Σκύλος μετά από εκπαίδευση.


26 Νοεμβρίου 2023
6
28
27
Καλησπέρα σε όλους!
Βρήκα στο δρόμο ένα σκύλο , κοντά 7 μηνών.
θελοντας να το κρατήσω , το πήγα σε εκπαιδευτή σκύλων , καθώς είναι τόσο άτακτος , που τρώει καναπέδες, μαξιλάρια και κάνει σαν τρελό!
ο εκπαιδευτής το είχε ένα μήνα και πριν λίγες ημέρα επέστρεψε στο σπίτι.
Όμως τίποτα δεν έχει αλλάξει.
εκτος από την βόλτα και τα βασικά , έλα εδώ και κάτσε , δεν ακούει στα υπόλοιπα.
ανεβαινει ξανά και ξανά στα κρεβάτια, μασάει ότι βρει μέσα στο σπίτι από έπιπλα.
οταν ρώτησα τον εκπαιδευτή γιατί γίνεται αυτό , εφόσον έδωσα τόσα λεφτά για να μάθει όλα αυτά, μου απάντησε ότι είναι θέμα ρουτίνας.
Όμως εγώ ακολουθώ κανονικά την ρουτίνα μας.
φαι, τσίσα, εκτόνωση, βόλτα και μετά είναι ελεύθερη σε ολόκληρη αυλη.
όμως μέσα στο σπίτι δε κάθεται φρόνιμη.
εάν γνωρίζει κάποιος γιατί, η τι άλλο μπορώ να κάνω θα ήταν χαρά μου!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
373
249
dog-place.blogspot.com
Καλησπέρα σε όλους!
Βρήκα στο δρόμο ένα σκύλο , κοντά 7 μηνών.
θελοντας να το κρατήσω , το πήγα σε εκπαιδευτή σκύλων , καθώς είναι τόσο άτακτος , που τρώει καναπέδες, μαξιλάρια και κάνει σαν τρελό!
ο εκπαιδευτής το είχε ένα μήνα και πριν λίγες ημέρα επέστρεψε στο σπίτι.
Όμως τίποτα δεν έχει αλλάξει.
εκτος από την βόλτα και τα βασικά , έλα εδώ και κάτσε , δεν ακούει στα υπόλοιπα.
ανεβαινει ξανά και ξανά στα κρεβάτια, μασάει ότι βρει μέσα στο σπίτι από έπιπλα.
οταν ρώτησα τον εκπαιδευτή γιατί γίνεται αυτό , εφόσον έδωσα τόσα λεφτά για να μάθει όλα αυτά, μου απάντησε ότι είναι θέμα ρουτίνας.
Όμως εγώ ακολουθώ κανονικά την ρουτίνα μας.
φαι, τσίσα, εκτόνωση, βόλτα και μετά είναι ελεύθερη σε ολόκληρη αυλη.
όμως μέσα στο σπίτι δε κάθεται φρόνιμη.
εάν γνωρίζει κάποιος γιατί, η τι άλλο μπορώ να κάνω θα ήταν χαρά μου!
αν ποτε εκαιδευτης πει να αφησεις το σκυλο σου μαζι του για να τον εκπαιδευσει, του κλεινεις το τηλεφωνο στα μουτρα. η εκαπιδευση γινεται σκυλος + χειριστης ΜΑΖΙ. για να μαθεις τι πρεπει να κανεις και πως να το κανεις, και για να δουλεψεις τις ασκησεις μαζι με τον σκυλο και να σε διορθωνει ο εκπαιδευτης. ελα εδω και κατσε δεν ειναι εκπαιδευση. 7 μηνων μπορει να βγαζει δοντια και να χρειαζεται κατι να μασουλησει. στο σπιτι κανει αταξιες οταν ειστε εκει η οταν λειπετε? ρουτινα δεν ειναι μονο φαι, τσισα, εκτονωση. ειναι και τι κανει οταν ΔΕΝ κανει κατι απο αυτα. πως περναει εκεινες τις ωρες?
 


26 Νοεμβρίου 2023
6
28
27
Τώρα ξεκινάει η καθημερινότητα μας όποτε δε μπορώ να σας απαντήσω με ακρίβεια.
Δεν την έχω αφήσει ακόμη μόνη , στο σπίτι.
Όλα αυτα τα κάνει όταν είμαστε μαζί.
τις υπόλοιπες ώρες είμαι στην αυλη με αλλά 4 σκυλιά που έχουμε και παίζουν όλη μέρα κάθε μέρα.
 


Expecto_patronum

Active Member
15 Δεκεμβρίου 2021
38
26
25
Όπως είπαν και πιο πάνω η εκπαίδευση γίνεται μαζί με τον σκύλο ακριβώς γιατί στον εκπαιδευτή μπορεί να έμαθε να μην τρώει καναπέδες κλπ αλλά με εσένα δεν το έχει μάθει, γνωρίζει αυτά που έκανε και πριν όποτε φτου και από την αρχή. Τώρα το μασούλημα δεν ξέρω πως θα το γλυτώσεις με θετικό τρόπο προς τον σκύλο. Εμένα το σταμάτησε μόνος του γύρω στον 1-1,5 χρόνο. Μπορεί να βοηθήσει να τον μάθεις να μην ανεβαίνει στους καναπέδες και κρεβάτια για να καταλάβει ότι αυτά τα αντικείμενα δεν τα πειράζουμε αλλά θα πρέπει να του έχεις διαθέσιμα αλλά πράγματα για να δαγκώνει. Πάρε ένα κέρατο ελαφιού
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Ας μην είμαστε απόλυτοι για το πως θα πρεπει ,τουλάχιστον να ξεκινήσει η εκπαίδευση.
Απο το αποτέλεσμα θα κριθει ο εκπαιδευτής,όχι απο το αν θέλει τον ιδιοκτήτη εκει απο την αρχή η όχι.
Για το συγκεκριμένο αποτέλεσμα,δεν φταίει το ότι δεν ήταν ο ιδιοκτήτης μαζί αρχικά.
Οποτε,αν ποτε σας πει ποτε εκπαιδευτής να αφήσετε εκει το ζώο σας,μην τον απορρίψετε.
Ζητήστε τον λόγο.Δειτε δουλειες του αν ειναι εφικτό και ρωτήστε λεπτομέρειες για το προγραμμα και το σύστημα που ακολουθεί.
Σίγουρα θα πρεπει και ο ιδιοκτήτης να εκπαιδευτεί μαζί με το σκυλί,αλλα αυτο μπορει να μην συμβεί απο την αρχή.
Εσείς κάνατε κάποιο μάθημα με το ζώο;
Έχετε crate?Σε ποια περιοχή ειστε;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
φαι, τσίσα, εκτόνωση, βόλτα και μετά είναι ελεύθερη σε ολόκληρη αυλη.
Μέσα σε αυτή την ρουτίνα, ποιά στιγμή μαθαίνει, πως να συμπεριφέρεται ΜΕΣΑ στο σπίτι;
Κοινή λογική χρειάζεται. Τίποτα πιο πολύπλοκο! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf