Σκύλος και θάλασσα


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Οι περισσότεροι σκύλοι τρελαίνονται να βρίσκονται στην θάλασσα, απολαμβάνουν το κολύμπι, φυσικά και δεν λερώνουν την θάλασσα, αντίθετα με εμάς που κατουράμε και χέζουμε μέσα στην θάλασσα (άσε τις άλλες αρρώστιες πoy μεταδίδουμε, ενώ οι σκύλοι είναι εμβολιασμένοι για οτιδήποτε θα ήταν μεταδοτικό στον άνθρωπο)

Μην απορείτε με το χέζουμε... Χέζουμε!!!
Δηλαδή όσοι κάνουν την ανάγκη τους στα σκάφη και στα διάφορα πλεούμενα, που καταλήγουν όσα κάνανε? Πολλές φορές δε σε μεγάλα κομμάτια που επιπλέουν...

Αντιθέτως ο σκύλος και να ήθελε να λερώσει την θάλασσα, δεν μπορεί!!!

Μου έτυχε κάποτε να κολυμπάω με τον σκύλο μου σε παραλία κοντά στο Σούνιο, και ο παράνομος καταληψίας της παραλίας με ομπρέλες και ξαπλώστρες, καθώς και οι τροχοσπιτάδες που κάνανε παράνομο ελεύθερο κάμπινγκ και προφανώς μολύνανε την θάλασσα και το υπόλοιπο περιβάλλον της παραλίας, άρχισαν όλοι μαζί να τσαμπουκαλεύονται μαζί μου λόγω του σκύλου...

Τους ζήτησα ήρεμα να φωνάξουν το λιμεναρχείο.
Τους είπα επίσης, ότι είμαι περίεργος να δω, τι παρανομία κάνω εγώ, και πόσο νόμιμοι είναι αυτοί που μου φωνάζουν...
Τελικά, το βούλωσαν και συνέχισα να απολαμβάνω το μπάνιο μου με τον σκύλο μου χωρίς άλλα παρατράγουδα.

ο σκύλος στο σκάφος έχει τα εξής προβλήματα:
Κινδυνεύει να πέσει ανά πάσα στιγμή στην θάλασσα (εν πλω) οπότε καλό είναι να υπάρχει το προστατευτικό δίχτυ των μικρών παιδιών.
Κινδυνεύει από θερμοπληξία και από ηλίαση. Τα ανοιχτόχρωμα, κινδυνεύουν και από εγκαύματα από τον ήλιο. Καλό είναι το σκάφος να έχει μπίμινι και γενικά σκιερά μέρη.
Λόγω της θάλασσας και του μπάνιου, αυξάνεται τρομερά η τριχόπτωση, με αποτέλεσμα να γίνεται χαμός από τρίχες, να βουλώνουν οι αντλίες στις σεντίνες. Μετά το ταξίδι, ακόμα και 2 εβδομάδες μετά, βρίσκαμε τρίχες ενώ είχαμε καθαρίσει το σκάφος σχολαστικά 3 φορές. Λες και τις είχε ρουφήξει το σκάφος και τις ξερνούσε.
Πολύ τρίχα!!!!!!!!!
Αν ο σκύλος δεν έχει επισκεφτεί τον κτηνίατρο αμέσως πριν το ταξίδι, για να κόψει σίρριζα τα νύχια του, τα νύχια θα κάνουν ζημιά σε όλα τα ξύλα του σκάφους.
Εάν ο σκύλος είναι φύλακας, τότε μπορεί να τσαμπουκαλευτεί με τα διπλανά σκάφη, στο λιμάνι.
Αρόδο σε κόλπους, μου έχει τύχει να είναι ένας μικρός γολγοθάς να βρούμε σημείο για να βγει ο σκύλος να κάνει την ανάγκη του.
Αν ο σκύλος είναι καταστροφικός, μπορεί να μασουλήσει τα πάντα στο σκάφος, και η δυνατότητα επισκευής είναι ελάχιστη. Καμία ασφαλιστική δεν θα κάλυπτε ζημιές που προκλήθηκαν από σκύλο. Είναι μεγάλο ρίσκο για όσους νοικιάζουν σκάφη, να νοικιάσουν σε κάποιον με σκύλο το σκάφος σου, διότι δεν ξέρουν πόσο ισορροπημένο είναι το σκυλί σου, και τι καταστροφές μπορεί να προκαλέσει. Καταστροφές βέβαια στο σκάφος κάνουν και τα κακομαθημένα παιδάκια.

Έχω και μια δυσάρεστη εμπειρία:
πριν 2 χρόνια, κάτι λαλάκες είχαν νοικιάσει ένα σκάφος με σκίππερ, και πήγανε για Πάσχα στην Ύδρα. Το σκυλί το δέσανε στο τραπέζι του κοκπιτ. Με τα βεγγαλικά το σκυλί προφανώς έπαθε ζαβλαμά, πανικοβλήθηκε και προσπάθησε να φύγει, και το βρήκανε να κρέμεται πνιγμένο από το ίδιο του το λουρί. Το θέαμα ήταν τραγικό. Η οικογένεια είχε και μικρά παιδιά, και πάθανε σοκ.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια, ο κανονισμός λιμένα (που διέπει και τις παραλίες) προβλέπει ότι απαγορεύεται η ελεύθερη κυκλοφορία σκύλων στις οργανωμένες παραλίες, καθώς και το λούσιμο αυτών. (Μπάνιο)

Η έννοια της οργανωμένης παραλίας είναι πολύ σχετική.
Σε κάθε περίπτωση, και υπό οποιαδήποτε ερμηνεία, η παραμονή του σκύλου στην παραλία, εφ όσον είναι στο λουρί, είναι 1000% νόμιμη.

Εγώ κάποτε έκανα μήνυση κατά παντός υπευθύνου, μαζί με καταγγελία που κατέθεσα στο Λιμεναρχείο του Φλοίσβου, και ζητούσα την παραδειγματική τιμωρία κάθε υπευθύνου, γιατί στην παραλία του Παλαιού Φαλήρου, ενώ (δήθεν) κολυμπούσα (λουόμουν), αρουραίοι κυκλοφορούσαν χωρίς λουρί στην παραλία, ενώ ταυτοχρόνως λουόντουσαν κάτι γλάροι παρακάτω...
Ζητούσα λοιπόν κατ αρχάς να μου γνωρίσουν εάν βάσει το κανονισμού λιμένος θεωρείται οργανωμένη παραλία η παραλία του Παλαιού Φαλήρου, και εάν ναι, τότε ζητούσα την τιμωρία των υπευθύνων για την ελεύθερη κυκλοφορία στην παραλία και το λούσιμο των ζώων που συνάντησα.

Σας πληροφορώ ότι 6 μήνες μετά, και αφού η καταγγελία μου-μήνυση κατά παντός υπευθύνου είχε περάσει από όλα τα στάδια της γραφειοκρατίας για να βρεθεί ο υπεύθυνος να απαντήσει και να λάβει τα προσήκοντα μέτρα, και με έναν τεράστιο όγκο υπηρεσιακών σημειωμάτων αναρμόδιων που έψαχναν για αρμόδιο για να διευθετήσει το ζήτημα, από το Νομικό τμήμα του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας, μου τηλεφώνησε και με παρακάλεσε ένας κακομοίρης να αποσύρω την μήνυση, διότι τους είχα βάλει σε μεγάλο μπελά.

Εγώ για αστείο το ξεκίνησα, και γι αυτό δέχτηκα να αποσύρω την μήνυση.
Αλλά έμαθα άπαξ δια παντός, ότι την ημέρα που κάποιο λιμενικό όργανο έρθει να μου κάνει παρατήρηση για τον σκύλο μου, ή και να με καλέσει σε απολογία προκειμένου να μου επιβάλει κάποιο πρόστιμο, τότε θα ξεκινήσω τέτοιον πόλεμο, που θα βλαστημήσουν την ώρα που γεννήθηκαν!!!

Πόσο πρόστιμο να μου ρίξουν?
100 ευρώ? 200? 1000?
Θα τους χορέψω στο ταψί μετά, για πλημμελή άσκηση των καθηκόντων τους, διότι αδέσποτα ζώα κατακλύζουν τις παραλίες και τις θάλασσες και σύμφωνα με τον νόμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!!!

Θα γελάσει κάθε πικραμένος εκείνη την χρονική στιγμή...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πολυ καλο ποστ και θεμα!
Αλλα επρεπε να μπεις τοσο πολυ στις λεπτομεριες?

Μην απορείτε με το χέζουμε... Χέζουμε!!!
Δηλαδή όσοι κάνουν την ανάγκη τους στα σκάφη και στα διάφορα πλεούμενα, που καταλήγουν όσα κάνανε? Πολλές φορές δε σε μεγάλα κομμάτια που επιπλέουν...
Δεν ξερω αν θα μπορεσω να ξανακολυμπισω ξενιαστα-παντα για κουραδες θα εχω το νου μου!!

Παντος στο Πηλιο που παμε εμεις διακοπες πλεον υπαρχουν πια πιο πολλοι ιδιοκτητες σκυλων, μαζι με τα σκυλια τους στην παραλια- απο "χωρις".

Και μια φωτογραφια που ταιριαζει στο θεμα :
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ξέρεις τον νόμο περί ελεύθερης κατάδυσης? (γιατι ειμαστε και ψαράδες)
Ελεύθερη κατάδυση θεωρείται βουτιά σε βάθος μεγαλύτερο των 2 μέτρων και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε οργανωμένες παραλίες!!! :shock:
Φαντάζεσαι αστυνόμο σε πλαζ να ρωτάει (με το μπλοκάκι στο χέρι) ''με συγχωρείτε κύριε πόσο βουτήξατε?'' :lol: :lol:
Τι να πεις, τρέλα!
Εχω κι εγώ τσακωθεί μερικές φορές για το ίδιο θέμα, αλλά νομίζω οτι δεν βγαίνει άκρη. Παίρνω τα σκυλάκια μου και σ'άλλη παραλία...
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
FrenchieFan said:
Πολυ καλο ποστ και θεμα!
Αλλα επρεπε να μπεις τοσο πολυ στις λεπτομεριες?

Μην απορείτε με το χέζουμε... Χέζουμε!!!
Δηλαδή όσοι κάνουν την ανάγκη τους στα σκάφη και στα διάφορα πλεούμενα, που καταλήγουν όσα κάνανε? Πολλές φορές δε σε μεγάλα κομμάτια που επιπλέουν...
:lol: :lol: :lol:

Frenchie, έχεις άδικο! Και βέβαία έπρεπε να μπει σε λεπτομέρειες!
Έχω πέσει στα πατώματα από τα γέλια!

Εγώ κάποτε έκανα μήνυση κατά παντός υπευθύνου, μαζί με καταγγελία που κατέθεσα στο Λιμεναρχείο του Φλοίσβου, και ζητούσα την παραδειγματική τιμωρία κάθε υπευθύνου, γιατί στην παραλία του Παλαιού Φαλήρου, ενώ (δήθεν) κολυμπούσα (λουόμουν), αρουραίοι κυκλοφορούσαν χωρίς λουρί στην παραλία, ενώ ταυτοχρόνως λουόντουσαν κάτι γλάροι παρακάτω...
:lol: :lol: :lol:
Μπράβο φίλε amangos! Φοβερό post! ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!!!!!=D>
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Έχουν αλλάξει την περιγραφή της απαγόρευσης:
Κανένα πρόσωπο δεν δύναται...

Να προβαίνει σε οδήγηση ή διέλευση οποιουδήποτε ζώου στην παραλία ή λούσιμο ζώου στην θάλασσα, εκτός από περιοχές που καθορίζονται από την Κεντρική Επιτροπή Παραλιών ως περιοχές για λούσιμο σκύλων. :evil:

http://www.ucm.org.cy.ws011.alentus.com/gr/Depository/Document/518/Document_518_File.pdf
(σελίδα 8 κάτω και 9 πάνω πάνω)

ας ψάξουμε τώρα τι είναι αυτή η Κεντρική Επιτροπή Παραλιών...

Το πρόβλημα βέβαια με την διέλευση αρουραίων στην παραλία, παραμένει!!! :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Καθορίζονται περιοχές

Τα σκυλιά πάνε παραλία

Από κολύμπι μέχρι και ηλιοθεραπεία θα μπορούν να απολαμβάνουν από το φετινό καλοκαίρι τα σκυλιά σε κάποιες συγκεκριμένες παραλίες. Αρχικά οι παραλίες, χωρίς απαγορευτικό για τα σκυλιά, θα είναι ελάχιστες, ωστόσο για πρώτη φορά οι ιδιοκτήτες των σκύλων θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν το μπάνιο και το παιχνίδι με τα αγαπημένα τους τετράποδα. Όπως δήλωσε στον "Π" ο πρόεδρος της Κεντρικής Επιτροπής Παραλιών, Άθως Γερμανός, η καθυστέρηση που έχει παρατηρηθεί είναι διότι ανέμεναν από τους Δήμους να υποδείξουν κάποιες περιοχές, "ωστόσο υπήρξε μια δυσκολία από τους Δήμους να προτείνουν και έτσι κρίναμε πως θα έπρεπε να προχωρήσει από μόνη της η Κεντρική Επιτροπή Παραλιών".

Αυτή τη στιγμή, εξήγησε ο κ. Γερμανός, το κλιμάκιο της Κεντρικής Επιτροπής Παραλιών προσπαθεί να εντοπίσει κάποιες παραλίες. "Σκοπός μας είναι να εφαρμόσουμε τη νομοθεσία και να γίνει μια αρχή. Για φέτος ενδεχομένως οι παραλίες που θα δέχονται σκύλους να μην είναι πολλές, ωστόσο σίγουρα χρόνο με το χρόνο η κατάσταση θα γίνεται καλύτερη", είπε ο κ. Γερμανός, τονίζοντας πως μέχρι το ερχόμενο καλοκαίρι τα σκυλιά θα έχουν και αυτά τη δική τους παραλία.

Αδικαιολόγητη χαρακτηρίζει ο βουλευτής του Κινήματος Οικολόγων Περιβαλλοντιστών, Γιώργος Περδίκης, την καθυστέρηση που παρατηρείται στην εφαρμογή της σχετικής νομοθεσίας αλλά και των υποδείξεων που περιλαμβάνονται σε έκθεση της Επιτρόπου Διοικήσεων. Στην έκθεση, ημερομηνίας 25 Ιουλίου 2006, η Επίτροπος Διοικήσεων εισηγήθηκε στην Επιτροπή Παραλιών να καθορίσει σε περίοδο ενός μηνός πλαίσιο δράσης, το οποίο θα αποβλέπει στην άρση των δυσχερειών που υπάρχουν ώστε να καταστεί δυνατός ο καθορισμός των ειδικών περιοχών σε εύλογο χρόνο. Ο κ. Περδίκης σε επιστολή του προς την Κεντρική Επιτροπή Παραλιών διερωτάται εάν το κλιμάκιο από μέλη της Επιτροπής για επιτόπια διερεύνηση, δεσμεύεται από κάποιας μορφής χρονοδιαγράμματα.

ΜΑΡΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ

Κωδικός άρθρου: 690117

ΠΟΛΙΤΗΣ - 30/01/2007, Σελίδα: 46

http://www.politis.com.cy/cgibin/hweb?-A=690117&-V=archivearticles&-p
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
άκυρο το πιο πάνω, στην Κύπρο συμβαίνουν αυτά!!! :evil:

Θα απευθυνθώ σε κάποιο Ελληνικό λιμεναρχείο, όπως έκανα και την άλλη φορά, για να βρω τι ισχύει στην Ελλάδα.

Μπερδεύτηκα από τα Ελληνικά, και νόμιζα ότι αφορούσαν την Ελλάδα.
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
να ρωτησω κατι?τελικα επιτρεπεται να εχουμε σκυλο στην παραλια,αρκει να ειναι δεμενος ή και αυτο απαγορευεται?
 




S

SwkDoG

Guest
Δε γνωρίζω ακριβώς νομοθεσία,κλπ. για να σε πληροφορήσω αλλά στις οργανωμένες παραλίες ξέρω πως απαγορεύουν την είσοδο σε σκύλους οπότε καταλαβαίνεις.
Τώρα αν αυτό "στέκει" νομικά...δεν γνωρίζω.

Στις "ελεύθερες" το τοπίο είναι αρκετά "φλού"...αλλά και πάλι δεν γνωρίζω το νομικό πλαίσιο.
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
SwkDoG said:
Δε γνωρίζω ακριβώς νομοθεσία,κλπ. για να σε πληροφορήσω αλλά στις οργανωμένες παραλίες ξέρω πως απαγορεύουν την είσοδο σε σκύλους οπότε καταλαβαίνεις.
Τώρα αν αυτό "στέκει" νομικά...δεν γνωρίζω.

Στις "ελεύθερες" το τοπίο είναι αρκετά "φλού"...αλλά και πάλι δεν γνωρίζω το νομικό πλαίσιο.
ευχαριστω,αν και θα ηθελα να βρω και την νομοθεσια,αν ξερει καποιος που μπορω να παρω μια σιγουρη απαντηση?!!
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Δεν επιτρέπεται δυστυχώς...

Πέρσι τηλεφωνήσα στο Λιμεναρχείο Χαλκίδας για να ρωτήσω για μή οργανωμένες παραλίες αν επιτρέπεται να έχω μαζί το σκύλο μου. Η απάντηση ήταν ότι μπορώ να έχω το σκύλο μαζί μου δεμένο εκτός θάλασσας βέβαια.

Από την Ελευθεροτυπία και συγκεκριμένα τη στήλη του Γ.Διαμαντή "4 πόδια και ουρά..."

Μια ατέλειωτη δικαστική περιπέτεια, με «νικητή» τον πανάρχαιο Γενικό Κανονισμό Λιμένα...
Put the pet... όξω απ' το νερό!




Γράφαμε, πριν από δύο Δευτέρες, για το τι ισχύει σχετικά με την παρουσία σκύλων (και γενικά, ζώων) σε παραλίες όπου ήδη υπάρχουν λουόμενοι. Οτι, δηλαδή, κάτι τέτοιο το απαγορεύει ο Γενικός Κανονισμός Λιμένα και, συγκεκριμένα, το άρθρο του 230. Για το σημαντικό αυτό θέμα αναδημοσιεύουμε σήμερα σχετικό άρθρο (από το περιοδικό «THALASSA» - αυτό, υποθέτω, σημαίνει «Θάλασσα») του αναγνώστη μας και συνεργάτη του παραπάνω περιοδικού κ. Γιάννη Βλάχου, δικηγόρου.

Διαβάζοντάς το, θα καταλάβετε γιατί σας συμβούλευσα «αν κάποιος λουόμενος διαμαρτυρηθεί που ο σκύλος σας κάνει μπάνιο μαζί σας, πάρτε τον (το σκύλο σας) και φύγετε. Μην μπλέξετε...». Ακολουθεί το κείμενο του κ. Γιάννη Βλάχου:

«Σε κάποια παραλία της λεωφόρου Αθηνών - Σουνίου, της τοπικής αρμοδιότητας του Λιμεναρχείου Λαυρίου (όχι οργανωμένη πλαζ λουομένων), μια κυρία βούτηξε στο νερό με το σκύλο της... Κάποιος κύριος, βλέποντας το σκυλί χωρίς περιλαίμιο εμβολίων, ζήτησε από την κυρία να βγάλει το pet έξω από το νερό, φοβούμενος τη μετάδοση ασθενειών από ζώο σε άνθρωπο. Καθώς η κυρία αρνήθηκε, ο κύριος κάλεσε το Λιμενικό. Η κυρία δεν πείστηκε ούτε από το λιμενικό όργανο. Και, έτσι, ο κύριος έχασε το μπάνιο του.

Η συνέχεια δόθηκε στο Ειρηνοδικείο Καλλιθέας, που δέχθηκε τη σχετική αγωγή του κυρίου για ηθική βλάβη από την προσβολή της προσωπικότητάς του (έχασε το μπάνιο του, από το φόβο της πιθανής προσβολής του από μεταδοτική ασθένεια) και υποχρέωσε την κυρία να παραλείπει το μέλλον άλλη προσβολή και να καταβάλει σαν χρηματική ικανοποίηση 300 ευρώ.

Να όμως που το Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών, δικάζοντας την έφεση της κυρίας, εξαφάνισε την προηγούμενη απόφαση, θεωρώντας ότι στις ελεύθερες παραλίες ο καθένας είναι ελεύθερος να απολαμβάνει το μπάνιο του μαζί με το pet. Μάλιστα, προχώρησε σε μια συσταλτική ερμηνεία της σχετικής διάταξης του Γεν. Κανονισμού Λιμένα (άρθρο 230 & Ιζ'), η οποία έχει γενικότερη σημασία, σχετικά με το τι θεωρείται "χώρος λουομένων" (αφορά και τους περιορισμούς της κίνησης των μηχανοκίνητων σκαφών).

Σύμφωνα λοιπόν με τους δικαστές του Πολυμελούς Πρωτοδικείου, ναι μεν το παραπάνω άρθρο απαγορεύει την κυκλοφορία και το λούσιμο ζώων σε χώρους λουομένων, ωστόσο δεν κάνει διάκριση ανάμεσα σε οργανωμένες πλαζ και ελεύθερες. Συνεπώς (πολύ σωστά κατά την ταπεινή μου γνώμη), το Πολυμελές Πρωτοδικείο ερμήνευσε με τη στενή έννοια το "χώρο λουομένων" ως χώρο στον οποίο αίρεται ο κοινός σε όλους χαρακτήρας του αιγιαλού προς όφελος αποκλειστικά των λουομένων, δηλαδή έχουμε μια οργανωμένη πλαζ. Μόνο εκεί, σύμφωνα με την απόφαση του Πρωτοδικείου, ισχύει το παραπάνω άρθρο του Γεν. Κανονισμού Λιμένα.

Ομως η αντιδικία συνεχίστηκε και φτάσαμε σε νέα ανατροπή, με την υπ' αριθ. 175/2005 απόφαση του Αρείου Πάγου Τμ. Α' (Νομ. Βήμα 53/11). Το Ανώτατο Ακυρωτικό Δικαστήριο αναίρεσε την παραπάνω απόφαση 2130/03 του Πολ. Πρωτοδικείου Αθηνών. Ο Αρειος Πάγος έκρινε ότι σε όλες τις παραλίες στις οποίες έχει εφαρμογή ο Γεν. Κανονισμός Λιμένα απαγορεύεται η κυκλοφορία και το λούσιμο των ζώων. Μάλιστα, ο Αρειος Πάγος ρητά δέχτηκε ότι και μόνο η απλή παρουσία στην παραλία ενός εμβολιασμένου pet (εφόσον δεν γίνεται κάποια διάκριση για τα είδη των ζώων στο Γεν. Καν. Λιμένα) οδηγεί αντικειμενικά στην προσβολή της προσωπικότητας του κάθε λουομένου στην περιοχή, ο οποίος έχει νόμιμο και βάσιμο δικαίωμα να απαιτήσει χρηματική ικανοποίηση, χωρίς να χρειάζεται να αποδείξει ότι έπαθε κάποια συγκεκριμένη βλάβη (από το pet).

Δεν γνωρίζουμε, σε όλη αυτήν την ιστορία, αν επιβλήθηκε και διοικητικό πρόστιμο στην κυρία με το σκύλο, με βάση το παραπάνω άρθρο του Γεν. Κανονισμού Λιμένα. Γιατί, αν υπήρξε διοικητική προσφυγή της κυρίας κατά της απόφασης επιβολής προστίμου, τότε η διάταξη θα ερμηνευτεί με κριτήριο τη συνταγματικότητά της από τον αρμόδιο διοικητικό δικαστή. Βέβαια, και ο Αρειος Πάγος έχει τέτοια εξουσία, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν την άσκησε, αποδεχόμενος, ως έχει, έναν παρωχημένο Κανονισμό Λιμένα που στις αόριστες και αντιφατικές διατάξεις του (και αυτό το γνωρίζουμε καλά εμείς οι ερασιτέχνες ψαράδες) τσουβαλιάζει την καθημερινότητα των ανθρώπων (άρα και την προσωπικότητά τους) σε συνθήκες προ πεντηκονταετίας».

* Καταλάβατε; Γι' αυτό σας λέω: Προσοχή μην πέσετε στην (απηρχαιωμένη) λούμπα του Γεν. Κανονισμού Λιμένα. Πάντως, αν τυχόν πέσετε και σας επιβληθεί πρόστιμο, ο κ. Βλάχος, ως νομικός, συμβουλεύει να προσφύγετε στο διοικητικό Πρωτοδικείο, όπου, πιθανόν, θα δικαιωθείτε.



ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 18/09/2006
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Εγώ πάντως πήγα στο λιμενικό σταθμό Καλαμακίου, και ρώτησα τον λιμενοφύλακα πυο έκανε βάρδια.
Ο άνθρωπος έχει και ο ίδιος σκύλο, και ψάξαμε ένα χοντρό βιβλίο, και δεν βρήκαμε τίποτα.

Πήρε τηλέφωνο έναν συνάδελφό του, και μου είπε πως, όταν κάποιος κατήγγειλε ότι ένας κάνει μπάνιο με τον σκύλο του, τότε ο διοικητής (που προφανώς γνωρίζει καλύτερα) τον έστειλε να κάνει σύσταση στον λουόμενο να κρατήσει τον σκύλο στην ακτή στο λουρί του, και όχι μέσα στην θάλασσα.

Άρα λογικά δεν έχει αλλάξει τίποτα, η παρουσία του σκύλου στην ακτή είναι νομιμότατη (στο λουρί) και απαγορεύεται το λούσιμο όταν υπάρχουν και άλλοι λουόμενοι.

Σηκώνει δε πολύ συζήτηση για το αν στις μη οργανωμένες πλαζ ισχύει η απαγόρευση.
 


sarmelito

Member
5 Μαϊου 2007
8
0
ειναι μπερδεμενο θεμα αυτο και εγω δεν εχω βρει ακρη
αλλα πηγενω σε μερη που δεν εχει κοσμο, δεν προκαλω
αλλα αν ειμαι σε βραχακια και ερθει η καθε κυρα κατινα και ο καθε μπαρμπας που ψαχνεται να μου την πει τους μιλαω γιαπωνεζικα, δεν ξερω γιαπωνεζικα, αλλα ουτε αυτοι, μετα απο λιγο που δεν μπορουν να συνεννωειθουν μαζι μου βαριουνται και αφου με βρισουν φευγουν και απολαμβανω το μπανακι μου με τα σκυλακια μου :D
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Πάντως, πέραν της πλάκας, το θέμα με τα σκυλιά στην θάλασσα είναι πολύ απλό να λυθεί άπαξ δια παντός.

Κάποτε ήταν παράνομο να πετάξει κάποια τα βυζόμπαλα έξω και να λιάζεται...
Οι ξεβύζωτες θρασύτατα και παράνομα, αυξανόντουσαν ραγδαία, κάποιες καταλήξανε σε αστυνομικά τμήματα, καυγάδες-φασαρίες...
Όσο πολλαπλασιαζότανε το φαινόμενο, τόσο το συνήθιζε ο κόσμος, με αποτέλεσμα να γίνονται γελοίοι οι διαμαρτυρόμενοι...
Τελικά, άλλαξε ο νόμος και τώρα όποια θέλει τσιτσιδώνεται νόμιμα!

Το να κρυβόμαστε, το να μην προκαλούμε, το να μην θέλουμε φασαρίες, το να μην διεκδικούμε εμπράκτως το δικαίωμα μας ο (εμβολιασμένο) σκύλος μας (που σφίζει υγείας και δεν λερώνει, δεν δαγκώνει, δεν κάνει κάτι κακό) να μας συνοδεύει στην θάλασσα και να κολυμπάει μαζί μας, τόσο τίποτα δεν θα αλλάζει... Όσο παρατάμε τα σκυλιά μας σε φίλους, μόνα τους σε αυλές ή σε κλουβιά φυλακών (διάφορες πανσιον), δεν θα καταλάβουν οι διάφοροι ξενοδόχοι ότι χάνουν λεφτά γιατί δεν δέχονται σκύλους, οι διάφοροι ταβερνιάρηδες το ίδιο, και πάνω απ όλα οι διάφοροι τουριστικοί προορισμοί.

Οι νομοι αλλάζουν, κάτω από τα νέα δεδομένα της κοινωνίας. Αν αλλάξουμε τα δεδομένα, θα αλλάξει και ο νόμος. Εμείς θέλουμε την ησυχία μας. Οι γυμνόστηθες ήταν και παραμένουν λιγότερες από εμάς τους ζωόφιλους, από εμάς που θα θέλαμε να πάρουμε τον σκύλο μας μαζί διακοπές, μαζί στην θάλασσα, μαζί οπουδήποτε.

Κάποτε σε έδιωχναν από την πολυκατοικία εαν ο κανονισμός έλεγε να μην έχεις σκύλο. Τώρα ο νόμος άλλαξε, έχουμε συνταγματικό δικαίωμα να έχουμε μέχρι 2 σκύλους στο διαμέρισμα. Γιατί άλλαξε αυτό? Γιατί είμαστε πολλοί όσοι θέλουμε σκύλο στο διαμέρισμα μας.

Όταν γίνουμε πολλοί όσοι παρά τον όποιο νόμο, παίρνουμε τον σκύλο μας στην θάλασσα, θα αλλάξει και ο νόμος!

Ο κανονισμός λιμένων, που διέπει τις θάλασσες και τις ακτές, δεν είναι δα και νόμος της βουλής. Αναρωτιέμαι, αν καταλήξει σε δικαστήριο κάποιος γιατί κολυμπούσε με τον σκύλο του, για ποιό πράγμα θα κατηγορηθεί? Ότι ρυπαίνει??? Θα μπορούσε εύκολα να φέρει όλο τον κτηνιατρικό σύλλογο να βεβαιώσει ότι ο σκύλος του είναι εμβολιασμένος και δεν ρυπαίνει με κανέναν τρόπο την θάλασσα, αντιθέτως θα μπορούσε να φέρει χιλιάδες ανθρώπους με μεταδοτικές ασθένειες να παραδεχτούν ότι κολυμπάνε ανενόχλητοι και ανεμπόδιστοι από οποιονδήποτε νόμο, άλλους που ουρούν στην θάλασσα ενώ κολυμπάνε κλπ.

Η άποψη μου είναι απλή και συγκεκριμμένη:
Με τον τσαμπουκά μας!!!

Αυτό έκανα τότε, και ποτέ δεν το μετάνοιωσα. Κάποτε ήμουνα σε παραλία της Θεσπρωτίας, και απολαμβάναμε το μπάνιο μας, και κάποιος που κόλησε δίπλα μας, άρχισε να μουρμουράει για τον σκύλο.
Τράβα πιο πέρα, του απάντησα... Εσύ κόλλησες δίπλα μου!!!
Αύριο θα έρθω κι εγώ με την κατσίκα μου, συνέχισε ο τύπος...
Και σήμερα με την κατσίκα σου ήρθες!!! του είπα δείχνοντας την γυναίκα του...
Μια άλλη φορά, ένας άλλος μου φώναζε ότι απαγορεύονται τα ζώα... Του έδειξα την γυναίκα του και του λέω: Και την γουρούνα αυτήν γιατί την έφερες? Μάζεψε την γουρούνα σου, να μαζέψω την σκύλα μου!

Μόκο ο τύπος... Έτσι κι αλλιώς ποιός θα τα έβαζε μαζί μου, ροτβάηλερ με συνόδευε, χεζόντουσαν που το έβλεπαν... Αυτό που δεν κατάλαβαν ποτέ ήταν ότι δεν έπρεπε να φοβούνται τον σκύλο, αυτόν που συνοδεύει τον σκύλο έπρεπε να φοβούνται!!!

Μια φορά με σταβοκοίταζε μια χοντρή... Δεν είπε τίποτα, αλλά ήταν έτοιμη... Πλατσούριζε μπροστά μας, στα ρηχά, και στραβοκοίταζε... Ξαφνικά αρχίζω και φωνάζω πρώτος κοιτάζοντας της: Τρέξτε, φωνάξτε την Γκρηνπής, κάποια φώκια ξώκοιλε!!!

Για πότε απομακρύνθηκε η χοντρή και πήγε στην άλλη άκρη τηςε παραλίας, εκεί που ήταν έτσι και αλλιώς η πετσέτα της...

Ναι, κάθε φορά είχα καυγά, αλλά... τον χόντραινα κατ ευθείαν τον καυγά, και κάνανε πίσω, δεν τολμούσαν να το τραβήξουν και αυτοί. Δεν νομίζω ότι αν τους συζητούσα με το λάου λάου κάτι θα άλλαζε. Με τον τρόπο μου πετύχαινα τον σκοπό μου: Δεν μου τα πρήζανε, γελούσαμε κιόλας με τις αντιδράσεις τους στις αντιδράσεις μου.

Γερά, με τσαμπουκά, άλλη λύση δεν πιστεύω ότι υπάρχει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:lol: :lol: :lol:
amangos φτάνει!! Έλεος!!!
Δεν αντέχω άλλο!!!
Έχω πέσει στα πατώματα!!!

Εκτός από σωστός, είσαι και Θ-Ε-Ο-Σ!!!
Τα σέβη μου!