Σκύλος και έγκυος γυναίκα


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
Επιτρέπεται ή όχι να υπάρχει σκύλος στο άμεσο περιβάλλον εγκύου?

Εκτός από την πρόσθετη κούραση για την φροντίδα του σκύλου τί άλλο παίζει ρόλο?

Υπάρχουν επικίνδυνες ασθένειες ή μικρόβια που δύνανται να επηρεάσουν την εγκυμοσύνη?

Υπάρχουν επιπλέον εξετάσεις που πρέπει να περάσει ο σκύλος?
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Είμαι έγκυος 1 1/2 μηνών. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να απομακρυνθεί ο σκύλος μου από το σπίτι εφόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής (εμβολιασμοί σκύλου, πλύσιμο χεριών, να μην κοιμάται στο κρεβάτι της εγκύου κ.α) Βέβαια και το αντίθετο να μου έλεγε, δεν υπήρχε ποτέ η περίπτωση να διώξω το σκυλί μου, ούτε καν προσωρινά.
Ο μόνος λόγος ανησυχίας που μπορώ εγώ να δώ είναι αν ο σκύλος έχει την συνήθεια να πηδάει πάνω σας μην σας ξαφνιάσει ή τραυματίσει άθελά του στην κοιλιά.
Άλλωστε όλες οι έγκυες της υπαίθρου, δεν μετακομίζουν για να μην έρχονται σε επαφή με τα ζώα τους!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ακριβώς τα ίδια είπε και σε ‘μενα ο γυναικολόγος μου σε παρόμοια συζήτηση που είχαμε μαζί του εγώ και ο άντρας μου. Εάν το σκυλί είναι υγιές και ακολουθείται πιστά το πρόγραμμα εμβολιασμού και αποπαρασιτώσεων του δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Εμείς είχαμε σκύλο όταν ήταν η γυναίκα μου έγκυος και έκανε τα δίδυμα μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι άλλωστε..
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
ghost girl said:
Είμαι έγκυος 1 1/2 μηνών.
Συγχαρητήρια!!

ghost girl said:
..... εφόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής (εμβολιασμοί σκύλου, πλύσιμο χεριών, να μην κοιμάται στο κρεβάτι της εγκύου κ.α)
εφόσον τηρούνται οι κανόνες υγιεινής, τί διαφορά έχει η καθημερινή επαφή με το να κοιμάται στο κρεββάτι?

ghost girl said:
Ο μόνος λόγος ανησυχίας που μπορώ εγώ να δώ είναι αν ο σκύλος έχει την συνήθεια να πηδάει πάνω σας μην σας ξαφνιάσει ή τραυματίσει άθελά του στην κοιλιά.
Ο Γιατρός δεν απαγορεύει στους 3 πρώτους μήνες σκύψιμο και άρση βαρών (!)? ο συμβίωση με τον σκύλο, δεν τα προκαλεί αυτά?
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
ROTTIE said:
Ακριβώς τα ίδια είπε και σε ‘μενα ο γυναικολόγος μου σε παρόμοια συζήτηση που είχαμε μαζί του εγώ και ο άντρας μου. Εάν το σκυλί είναι υγιές και ακολουθείται πιστά το πρόγραμμα εμβολιασμού και αποπαρασιτώσεων του δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας.
Δηλαδή τα εμβόλια του σκύλου καλύπτουν τον σκύλο και τον άνθρωπο για όλες τις πιθανές "interactive" :lol: ασθένειες?

Δεν υπάρχουν άλλοι κίνδυνοι, δεδομένου οτί και τον πρώτο μήνα περίπου το βρέφος είναι ευάλωτο?
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
psaras said:
Εμείς είχαμε σκύλο όταν ήταν η γυναίκα μου έγκυος και έκανε τα δίδυμα μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι άλλωστε..
Δεν ξέρω! ίσως αν τον ντύσω καναρίνι να μην λένε τίποτα...

Βεβαίως θα ρωτήσω γυναικολόγο και κτηνίατρο Αλλά αν το κάνω πριν ρωτήσω εδώ, μπορεί και οι δύο να μου λένε αρλούμπες, και εγώ να τους ακούω με προσοχή....

Εγώ πιστεύω οτι πιο επικίνδυνη είναι η μελαγχολία λόγω απομάκρυνσης του σκύλου παρά η εξοχότητά του.. :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Freddo said:
Δεν υπάρχουν άλλοι κίνδυνοι, δεδομένου οτί και τον πρώτο μήνα περίπου το βρέφος είναι ευάλωτο?
Freddo, χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τα ερωτήματα σου θα βρεις εδώ:
ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ :wink:
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Πρόσφατα η ξαδέρφη μου έμεινε έγκυος κ η γυναικολόγος της,της είπε ότι δεν κάνει να έχει σκυλιά γιαυτό χάσκυ(το οποίο έμενε στον κήπο) κ πεκινουά,'πήρανε δρόμο' (πραγματικά ασχολίαστο...).
Ηξερα κ εγώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν τηρούντε οι κανόνες υγιεινής(ιδίως αν το σκυλί είναι εξαιρετικά μικρόσωμο κ σπάνια βγαίνει έξω)αλλά προβληματίστηκα λίγο με αυτό που έγινε..
Γνωρίζετε μήπως κάποιο ανάλογο περιστατικό όπου ο γυναικολόγος 'απαιτεί' κάτι τέτοιο?'Η περιστατικό όπου ΟΝΤΟΣ το σκυλί έπρεπε να απομακρυνθεί από εγκυμονούσα ή από βρέφος τους πρώτους μήνες ζωής.
Φυσικά όχι λόγω συμπεριφοράς του σκύλου..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φύγει το σκυλί αρκεί όπως σου είπαν να είναι υγειές το σκυλί και τηρούνται οι κανόνες υγειινής!Ας είστε και λίγο αυστηρότεροι, κακό δεν είναι!Για καλό και για κακό κάντε κι ένα τεστ αντισωμάτων για τις περισσότερες μεταδοτικές ασθένειες από τον σκύλο στον άνθρωπο να ηρεμήσετε κι από την ιδέα, οχι τιποτ' άλλο!;)
Ο μεγαλύτερος κίνδυνος από τα σκυλιά δεν προέρχεται από ασθένειες αλλά από τα σκυλιά που μπλέκονται ανάμεσα στα πόδια ή πηδάνε πάνω στην έγκυο με κίνδυνο να την ρίξουν κάτω!
Πιο πολύ να φοβάστε την συναναστροφή με ανθρώπους και ειδικά μικρά παιδιά παρά τον σκύλο σας!;)
Αν έχετε βέβαια γάτα αλλάζουν τα πράγματα...
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Δεν εχω ακουσει εως τωρα κανεναν,κτηνιατρο-γυναικολογο-παιδιατρο,που να ειναι αντιθετος στην συνυπαρξη εγκυου και αργοτερα βρεφους με εναν σκυλο.

Περα απο τα αυτονοητα,εμβολιασμος του σκυλου,προσοχη σε πρακτικα θεματα(δεν σηκωνουμε βαρη στους πρωτους μηνες της εγκυμοσυνης-αρα ουτε τον σκυλο αν ειναι μεγαλοσωμος-,δεν επιτρεπουμε στον σκυλο να "επιτεθει" εκφραζοντας την χαρα του πηδωντας στην κοιλια μας,...),δεν υπαρχει καμμια λογικη στο να κινδυνευει η εγκυος απο τον σκυλο της.

Επι του προσωπικου τωρα, η κορη μου οταν ηλθε σπιτι απο το μαιευτηριο τον πρωτο ζωντανο οργανισμο που συναντησε ηταν ο σκυλος μας..
Η κτηνιατρος μας γεννησε και τα δυο της παιδια,δουλευοντας στο κτηνιατρειο εως και τον ογδοο μηνα της εγκυμοσυνης της και ζωντας στο σπιτι της με τρεις σκυλους...
Ο παιδιατρος της κορης μου μου επεστησε την προσοχη στο ποσο μπορει να κινδυνευσει ο σκυλος απο εκεινη και οχι το αντιθετο...

Με το καλο να γεννηθει το μωρο σας:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το είπε και ο πρώτος γυναικολόγος της κουμπάρας μου, και αυτό πήγε στον δεύτερο.
Δεν μπορούσε να του έχει εμπιστωσύνη μου είπε, από την στιγμή που ήταν ανενημέρωτος σε τέτοιον βαθμό.

Φυσικά δεν υπάρχει κίνδυνος, γι αυτό και ζούμε με τα ζώα αυτά χιλιάδες χρόνια τώρα (και όχι με μαϊμούδες που είναι πιο έξυπνες και μας μοιάζουν και περισσότερο).
Η μαϊμού μεταφέρει πολύ πιο εύκολα ασθένειες στον άνθρωπο.

Ακόμη κι οι γάτες μέσα στο σπίτι δεν είναι επικίνδυνες για μία γυναίκα (και να ΜΗΝ έχει αποκτείσει ανοσία στην τοξοπλάσμωση όπως οι περισσότερες από εμάς), φτάνει να τηρεί κάποιος βασικούς κανόνες (όπως το να μην δείνει στην γάτα σάπιο ωμό κρέας)!
Αν στο τέστ αντισωμάτων η γυναίκα δείξει πως έχει περάσει τοξοπλάσμωση (όπως οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ) δεν υπάρχει κίνδυνος κανένας, και ΑΡΡΩΣΤΗ να είναι η γάτα της (κάτι πολύ σπάνιο που συμβαίνει σε ΚΑΠΟΙΕΣ γάτες που τρώνε σκουπίδια).

Μισώ με ΠΑΘΟΣ τους γιατρούς που θα έλεγαν κάτι τέτοιο την σήμερον ημέρα.
Είναι ΚΑΙ αγράμματοι ΚΑΙ ακοινώνητοι.

Κυρίως τώρα που έχει αποδειχτεί πως η συμβίωση με σκύλο Ή ΓΑΤΑ, κάνει ΚΑΛΟ στην υγεία του μωρού....
 
Last edited:


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Κ εμένα μου φάνηκε πολύ απάνθρωπο να απομακρυνθούνε οι σκύλοι κ πόσο μάλλον το χάσκυ που μένει ΜΟΝΟ στον κήπο κ δεν έρχεται καθόλου σε επαφή με το σπίτι..
Με τη σωστή εκπαίδευση όλα γίνονται.
Αν είναι δυνατόν δλδ να υπάρχουν γυναικολόγοι με τέτοιες απόψεις..


Με το καλο να γεννηθει το μωρο σας:)
Ευχαριστούμε :):)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Φιλη μου που γέννησε και έχει δυο σκυλιά, της είπε ο γυναικολογος της ότι για τους πρώτους μήνες της ζωής του μωρού θα πρέπει να είναι πολύ προσεχτικοί γενικά με το μωρό.
Να πλένουν πάντα τα χερια τους με οινόπνευμα και αυτοί και οι ξένοι μέχρι να κάνουν όλα τα εμβόλια τα μωρά και οι τριχες των σκυλιών που μπορεί να πάνε σε ακαθαρισίες και να πάνε στα μωρά ,είναι πολύ επικίνδυνες για εκεινα.
Αν δηλαδή μπορείς να κανεις κάθε φορα μπάνιο τα σκυλιά σου μετά την βόλτα τότε ένταξη.

Αυτό μου θυμίζει όπως των πρώτο καιρό στα κουτάβια που μέχρι να κάνουν τα εμβόλια τους δεν κάνει να έρχονται σε επαφή με αλλα σκυλιά η να πατάνε κάτω.:p:D

Το να μην πλησιάζουνε τα σκυλιά την εγκυο δεν το έχω ακούσει ποτε ,αν και έξω από τον χορο πολλά ακούς ..η δεν ακούς..;):)


Με το καλό!!!:)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οι "υστερίες", του τύπου "πλήνε τα χέρια σου με οινόπνευμα, πριν πιάσεις το παιδί", είναι που έχουν κάνει όλα τα παιδιά των πόλεων ασθενικά και ασθματικά/αλεργικά.

Εννοείται πως αν έχεις σκύλο με νεογέννητο ΔΕΝ τον πλένεις κάθε μέρα.
Για ΟΝΟΜΑ.

Φυσικά έχεις καθαρό σπίτι (ο σκύλος είναι ΠΟΛΥ πιο καθαρός από τα παπούτσια σου ή και τα χρήματα ακόμη, να μην πω από τους περισσότερους ανθρώπους) αλλά όχι δα και οινόπνευμα κάθε 5 λεπτά και πλήσιμο κάθε μέρα του ζώου.
Έτσι θα αρρωστήσει ΚΑΙ το μωρό ΚΑΙ ο σκύλος!

Παν μέτρον άριστον.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οσον αφορά στις γάτες που μένουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και ελέγχεται πλήρως η διατροφή τους, ισχύει αυτό που είπε η Dr Ζ. σε αντιθετη περίπτωση, που συμβαίνει και συχνότερα δυστυχως, εαν βγαίνει ανεξέλεκτα από το σπίτι τότε τα πράγματα περιπλέκονται!Εγώ δεν θα συνιστόυσα ποτέ μια τέτοια συνύπαρξη για απόλυτη σιγουριά, τουλάχιστον τους πρώτους μήνες της κύησης οπότε και οι επιπτώσεις στο έμβρυο είναι μη αναστρεψιμες!Οι πιθανότητες βέβαια δεν είναι πολλές αλλά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Οσον αφορά την απολύμανση με οινόπνευμα δεν το συζητώ!Μόνο κακό μπορείνα κάνει!Πλύσιμο των χεριών με απλό σαπούνι!Ούτε καν με τα αντιβακτηριδιακά!

Οσον αφορά αυτό για τον εμβολιασμό τότε μάλλον όλοι οι έπισκέπτες θα πρέπει να πλένουν τα χέρια τους με οινόπνευμα μέχρι την εφηβεία των παιδιών οπότε και τελείωνουν σχεδόν τα εμβόλια...:p:p:p:p
 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ρε παιδιά ο γυναικολόγος μου έχει τρία σκυλιά και τρία παιδιά! Εϊχε μια ζωή σκυλιά, μαζεύει στο σπίτι και αδέσποτα και γελάει μόνο με τέτοιες αντιλήψεις. Έχει σπουδάσει και στο εξωτερικό βέβαια (Λονδίνο), δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό
Αυτό μου θυμίζει όπως των πρώτο καιρό στα κουτάβια που μέχρι να κάνουν τα εμβόλια τους δεν κάνει να έρχονται σε επαφή με αλλα σκυλιά η να πατάνε κάτω.:p:D
Εδώ η πρώτη κτηνίατρος του μικρού μας είχε απαγορέψει να αφήνουμε άτομα έξω απ' την οικογένεια να τον αγγίζουν μέχρι να τελειώσει τα εμβόλια. Φυσικά για βόλτα ούτε λόγος... Πήγε πόσων μηνών για να βγει έξω!
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Με τη γάτα να πω την αλήθεια,δε το ρισκάρω.
Οσο κ αν δε βγαίνει έξω,όσο κ αν έχει κάνει εμβόλια κ τρώει μόνο ξηρά τροφή,έχω τους ενδοιασμούς μου..
Μάλλον από έλλειψη γνώσεων :)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για μένα είναι πολύ απλό!Η τοξοπλάσμωση, δυστυχώς, σε οδηγεί σε τερματισμό της κυησης!Οπότε προτιμώ να περιορίσω για μερικούς μήνες την γάτα και να έχω λίγες πιθανότητες παραπάνω να βγει το παιδί μου γερό!Δεν λέω να πε΄ταξουμε τις γάτες στο δρόμο, προς θεού!:)
Σε μια πλήρως δεσποζόμενη γάτα οι πιθανότητες σχεδόν εκμηδενίζονται όμως!;)

Μήπως είμαστε λίγο off topic που μιλάμε για γάτες;;;;Εγώ φταίω!Sorry!!!:(:(
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Όταν η γυναίκα έχει ανοσία στην τοξοπλάσμωση δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το έμβρυο. Εγώ είχα 6 γάτες όταν ήμουν έγκυος.
Αν δεν έχει αντισώματα τότε χρειάζεται προσοχή, αλλά όχι μόνο στις γάτες. Και από ωμά λαχανικά και ωμό κρέας μπορείς να κολλήσεις τοξοπλάσμωση.

Σχετικα με τις

"υστερίες", του τύπου "πλήνε τα χέρια σου με οινόπνευμα
συμφωνω απολυτα με τη Dr.Zhivago