Σκύλος και Κυνήγι


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Ποία η άποψη σας για το κυνήγι με σκύλο;

Ποία η άποψή σας για τους Έλληνες κυνηγούς και την σχέση τους με τα σκυλιά τους;

Παρατηρώ ότι στο φόρουμ συζητάτε αρκετά η εκπαίδευση σκύλων για εκθέσεις, για κατοικίδιο, για φύλακες κτλ. Τι γίνεται όμως με τα σκυλιά που πραγματικά κυνηγάνε; Ποιοι τα εκπαιδεύουν και με ποιο τρόπο;

Θέλω να πιστεύω ότι οι σωστοί κυνηγοί είναι και ζωόφιλοι... τουλάχιστον με τα δικά τους σκυλάκια.

Τις απόψεις σας.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Ποία η άποψη σας για το κυνήγι με σκύλο;

Ποία η άποψή σας για τους Έλληνες κυνηγούς και την σχέση τους με τα σκυλιά τους;

Παρατηρώ ότι στο φόρουμ συζητάτε αρκετά η εκπαίδευση σκύλων για εκθέσεις, για κατοικίδιο, για φύλακες κτλ. Τι γίνεται όμως με τα σκυλιά που πραγματικά κυνηγάνε; Ποιοι τα εκπαιδεύουν και με ποιο τρόπο;

Θέλω να πιστεύω ότι οι σωστοί κυνηγοί είναι και ζωόφιλοι... τουλάχιστον με τα δικά τους σκυλάκια.

Τις απόψεις σας.
το 99% ειναι τραγικοι ιδιοκτητες! κυριως γιατι τα σκυλια το 99% του χρονου τους το περνανε στα κλουβια.

απο την αλλη το γεγονος οτι χρησιμοποιουν τα σκυλια για αυτο που φτοιαχτηκαν τους δινει μια μεγαλη σπουδαιοτητα στην μη εξαλειψη εργασιακων σκυλων.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Για άλλους κυνηγούς ο σκύλος είναι σύντροφος, για άλλους εργαλείο...

Ακόμα και σ' αυτό το φόρουμ έχω διαβάσει το απίστευτο: "Το ένα σκυλί στο σπίτι και το άλλο στην ταράτσα". "Γιατί?" "Γιατί το έχουμε για κυνήγι".

Το pointer του γείτονά μου βγαίνει απ' το σπίτι μόνο τις Κυριακές του κυνηγιού. Η κόρη του παίζει μαζί του, καμιά φορά. Η γυναίκα του δεν τον έχει χαϊδέψει ΠΟΤΕ.

Ζωόφιλοι οι κυνηγοί δεν είναι, αλλά εδώ που τα λέμα ΠΟΙΟΣ είναι?

Πιστεύω ότι υπάρχουν κυνηγοί που λατρεύουν τα σκυλιά τους.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Χμ...δεν θα τό λεγα!
Δεν έχω ιδιαίτερα καλή άποψη για τους κυνηγούς, ας με συγχωρήσουν οι συμφορουμίτες που κυνηγάνε κιόλας!
΄Εναν γείτονα -και φίλο- έχω, φανατικό κυνηγό. Μέσα στο σπίτι του έχει ένα κοκεράκι και το έχει σαν παιδί. Αξιολάτρευτο ζωντανό.
Τα δύο σκυλιά που έχει για κυνήγι, τα έχει κλεισμένα μόνιμα σε ένα χώρο ημιυπόγειο, δύο επί δύο απ΄όπου βγαίνουν μόνο το Σαββατοκύριακο που ξαμολιέται στα όρη στ΄άγρια βουνά για να κυνηγήσει.
Φυσικά είναι άγρια, φυσικά γαυγίζουν υστερικά σ΄όποιον περνάει απ΄έξω, φυσικά και δεν βλέπουν ήλιο κι άνθρωπο πέντε μέρες την εβδομάδα γιατί δεν βγαίνουν έξω ποτέ.
Αν τον συζητήσεις, λέει πως αυτά είναι κυνηγοί, δεν είναι σκυλιά του σπιτιού και έτσι πρέπει να είναι!
Δύο μέτρα και δύο σταθμά, τα λυπάμαι αφάνταστα τα καημένα!
Δεν το καταλαβαίνω και δεν μπορώ να του το δώσω να το καταλάβει:(
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
οταν ένας άνθρωπος ειναι φιλοζωος,ειναι φιλοζωος για ολα τα ζωα οχι μονο για το σκυλο του.Όταν σκοτώνει ζωα δε μπορεις να τον λες φιλοζωο.το 99.9% εχουν τα σκυλια μονο για εκμεταλευση.ολο το χρονο ειναι δεμενα με ενα σκοινι μισου μετρου και οταν ειναι κυνηγητικη περιοδος τα ξεδενουν και πανε για κυνηγι,η γνωμη μου για αυτους τους ανθρωπους ειναι η χειροτερη
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν εχω κυνηγησει ποτε μου και τα μονα οπλα που εχω είναι αεροβολα σκοποβολης.
Το αναφερω για να μην θεωρηθει οι υποστηριζω κατι.

Αλλά γνωριζω κυνηγους (ελαχιστους ομολογουμενως) που με τιποτα δεν θα τους κακοχαρακτηριζα και τα σκυλια τα προσεχουν. Σχετικα με αλλους παντα.

Η αληθεια είναι ότι η πλειοψηφια τους είναι βασανιστές συμφωνα με την κουλτουρα αυτου του φορουμ.

Το αν ο κυνοφιλος είναι γενικα και ζωοφιλος ή αν αναγκαστικά πρεπει να είναι για να θεωρειται και αληθινος κυνοφιλος, είναι ένα πολύ μεγαλο θεμα.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981