εξαιρετικά φιλοσοφημένο που έγραψες πιο πάνω,δεν το έχω σκεφτεί.
Είμαι πολύ ρηχός άνθρωπος για τέτοιες εμβριθείς σκέψεις ..
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Παιδιά...

Ο άνθρωπος έχει καταλάβει από μόνος του...ή από την μέχρι τώρα κουβέντα...ότι:
-Ο σκύλος δεν πρόκειται να κάνει επαρκή φύλαξη σε οργανωμένη προσπάθεια...
-Ο σκύλος καλά είναι να έχει ένα σύντροφο-σκύλο...στειρωμένο για να μην είναι σαν την καλαμιά στον κάμπο...
-Ο σκύλος θα έχει το λιγότερο μία ώρα την ημέρα ανθρώπινη παρουσία....+βόλτες...+Σ/Κ και διαμονές στο κτήμα...
-ο σκύλος θα εκπαιδευτεί όσο γίνεται καλύτερα για συγκεκριμένα πράγματα...χωρίς αυταπάτες για αποφυγή φόλας και "μη καταστροφή" εκτεθειμένης καλλιέργειας...(που θα είχαν σαν συνέπεια...να τις αρπάξει κιόλας...γιατί "είναι ζημιάρης")
-ο σκύλος θα έχει την καλύτερη δυνατή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη...

ΝΑΙ...δεν είναι αυτό που ΠΡΕΠΕΙ για ένα σκύλο...
Αλλά ήδη γλιτώνουμε ένα βαρελόσκυλο...δεν νομίζετε?

Από εκεί και πέρα...
Νέος είναι...
Ψάχνεται προφανώς περισσότερο από τον μέσο Έλληνα σκυλοιδιοκτήτη...
Και θα καταλάβει και μόνος του από την τριβή με τον σκύλο...ότι αυτό "δεν φτάνει"...(κατ αρχάς θα φανεί ότι δεν ΤΟΥ φτάνει)
Σωστός. Συμφωνω απολύτως. Το γεγονός και μόνο ότι το ψάχνει δείχνει ότι έχει ενδιαφέρον λιγότερο απότι πρέπει για κάποιους από εμάς, περισσότερο από ΠΟΛΛΟΥΣ που έχουν σκύλο. Αν πάρει κάποια μεγαλόσωμα αδέσποτα μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του και θα γεμίσει και τις μπάκες τους.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
ο σκύλος θα εκπαιδευτεί όσο γίνεται καλύτερα για συγκεκριμένα πράγματα...χωρίς αυταπάτες για αποφυγή φόλας και "μη καταστροφή" εκτεθειμένης καλλιέργειας...(που θα είχαν σαν συνέπεια...να τις αρπάξει κιόλας...γιατί "είναι ζημιάρης")
Αυτό είναι που με προβληματίζει πιο πολύ.

έχεις υπολογίσει ότι για να εκπαιδευτεί ο σκύλος ή οι σκύλοι σε αυτό που πρέπει να κάνουν πρέπει να είσαι για πολύ καιρό από πάνω τους; Και αυτό να γίνει παρουσία σου στο χώρο που θα μείνουν; Δεν νομίζω ότι αυτό που έχεις στο μυαλό σου γίνεται, αν τα εκπαδεύσεις στο σπίτι σου και μετά τα πας στο κτήμα. Πως δηλαδή θα αποτρέψεις το σκύλο από το να κάνει ζημιά στο κτήμα αν εσύ δεν είσαι εκεί να το δεις την ώρα που συμβαίνει; Και ποια θα ναι η αντίδρασή σου όταν αυτή η ζημιά γίνει και το δεις εσύ την επόμενη μέρα; Το σίγουρο είναι ότι δε θα φταίει ο σκύλος.

Υπήρχε ένα θέμα με τους σκύλους και τα σαλιγκάρια απ ότι θυμάμαι. Κακός συνδυασμός.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
sea-mol ειλικρινά, επειδή βλέπω ότι το ψάχνει ο άνθρωπος, γι`αυτό επιμένω να του εξηγήσω ότι αυτό που σκέφτεται δεν θα πετύχει.

Τα μαντρόσκυλα ΔΕΝ είναι σκύλοι φύλακες, αυτό είναι γεγονός.
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Παιδιά...

Ο άνθρωπος έχει καταλάβει από μόνος του...ή από την μέχρι τώρα κουβέντα...ότι:
-Ο σκύλος δεν πρόκειται να κάνει επαρκή φύλαξη σε οργανωμένη προσπάθεια...
-Ο σκύλος καλά είναι να έχει ένα σύντροφο-σκύλο...στειρωμένο για να μην είναι σαν την καλαμιά στον κάμπο...
-Ο σκύλος θα έχει το λιγότερο μία ώρα την ημέρα ανθρώπινη παρουσία....+βόλτες...+Σ/Κ και διαμονές στο κτήμα...
-ο σκύλος θα εκπαιδευτεί όσο γίνεται καλύτερα για συγκεκριμένα πράγματα...χωρίς αυταπάτες για αποφυγή φόλας και "μη καταστροφή" εκτεθειμένης καλλιέργειας...(που θα είχαν σαν συνέπεια...να τις αρπάξει κιόλας...γιατί "είναι ζημιάρης")
-ο σκύλος θα έχει την καλύτερη δυνατή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη...

ΝΑΙ...δεν είναι αυτό που ΠΡΕΠΕΙ για ένα σκύλο...
Αλλά ήδη γλιτώνουμε ένα βαρελόσκυλο...δεν νομίζετε?

Από εκεί και πέρα...
Νέος είναι...
Ψάχνεται προφανώς περισσότερο από τον μέσο Έλληνα σκυλοιδιοκτήτη...
Και θα καταλάβει και μόνος του από την τριβή με τον σκύλο...ότι αυτό "δεν φτάνει"...(κατ αρχάς θα φανεί ότι δεν ΤΟΥ φτάνει)
Δε θα μπορούσες να είσαι πιο σωστός.
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Με τα σκυλιά στα pet-shop τι παίζει;Θεωρούνται καθαρόαιμα;Τι σκυλιά έχουν;Ισχύει κ σ αυτή την περίπτωση ότι 'δεν πρόκειται να σου δώσουν το σκύλο για τέτοια <<χρήση>>';
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Πράγματι αυτό το εξαιρετικά φιλοσοφημένο που έγραψες πιο πάνω,δεν το έχω σκεφτεί.
Είμαι πολύ ρηχός άνθρωπος για τέτοιες εμβριθείς σκέψεις ..
«H μοίρα του ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του» Αυτό μου φάνηκε πολύ πιο εμβριθές.
 




stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Παιδιά...

Ο άνθρωπος έχει καταλάβει από μόνος του...ή από την μέχρι τώρα κουβέντα...ότι:
-Ο σκύλος δεν πρόκειται να κάνει επαρκή φύλαξη σε οργανωμένη προσπάθεια...
-Ο σκύλος καλά είναι να έχει ένα σύντροφο-σκύλο...στειρωμένο για να μην είναι σαν την καλαμιά στον κάμπο...
-Ο σκύλος θα έχει το λιγότερο μία ώρα την ημέρα ανθρώπινη παρουσία....+βόλτες...+Σ/Κ και διαμονές στο κτήμα...
-ο σκύλος θα εκπαιδευτεί όσο γίνεται καλύτερα για συγκεκριμένα πράγματα...χωρίς αυταπάτες για αποφυγή φόλας και "μη καταστροφή" εκτεθειμένης καλλιέργειας...(που θα είχαν σαν συνέπεια...να τις αρπάξει κιόλας...γιατί "είναι ζημιάρης")
-ο σκύλος θα έχει την καλύτερη δυνατή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη...

ΝΑΙ...δεν είναι αυτό που ΠΡΕΠΕΙ για ένα σκύλο...
Αλλά ήδη γλιτώνουμε ένα βαρελόσκυλο...δεν νομίζετε?

Από εκεί και πέρα...
Νέος είναι...
Ψάχνεται προφανώς περισσότερο από τον μέσο Έλληνα σκυλοιδιοκτήτη...
Και θα καταλάβει και μόνος του από την τριβή με τον σκύλο...ότι αυτό "δεν φτάνει"...(κατ αρχάς θα φανεί ότι δεν ΤΟΥ φτάνει)
Φιλέ sea-mol μήπως μπορείς να μου πείς εσύ τι σκυλιά έχεις,υπό ποιες συνθήκες κτλ. ή να μου προτείνεις μερικές καλές λύσεις έστω και μέσω mail ([email protected]) μιας και είσαι από τους λίγους που συμβιβάζονται με τη σκέψη μου;Αν σου είναι εύκολο.
 


reignman007

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2012
51
0
Παντως εγω αν ηθελα να τρολλαρω το φορουμ και να απασχολησω 20 σελιδες για ενα θεμα ουσιαστικα τελειωμενο απο την 2η σελιδα,θα εκανα οτι κανει ο φιλος stairwayth. ;)
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Φιλέ sea-mol μήπως μπορείς να μου πείς εσύ τι σκυλιά έχεις,υπό ποιες συνθήκες κτλ.
http://www.dogforum.gr/v3/εμείς.και.τα.σκυλιά.μας-13/πύρρος.-.μετσοβίτικο.τσοπανόσκυλο-14541/

ή να μου προτείνεις μερικές καλές λύσεις
Δεν είμαι σε θέση...καθώς δεν έχω δει να πετυχαίνουν πολλές τέτοιες προσπάθειες με ΕΠ ...και δεν έχω την γνώση άλλων φυλών σε κάποιο βάθος..
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Μπορώ όμως να ξέρω τη ράτσα του σκύλου που θα διαλέξω,το χαρακτήρα και τις ικανότητες του ή απλώς παίρνω γουρούνι στο σακί;Αυτό είναι το θέμα.
Να σου πω την δική μου την άποψη γιατί κάτι παρόμοιο κάναμε στο Χωρίο, βέβαια εκεί είναι σπίτι και έχει κόσμο (όχι όλο το χρόνο γαιτί το πετρέλαιο είναι στο 1,10 και δεν παλεύεται γιατί η περιοχή έχει κρύο).
Έχουμε βρει 2 αδέσποτα που θα γινόταν μεγαλόσωμα (αυτό το κώψαμε με το μάτι) και τα πήραμε σπίτι για αποτρεπτικό σκόπο έχουμε αγροτικά μηχανήματα κτλ. Να τα βλέπει ο άλλος και να σκεφτετε να μπει μέσα, κατά τα άλλα είναι δύο "χαζόσκυλα" που γαβγίζουν και τίποτα άλλο.
Στις βόλτες έχουμε ένα θέμα βγαίνουνε με τον πατέρα μου όταν παέι για περπάτημα στο βουνό και είναι δύο, αρσενικό-θυλικό, το θυλικό θα παέι για στείρωση για να μην έχουμε τίποτα απογόνους.
Το σπίτι ή αγρόκτημα αν θες έχει περίφραξη 6-9 στρέμματα μαζί και με άλλα ζώα, γάτες κότες καμία γαλαοπούλα.
Ζημίες όταν είναι μικρά θα σε κάνουν αυτό είναι δύσκολο να το αποφύγεις.
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Να σου πω την δική μου την άποψη γιατί κάτι παρόμοιο κάναμε στο Χωρίο, βέβαια εκεί είναι σπίτι και έχει κόσμο (όχι όλο το χρόνο γαιτί το πετρέλαιο είναι στο 1,10 και δεν παλεύεται γιατί η περιοχή έχει κρύο).
Έχουμε βρει 2 αδέσποτα που θα γινόταν μεγαλόσωμα (αυτό το κώψαμε με το μάτι) και τα πήραμε σπίτι για αποτρεπτικό σκόπο έχουμε αγροτικά μηχανήματα κτλ. Να τα βλέπει ο άλλος και να σκεφτετε να μπει μέσα, κατά τα άλλα είναι δύο "χαζόσκυλα" που γαβγίζουν και τίποτα άλλο.
Στις βόλτες έχουμε ένα θέμα βγαίνουνε με τον πατέρα μου όταν παέι για περπάτημα στο βουνό και είναι δύο, αρσενικό-θυλικό, το θυλικό θα παέι για στείρωση για να μην έχουμε τίποτα απογόνους.
Το σπίτι ή αγρόκτημα αν θες έχει περίφραξη 6-9 στρέμματα μαζί και με άλλα ζώα, γάτες κότες καμία γαλαοπούλα.
Ζημίες όταν είναι μικρά θα σε κάνουν αυτό είναι δύσκολο να το αποφύγεις.
Σ ευχαριστώ πλ φίλε,η ιδέα όμως ενός αδέσποτου δε με τρελαίνει.
 


stairwayth

Well-Known Member
12 Αυγούστου 2012
61
0
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και κάποιους για το ενδιαφέρον σας.
Η αλήθεια είναι ότι δε βρήκα αυτό που περίμενα(ίσως γτ δεν υπάρχει,ίσως όχι).
Μπορεί να μη βοηθήσατε πλ εμένα αλλά βοηθήσατε πλ το σκύλο που πιθανό θα αγοράσω, γτ με κάνατε να αναθεωρήσω αρκετές απόψεις.
Νομίζω πια πως η μοναδική λύση είναι να απευθυνθώ στους ειδικούς(στους επαγγελματίες δλδ).
Θα τα ξαναπούμε σύντομα.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Πολύ χάρηκα που είσαι τόσο ανοιχτόμυαλο άτομο και δεν σκέφτεσαι μόνο τα ''θέλω'' τα δικά σου αλλά και του μελλοντικού σκύλου σου!!

Καλή επιτυχία στη δουλειά που ετοιμάζεις.......ότι απόφαση και να πάρεις να ξέρεις ότι εδώ είναι άτομα που είναι πάντα πρόθυμα να βοηθήσουν!
 


marianthi.mp

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2012
59
0
Rethymno
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και κάποιους για το ενδιαφέρον σας.
Η αλήθεια είναι ότι δε βρήκα αυτό που περίμενα(ίσως γτ δεν υπάρχει,ίσως όχι).
Μπορεί να μη βοηθήσατε πλ εμένα αλλά βοηθήσατε πλ το σκύλο που πιθανό θα αγοράσω, γτ με κάνατε να αναθεωρήσω αρκετές απόψεις.
Μου δινεις ελπιδες.....κ πολυ το χαιρομαι!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.905
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@